Zavrieť

Porady

Pracovná neschopnosť od A po Z - HELP!

Ahojte všetci, prosím Vás o pomoc. Už to tu nejakú tú hodinu lúskam, ale nedopátrala som sa k presnej odpovedi.

a) V našej malej firmičke, kde som už nejaký ten rok, v živote nikto nemal PN. Takže o tom, ako vyzerá celý ten "Papierkram" okolo toho, nemám ani bledomodrý šajn. No a v nedeľu mi kolega oznámil, že je v nemocnici. Takže vás pekne prosím o radu, aký je postup, t. j. kto, ako, kedy a komu oznamuje, že je PN, ktorý diel PN treba kam zaslať, doniesť, ohlásiť, kto PN vydá, keď je v nemocnici atď. Výpočtom PN sa teraz netrápim, to urobí "snáď" program. Najskôr musím vyriešiť problém s ohlasovaním.
b) Je určite jednoduchšie, aby si na ten čas, čo bude PN vzal dovolenku. Výhodnejšie je to pre neho - z finančného hľadiska a z hľadiska tých papierov, menej pracnejšie pre mňa, firma s tým súhlasí, dovolenku má ešte z minulého roka. Aký je váš názor? Nie je nemocnia povinná, to niekde hlásiť aj bez jeho vedomia? (nechcem, aby došlo k duplicite - dovolenka - PN).

Budem vám vďačná za ozaj skorú odpoveď a želám pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Milá Jaruš!!!

    Firma platí prvých 10 dní PN (kalendárnych), prvé 3 dni 25% z denného vymeriavacieho základu a ďalších 7 dní 55% z denného vymeriavacieho základu. Mal by ti doniesť, teda niekto za neho diel PN II., IIa - tento je pre teba. Ak bude trvať dlhšie ako 10 dní odošleš II. diel na Soc. poisťovňu, kde potvrdíš nárok na nemocenské, ktoré vzniklo u Vás vo firme a na jednom peknom tlačive zo Soc. poisťovne mu vyplníš vymeriavacie základy za rozhodujúce obdobie, kedy u vás pracoval. Aké má byť presne to rozhodujúce obdobie ti poradia aj na soc. poisťovni, keď im povieš od kedy je u vás zamestnaný. Potom je to už starosť Soc. poisťovne.

    Dúfam, že som ti aspoň trochu pomohla.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Ak máš možnosť zožeň si múdru knižku DANE-ÚČTOVNÍCTVO vzory a prípady 2/2004 a tam nájdeš všetky dôležité info aj to ako ktoré potvrdenia na živo vyzerajú a nemôžeš sa pomýliť , inak súhlas so ZuzanouP.

    Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

    Mirka D
    K tej pracovnej neschopnosti od A-Z:
    mám 2 rôzne Potvrdenia o dočasnej PN na 1 zamestnanca, ktoré na seba nadväzujú, spolu 6dní (3+3).
    Celých 6 dní platím 25% DVZ? Alebo môžem dať na 3 dni 55%? Diagnóza tá istá.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Každú PN posudzuješ ako novú t.j. prvé tri dni 25 % vymeriavacieho základu.
    3_8_11v.gif  

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Mirka D
    K tej pracovnej neschopnosti od A-Z:
    mám 2 rôzne Potvrdenia o dočasnej PN na 1 zamestnanca, ktoré na seba nadväzujú, spolu 6dní (3+3).
    Celých 6 dní platím 25% DVZ? Alebo môžem dať na 3 dni 55%? Diagnóza tá istá.
    máš 2x PN, t.j. 2x ukončenie a 2x začiatok? ... tak sú to dve samostatné PN ... aj keď nechápem prečo je to tak

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    anto
    Každú PN posudzuješ ako novú t.j. prvé tri dni 25 % vymeriavacieho základu.
    Anton, ten je krásny! Pošli mi ho, ja si to neviem stiahnuť! Prosím!!!

    Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

    Mirka D
    Ďakujem vám všetkým za odpovede. Neviem prečo to má zamestnanec tak rozdelené, predpokladám, že vystavili ukončenie prvej PN v piatok s pondelkovým dátumom. Cez víkend zhoršenie stavu, tak vystavili ďalšiu PN...

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Čo má robiť zamestnávateľ s oddielom IV. Potvrdenia o dočasnej PN v prípade, ak trvala do 10 dní? Podľa môjho názoru to nemám zasielať do SP (keďže som nezasielala ani odd. II), ale chcem si to potvrdiť.

    Ďakujem
    Prajem dobrú chuť k obedu.

    stdr je offline (nepripojený) stdr

    stdr
    Zamestnanec u nás skončil pracovný pomer 5.10.2005. Dnes poslal potvrdenie o dočasnej PN od 6.10.2005 - čiže v ochrannej lehote, kde uviedol ako zamestnávateľa našu firmu. Podľa toho čo som sa dočítala, je to teraz len medzi ním a sociálnou poisťovňou v mieste jeho bydliska.
    Keď už je PN-ka u nás, mám ju zaslať na jeho sociálku aj s "Potvrdením zamestnávateľa" ? Nemusí PN-ku dať lekárovi prerobiť, keďže už nie je našim zamestnancom?

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    sorry za súhlas, chcela som odpovedať - no to je už tým piatkom poobede.

    Aj ja som mala podobný prípad, nemusíš dať prerábať PN, ak ju všade (na zadných stranách) popodpisoval, tak ju spolu s potvrdením a krátkym listom pošli na sociálku, oni si už s tým poradia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.