Zavrieť

Porady

Opravná položka k pohľadávke

Dobrý deň, prosím o radu:
Máme pohľadávky ktoré boli vystavené v roku 2008 a tiež dané aj do príjmov,
nakoľko firma, ktorá nám ich dlhuje neplatí, dali sme pohľadávky na vymáhanie právnikovi. Splatnosť pohľadávok je v roku 2008. Ja neviem či k 31.12.08 bude nutné vytvoriť Opravné položky k týmto pohľadávkam, lebo od splatnosti pohľadávok neuplynie doba dlhšia ako 12 mesiacov, aby som mohla tvoriť OP vo výške 20 % podľa zákona DP paragraf 20 odst.14. Ďakujem
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Problém ktorý v praxi vzniká je ten že častokrát si mýlime zákony. Opravnú položku netvorím podľa zákona o dani z príjmov ale podľa zákona o účtovníctve ktorý v § 18 postupov účtovania hovorí ako má spoločnosť postupovať. Presné termíny sú tam neni zadefinované čo znamená že si má účtovná jednotka tvorbu opravný položiek zadefinovať interným predpisom. Zákon o dani z príjmov nám už len posudzuje či ide alebo nejde v čase tvorby o opravnú položku daňovo uznanú alebo neuznanú. Takže tu vám nikto nepovie či tvoriť opravnú položku máte alebo nemáte...to si musíte zadefinovať vo vašom int. predpise. Ale je očividné ak mi niekto neplatí pohľadávku 9 mesiacov a nezaplatí ani do dňa zostavenia účtovnej závierky že by opravná položka mala byť tvorená. Avšak v čase tvorby bude daňovo neuznaná, pretože nepôjde o pohľadávku 12 mesiacov po splatnosti.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ďakujem
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Dobrý den, mám takový dotaz. Na Slovensku je tedy daňově uznatelná opravná položka vždy (bez ohledu na uznatelnost soudem, či výši pohledávky) ve výši podle §20 ods.14, to znamená pouze podle doby splatnosti 360 dní a více v daných procentech? Jsem totiž trošku dezorientovaná předpisy v ČR, kde se přičítají procenta daňové uznatelnosti podle toho, zda je pohledávka žalovaná či ne a lze již nákladovat po půl roce od splatnosti.
Máme totiž na slovenské firmě pohledávku, která ještě není 360 dní od splatnosti, je už ovšem soudem uznaná. Jedná se o částku kolem 200 Eur. Podle slovenského zákona tedy nemohu do nákladů za rok 2010 dát nic? Rozumím tomu správně? Děkuji moc za odpověď.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
rems Pozri príspevok
Dobrý den, mám takový dotaz. Na Slovensku je tedy daňově uznatelná opravná položka vždy (bez ohledu na uznatelnost soudem, či výši pohledávky) ve výši podle §20 ods.14, to znamená pouze podle doby splatnosti 360 dní a více v daných procentech? Jsem totiž trošku dezorientovaná předpisy v ČR, kde se přičítají procenta daňové uznatelnosti podle toho, zda je pohledávka žalovaná či ne a lze již nákladovat po půl roce od splatnosti.
Máme totiž na slovenské firmě pohledávku, která ještě není 360 dní od splatnosti, je už ovšem soudem uznaná. Jedná se o částku kolem 200 Eur. Podle slovenského zákona tedy nemohu do nákladů za rok 2010 dát nic? Rozumím tomu správně? Děkuji moc za odpověď.
Prosím můžete mi to někdo potvrdit?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čo znamená súdom uznaná?
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
To znamená pravomocný platební rozkaz ze soudu. Pohledávka je momentálně v exekučním řízení.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
takže ju vymáhate a kedže bola splatná v r.2008, tak môžete k nej tvoriť OP 50% daňovo uznanú.
0 0
erika.ep erika.ep

erika.ep je offline (nepripojený) erika.ep

K premlčaným pohľadávkam z r. 2002 možno vytvoriť v 100% výške danovo uznané OP? v r. 2012 budeme odpisovať tieto pohľadávky v plnej výške. Chcela by som sa opýtať na názor - či zaúčtovať OP do roku 2010 alebo počkať a rovno ich odpísať v r. 2012? Pre reálny obraz o hospodárení by sa mne žiadalo tie OP zaúčtovať do r. 2010- ba dokonca už to malo byť aj skôr!?!?!?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
erika.ep Pozri príspevok
K premlčaným pohľadávkam z r. 2002 možno vytvoriť v 100% výške danovo uznané OP? .................NIE

v r. 2012 budeme odpisovať tieto pohľadávky v plnej výške. .....ktoré?
Chcela by som sa opýtať na názor - či zaúčtovať OP do roku 2010 alebo počkať a rovno ich odpísať v r. 2012? Pre reálny obraz o hospodárení by sa mne žiadalo tie OP zaúčtovať do r. 2010- ba dokonca už to malo byť aj skôr!?!?!?
stéle je reč o pohľadávkach 2002?, nie je to preklep?
0 0
erika.ep erika.ep

erika.ep je offline (nepripojený) erika.ep

nie je to preklep - teraz som prebrala dokumentáciu a potrebujem to súrne vyriešiť. Ak sa nedá tvoriť OP tak čo stým? Ide o účtovníctvo rozpočtovky a v tomto roku sa vydá rozhodnutie o upustení, ale až po roku sa može odpísať. podľa zákona o správe majetku štátu. Preto som zatiaľ myslela, že by to už nemalo figurovať na 311-ke. POradte prosím , ako by ste postupovali.ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem ako s rozpočtovkami - asi si v zlej téme.
ale daňovo sa pohľadávky z r.2002 odpísať nedajú, a sú premlčané.
Len nedaňovo - pripočítať k základu dane.
0 0
erika.ep erika.ep

erika.ep je offline (nepripojený) erika.ep

Ďakujem za odpoveď
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Prosím Vás pohľadávka vo výške 128,97 eur, ktorá bola splatná 22.8.2006 môžem odpísať 546/311, keď dlžnú firmu nevieme nájsť, jednoducho, nikto nereaguje na upomienky ani na nič, ale podľa ZRSR je stále činná. OP neboli vytvorené žiadne. Je to daňovo uznateľný náklad? a môžem ju uplne vyradiť z vystavených faktúr, aby mi už nefigurovala v knihe pohľadávok ani v upomienkach ani nikde? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, ak to bola bežná faktúra účtovaná do výnosov.
546/311, daňovo uznané.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

jéj ďakujem, a ešte keď mám takýto prípad:
mali sme obchodáka, ktorý pre nás pracoval ako živnostník, a vybral hotovosť za faktúry ešte v roku 2007, ktorú však neodviedol nám. čiže náš odberateľ to eviduje ako uhradené,ale peniaze sa k nám nedostali. rieši sa to na polícii. môžem odpísať aj takúto pohľadávku?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a tomu SZČO sa nič nestane, hej?
veľkorysosť, hm?
odpísať nedaňovo môžeš viacmenej čokoľvek - je to na úkor firmy, nie na úkor štátu. len aby si z toho nemala prúser ty - radšej si to daj podpísať konateľom.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Práveže stane, len to polícii dlhšie trvá, rieši sa to ako sprenevera a výsledkom by malo byť že tie peniaze bude firme splácať. Ale zatial sa ten výsledok ešte nedostavil a ani nemáme zatial nijaké rozhodnutie o tom, že to bude splácať, jednoducho je to v štádiu riešenia. Jediné čo máme je vyjadrenie polície, že firmy preukázali že majú príjmové pokladničné doklady od nášho obchodáka a on nemá potvrdenie žiadne ani doklad že peniaze odovzdal nám. Čiže daňovo sa to nedá nijako odpísať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, vyrovnáš tie pohľadávky ale na účet 378-pohľadávka voči dotyčnému.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

A ešte poprosím mám neuhradené faktúry, ktoré boli splatné v rokoch 2007, 2008 a 2009 na väčšinu z nich mám už aj právoplatný platobný rozkaz a je to v rukách exekútora, na niektoré sme ešte len poslali návrh na platobný rozkaz, všetky boli zahrnuté do daňových výnosov, môžem na ne vytvoriť opravné položky? pretože doteraz vôbec neboli tvorené, alebo dajú sa aj úplne odpísať? prosím poraďte. A ak áno bude to uznané ako daňový výdavok? Prebrala som účtovníctvo a konateľ chce, aby zmizli z účtovníctva.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kedže sú v riešení, tak by som odpísala len tie splatné r.2007
ale aj tak niekde v operatívnej evidencii musia byť.
Na ostatné vytvor aspoň OP, lebo 100% asi nedostaneš.
danovo do 50% a 20%
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať