Zavrieť

Porady

Darovanie tovaru

Ahojte,
keďže sme taká dobrá firma, tak občas niekomu niečo v rámci dobrých medziľudských vzťahov darujeme. Konkrétne teda našim obchodným partnerom podarujeme občas niečo z nášho tovaru.

Otázky sú takéto:
1. Môžem to darovať hocikomu? Osobne som nikde nenašiel nijaké obmedzenie.
2. Viem že je to pre nás pripočítateľná položka a že sme povinní z toho odviesť DPH. Lenže z akej ceny? Ja viem tak, že sme povinní to oceniť našou bežnou predajnou cenou (niekde v zákone o správe daní a poplatkov to je). Alebo to je možné nejak upraviť v tej darovacej zmluve?
3. Pre obdarovaného je to oslobodený príjem a nemusí ho nikde uviesť? Tak som sa o tom aspoň dočítal/nedočítal v zákonoch. Veď my sme za to predsa už štátu zaplatili tak on snáď už nemusí.
Dikes
Usporiadat
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

No čo? Nikto z Vás nič nikomu nikdy nedaruje? Vy sebci :p
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
1. Môžeš darovať hocikomu.
2. Cenu uvedieš v darovacej zmluve, z toho DPH.
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

Len hej ide o tú cenu. Akú môžem použiť. Veď je rozdiel že či moja obvyklá predajná cena je 10000,- ale ja v zmluve uvediem že hodnota daru je napr. 5000,- čo je moja obstarávacia cena.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Skúsim sa spýtať inakšie. Sú to vaše výrobky s logom firmy alebo je to tovar, ktorý nakupite a v nezmenenom stave predávate. Jedná sa o dar alebo prezent? Načo darovaciu zmluvu, nechcete to zaúčtovať do reklamných predmetov nad 500 Sk?
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

A ešte môže byť aj znehodnotenie tovaru a v tom prípade v skladových cenách.
0 0
Volvox Volvox

Volvox je offline (nepripojený) Volvox

Je to tovar ktorý ďalej predávame v nezmenenom stave.
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
Volvox
Je to tovar ktorý ďalej predávame v nezmenenom stave.
Ak je jednotková cena do 500,-Sk a je označený obchodným menom, je to poskytnutie vzoriek, ktoré je oslobodené od dane z príjmov a aj od DPH.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Tak to daj na účet 513 (viď § 65 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92). Ak si plátca DPH a pri nákupe si uplatníš DPH, keď niekomu daruješ svoj tovar (nie napríklad ako v Tescu pri prezentačnej akcii), vystavíš interný doklad o použití tovaru za akým účelom a komu a DPH z bežnej predajnej ceny odvedieš štátu "na výstupe".
0 0
ALLL ALLL

ALLL je offline (nepripojený) ALLL

zuzi
Ak je jednotková cena do 500,-Sk a je označený obchodným menom, je to poskytnutie vzoriek, ktoré je oslobodené od dane z príjmov a aj od DPH.
Mam podobny problem...ale kde sa hovori o hranici 500,- co sa tyka vzoriek tovaru? V zakone o DPH sa to tyka len reklamnych predmetov, alebo nie?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Zákon o dani z príjmu č. 595/2003 v znení neskorších predpisov § 19 odst.(2)

písm. k) a § 21 odst.(1) písm. h) a samozrejme uvedený zákon o DPH.
0 0
ALLL ALLL

ALLL je offline (nepripojený) ALLL

mlyn16
Zákon o dani z príjmu č. 595/2003 v znení neskorších predpisov § 19 odst.(2)

písm. k) a § 21 odst.(1) písm. h) a samozrejme uvedený zákon o DPH.
Mam knihu Danove vydavky od Ing. Dobsovica....a tam pise k uvedenému §19 ods.2 pism.k, ze do konca roka 2003 boli tieto vydavky danovo obmedzene, bolo mozne ich uplatnit iba vo forme odpocitania zo zakladu dane /najviac vo výske 1% zo zakladu dane/...takze ak by sme to brali ako poskytnutie vzoriek obchodnym partnerom, nemalo by tam byt podla neho ziadne obmedzenie...tak ja uz neviem...
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
To je pravda, ale teraz je rok 2005 a platia už tie paragrafy, ktoré som

uviedla.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Prosím poradiť: sme platiteľom DPH. Hodnota reklamných predmetov do limitu
500,00 Sk sa považuje za hodnotu bez DPH? T. j. môžeme do daňových nákladov
zahrnúť a DPH na výstupe neodvieť, ak je hodnota reklamného predmetu 595,00 Sk /500 + 19 %/.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Ja tomu rozumiem, že 500,- je bez DPH.A neviem, prečo účtuješ a kde účtuješ 595,- Sk?
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Celkovú hodnotu účtujem iba ako záväzok voči dodávateľovi. Účtujem takto:
500,00 513 MD /ako daňovo uznateľný výdavok/
95,00 343 MD /odpočet DPH/
595,00 321 D
DPH na výstupe neodvádzam.
Uplatňujem to teda tak, že hodnota 500,00 Sk sa u platiteľa DPH rozumie bez DPH.
0 0
ALLL ALLL

ALLL je offline (nepripojený) ALLL

ano...hodnota reklm.predmetov do 500,- sk bez dane...
0 0
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

Chcem sa spýtať, ak nakúpime tovar za účelom darovania, pri nákupe si neuplatníme dph, budem účtovať 513 alebo 543, tak potom nemusím ani na výstupe odviesť dph, áno?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ak nakúpiš tovar za účelom darovania nemáš nárok na odpočet DPH a účtovanie bude príjem na sklad 131/321, a následne výdaj zo skladu 543/131. Nevystavuješ faktúru, len urobíš výdaj zo skladu. Ak by si chcel vystaviť faktúru ,tak tovar bude oslob.od DPH.
0 0
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

tak som si to nejak predstavovala, len som sa potrebovala uistiť
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
blbá otázka ? ....sme výhradný zástupcovia pre SR na dovoz určitého tovaru .......ak majiteľ nakúpi víno ako prezent pre našich českých dodávateľov asi sa to do nákladov dať nedá, že ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať