Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra v EUR a fakturácia

Mám jeden problém a prosím o radu. Máme uzatvorenú zmluvu o dielo, kde je dohodnutá zálohová fa a následne mesačná fakturácia, kde sa bude odpočítavať zálohová platba. Vystavili sme fa v EUR. Uhradili nám ju s kurzom 31,989. My sme vystavili fa pre účely DPH a použili sme kurz NBS - 32,395. A teraz nastáva problém. Aký kurz mám použiť, keď budeme fakturovať mesačne? Mám prepočítať, koľko % pozostáva zálohová platba v EUR k jednotlivým položkám zazmluvnenej ceny a následne pri fakturácii odpočítavať prepočítanú výšku zálohovej platby? Ďakujem
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Na linku od Jany Acsovej som našiel usmernenie DRSR a úprimne povedané som z toho mierne mimo.

Ja pokiaľ ma pamäť neklame mám zafixovaný postup, že v účtovníctve sa dodanie prepočíta kurzom zálohy.
Je to tak správne?

V DPH to bude inak, ale ako z toho vykľučkovať na účtoch 314 a 324.

Prosím na ďalší príspevok k tejto téme.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Táto diskusia mi poriadne zamotala hlavu.
Preštudoval som obidva linky na ktoré odkazuje Jana Acsová.

Poučenie vychádza z materiálu DRSR.

Ak sa fakturuje v cudzej mene medzi slovenskými partnermi daň počítame takýmto postupom:
1. Cenu v cudzej mene vrátane DPH vynásobíme kurzom
2. cena*100/119 vypočítame základ
3. zo základu vypočítame daň

V prípade zálohových platieb každá záloha sa prepočíta kurzom dňa prijatia úhrady.
Faktúra za celkové dodanie musí byť vypočítaná zo sumy cudzej meny bez ohľadu na prijaté zálohy a prepočítaná kurzom zo dňa dodania tovaru alebo služby.
Od základu dane z celkového dodania sa odpočítajú základy dane zálohových platieb prepočítaných kurzom DODANIA TOVARU ALEBO SLUŽBY.
A z rozdielu základov dane v SK sa vypočíta doúčtovanie DPH za celkové dodanie tovaru alebo služby.

Podľa materiálu z DRSR som urobil tabuľku, kde je slovná formulácia pretransformovaná do jednoznačne interpretovateľných vzorcov.

Na záver.
Domnievam sa, že táto téma je problémom dodávateľov nie odberateľov nakoľko odberateľ nemá inú možnosť ako vždy akceptovať hodnotu DPH vyjadrenú v SK na faktúre od dodávateľa. ASPOŇ V TO DÚFAM.

Pozdravujem.

apo
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja som to rozpísal celé v príspevku na strane predtým...
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ďakujem všetkým za príspevky, presvedčil ma ten par.26 - takto som to aj robila, že som vlastne pri vystavení vyúčtovacej faktúry odvádzala DPH zo sumy vyčíslenej v EUR x kurz vzniku DP. Len tá pochybnosť, či to nemalo byť vysporiadané cez slovenské koruny. Ale už je to jasné. Lenže stále mám rozdiel na zálohách a ten sa tu nerieši, aspoň ho neviem nájsť. Tak účtovníci, poraďte, ako to vyrovnať na 324. ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

K poďakovaniu sa pripájam aj ja. V tejto téme sa získal vedomosť o význame niektorých ustanovení zákona o DPH, ktoré som si vykladal po svojom.

apo
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Išla som podľa vašich odpovedí. A tu je výsledok:

1) 9.4. prijatá záloha 59 500 EUR = 1 903 345,50 Sk (kurz komerčnej banky 31,989)

2) následne vystavená FA pre účely DPH = kurz NBS 32,395:
základ 50 000 EUR x 32,395 = 1 619 750 Sk
DPH 9 500 x 32,395 = 307 752,50 Sk
celkom 59 500 x 32,395 = 1 927 502,50 Sk

3) dodanie tovaru dňa 30.06. = kurz NBS 30,312
základ 150 000 EUR x 30,312 = 4 546 800 Sk
DPH 28 500 EUR x 30,312 = 863 892 Sk
celkom 178 500 EUR x 30,312 = 5 410 692 Sk

odpočítanie zaplatenej zálohy:
základ 50 000 EUR x 30,312 = 1 515 600 Sk
DPH 9 500 EUR x 30,312 = 287 964 Sk
celkom 59 500 EUR x 30,312 = 1 803 564 Sk

k úhrade zostáva:
základ 100 000 EUR x 30,312 = 3 031 200 Sk
DPH 19 000 EUR x 30,312 = 575 928 Sk
celkom 119 000 EUR x 30,312 = 3 607 128 Sk

Na účte 324 mi zostáva 79 993 Sk. Ako zlikvidujem tento zostatok? To mám preúčtovať na účet 663. Ale kurzové rozdiely na účtoch 314 a 324 sa môžu účtovať len na konci roka.
Naposledy upravil kajab : 03.07.08 at 10:32
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Ak si si ešte nevšimol, tak tie faktúry vystavujem ja (prijatá záloha a nie zaplatená nami záloha).
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Kajab, nerozumiem prečo uvádzaš kurz komerčnej banky a kurz pri vystavení zálohovej faktúry.

Vyzerá to tak, ako keby si požadovala zálohovú platbu v Euro, odberateľ ju poslal na Tvoj účet vedený v SKK a potom si vystavila zálohovú faktúru v Euro s kurzom NBS. AK je to takto potom zálohovú faktúru musíš vystaviť s kurzom komerčnej banky čo nebude správne.

Ale otázka znie načo žiadaš zálohu v Eurách keď nemáš devízový účet?.

Počkám na info.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno ja viem.
Prvú odpoveď so zrušil lebo bola posielaná na Tovu otázku, ktorá mala iba prvé tri riadky a ty si ju poto doplnila.

Reaguj na moju novú konzultáciu v ktorej už riešim Tvoj prblém ako dodávateľa.

apo
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Podmienku v EUR mal odberateľ.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Urobil som zadanie Tvojho prípadu do tabuľky, ktorú som dal ako prílohu. Áno na účte záloh ostane rozdiel. Ja by som tento rozdiel na zálohách zúčtoval voči 604, respektíve 602, nie ako kurzový rozdiel.

K tejto anomálii dochádza iba z dôvodu dodržania zákona o DPH.

apo
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Ďakujem za odpovede. Písali ste, že keby nám fakturovali, tak máme prijmúť faktúru aj keby bola zlá. Len my si to aj tak kontrolujeme a tiež nás kontrolujú. Aj my vraciame faktúry, ktoré sú zlé.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

apo Pozri príspevok
Urobil som zadanie Tvojho prípadu do tabuľky, ktorú som dal ako prílohu. Áno na účte záloh ostane rozdiel. Ja by som tento rozdiel na zálohách zúčtoval voči 604, respektíve 602, nie ako kurzový rozdiel.

K tejto anomálii dochádza iba z dôvodu dodržania zákona o DPH.

apo
Aj ja mám tento problém, jedná sa rádovo o milióny - rozdiel na účte 324. Prosím, vyjadrite sa viacerí, či to treba účtovať na 604 resp.602. Ďakujem pekne.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ahojte!
Je faktura vystavena v EUR v r. 2008 s pouzitim platneho kurzu. Bola taktiez uhradená v EUR a prepocítana v banke na ucte na SK. Samozrejme kurz bol iny.
Ako sa takato faktura zauctuje v suvislosti s DPH a vsetkymi dalsimi nalezitostami? Kurz. rozdiely a podobne.
Ide o jednoduche uctovnictvo.


Dakujem pekne!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zálohy v Euro platené v roku 2008 musia zostať v tej istej hodnote Euro aj v roku 2009. Inak to nemá logiku.

Pozri si video prechod na Euro.

apo
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Lucida Pozri príspevok
Ahojte!
Je faktura vystavena v EUR v r. 2008 s pouzitim platneho kurzu. Bola taktiez uhradená v EUR a prepocítana v banke na ucte na SK. Samozrejme kurz bol iny.
Ako sa takato faktura zauctuje v suvislosti s DPH a vsetkymi dalsimi nalezitostami? Kurz. rozdiely a podobne.
Ide o jednoduche uctovnictvo.


Dakujem pekne!

Len si chcem overiť či to mám zaúčtované v roku 2008 správne. Tak by som chcela vedieť ten postup ked mi prídu peniaze za faktúru vystavenú v EUR v roku 2008.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať