Zavrieť

Porady

preddavok na daň

ak s.r.o-čka, bude mať za rok 2008 napr. zisk od 50000 do 500000 sk, musí zaplatiť daň do 31.03.2009, ale zároveň do tohto termínu zaplatiť preddavok na daň vo výške 1/4 dane za rok 2008?
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dana7 Pozri príspevok
Prosím vás o radu, lebo neviem ako prišiel DÚ k sume preddavkov: Daňovník mal v roku 2007 daň. povinnosť 637.349,-- Sk. Preddavok v 1/12 by mal podľa mňa byť 53113,-- Sk. Daňovník samozrejme neplatil preddavky, až ich začal platiť v 08/2008 po výzve DÚ s tým, že doplatil od marca po august a potom platil mesačne, ale čiastku, ktorú mu dal DÚ a tá je 51742,-- Sk.
51742,-- Sk x 12 = 620904,--. Neviem kam zmizol ten rozdiel?
Tie doplatky preddavkov v auguste tiež zaplatil zo sumy 51742 x počet mesiacov, čo neplatil.
Vôbec neviem, ako mám teraz zaevidovať záväzok voči DÚ z titulu preddavkov, sumu čo vypočítal DÚ alebo sumu 12 x 1/12 z dane v r. 2007?

Ďakujem
Preddavky na nové preddavkové obdobie sa vypočítavajú podľa § 42. Popozeraj si ešte raz či si si správne počítala daň za predchádzajúce obdobie.
Daňový úrad vychádza pri výpočte z Tvojho podaného DP, myslím , že by tam nemala byť chyba.

Suma preddavkov, ktoré si platila daňovému úradu, je tvoja pohľadávka,
účtovanie platených preddavkov................341/221.

Daňovú povinnost za r. 2008 naučtuješ ......591/341 (ak bude)
Preddavky v DP za r. 2008 odpočítaš od daňovej povinnosti a ostane Ti buď nedoplatok, alebo preplatok na dani. (to by Ti malo súhlasiť na KS účtu 341)
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Prosím Vás, keď daňovník - JÚ - nezaplatil preddavok na rok 2008 splatný 30.12.2008 ale až 5.1.2009.....môžem ho zarátať do preedavok v daňovom priznaní? V poučení o vyplnení DP B, je príklad , že ho mám zarátať. Odobrite mi to prosím, dakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lenuška Pozri príspevok
Prosím Vás, keď daňovník - JÚ - nezaplatil preddavok na rok 2008 splatný 30.12.2008 ale až 5.1.2009.....môžem ho zarátať do preedavok v daňovom priznaní? V poučení o vyplnení DP B, je príklad , že ho mám zarátať. Odobrite mi to prosím, dakujem.
Podľa zákona nie, po dohode so správcom áno. Zákon hovorí:

34 Platenie preddavkov na daň
1/ Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.
0 0
VieraK. VieraK.

VieraK. je offline (nepripojený) VieraK.

Mám jednu otázku k danej téme. S.r.o. existovala v r. 2008 menej ako 3 mesiace, na daň.úrad nahlási predpokladanú daň za r. 2009 vo výške 45.000,- Sk, teda 1.493,72 €. Má túto sumu uviesť aj na r. 910 daň.priznania alebo nie. Nevznikne jej totiž povinnosť platiť preddavok na daň.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň.Prosím Vás,má s.r.o.,ktorá za r.2008 vykáže stratu,nárok na vrátenie zrážkovej dane z úrokov?
ďakujem moc
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

VieraK. Pozri príspevok
Mám jednu otázku k danej téme. S.r.o. existovala v r. 2008 menej ako 3 mesiace, na daň.úrad nahlási predpokladanú daň za r. 2009 vo výške 45.000,- Sk, teda 1.493,72 €. Má túto sumu uviesť aj na r. 910 daň.priznania alebo nie. Nevznikne jej totiž povinnosť platiť preddavok na daň.
V DP sa do r. 910 má uviesť daň na účely výšky preddavkov na daň podľa § 42.
Na základe toho by som uviedla hodnotu, ktorú uvádzaš 1.493,72 Eur.(napriek tomu, že nevznika povinnosť platiť preddavky)
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň.Prosím Vás,má s.r.o.,ktorá za r.2008 vykáže stratu,nárok na vrátenie zrážkovej dane z úrokov?
ďakujem moc
Ak je daňová povinnosť 0,- zrážková daň sa vykáže ako preplatok a môžete požiadať o vrátenie preplatku na dani priamo v DP, oddiel VI. ak je preplatok väčší ako 100,- Sk.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

azla Pozri príspevok
Ak je daňová povinnosť 0,- zrážková daň sa vykáže ako preplatok a môžete požiadať o vrátenie preplatku na dani priamo v DP, oddiel VI. ak je preplatok väčší ako 100,- Sk.
Ďakujem Ti Azla.
A môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..
môžem prosím?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Ti Azla.
A môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..
Čo myslíš pod pojmom "nevysporiadala"? Nevysporiadala na účte 341 alebo v rámci podaného DP za rok 2007?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

evina Pozri príspevok
Čo myslíš pod pojmom "nevysporiadala"? Nevysporiadala na účte 341 alebo v rámci podaného DP za rok 2007?
nevysporiadala 2x
mám to v zač.stave v hlavnej knihe
a keď pozerám kópiu DP,tak tam je strana s daňou a preddavkami úúplne prázdna
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
erika_H Pozri príspevok
nevysporiadala 2x
mám to v zač.stave v hlavnej knihe
a keď pozerám kópiu DP,tak tam je strana s daňou a preddavkami úúplne prázdna
mám ten istý prípad a rozhodla som sa to uviesť do DPPO 2008.
Do poznámok to rozpíšem.
Požiadam o vrátenie a uvidím ako to dopadne.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Ti Azla.
A môžem spočítať aj zrážkovú daň z úrokov za rok 2007?Predchádzajúca účtovníčka ju totiž nevysporiadala,a preniesla sa mi do r.2008..
zrážková daň (v prípade straty za daný rok) mala byť uvedená v daňovom priznanní na príslušnom riadku;
v účtovníctve má byť zostatok na 341 MD.
Odporúčam ti, viesť si pre každý rok osobitný analyt. účet k účtu 341 (napr. 341-007 pre r.2007, aby si na prvý pohľad vedela ktorého roka sa to týka) . Je to dobré najmä vtedy, keď zostávajú nevysporiadané riaceré roky.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

liba2 Pozri príspevok
zrážková daň (v prípade straty za daný rok) mala byť uvedená v daňovom priznanní na príslušnom riadku;
v účtovníctve má byť zostatok na 341 MD.
Odporúčam ti, viesť si pre každý rok osobitný analyt. účet k účtu 341 (napr. 341-007 pre r.2007, aby si na prvý pohľad vedela ktorého roka sa to týka) . Je to dobré najmä vtedy, keď zostávajú nevysporiadané riaceré roky.
Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy? je to asi 117 sk.. (za r.2007)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
erika_H Pozri príspevok
Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy? je to asi 117 sk.. (za r.2007)
nakoľko DU vráti daň len nad 100 Sk,myslím,že je možné daň z úrokov lkumulovať.
Neviem, prečo predchádzajúci účtovník - mimochodom renomovaná firma - neuviedol daň zrážkou do DPPO. A firma nechce podaťč dodatočné DPPO - an to nie jej povinnosť. Tak som sa rozhodla pre takéto riešenie uviesť to aktuálnom DP a počkať, ako sa k tomu vyjadrí DU.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

erika_H Pozri príspevok
Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy? je to asi 117 sk.. (za r.2007)
Osobne si myslím, že ak zrážková daň nie je v roku 2007 uvedená v DP, a teda DÚ nevykazuje žiadny preplatok zúčtovala by som ju oproti účtu 591.
Myslím si, že v prípade Vašej požiadavky na vrátenie tohto preplatku z roku 2007 by DÚ požadoval DDP0.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KEJKA Pozri príspevok
nakoľko DU vráti daň len nad 100 Sk,myslím,že je možné daň z úrokov lkumulovať.
Neviem, prečo predchádzajúci účtovník - mimochodom renomovaná firma - neuviedol daň zrážkou do DPPO. A firma nechce podaťč dodatočné DPPO - an to nie jej povinnosť. Tak som sa rozhodla pre takéto riešenie uviesť to aktuálnom DP a počkať, ako sa k tomu vyjadrí DU.
Daň je možné kumulovať /teda preplatok na dani z titulu zrážok bankou/ osobne pochybujem, že DÚ by to akceptoval bez podania DDP, ak sa to týka r. 2007, kedy taký preplatok nevykazuje....nuž ale za pokus to stojí
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evina Pozri príspevok
Osobne si myslím, že ak zrážková daň nie je v roku 2007 uvedená v DP, a teda DÚ nevykazuje žiadny preplatok zúčtovala by som ju oproti účtu 591.
Myslím si, že v prípade Vašej požiadavky na vrátenie tohto preplatku z roku 2007 by DÚ požadoval DDP0.
evina Pozri príspevok
Daň je možné kumulovať /teda preplatok na dani z titulu zrážok bankou/ osobne pochybujem, že DÚ by to akceptoval bez podania DDP, ak sa to týka r. 2007, kedy taký preplatok nevykazuje....nuž ale za pokus to stojí
aby som nemusela podať DPPO dodatočné (z titulu zrážkovej dane to nie je povinné - uvediem zrážkovú daň 2007 a 2008 v DP 2008.
Pre poriadok túto skutočnosť uvediem v POznámkach.
A počkám na postup DU. Verím, že ju vráti bez kontroly, nejde o závratnú sumu. V prípade kontroly budem postup obhajovať ako viem.
Za pokus to stojí.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

erika_H Pozri príspevok
Myslíš tak Libka,že by som v r.2008 požiadala iba o vrátenie zrážk.dane z úrokov,ktorá bola zrazená v r.2008?a zrážk.daň z úrokov za rok 2007 mám nechať na 341 analyticky?
Ale to tam potom takto ostane navždy? je to asi 117 sk.. (za r.2007)
Ak nebude iný dôvod na podanie dodatočného DP za r. 2007, potom urob tak ako popisuje KEJKA. V r. 2008 v DP uveď obidve sumy zrážkovej dane ako aby boli uhradené len v r. 2008 a v poznámkach k tomuto bodu rozveď sumy podľa jednotlivých rokov. Dôležité podľa mňa je, aby to bolo v DP, lebo inak v evidencii DÚ nevyskočí tá suma ako záväzok voči vašej firme.
0 0
Katka0208 Katka0208

Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o pomoc: s.r.o. vyšla daň z príjmu za rok 2008 vo výške 78 000,- sk. To znamená, že musí platiť preddavky kvartálne vo výške 19 500,- sk. V predchádzajúcom roku však preddavky neplatila. Ako je to teda vlastne s termínmi na úhradu preddavkov? Prvý preddavok je povinná zaplatiť do 31.3. alebo do 30.4. či 30.6. ? Mám v tom úplný zmätok. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať