Zavrieť

Porady

Príjem dôchodcu na dohodu - vrátenie dane

Ahojte prosím o radu. Mám dôchodcu, ktorý pracuje na dohodu. Aký ročný príjem by mal mať za rok 2008 v Sk aby nemusel platiť zdravotné poistenie a aby mu vrátili preddavkovú daň ktorú zaplatil? Viem že je tam nejaký limit okolo 49 tis, len neviem presne tú sumu.
Ďakujeem!
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anna81 Pozri príspevok
Ahojte prosím o radu. Mám dôchodcu, ktorý pracuje na dohodu. Aký ročný príjem by mal mať za rok 2008 v Sk aby nemusel platiť zdravotné poistenie a aby mu vrátili preddavkovú daň ktorú zaplatil? Viem že je tam nejaký limit okolo 49 tis, len neviem presne tú sumu.
Ďakujeem!

Zdravotné poistenie nebude platiť žiadne.

Ten limit je 50% nezdaniteľnej čiastky, teda 49.248,- Sk. Ten limit je na to dobre, že keď zarobil menej tak tento príjem sa nemá zdaňovať. Ale ak počas trvania dohody sa daň zrážala (preddavkovo, alebo ako zrážková) tak má možnosť si podať DP a zrazenú daň si vyžiadať späť. (§ 46 zákona o dani z príjmov)

Ak nebol dôchodcom k 01.01.2008 tak má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Ak bol dôchodcom už aj 1.1.2008 potom na nezdaniteľnú čiastku nemá nárok,, resp. má nárok iba na rozdiel medzi jeho dôchodkom a nezdaniteľnou čiastkou, za predpokladu, že jeho dôchodok je nižší ako nezdaniteľná čiastka (98.496,- Sk).
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
limit je 50% z 19,2 násobku životného minima platného k 1.1.2008
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

takže, ak má dôchodok za rok 2008 vyšší ako 98496,-Sk, nevrátia mu žiadnu daň?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anna81 Pozri príspevok
takže, ak má dôchodok za rok 2008 vyšší ako 98496,-Sk, nevrátia mu žiadnu daň?
Koľko má zárobok?
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Zárobok na dohodu za r. 2008 má 48500,-Sk Hrubú mzdu. Daň som mu zrážala. K 1.1.2008 bol už dôchodca a dôchodok má cca 10000,-Sk na mesiac.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anna81 Pozri príspevok
Zárobok na dohodu za r. 2008 má 48500,-Sk Hrubú mzdu. Daň som mu zrážala. K 1.1.2008 bol už dôchodca a dôchodok má cca 10000,-Sk na mesiac.
Keďže jeho príjem nepresiahol 1/2 ročnej nezd.časti základu dane, ak podá daňové priznanie, všetka zrazená daň sa mu vráti. Výška dôchodku v tomto prípade nie je podstatná.
Naposledy upravil veronikasad : 09.01.09 at 07:49
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Tak ako je to s tým dôchodkom? Môže ho mať vyšší ako 98496,-Sk? Ide ma z tých dôchodcov poraziť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anna81 Pozri príspevok
Tak ako je to s tým dôchodkom? Môže ho mať vyšší ako 98496,-Sk? Ide ma z tých dôchodcov poraziť.
čítala si prísp. č. 7 ?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Toto boli starobní dôchodcovia, ale keď je invalidný dôchodca a mal príjem 50000,- Sk? Musí podať daň. priznanie a môžem mu dať 40 % výdavky, alebo má nárok na nezd. časť? Asi som sa domotala. Neviem, prečo nemal príjem 49 tis.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

anna81 Pozri príspevok
Tak ako je to s tým dôchodkom? Môže ho mať vyšší ako 98496,-Sk? Ide ma z tých dôchodcov poraziť.
Jeho dôchodok má vplyv iba na možnosť odpočítania NČ. Ak bol dôchodcom k 1.1.2008 NČ si môže odpočítať iba vo výške rozdielu medzi výškou NČ a dôchodku.
K dani Tiu odpovedali vyššie /miešaš dve veci - vrátenie dane a odpočet NČ/.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Už som si asi odpovedala sama, lebo ma poplietol ten príspevok o nezd. časti. Inv. dôchodca má nárok na odpoč. položku, čiže nemusím ani dávať výdavky, však?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Robina Pozri príspevok
Už som si asi odpovedala sama, lebo ma poplietol ten príspevok o nezd. časti. Inv. dôchodca má nárok na odpoč. položku, čiže nemusím ani dávať výdavky, však?

Označenému nerozumiem! Bavíme sa o príjme zo závislej činnosti pri súbehu starobného, resp. invalidného dôchodku. Ako do tohto vstupujú nejaké výdavky?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Asi som zabudla napísať, že sa jednalo o jednorazový príjem z príležitostných činností par. 8. Ospravedlňujem sa.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Veronikasad, čítam všetky príspevky, pýtala som sa preto, lebo v príspevku č. 2 je uvedené " ..má nárok iba na rozdiel medzi jeho dôchodkom a nezd. čiastkou, za predpokladu že jeho dôchodok je nižší ako nezd. čiastka". Preto stále nerozumiem či môže na dohodu zarobiť 49 tis ak má ročný dôchodok vyšší ako 98496,-?
Možno dlšlo k nedorozumeniu.
A ďakujem za všetky príspevky.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

anna81 Pozri príspevok
Veronikasad, čítam všetky príspevky, pýtala som sa preto, lebo v príspevku č. 2 je uvedené " ..má nárok iba na rozdiel medzi jeho dôchodkom a nezd. čiastkou, za predpokladu že jeho dôchodok je nižší ako nezd. čiastka". Preto stále nerozumiem či môže na dohodu zarobiť 49 tis ak má ročný dôchodok vyšší ako 98496,-?
Možno dlšlo k nedorozumeniu.
A ďakujem za všetky príspevky.
... prečítaj § 46 .. tam je to, čo ti vysvetlila veronika (aj smith)
§ 46
Minimálna výška dane
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anna81 Pozri príspevok
Veronikasad, čítam všetky príspevky, pýtala som sa preto, lebo v príspevku č. 2 je uvedené " ..má nárok iba na rozdiel medzi jeho dôchodkom a nezd. čiastkou, za predpokladu že jeho dôchodok je nižší ako nezd. čiastka". Preto stále nerozumiem či môže na dohodu zarobiť 49 tis ak má ročný dôchodok vyšší ako 98496,-?
Možno dlšlo k nedorozumeniu.
A ďakujem za všetky príspevky.
Znovu zopakujem, ak ročný príjem starobného dôchodcu je nižší ako 1/2 NČZD, pri podaní DP mu DU celú zrazenú daň vráti. Neberie sa do úvahy výška dôchodku. NČZD v DP vôbec neuvádza.

Ak je ročný príjem vyšší ako 1/2 NČZD čo len o 1 sk, môže si uplatniť len rozdiel medzi NČZD a starobným dôchodkom.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Som celá popletená z tých dôchodcov, ale už som to konečne pochopila. Ešte raz ďakujem za vaše názory a rady.
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

A ako je to keď poberá výsluhový dôchodok - bývalý policajt má 48 rokov, ročný dôchodok má vyšší ako 150 000,--Sk, keď bude zamestnaný na dohodu a zarobí 45 000,--Sk, môže žiadať o vrátenie dane z príjmu?
Naposledy upravil Jana1303 : 15.01.09 at 13:19
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

Prosím, poraďte.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana1303 Pozri príspevok
A ako je to keď poberá výsluhový dôchodok - bývalý policajt má 48 rokov, ročný dôchodok má vyšší ako 150 000,--Sk, keď bude zamestnaný na dohodu a zarobí 45 000,--Sk, môže žiadať o vrátenie dane z príjmu?
Pokial jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 nezd.časti základu dane, pri podaní DP mu DU celú zrazenú daň vráti. Výška výsluhového dôchodku sa v DP neuvádza ani sa neberie do úvahy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať