Zavrieť

Porady

preddavok na daň

ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. zisk od 50000 do 500000 sk, musí zaplatiť daň do 31.03.2009, ale zároveň do tohto termínu zaplatiť preddavok na daň vo výške 1/4 dane za rok 2008?
Usporiadat
botuľa botuľa

botuľa je offline (nepripojený) botuľa

áno, vykoná obe platby
0 0
Inuska17 Inuska17

Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

používa sa na to dáke tlačivo na platenie preddavku na daň, alebo sa to jednoducho len zaplatí.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Inuska17 Pozri príspevok
ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. zisk od 50000 do 500000 sk, musí zaplatiť daň do 31.03.2009, ale zároveň do tohto termínu zaplatiť preddavok na daň vo výške 1/4 dane za rok 2008?
Platili ste preddavky aj v roku 2007?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

botuľa Pozri príspevok
áno, vykoná obe platby
Inuška už nereaguje, tak napíšem:
Obe platby je treba uskutočniť k 31.3.2009 len v prípade, ak spoločnosť platila preddavky aj v roku 2007., t.j. mala povinnosť platiť preddavky z DP roku 2007. Takto zaplatený preddavok /vo výške z roku 2007/ zaplatí do 31.3. a dorovná do výšky preddavku vyplývajúceho z DP 2008 do 30.04.2009. V prípade, že platenie preddavkov z r. 2007 nevychádzalo zaplatí spoločnosť k 31.3.2009 daň za rok 2008 a prvý preddavok /dorovná nulu na výšku preddavku z roku 2008/ do 30.4.2009, t.j. v tomto prípadenevykoná obe platby k 31.3.2009.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Daň z príjmu sa počíta zo zisku, a ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. povinnosť platiť daň vyššiu ako 500.000 sk, ako bude platiť preddavok v 1/12?? má to platiť už v 01/09???
V roku 2008 neboli platené preddavky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
Daň z príjmu sa počíta zo zisku, a ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. povinnosť platiť daň vyššiu ako 500.000 sk, ako bude platiť preddavok v 1/12?? má to platiť už v 01/09???
V roku 2008 neboli platené preddavky.
§ 42
Platenie preddavkov na daň
(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 500 000 Sk, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(2) Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 50 000 Sk a nepresiahla 500 000 Sk, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(3) Ak správca dane neurčí platenie preddavkov na daň podľa odseku 11, preddavky na daň neplatí

a) daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 nepresiahla 50 000 Sk,
b) daňovník v likvidácii alebo v konkurze v zdaňovacom období podľa § 41 ods. 4 a 6,
c) daňovník podľa odsekov 8 a 10.

(4) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol. Daňovník, ktorý počas roka

a) zmenil právnu formu, pokračuje v platení preddavkov na daň vo výške vypočítanej z dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zmene právnej formy,
b) vznikol splynutím, platí preddavky na daň vo výške vypočítanej zo súčtu dane daňovníkov zaniknutých splynutím za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníkov,
c) sa zlúčil s iným daňovníkom, platí preddavky na daň vo výške vypočítanej zo súčtu dane
1. daňovníka zaniknutého zlúčením za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníka,
2. daňovníka, s ktorým sa zlúčil zaniknutý daňovník, za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zlúčeniu,
d) vznikol rozdelením, platí preddavky na daň v pomernej výške vypočítanej z dane daňovníka zaniknutého rozdelením za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníka, zodpovedajúcej pomeru vlastného imania zaniknutého daňovníka prevzatého daňovníkom vzniknutým rozdelením.

(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.

(6) Daňou za predchádzajúce zdaňovacie obdobie sa rozumie daň vypočítaná zo základu dane zníženého o daňovú stratu uvedeného v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie bezprostredne predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, na ktoré sú platené preddavky na daň, pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí a o daň vybranú podľa § 43 odpočítavanú ako preddavok na daň.

(7) Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky.
Daňovník, ktorý platí preddavky na daň podľa odseku 4 písm. b) a c), do lehoty na podanie daňového priznania platí preddavky na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.

(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

(9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

(10) Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň daňovníkovi so sídlom v zahraničí, vykonávajúcemu na území Slovenskej republiky stavebnú alebo montážnu činnosť, ak miesto alebo zariadenie na výkon tejto činnosti je považované za stálu prevádzkareň podľa § 16 ods. 2.

(11) Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak, ak ide o ich platenie na základe výšky predpokladanej dane, výšky určenej podľa odsekov 3 a 4 a ak daň uvedená v daňovom priznaní, na ktorej základe sú platené preddavky na daň, bola zmenená rozhodnutím správcu dane alebo dodatočným daňovým priznaním. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj v prípade, ak suma preddavkov na daň nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.

(12) Ak daň vypočítaná v daňovom priznaní je vyššia ako zaplatené preddavky na daň, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel v lehote na podanie daňového priznania.

Doplním zaokrúhľovanie: Zákon o dani z príjmov - platnosť od 1.1.09
§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nezdaniteľné časti základu dane [§ 11 ods. 2 písm. b) a ods. 3], daňový bonus (§ 33), zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a 43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.

(2) Výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.
Naposledy upravil Tweety : 16.01.09 at 16:28 Dôvod: chyba pri uvedení §
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

ĎAKUJEM, prečítala som si to už 2x len PROSÍM teda o upresnenie:
1. preddavok zaplatím do 31.03.2009 spolu s daňou?apotom každý mesiac až do 31.03.2010?
2. preddavky sa vypočítajú tak, že daň.povinnosť napr. 13.190.000:1/12=1.099.167 SK / 30,1260=36.485 EUR??
Naposledy upravil Maxinka : 16.01.09 at 11:32
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
ĎAKUJEM, prečítala som si to už 2x len PROSÍM teda o upresnenie:
1. preddavok zaplatím do 31.03.2009 spolu s daňou?apotom každý mesiac až do 31.03.2010?
2. preddavky sa vypočítajú tak, že daň.povinnosť napr. 13.190.000:1/12=1.099.167 SK / 30,1260=36.485 EUR??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
ĎAKUJEM, prečítala som si to už 2x len PROSÍM teda o upresnenie:
1. preddavok zaplatím do 31.03.2009 spolu s daňou?apotom každý mesiac až do 31.03.2010?
2. preddavky sa vypočítajú tak, že daň.povinnosť napr. 13.190.000:1/12=1.099.167 SK / 30,1260=36.485 EUR??
1. preddavky každý mesiac, počnúc januárom, tak ako je uvedené v odst 1. §42
2. pozri si poučenie k DP:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ElVRS82XzBfQkw!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety Pozri príspevok
Nakoľko v roku 2008 nevyplývala žiadna povinnosť povinnosť platiť preddavky -, tak k 31.3. sa neplatia žiadne preddavky, zaplatí sa daň za rok 2008. Do 30.4. 2009 sa vyrovná výška preddavkov za január - apríl , a potom od mája mesačne vypočítanú výšku preddavkov /§ 42 ods. 7/ . Predpokladám, že ste fungovali celý rok, len ste nemali v r. 2008 žiadnu povinnosť platiť preddavky...

K 31.3.2009 sa platia preddavky na základe daňovej povinnosti z roku 2007....
Naposledy upravil evina : 16.01.09 at 12:20
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

ahojte, môžte mi prosím napísať, ako sa správne účtujú preddavky na daň platené v 2008? My sme preddavky mali platiť, no konateľ neuhradil ani jednu. Mám účtovať štvrťročne aj predpis? alebo sa účtuje o preddavkoch len pri uskutočnených platbách? veľká vďaka!!
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak sa platia preddavky na daň z príjmov v priebehu účtovného obdobia účtuješ o nich ..... 341 / 221

Ak sa preddavky neplatili, neučtuješ.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dvojča Pozri príspevok
ahojte, môžte mi prosím napísať, ako sa správne účtujú preddavky na daň platené v 2008? My sme preddavky mali platiť, no konateľ neuhradil ani jednu. Mám účtovať štvrťročne aj predpis? NIE
alebo sa účtuje o preddavkoch len pri uskutočnených platbách? ÁNO
veľká vďaka!!
. .
0 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

Je možnosť platiť preddavky aj mesačne, i keď povinnosť vychádza na štvrťročné platby? A áno, čo k tomu treba?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

robin1 Pozri príspevok
Je možnosť platiť preddavky aj mesačne, i keď povinnosť vychádza na štvrťročné platby? A áno, čo k tomu treba?
Po dohode so správcom....
0 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

Takže "milá" pani na daňovom úrade povedala, že to vôbec neprichádza do úvahy a zákon toto nerieši ale dá sa to tak, že môžeme platiť mesačne, ale ku koncu štvrťroku tam musí byť tá správna suma.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

robin1 Pozri príspevok
Takže "milá" pani na daňovom úrade povedala, že to vôbec neprichádza do úvahy a zákon toto nerieši ale dá sa to tak, že môžeme platiť mesačne, ale ku koncu štvrťroku tam musí byť tá správna suma.
Nuž, keď nerieši tak plať a do 31.3. atď správne ....
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

dvojča Pozri príspevok
ahojte, môžte mi prosím napísať, ako sa správne účtujú preddavky na daň platené v 2008? My sme preddavky mali platiť, no konateľ neuhradil ani jednu. Mám účtovať štvrťročne aj predpis? alebo sa účtuje o preddavkoch len pri uskutočnených platbách? veľká vďaka!!
ja mám podobný prípad, v roku 2007 sme mali DP, takže v roku 2008 sme mali platiť preddavky. Konateľ taktiež nič nezaplatil. V roku 2008 nám skompenzovali NO DPH s preddavkom. Takže urobila som si vúčte 341/343.
Ako bude DU postupovať v prípade, že sa tie preddavky v plnej výške neuhradia. Budú ich stále vykazovať ako daň.nedoplatok, alebo v roku 2009 preddavky, ktoré sa mali zaplatiť v 2008 vynulujú?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

janaGT Pozri príspevok
ja mám podobný prípad, v roku 2007 sme mali DP, takže v roku 2008 sme mali platiť preddavky. Konateľ taktiež nič nezaplatil. V roku 2008 nám skompenzovali NO DPH s preddavkom. Takže urobila som si vúčte 341/343.
Ako bude DU postupovať v prípade, že sa tie preddavky v plnej výške neuhradia. Budú ich stále vykazovať ako daň.nedoplatok, alebo v roku 2009 preddavky, ktoré sa mali zaplatiť v 2008 vynulujú?
Veru moja nevynulujú, to by bolo jednoduché.... Preddavky musia byť uhradené v plnej výške, t.j. kompenzácia plus doplatok. Ak ste tak neurobili daňová povinnosť sa vyrovná k 31.3.2009 za rok 2008, ale pravdepodobne pokuta za ich neuhradenie spolu so sankčným úrokom Vás neminie.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

evina Pozri príspevok
Veru moja nevynulujú, to by bolo jednoduché.... Preddavky musia byť uhradené v plnej výške, t.j. kompenzácia plus doplatok. Ak ste tak neurobili daňová povinnosť sa vyrovná k 31.3.2009 za rok 2008, ale pravdepodobne pokuta za ich neuhradenie spolu so sankčným úrokom Vás neminie.
som si to presne tak myslela, ale majiteľ je majiteľ ...
ešte pre kontrolu - v účtovníctve sa mi objaví len platba resp. kompenzácia na 341 ale preddavky nemám v účte ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať