Zavrieť

Porady

Ubytovanie a DPH

Dobry den poradaci, chcela by som Vas poprosit o radu ak SZCO platca DPH urobí prac.cestu, kde je aj ubytovaný, moze si z toho dokladu uplatnit DPH alebo nie? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Mikolajova
    Dobry den poradaci, chcela by som Vas poprosit o radu ak SZCO platca DPH urobí prac.cestu, kde je aj ubytovaný, moze si z toho dokladu uplatnit DPH alebo nie? Dakujem
    Podľa mojich poznatkov (samozrejme ak sú splnené všetky formálne náležitosti daňového dokladu) tak môže.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Áno, ak je ubytovanie faktúrované na firmu - platcu DPH. Ak ubytovanie dáva k náhrade zamestnanec v rámci cest.príkazu, nárok na odpočet DPH nie je.

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Naša firma platí za zamestnancov ubytovanie. Na bločkoch z ERP alebo na ručne vystavených dokladoch je aj DPH. Môže si firma uplatniť odpočet DPH pri tomto ubytovaní???Na dokladoch je uvádzaný názov našej firmy aj IČO.IČ DPH.

    Dakujem.

    Alzbeta je offline (nepripojený) Alzbeta

    Alzbeta
    Škoda, že pri písaní mojej odpovede som nemala možnosť opätovne nazrieť do položenej otázky, lebo časť mojej odpovede je vlastne zle. Z otázky vyplýva, že sa nakúpilo ubytovanie od iného platiteľa a následne sa zrejme účtuje zamestnancom. V danom prípade by som to posúdila podľa § 9 ods. 4 a túto službu ubytovania riadne zdanila na základe protihodnoty (§ 22 ods. 1). V prípade, že ide o bezodplatné plnenie pre Vašich zamestnancov, potom by som postupovala podľa § 22 ods. 5. Teda opravujem svoju predošlú odpoveď, lebo som si nedokonale prečítala otázku.Samozrejme, že pokiaľ sa toto ubytovanie zdaní pre zamestnancov, je aj nárok odpočítania dane.
    Naposledy upravil Alzbeta : 07.04.05 at 16:59

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Asi som neuviedla úplnú otázku.Sú to zamestnanci, ktorí sú na prac.ceste a firma im hradí ubytovanie. Každý zamestnanec si nevypisuje cesták a tak si nezúčtuje náklady na ubytovanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.