Zavrieť

Porady

Úroky z pôžičky

Prosim o pomoc,

fyzicka osoba-obcan, poskytol sro pôžičku. Sro túto pôžičku splácala postupne.
Splatnosť pôžičky je do 25.9.2004. Úrok je 10% za rok. Keďže je pôžička už splatená (do 31.5.2004), ako počítam úroky z poskytnutej sumy, napr. 300.000,- Sk.

Ja som to zaúčtovala ako 300000,- 211/249
úrok 10% 30000,- 562/249.
splátky pôžičky 50000,- 249/211
80000,- 249/211 atď.
Neviem či je úrok vypočítaný dobre. Nemala by som ho počítať podľa toho,
koľko mi ostáva splatiť.
Ak môžte pomôžte. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    zuzu - tu sa nedá pomôcť pre nedostatok info...treba vedieť o tej zmluve rozhodne viac. Napríklad v nej môže byť klauzula o predčasom splatení, kde môže byť uvedené, ako sa bude splácať úrok - či sa ponechá v pôvodnej výške "fix" či bude nejaký sankčný za predčasné splatenie či alikvótny...a čo ja viem ešte aký.

    je treba okrem toho vedieť:
    istina: asi 300.000
    úrok: 10% p.a.
    presné termíny splatnosti splátok a čiastky:
    iné:

    ZUZU je offline (nepripojený) ZUZU

    ZUZU
    Tibor, zatiaľ ďakujem, a ak mi budeš vedieť poradiť budem veľmi rada. Posielam bližšie info.

    Zmluva bola uzatvoretná dňa 25.9.2003
    Veriteľ previedol dlžníkovi sumu 350000,- s 10% úrokom za rok.
    Uvedená sumu sa požičiava na dobu určitú a to na 12 mesiacov a bude vrátená 26.9.2004 aj s úrokom.

    splátky boli nasledovné (uvediem ich iba zo pár)
    3.10.2003 35000,- Sk
    13.10.2003 15000,- Sk
    14.10.2003 30000,- Sk
    15.10.2003 20000,- Sk
    27.10.2003 22000,- Sk
    4.11.2003 50000,- Sk
    13.11.2003 15000,- Sk atd. až kým sme nesplatili cených 350000,- Sk

    Teraz mi na účte 249 ostáva ten nesplatený úrok, ktorý som zaúčtovala
    na začiatku vo výške 35000,- ako 562/249.

    Ďakujem.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    stále len čumím ako puk! veď to nemá logiku! nemôže byť predsa úrok 35.000,- keď sa vykonávali splátky!!! potreboval by som presne vidieť tú zmluvu...neviem podľa profilu skadiaš si. noi sto potrebujem vidieť celú časť o platení splátok a o výpočte úroku. ak sa totiž použije úrok 10% p.a. - isto to neni 35.000 ale menej o úrok zo splátok! ak by sa ale dohodlo, že cena za požičanie peňazí je 35.000 pri konkrétnych splátkach - zasa to mení situáciu. neviem viac teraz povedať - lebo opakujem - je mi to celé divné kým nevidím zmluvu.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Tibor má pravdu. Pravdepodobne to nebude v poriadku, lebo normálne by sa mal úrok počítať postupne vždy po odpočítaní splátky a na dni. Otázne je ako to máte v zmluve.

    ZUZU je offline (nepripojený) ZUZU

    ZUZU
    Asi sa z toho nevymotám ani ja. Co keby som zmenila znenie zmluvy o pôžičke na nasledovný text.


    Veriteľ sňom podpísania tejto zmluvy požičiava dlžníkovi sumu 350000,- Sk s úrokom 35000,- Sk za rok.
    Uvedená suma sa požičiava na dobu určitú a to na 12 mesiacov a bude vrátená najneskôr do 26.9.2004 aj s úrokom. Úrok je splatný v celkovej výške 35.000,- Sk, aj keby bola pôžička splatená predčasne.


    ČO v takomto prípade? Toto bola aj ich pôvodná dohoda , že sa sumu 350000,- zinkasuje 35000,- navrh.

    Ďakujem

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    jeden zo spôsobom je:
    - úrok je 10% p. a. - čiže za 365 dní je to /z príkladu 300 000/ - 30 000 Sk
    - to platí v prípade, že pôžička bude splatená naraz v posledný deň + úroky
    - ale keďže máš postupné splácanie pôžičky, tak si musíš aj postupne vyčísľovať úrok za dni
    - nie je to až také ťažké - len treba trošku matematiky
    - vzorec: (istina * počet dní * úroková sadzba)/365 (resp. 366, resp. 360 dní)
    - čiže ku každej splátke istiny si musíš vypočítať koľko ešte firma dlhuje (napr. k prvej splátke: 25.9.2003 - 3.10.2003 si vypočítaš úrok)
    - k 4.10.2003 budeš mať istinu o tú prvú splátku nižšiu (300 000 - 35 000),
    - a takto budeš pokračovať v ďalších splátkach - vždy odpočítaš splátku od istiny

    Dúfam, že to je zrozumiteľné.

    Ináč sa chcem ešte opýtať o zaúčtovaní úrokov v účtovníctve ku 31.12.2003 - my sme si urobili splátkový kalendár na jednotlivé splátky - mali sme dohodnuté v zmluve, že splátky sa budú aj s úrokmi splácať štvrťmesačne - tak sme to vypočítali vždy k poslednému dátumu štvrťoka a do účtovníctva za rok 2003 sme dali iba úroky k 31.12.2003.
    Asi viac infošiek nemám.
    Pozri si zmluvu, či máte nejak konkrétne dohodnuté splácanie pôžičky a úrokov.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    ako to čítam - tak mi jednoznačne vychádza, že pojem ročný úrok sa nedá použiť - jedná sa tu o fixnú odmenu bez ohľadu na splátky 35.000,-Sk.

    do zmluvy by som to dal, že je to fixná suma za poskytnutie peňazí s uvedenými splátkami: popísal by som presne splátky podľa toho ako si ich platila...

    Ďalej ako píše vladan, bolo treba urobiť časové rozlíšenie k 31.12.2003...podľa počtu dní patrí 97/366 z 35.000, čiže 9.276 do roku 2003.

    a ešte by som sa zasmial, keby tá FO bola blízka osoba niekomu zo zakladateľov či majiteľov s.r.o....

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    súhlas s tiborom, podľa toho by malo byť v zmluve napísané, že tá suma 35 000,- je fixná odmena za požičanie peňazí. S úrokom to nemá nič spoločné - lebo úrok sa vždy udáva v %tách p.a. Ak by sa ti na to pozrel daňovák, tak určite by začal prepočítavať úroky na dni. Tak odporučujem návrh tibora - dať do zmluvy - fixná odmena za požičanie peňazí v hodnote 35 000,- Sk.

    ZUZU je offline (nepripojený) ZUZU

    ZUZU
    Ďakujem Ti veľmi pekne, úroky som rozdelila podľa účtovného obdobia, dala som pomernú čiastku do nákladov roku 2003, a na to tvoje ... ešte by som sa zasmial, keby .... sa radšej zdržujem komentára a z profesionálneho hľadiska ti radšej neodpoviem .

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ... aj tak si vieme všetci na toto odpovedať a vieme ako to chodí... Pekný deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.