Zavrieť

Porady

Ako zvýšiť materské?

Dobrý deň!
Prosím o radu so zvýšením materskej. Ako dobrovoľne poistená osoba som od 16.9.2007 - až do konca roku z maxima. Od 1.1.2008 znížené na minimum. Teraz som tehotná, termín pôrodu asi 3/2009.
V tomto roku pravdepodobne pôjdem na PN a potom plynule na materskú.
Z akého obdobia sa mi bude vypočítavať PN a z akého materská? (z 2007 ? )
Ďakujem Vám pekne za odpoveď, prípadne za radu, ako materskú zvýšiť.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
PN, na ktorú pôjdete v roku 2007, sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2007.

Materská, na ktorú pôjdete v roku 2008 sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2008.

Optimalizovať sa ešte dá, je to ale na dlhšiu debatu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
PN, na ktorú pôjdete v roku 2007, sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2007.

Materská, na ktorú pôjdete v roku 2008 sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2008.

Optimalizovať sa ešte dá, je to ale na dlhšiu debatu.
p.Mihál, ste mi nasadil červíka do hlavy (je letná záhradkárska sezona), lebo najprv som myslela, že bud max.nemocenské alebo max. materská.

Ako však dosiahnuť max. nemocenské a max.materskú? (ak teda nejde o dosiahnutie materskej v ochrannej dobe z DNP, ale na to ste predpokladám nemyslel a asi ani neradil)

Ak by začala PN-ku, potom sa počas poberania nemocenského odhlásila z DNP a znovu prihlásila z max.VZ, to všetko do 8tt!! a pred koncom roka ukončila PN a platila pár dní z maxim.VZ a na MD nastúpila po 26týždnoch od posledného prihlásenia?

Alebo je aj iná možnosť ak PN nezačne teraz?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
brčko Pozri príspevok
Ak by začala PN-ku, potom sa počas poberania nemocenského odhlásila z DNP a znovu prihlásila z max.VZ, to všetko do 8tt!! a pred koncom roka ukončila PN a platila pár dní z maxim.VZ a na MD nastúpila po 26týždnoch od posledného prihlásenia?
Áno, to je riešenie, len neviem či v praxi uskutočniteľné, záleží totiž na tom, kedy si zadávateľka otázky "predstavuje" svoj nástup na PN, atď.

Nechcem to ďalej rozvíjať, nie je to na web (o.i. viď Etiketa: neodpovedám spôsobom, ktorý navádza na... zlé veci).
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Dobry den.Poprosim vas o radu.Som zamestnana v praci od 1.6.2004 lenze moj zamestnavatel mi vzdy plati do socialnej poistovne odvody len minimalnej mdzdy.Teraz mi to vraj na 8 hodin cini 8100sk.Dopocula som sa ze sa da pripoistit aby sa materska zvysila lebo ta co mi vychadza je velmi malinka.Citala som ze sa musi zena poistit aspon 270 dni pred nastupom na metresku..S priatelom planujeme babenko uz teraz ak sa podari do mesiaca.Moja otazocka keby som si neplatila celych 270 dni ale napr len 240 pomoze mi to vobec na zvysenie materskej?? nevyhodim zbytocne len peniaze?Chcem ist v piatok do poistovne a zacat si uz platit pripoistenie.tam mi bolo povedane ze ak nezaplatim celych 270 dni je mi to zbytocne a o peniaze pridem.Nevadi mi to ked som prave PN??Lebo som prekonala som tazku chorobu.Alebo ak poznate iny sposob napiste mi ako si mozem zvysit matersku aspon trosku.Prosim Vas o radu.Vopred dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Sledujte http://jozefmihal.blogspot.com/ - dnes alebo zajtra tam pribudne ďalší diel seriálu k materskej, ktorý Vám pomôže.
0 0
mavax mavax

mavax je offline (nepripojený) mavax

Jozef Mihál Pozri príspevok
PN, na ktorú pôjdete v roku 2007, sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2007.
- asi ste myslel v 2008

Materská, na ktorú pôjdete v roku 2008 sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2008.
- na materskú pôjdem v roku 2009 - asi 1/2009 - ale medzi PN začatou v roku 2008 a materskou bude okamžitá následnosť - nič to neovplyvní?

Optimalizovať sa ešte dá, je to ale na dlhšiu debatu.
Ďakujem pekne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

p.Mihál, dakujem za reakciu a odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mavax, ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP 16.9.07, toto poistenie trvá a nastúpiš na MD v roku 2009 (je jedno krorý mesiac), tak tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej je rok 2008.

Tiež je jedno, že si predtým poberala nemocenské a že poberanie materského súvisle nadväzuje na poberanie nemocenského. Sú to dve nezávislé žiadosti o nem.dávku v dvoch rôznych dátumoch. A majú rozdielne rozhodujúce obdobie.
Rozhodujúce obdobie sa určuje vždy podla dna "začiatku uplatnovania si nároku" teda nástupu na PN, nástupu na MD, nástupu na OčR a samozrejme závisí od začiatku nem.poistenia.

O tom píše p. Mihál v II.časti o materskom 2008.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evina0 Pozri príspevok
Dobry den.Poprosim vas o radu.Som zamestnana v praci od 1.6.2004 lenze moj zamestnavatel mi vzdy plati do socialnej poistovne odvody len minimalnej mdzdy.Teraz mi to vraj na 8 hodin cini 8100sk.Dopocula som sa ze sa da pripoistit aby sa materska zvysila lebo ta co mi vychadza je velmi malinka.Citala som ze sa musi zena poistit aspon 270 dni pred nastupom na metresku.. áno je to 270dní ale pred pôrodom, nie pred nástupom na MD. No je lepšie, nie však nevyhnutné na vznik nároku, ked je to splnené už pri nástupe na MD. Ak sa 270dní splní v období medzi nástupom na MD a dnom pred pôrodom, tak materské začnú vyplácať až po predložení rodn.listu dieťaťa, kde vidia skutočný den pôrodu, teda či ozaj bola podmienka splnená. A platiť poistné treba až do dosiahnutia 270dna. (takto aspon informovali mamičky na porade, vlastnú skúsenosť nemám) S priatelom planujeme babenko uz teraz ak sa podari do mesiaca.Moja otazocka keby som si neplatila celych 270 dni ale napr len 240 pomoze mi to vobec na zvysenie materskej?? ak nemáš iné nem.poistenie, ktoré je ukončené (napr. iný prac.pomer), tak nie nevyhodim zbytocne len peniaze?Chcem ist v piatok do poistovne a zacat si uz platit pripoistenie.tam mi bolo povedane ze ak nezaplatim celych 270 dni je mi to zbytocne a o peniaze pridem. Ak nemáš iné ukonč.nem.poistenie a do pôrodu neuplynie 270dni, tak nárok na materské z DNP nevznikne.
Poistiť sa treba pred otehotnením. Tehotnestvo bezproblémové! trvá 38-42týždnov (obvykle 40) teda cca 280dni (40týž.x7dní, no lepšie s rezervou!!!, teda rátať, že pôrod nastane skôr) a ráta sa od posl.menštr.!!! Takže si vyrátaj, či to stíhaš, keby si už teraz otehotnela. Nevadi mi to ked som prave PN?? nie, prihlásiť sa na DNP môžeš aj počas PN. Lebo som prekonala som tazku chorobu.Alebo ak poznate iny sposob napiste mi ako si mozem zvysit matersku aspon trosku.Prosim Vas o radu.Vopred dakujem.
Na tvojom mieste, ak nie si ešte tehotná, by som sa hned poistila. Platila si zatial z minimálneho VZ 8100,-, čo je 357,-Sk mesačne (4,4% z 8100). Ak by si však zistila, že si "už teraz" tehotná a nestíhaš tých 270dní, tak sa hned odhlás. Nestratíš tak vela.
Ak však neotehotnieš hned, ale po nejakom mesiaci-dvoch ..., tak použi postup, čo je tu velakrát opisovaný s odhlásením z DNP a novým prihlásením z maxim. VZ (resp. u teba z rozdielu maximálneho VZ a VZ zo zamestnania). Ale pozor, treba to stihnúť do 8týždna tehotenstva!!! (alebo radšej skôr).
Naposledy upravil brčko : 17.07.08 at 17:06
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

dobry den pan brcko .Vopred dakujem za poradenie.Ja som bola vcera na socialnej poistovni a tam mi povedali ze na matersku dovolenku sa nastupuje 6 tyznov pred porodom tak nemam sancu stihnut platit 270 dni..aj ja som uz pocula ze ak to zaplatim do porodu tych 270 dni tak mam narok na vyssiu davku penazi.Neviem co mam robit asi skusim zavolat priamo na socialnu poistovnu a spytam sa tam ako to je ak mi vobec poradia.Pracujem nepretrzite 4 roky a platia sa mi odvody aj do socialnej poitovne ale len zo sumy 8100 sk a to je velmi mala materska.preto sa chcem hned zajtra pripoistit,len sa bojim ze budem platit zbytocne ja si chcem matersku zvysit az na 1500 sk mesacne pripoistit sa chcem do vysky az 30 000 sk a to ma denne pripoistenie vyjde okolo 1000 sk mesacne.Este ma napadlo ked mi zamestnavatel plati uz davno sumu cca 350 sk z minimalnej mzdy 8100 tak by to malo byt neviem presne a dohodla by som sa s nim ze mi zacne aspon 6 mesiacov platit zo sumy 30 000 sk odvody do socialnej poistovne zvysi mi to matersku?? z ktoreho obdobia sa vyratava materske??dakujem opet za radu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evina0 Pozri príspevok
dobry den pan brcko .Vopred dakujem za poradenie.Ja som bola vcera na socialnej poistovni a tam mi povedali ze na matersku dovolenku sa nastupuje 6 tyznov pred porodom tak nemam sancu stihnut platit 270 dni..aj ja som uz pocula ze ak to zaplatim do porodu tych 270 dni tak mam narok na vyssiu davku penazi.Neviem co mam robit asi skusim zavolat priamo na socialnu poistovnu a spytam sa tam ako to je ak mi vobec poradia.Pracujem nepretrzite 4 roky a platia sa mi odvody aj do socialnej poitovne ale len zo sumy 8100 sk a to je velmi mala materska.preto sa chcem hned zajtra pripoistit,len sa bojim ze budem platit zbytocne ja si chcem matersku zvysit az na 1500 sk mesacne pripoistit sa chcem do vysky az 30 000 sk a to ma denne pripoistenie vyjde okolo 1000 sk mesacne.Este ma napadlo ked mi zamestnavatel plati uz davno sumu cca 350 sk z minimalnej mzdy 8100 tak by to malo byt neviem presne a dohodla by som sa s nim ze mi zacne aspon 6 mesiacov platit zo sumy 30 000 sk odvody do socialnej poistovne zvysi mi to matersku?? z ktoreho obdobia sa vyratava materske??dakujem opet za radu.

evina0, máš tu strašne veľa otázok, a chceš ich veľmi rýchlo vyriešiť - tak pekne po poriadku:
1. brčko nie je pán, ale pani, čiže žena,
2. netreba všetko veriť tetám zo SP, väčšinou zaujímajú negatívnu pozíciu voči ľuďom, ktorí by radi získali na nemocenských dávkach nejakú korunu naviac-čiže lapidárne povedané: neradia dobre, alebo ťa vyslovene od niečoho, čo je zákonné a možné odhovárajú,
3. ak by si prečítala všetky príspevky o materskej, zistila by si (najmä ak už 4 roky nepretržite pracuješ), že existuje aj elegantnejší spôsob, ako získať materské v maximálnej výške. Je to jednoduché - ukončiť pracovný pomer so súčasným zamestnávateľom (teda ten s minimálnou mzdou), a začať nový PP (trebárs aj so súčasným zamestnávateľom) s maximálnou mzdou 30.219 Sk. A TO AJ JEDEN DEŇ PRED NÁSTUPOM NA MATERSKÚ !
4. ak toto nie je možné, platí všetko to, čo napísala brčko vo svojich predchádzajúcich príspevkoch.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s ajobsom. Ak by si chcela získať max.materskú zo zamestnania, musela by si ukončiť terajší PP a uzatovriť nový, takže materská by sa rátala až od začiatku tohto posledného poistenia (zač.posledného prac.pomeru).

Inak neviem, na čo ti odpovedať. Treba pozorne čítať aj ostatné príspevky. Ak sa budeš pýtať v SP, pravdivú odpoved od nich nemusíš dostať. Stalo sa mi to viackrát.
A tiež by som ti po telefone nevedela poradiť, ak by si mi povedala, že teraz chceš otehotnieť. Pri tom "teraz" je dôležitý každý den.
Ale už som ti radu dala a tá platí. Ak aj zbytočne dvakrát zájdeš do SP a zaplatíš 150Sk na dobrovolnom poistnom (ak si už náhodou tehotná), myslím, že to nie je tak vela. Alebo áno?
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Dakujem Vam za objasnenie kto je brcko..Som tu prvy krat tak som naozaj netusila.Aj za Vase radi.cenim si ich.Konecne som sa dopatrala k spravnej odpovedi,stravila som pol dna citanim prispevkou tu na nete a aj priamo na soci.poistovnu som meil poslala a uz viem co je spravne a co mam robit,Boli zhrozeny informaciami co mi povedali tu u nas v meste na socialku a povedali ze mam na nich dat pisomnu staznost aj nad tym rozmyslam lebo vela ludi uz oklamali..staci mi pred materskou sa dobrovolne pripoistit no musi to byt minimalne 26 tyznov nez zacne materske.A tych 270 dni sa pocita od dna zalozenia pripoistenia do dna skutocneho porodu..uplne inak nez som bola informovana.To s tym ukoncenim prac.pomeru to sa nemam dovod dohodnut so zamestnavatelom ,s nim neni uz reci..Ja sa pripoistim len na sumu 22 119 a len s tejto sumy zaplatim odvody to mesacne cini cca do 1000 sk.a so sumy 8100 sk mi bude zamestnavatel nadalej platit odvody.Materska mi potom vyjde cca 16500 mesacne co velmi pomoze kedze clovek ma neskutocne vela vydavkov.Niezeby som sa chystala amt dieta koli peniazom to nikdy nie ale preco nevyuzit dake peniaze ked sa daju a platim stale dake odvody statu no nie? Este raz dakujem za vase prispevky.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dúfam, že si to správne pochopila, lebo mne teda nestačilo jedno poobedie . Z vymeriavacieho základu 22119 je mesačné poistné 974,- (22119 x 4,4%) Takže hlavne sa skoro prihlásiť na "dobrovolne nemocenské poistenie" (v tvojej reči pripoistenie) a byť tehotná podla mna radšej až o mesiac.

No celkom by ma zaujímalo, kam (na aký mail) si písala otázku ohladne DNP. Lebo sama som našla len info o dôchodkoch. Asi cez "info mailom" to nebude.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evina0 Pozri príspevok
...Boli zhrozeny informaciami co mi povedali tu u nas v meste na socialku a povedali ze mam na nich dat pisomnu staznost aj nad tym rozmyslam lebo vela ludi uz oklamali...
To viete, za tie platy, čo majú prepážkárky na pobočkách SP, kto by sa trhal ľuďom radiť. A ak radiť, tak v otázke ako vystúpiť z II. piliera, lebo to mali prísne nakázané od vedenia.

Keď už, treba sa obrátiť na "čistých amatérov" na Porada.sk, poradia dobre a radi, hoci úplne zadarmo.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Dakujem pekne za vyratanie poistneho.Zajtra idem u nas na soc.poistovnu a od zajtra mi uz bude plynut poistenieMeil som pisala priamo na stranke soc.poistovne ne ponuku"info meilom".A poobede som volala na cislo co tam maju uvedene pani co ma na starosti klientov.je tam iba jedno cislo a ona sa ma hned spytala ci som im ja neposielala vecer vcera meil ze rano takyto problem ako mam ja citala a v zapeti mi na moj meil prisla sprava..odpoved na moju otazku..takze asi takl nejak.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nový diel seriálu o materskej práve vyšiel na blogu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evina, dakujem za info.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

poprosím aj ešte ako potom pokračovať???
kedy sa je potrebné odhlásiť z dobrovoľného postenia? dnom nástupu na materskú? tá "vyššia" materská bude platená akú dlhú dobu??? 6 mesiacov? potom je rodičovský príspevok?
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Pohar Pozri príspevok
poprosím aj ešte ako potom pokračovať???
kedy sa je potrebné odhlásiť z dobrovoľného postenia? dnom nástupu na materskú? tá "vyššia" materská bude platená akú dlhú dobu??? 6 mesiacov? potom je rodičovský príspevok?
nikto mi neodpovie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať