Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra v EUR a fakturácia

Mám jeden problém a prosím o radu. Máme uzatvorenú zmluvu o dielo, kde je dohodnutá zálohová fa a následne mesačná fakturácia, kde sa bude odpočítavať zálohová platba. Vystavili sme fa v EUR. Uhradili nám ju s kurzom 31,989. My sme vystavili fa pre účely DPH a použili sme kurz NBS - 32,395. A teraz nastáva problém. Aký kurz mám použiť, keď budeme fakturovať mesačne? Mám prepočítať, koľko % pozostáva zálohová platba v EUR k jednotlivým položkám zazmluvnenej ceny a následne pri fakturácii odpočítavať prepočítanú výšku zálohovej platby? Ďakujem
Usporiadat
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

A má vôbec byť faktúra s DPH. Je to pre zahraničného klienta? Treba zistiť, či mesačná fakturácia je opodstatnená. Bude sa jednať o čiastkové plnenia? Daňový doklad k zálohe by sa mal robiť s dátumom dodania v deň prijatia platby. Je to tak aj u teba?
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Fakturácia je medzi dvoma slovenskými firmami. Daňový doklad k zálohe bol vystavený s kurzom NBS v deň úhrady (iný kurz ako úhrada - komerčná banka). A bude sa fakturovať čiastkovo (mesačne). Zálohová faktúra nebola v celkovej výške zazmluvnenej sumy.
Naposledy upravil kajab : 03.06.08 at 07:28
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

Podľa mňa ti budú vznikať kurzové rozdiely z dd k zálohe a VF. Minimálne do stanovenia pevného kurzu.
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Ďakujem za odpovede, ale moc mi nepomohli. Kurzové rozdiely nevznikajú pri zálohových faktúrach.
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Naozaj sa nenájde niekto, kto by mi vedel pomôcť?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
trochu nechápem ale ak započítavam zálohu v cudzej mene ja odvediem daň zostavajúcu a tu prepočítam ku dňu vzniku daňovej povinnosti t.j. napr

1.6. zaplatená preddavková faktúra 1190 EUR, kurzom 40
15.6. vystavená faktúra na zálohovú platbu deň vzniku daňovej povinnosti 1.6. odvedená DPH 190x40 7600 Sk
30.6. vystavená faktúra a vznik daňovej povinnosti pri kurze 41 Sk 2000 EUR
základ dane 1620 DPH 380 EUR, odvedená DPH je už 180 EUR, t.j. povinnosť odviesť je 190 EUr pri kurze 41 t.j. 7790 Sk. T.j. spoločnosť odvedie v mesiaci jún DPH vo výške 7600 Sk a 7790 Sk t.j. 15390 Sk.
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
trochu nechápem ale ak započítavam zálohu v cudzej mene ja odvediem daň zostavajúcu a tu prepočítam ku dňu vzniku daňovej povinnosti t.j. napr

1.6. zaplatená preddavková faktúra 1190 EUR, kurzom 40
15.6. vystavená faktúra na zálohovú platbu deň vzniku daňovej povinnosti 1.6. odvedená DPH 190x40 7600 Sk
30.6. vystavená faktúra a vznik daňovej povinnosti pri kurze 41 Sk 2000 EUR
základ dane 1620 DPH 380 EUR, odvedená DPH je už 180 EUR, t.j. povinnosť odviesť je 190 EUr pri kurze 41 t.j. 7790 Sk. T.j. spoločnosť odvedie v mesiaci jún DPH vo výške 7600 Sk a 7790 Sk t.j. 15390 Sk.
Faktúra vystavená 15.06. má mať kurz NBS, nie komerčnej banky. Napr. kurz NBS v deň úhrady bol napr. 39. Potom odvediem DPH nie 7 600 Sk, ale 7 410 Sk. Čiže na účte 314001 alebo 324 budú rozdiely z hľadiska kurzov. Kedy sa vysporiadajú? Keď budem vystavovať mesačne faktúry? A ešte jedno. Zaplatená zálohová faktúra nebude hneď vysporiadaná v júni, ale po častiach v nasledujúcich mesiacoch.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kajab Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, ale moc mi nepomohli. Kurzové rozdiely nevznikajú pri zálohových faktúrach.
Podľa môjho názoru Kajab si dal sám odpoveď v 5. príspevku, ktorý je citovaný.

Pri zálohových faktúrach nevznikajú kurzové rozdiely oproti účtom 314/324, ale IBA oproti účtom 321/311.

Pokračujem.
Ďalšie platby, ak sú už opakovaným plnením ALEBO len ďalšou zálohovou platbou budú už prepočítavané tým istým kurzom ako prvá zálohová faktúra. Táto zásada zabezpečí aj rovnakú hodnotu DPH z každej jednej koruny až do dokončenia diela.
Toto sa domnievam vo vzťahu k DPH.

Vo vzťahu ku kurzovým rozdielom keďže v rámci obchodovania v SR sa neriadime dátumom vystavenia dokladu musíme všetky prepočty podriadiť vyššie popísanej zásade a všetky ďalšie kurzové rozdiely budú medzi prepočtom kurzu z prvej zálohy a kurzu zo dňa každej jednej realizovanej úhrady.

Toľko môj pohľad na tento zaujímavý problém.

apo
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
pri DPH nemôže nikdy vzniknúť kurzový rozdiel to čo tam je mám nárok si uplatniť alebo povinnosť odviesť t.j. žiaden kurzový rozdiel.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
pri DPH nemôže nikdy vzniknúť kurzový rozdiel to čo tam je mám nárok si uplatniť alebo povinnosť odviesť t.j. žiaden kurzový rozdiel.
Nerozumieme sa.
DPH nemá kurzový rozdiel, ale ako použijeme pri každej úhrade iný kurz potom bude pri každej úhrade na 1 euro pripadať iná hodnota DPH vplyvom kurzu.

Ak nechceme dopustiť tento stav musíme pri každej zálohovej platbe nadväzujúcej na prvú zálohu, alebo pri každom čiastkovom plnení nadväzujúcom na zálohovú platbu použiť kurz z 1. zálohovej faktúry respektíve zálohovej faktúru.

Ak sa nebudeme držať tejto zásady na DPH nebudeme počítať kurzové rozdiely, ale pri rovnakej platbe bude vždy iná hodnota DPH. S takýmto postupom sa stretávame pri lízingoch keď je splátkový kalendár v Euro, ale v prípade lízingu každú jednu splátku považujeme zrejme za samostatné plnenie na rozdiel od nastolenej otázky v súvislosti so zmluvou o dielo.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
pri DPH nemôže nikdy vzniknúť kurzový rozdiel to čo tam je mám nárok si uplatniť alebo povinnosť odviesť t.j. žiaden kurzový rozdiel.
Plne s Tebou súhlasím.
S Dashofferu mi prišla na testovanie príručka o DPH. Oči mi padli na riešenie problému lízingovej splátky v Euro a som z toho celkom mimo.

Citujem Priručku:
Firma dostáva od lízingovky vždy po 27. dni faktúru s vyčíslenou DPH v SK prepočítanú kurzom z 27. dňa v mesiaci. Firma ostatné čiastky faktúry prepočíta kurzom ku dňu prijatia faktúry. Keďže kurz pre DPH je vždy odlišný rozdiel firma účtuje ako kurzový zisk alebo stratu. Firma nie je istá či postupuje správne.
Dashoffer odpovedá: Áno, v danom prípade postupujete správne, nakoľko z hľadiska účtovníctva je prepočet v inom období ako z hľadiska zákona o DPH (§26).

Môj názor podporený postupmi pre vedenie PÚ, a pýtam sa čo je to za dátum DEŇ PRIJATIA FAKTÚRY.

Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Zákon o DPH hovorí v §26
§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane

(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.

Podľa môjho názoru deň uskutočnenia účtovného prípadu je totožný s dňom vzniku daňovej povinnosti a ZOSTANEME PRI TOM, ŽE kurzový rozdiel pri DPH je úplný nezmysel aj keď v Dashofferi majú iný názor.

Už raz som požiadal Dashoffer, aby vymazali vo svojich adresároch kontakt na našu firmu nakoľko som od nich v roku 2004 kúpil v elektronickej forme príručku všetko o lízingoch a bol tam úplný nezmysel o účtovaní lízingu a DPH pri osobnom automobile.

Ak budete so mnou súhlasiť, že Dashoffer zavádza potom sa zariadim rovnako ako pred 4 rokmi.

Pozdravujem.

apo
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
na účte 343 nemôže vzniknúť kurzový rozdiel. kurzový rozdiel vzniká zo záväzku pri jeho uhrade t.j. ne pri DPH účte. Takže DPH ak tam uviedli že je prepočítaná z 27. dňa v mesiaci tak spoločnosť si môže nárokovať len takú DPH, ktorú niekto odvedie nie viac...takže ak je dodanie služby 27. dňa podľa zmluvy keďže ide o opakované plnenie a za deň dodania služby sa považuje najneskôr posledný deň za ktorý požadujem úhradu potom dodaním služby je 27. deň aj z pohľadu účtovníctva aj z pohľadu DPH. takže používanie kurzu dňom prijatia záväzku nie je správne a Verlag Dashofer nesprávne odpovedalo na túto otázku pretože ako som už vyššie uviedol na účte 343 mi nikdy nemôže vzniknúť kurzový rozdiel.

Príklad:

Dátum dodania služby v tuzemsku je 27.4. pri kurze 40 tisíc EUR bez DPH

518 - 40000 Sk
343 - 7600 Sk
321 - 47600 Sk

uhrada 5.5. 1190 pri kurze 30 EUR

35700 - 321/221
11900 - 321/663 - kurzový rozdiel

Z DPH nič nerobím a takisto mala robiť aj daná spoločnosť žiaden kurz prijatia záväzku, ktorý je nesprávny.
Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 27.06.08 at 06:50
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
1.6. zaplatená preddavková faktúra 1190 EUR, kurzom 40
15.6. vystavená faktúra na zálohovú platbu deň vzniku daňovej povinnosti 1.6. odvedená DPH 190x40 7600 Sk
30.6. vystavená faktúra a vznik daňovej povinnosti pri kurze 41 Sk 2000 EUR
základ dane 1620 DPH 380 EUR, odvedená DPH je už 180 EUR, t.j. povinnosť odviesť je 190 EUr pri kurze 41 t.j. 7790 Sk. T.j. spoločnosť odvedie v mesiaci jún DPH vo výške 7600 Sk a 7790 Sk t.j. 15390 Sk.
Ja mám s týmto tiež problém, ako to vlastne je správne. Nemá byť odpočítaná skutočná výška odvedenej dane v konečnej faktúre? Lebo 7600 SK som už zaplatila a celková moja povinnosť je 380x41= 15580. Teda by som mala doplatiť 15580-7600=7980. Tu nejde o kurzový rozdiel na účte 343 ale o to, či je vysporiadaný vzťah s DU - koľko som vlastne mala odviesť. Ja mám oveľa markantnejšie prípady - záloha v septembri - kurz 36 a vyúčtovanie v apríli - kurz 30. Tiež mi pri tomto spôsobe vznikajú rozdiely na účte 324, lebo vo vyúčtovacej faktúre odpočítavam zálohu v eurách s iným kurzom. Ako to treba riešiť? Teda hlavne účtovne, je to kurzový rozdiel na 324? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
tonkat Pozri príspevok
Ja mám s týmto tiež problém, ako to vlastne je správne. Nemá byť odpočítaná skutočná výška odvedenej dane v konečnej faktúre? Lebo 7600 SK som už zaplatila a celková moja povinnosť je 380x41= 15580. Teda by som mala doplatiť 15580-7600=7980. Tu nejde o kurzový rozdiel na účte 343 ale o to, či je vysporiadaný vzťah s DU - koľko som vlastne mala odviesť. Ja mám oveľa markantnejšie prípady - záloha v septembri - kurz 36 a vyúčtovanie v apríli - kurz 30. Tiež mi pri tomto spôsobe vznikajú rozdiely na účte 324, lebo vo vyúčtovacej faktúre odpočítavam zálohu v eurách s iným kurzom. Ako to treba riešiť? Teda hlavne účtovne, je to kurzový rozdiel na 324? Ďakujem za odpoveď.
ak je doklad na cudziu menu potom vaša povinnosť je cudzia mena x kurz zo dňa vzniku daňovej povinnosti. Mňa nezaujíma kedy došlo k úhrade záväzku z pohľadu DPH. Takže vypočítam si daň a tú odvediem. Ostatné má vplyv na kurzové rozdiely z titulu úhrady záväzku ale nie na DPH.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ak je doklad na cudziu menu potom vaša povinnosť je cudzia mena x kurz zo dňa vzniku daňovej povinnosti. Mňa nezaujíma kedy došlo k úhrade záväzku z pohľadu DPH. Takže vypočítam si daň a tú odvediem. Ostatné má vplyv na kurzové rozdiely z titulu úhrady záväzku ale nie na DPH.
Áno, ja nehovorím o kurzových rozdieloch, ale o výške daňovej povinnosti. Lebo deň prijatia platby je tiež vznik daňovej povinnosti. A daň vykazujem v slov. korunách, tak ak celková daň mi vyjde 3000 a zaplatila som už 2000 logicky by som mala doplatiť už len 1000. Keby to bolo vSKK bolo by to tak, ale keď je to v cudzej mene, tak som si neni s tým istá, ako to vlastne má byť, ale vychádzam z toho, že povinnosť mi vzniká dňom dodania - teda tento kurz použijem na výpočet skutočnej daň. povinnosti a od toho by som mala odpočítať to, čo som už zaplatila, lebo som platila v SKK, nie v EUR. Iné je, keď platíme dodávateľom v EUR tak jasne že vznikne kurzový rozdiel, ale DU platíme v SKK, tak neviem, zatiaľ ma o tom ešte nič rukolapne nepresvedčilo, ako to má byť správne. Dúfam, že sa vyjadria viacerí.

A ako potom riešiš rozdiel na účte 324? Tam ti vznikne rozdiel v SKK.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Pridá niekto svoj názor? Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
tonkat Pozri príspevok
Áno, ja nehovorím o kurzových rozdieloch, ale o výške daňovej povinnosti. Lebo deň prijatia platby je tiež vznik daňovej povinnosti. A daň vykazujem v slov. korunách, tak ak celková daň mi vyjde 3000 a zaplatila som už 2000 logicky by som mala doplatiť už len 1000. Keby to bolo vSKK bolo by to tak, ale keď je to v cudzej mene, tak som si neni s tým istá, ako to vlastne má byť, ale vychádzam z toho, že povinnosť mi vzniká dňom dodania - teda tento kurz použijem na výpočet skutočnej daň. povinnosti a od toho by som mala odpočítať to, čo som už zaplatila, lebo som platila v SKK, nie v EUR. Iné je, keď platíme dodávateľom v EUR tak jasne že vznikne kurzový rozdiel, ale DU platíme v SKK, tak neviem, zatiaľ ma o tom ešte nič rukolapne nepresvedčilo, ako to má byť správne. Dúfam, že sa vyjadria viacerí.

A ako potom riešiš rozdiel na účte 324? Tam ti vznikne rozdiel v SKK.
ale veď ak bola úhradená záloha tak z pohľadu DPH vznikla daňová povinnosť dňom prijatia zálohy ak ide o tuzemské dodanie. Nemôže Vám vzniknúť na jedno plnenie dve daňové povinnosti. t.j. pri ukončení služby alebo dodaní tovaru vystavíte faktúru ale daňová povinnosť vám vznikne len z nedoplatku. My sme to mali tak nastavené v programe že nám vypočítalo základ dane v EUR, DPH, odpočítanie časti základu dane v EUR a odpočítanie už odvedenej DPH. no a prepočítalo mi to kurzom celkovú pohľadávku a DPH z neuhradenej časti pohľadávky.

Príklad:

Prijatá záloha dňa 15.6.2008 2000 EUR
vystavená faktúra z dňom vzniku daňovej povinnosti 15.6. - kurz 30
základ dane: 1680,70 x 30 = 50421
DPH: 319,30x30 = 9597

dodanie služby: 30.6. v hodnote 3000 EUR - kurz 35
základ dane: 2521 x 35 = 88235
DPH: 479 x 35 = 16765,-
DPH už odvedená 319,30 x 30 = 9597
povinnosť odviesť DPH 159,70 x 35 = 5589,50
rozdiel z už uplatnenej DPH a celkovej DPH bude zvyšovať hodnotu výnosov alebo znižovať hodnotu výnosov na účte 602. T.j. ak by nebola prijatá záloha vo výške 2000 EUR potom po správnosti by malo byť zaúčtované:
a) cena bez dane 88235 311/602
b) DPH 16765 343/602

Avšak keďže bola zaplatená záloha tak bude zaúčtované následne:
a) príjem zálohy - 60018 221/324
b) odvod DPH - 9597 324/343

vystavenie faktúry:

a) cena bez DPH: 88235 311/602
b) neuhradená DPH: 5589,50 311/343
c) započet odvedenej DPH 9597 311/324
d) rozdiel medzi DPH (9597+5589,50 - 16765) - 1578,50 311/602
Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 30.06.08 at 10:00
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ale veď ak bola úhradená záloha tak z pohľadu DPH vznikla daňová povinnosť dňom prijatia zálohy ak ide o tuzemské dodanie. Nemôže Vám vzniknúť na jedno plnenie dve daňové povinnosti. t.j. pri ukončení služby alebo dodaní tovaru vystavíte faktúru ale daňová povinnosť vám vznikne len z nedoplatku. My sme to mali tak nastavené v programe že nám vypočítalo základ dane v EUR, DPH, odpočítanie časti základu dane v EUR a odpočítanie už odvedenej DPH. no a prepočítalo mi to kurzom celkovú pohľadávku a DPH z neuhradenej časti pohľadávky.
Ja sa domnievam, že vyúčtovanie zálohy sa urobí kurzom s akým sa zaúčtovala záloha. Týmto istým kurzom budeme prepočítávať 314, 324 aj DPH.

Ja takto postupujem.

apo
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t27147-stanoven...dzej-mene.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nadväzujúca téma:
http://www.porada.sk/t54445-vyuctova...-tuzemska.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať