Zavrieť

Porady

Odmena spoločníka

Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Dobrý deň,

Som nový člen porady a po pozretí všetkých príspevkov na tému spoločníka
mi nie je jasné, aký príjem môže mať spoločník v spoločnosti okrem podielu na zisku a na základe akého vzťahu mu môže byť odmena vyplácaná.
Odmena spoločníka je pre mňa neznámi pojem. Ďakujem poradákom.
Usporiadat
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Nižšie riadky sa týkajú spoločníka (nie konateľa ako to je často nesprávne zlučované).
To závisí od toho, či v spoločnosti aj pracuje. Ak áno, tak pracue na základe nejakej zmluvy, väčšinou pracovnej. Vtedy fungíruje ako každý iný zamestnanec, teda poberá mzdu podľa nej.
Môže byť zamestnaný aj na iný pomer ako trvalý (dohoda). Ak v spoločnosti nepracuje, tak nemá nič. Je to obdobné ako keď niekto vlastní akcie, napr. z kupónky a len každý rok čaká, či sa mu dostane nejaký ten podiel na zisku. Ako spoločník o jeho výške spolurozhoduje.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ďakujem za odpoveď.
Trošku ma, ale stále metie diskusia na tému odvodov, kde sa neustále ťahá odmena spoločníka a odvody s tým spojené / teda skoro nespojené/. Ale na základe čoho majú odmenu? Výkon funkcie konateľa je mi jasný. A v prípade iných zmlúv tak ako ste uviedli je to klasický pracovnoprávny vzťah. Alebo sa mýlim?
A o akej odmene spoločníka hovoria na porade, s ktorej sa neodvádzajú odvody resp.10 % zdravotné a daň? Ďakujem začínam mať s toho trošku guláš.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozor, spoločník môže bez problémov dostávať tzv. "odmenu spoločníka", ktorú poberá za prácu pre s.r.o., s tým, že nemá žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu.

Spoločnosť túto odmenu účtuje do nákladov na účet 522 a na spoločníka sa z daňového hľadiska pozerá ako na zamestnanca - odmena sa považuje za príjem zo závislej činnosti, platia sa preddavky na daň atď. Sploočník má nárok na cestovné náhrady a pod.

Pri takomto vyplácaní sa spoločník považuje za zamestnanca na účely zákona o zdr.poistení a z odmeny sa platí zdr.poistenie, 4% + 10%.

Na účely zákona o SP sa však spoločník s takto vyplácanými odmenami za zamestnanca nepovažuje a odvody do SP sa z odmeny spoločníka neplatia.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

a mozem mat spolocnika (ktory je iba spolocnik nie konatel) vedeneho aj ako zamestnanca (pozicia stavbyveduci) a odmienat ho aj "odmenami ako spolocnika" (ucet 522), t.j. aby mohol mat dva prijmy, jeden ako zamestnanec a druhy ako spolocnik?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Jozef Mihál
Pozor, spoločník môže bez problémov dostávať tzv. "odmenu spoločníka", ktorú poberá za prácu pre s.r.o., s tým, že nemá žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu.

Spoločnosť túto odmenu účtuje do nákladov na účet 522 a na spoločníka sa z daňového hľadiska pozerá ako na zamestnanca - odmena sa považuje za príjem zo závislej činnosti, platia sa preddavky na daň atď. Sploočník má nárok na cestovné náhrady a pod.

Pri takomto vyplácaní sa spoločník považuje za zamestnanca na účely zákona o zdr.poistení a z odmeny sa platí zdr.poistenie, 4% + 10%.

Na účely zákona o SP sa však spoločník s takto vyplácanými odmenami za zamestnanca nepovažuje a odvody do SP sa z odmeny spoločníka neplatia.
Ale stále nerozumiem, aké práce pre spoločnosť - respektíve na základe akej zmluvy. Ak to chceme účtovať na 522, tak musím mať podklad k "príjmu spoločníka", v rámci závislej činnosti sa uvádza "práca" a to ma zavádza iba k pracovno právnemu vzťahu. (Ostatné povinnosti spoločníka vyplývajú zo spoločenskej zmluvy a teda z "práv vlastníka"). Alebo tomu nerozumiem?
Prišiel k nám na firmu spoločník, ktorý nechce platiť celé odvody (asi čítal poradu a ja neviem vymyslieť, čo by mohol "ako spoločník" robiť a na základe akej zmluvy a ešte bez odvodov do sociálnej poisťovne. Ďakujem
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

Denda
Prišiel k nám na firmu spoločník, ktorý nechce platiť celé odvody (asi čítal poradu a ja neviem vymyslieť, čo by mohol "ako spoločník" robiť a na základe akej zmluvy a ešte bez odvodov do sociálnej poisťovne. Ďakujem
co ja viem, rozsirovat dobre meno spolocnosti a ziskavat ksefty? aj ked neviem, je to praca?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evae
a mozem mat spolocnika (ktory je iba spolocnik nie konatel) vedeneho aj ako zamestnanca (pozicia stavbyveduci) a odmienat ho aj "odmenami ako spolocnika" (ucet 522), t.j. aby mohol mat dva prijmy, jeden ako zamestnanec a druhy ako spolocnik?
Podľa mňa áno.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

Jozef Mihál
Podľa mňa áno.
to je super
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Denda - existencia akejsi zmluvy s takýmto spoločníkom nie je potrebná, len treba správne účtovať jeho odmenu, zrážať preddavky na daň, odvádzať zdravotné poistenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evae
to je super
Hm, čo je na tom super? Lepšie je odmeňovať formou podielov na zisku, tam nie je vôbec žiaden odvod na zdravotné poistenie.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ale čo potom bude robiť, keď podľa spoločenskej zmluvy má raz do roka zasadnúť na valnom a dosť. To mu budem na to dávať preddavky?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Denda, neviem čo na to povedať. Asi nerozumiem. Preddavky na daň a ZP platí len v mesiaci, v ktorom dostane odmenu.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ja vôbec neviem, za čo ho môžem odmeniť? Preto ten preddavok. Myslela som tým, že za to jedno valné zhromaždenie mu schválim odmenu 100 tis. (napr.) a to mu budem zálohovo vyplácať pokým "nezasadne".
Inú "prácu" pre spoločnosť nevykonáva.
A ak sa spoločníkovi umožní vykonávať práce pre spoločnosť, tak som si myslela, že to môže robiť len ako zamestnanec, alebo externý dodávateľ služieb, to že je aj spoločník je vlastne len zhoda náhod.
Preto nechápem, keď sa na porade hovorí o "odmene spoločníka", za čo môže byť takáto odmena.
Naposledy upravil Denda : 31.05.05 at 14:54
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

Jozef Mihál
Hm, čo je na tom super?
je to blbost, to som si nevsimla, ze treba ZP, jasne, ze su lepsie podiely na zisku. nuz budu musiet pockat
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

ale v tomto pripade je lepsie mat podiel na zisku. zase nie vsetko co by si chceli kupit atd sa da dat do nakladov, odmeny maju odvody, takze sa im nepaci dat nieco statu. a v pripade podielov na zisku PO zaplati dan, zisk si rozdelia a zhasla fajka
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Tak to vyzerá, že sme opäť na začiatku otázky.
To, že spoločník nemusí byť poistený v SP to sa možno hodí tomu, kto je poistený z iného titulu. O.K Jožko je to tak ako vravíš ale pôvodný Dendin problém to asi nerieši. Pravda je taká, že Denda nevie, či mu môže niečo vyplatiť, alebo čakať na rozdelenie zisku. Zisk však rozdelený ba ani vytvorený vôbec nemusí byť a preto v predošlých odstavcoch spomínaný "preddavok na podiel na zisku" (takto som ho naformuloval čítaním medzi riadkami) vyplatiť, Denda, určite nemôžeš. A čo sa týka dilemy či podiel na zisku alebo mzda, ja volím strednú cestu, mzda na to, aby som bol poistený bez nutnosti iného titulu poistenia (a možnosti ných zamestnaneckých výhod ako cestovné, stravné daň. bonus...) a podiel na zisku - zvyšok podľa možností.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

to mas asi dost tazke, ked musis hned. vies, keby bola istota, ze tie zisky budu, das mu ich teraz (iba si daj podpisat vydavkovy, akoze) a zauctujes to az na konci roka ako podiel na zisku. len pokial to nemas naisto, je to riziko mat vysoku pokladnu. asi jedine je vyplatit mu to ako odmenu a zaplatit ZP a 19%, ine ma nenapada.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ďakujem poraďáci,ale hlavne Marianovi za pochopenie môjho problému.
Idem na debatu zo spoločníkom a potom sa ozvem. Ahojte a krásne dopoludnie.
0 0
meki meki

meki je offline (nepripojený) meki

workoholik - ekonóm
Čo tak použiť na "odmenu spoločníka" nejakú nepomenovanú zmluvu, napr.
/Zmluva o práci pre spoločnosť/ podľa § 261 a nasl. Obch. zákonníka ?!
0 0
mimabb mimabb

mimabb je offline (nepripojený) mimabb

skusila som porovnat, aky ma dopad na HV odmena spolocnikovi a podiel na zisku, pre spolocnost. (ked sa podiely na zisku vyplacane po roku 2004 nezdanuju). skuste sa prosim na to niekto pozriet ci to moze naozaj tak byt. v pripade, ze je to dobre, tak naozaj vychadza lepsie vyplacat podiely na zisku ako odmenu spolocnikovi. sice spolocnost by zaplatila na daniach o nieco menej, ale najviac by to pocitil spolocnik. ale ako riesit problem, ked spolocnost funguje prvy rok a spolocnik by uz chcel vyplacat podiel na zisku pred ukoncenim roka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať