Zavrieť

Porady

Príjem dôchodcu na dohodu - vrátenie dane

Ahojte prosím o radu. Mám dôchodcu, ktorý pracuje na dohodu. Aký ročný príjem by mal mať za rok 2008 v Sk aby nemusel platiť zdravotné poistenie a aby mu vrátili preddavkovú daň ktorú zaplatil? Viem že je tam nejaký limit okolo 49 tis, len neviem presne tú sumu.
Ďakujeem!
Usporiadat
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

veronikasad Pozri príspevok
ano, je to možné
Takže mu do daňového priznania zahrniem príjmy do výšky 1/2 nezd.časti a túto daň mu vrátia? A ostatné potvrdenia sa vôbec nemusia brať do úvahy?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ďakujem Ti pekne Veronika.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
A ako je to u dôchodcu, ktorý zarobí viac ako 1/2 NČ. Potom sa robí rozdiel medzi NČ a príjmom? napr. zarobil 73265
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak to bola preddavková daň, tak má "smolu"
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Muška Pozri príspevok
Ak to bola preddavková daň, tak má "smolu"
áno bola to preddavková, takže si DP ani robiť nemusí
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

AlkaS Pozri príspevok
áno bola to preddavková, takže si DP ani robiť nemusí
Ale ak zarobil okolo tých 73000Sk, tak zo zákona má povinnosť podať daňové priznanie.
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Dobrý deň, prosím Vás o radu -
Požiadal ma známy, o vyplnenie DP - je na predčasnom SD /asi od 10-11/2007, zistím to ešte, ak je to dôležité a neviem ani kedy mu bolo vydané rozhodnutie o priznani predčasného SD /ak je to rozhodujúce/, na DÚ v KE mu neboli ochotní pomôcť-poslali ho na chodbu, že je tam vyplnený vzor, ale človek, čo to v živote nerobil, tak sa v tom nezorientuje /aj ja mám problém/, tak prosím o radu aby som mu pomohla:

Príjem podľa § 5 za 8-12/08 50 660
Poistné 3 033
ČZD 47 627
Daň-§35 2 374
Zníženie ZD-§11 zákona/za 8-12/ 41 040
Daň.bonus za 12/08 582

Tuná mi to nejako nesedí s odpočit. položkou, a výškou dane, ale takto je vystavené potvrdenie zamestnávateľa- ?

Ďalšie príjmy:
§ 43 16 895
Daň-§43 3 205
Tento daňovník má dcéru - študuje 4.r. na SŠ, manželka mu zomrela v 12/08, bola nezamestnaná-nemala žiadny príjem,- môže si tento daňovník:
- uplatniť DB na dcéru
- odpočítateľnú položku na manželku, keďže na seba ako
dôchodcu nemôže?
Nerád by platil ešte nejakú daň.
Prosím Vás o radu a aké doklady je potrebné ešte doložiť.
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marta3 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o radu -
Požiadal ma známy, o vyplnenie DP - je na predčasnom SD /asi od 10-11/2007, zistím to ešte, ak je to dôležité a neviem ani kedy mu bolo vydané rozhodnutie o priznani predčasného SD /ak je to rozhodujúce/, na DÚ v KE mu neboli ochotní pomôcť-poslali ho na chodbu, že je tam vyplnený vzor, ale človek, čo to v živote nerobil, tak sa v tom nezorientuje /aj ja mám problém/, tak prosím o radu aby som mu pomohla:

Príjem podľa § 5 za 8-12/08 50 660
Poistné 3 033
ČZD 47 627
Daň-§35 2 374
Zníženie ZD-§11 zákona/za 8-12/ 41 040
Daň.bonus za 12/08 582

Tuná mi to nejako nesedí s odpočit. položkou, a výškou dane, ale takto je vystavené potvrdenie zamestnávateľa- ? nemusí ti to sedieť, ak v niektorom mesiaci mal príjem nižší ako NČZD a v inom podstatne vyšší.

Ďalšie príjmy:
§ 43 16 895
Daň-§43 3 205
Tento daňovník má dcéru - študuje 4.r. na SŠ, manželka mu zomrela v 12/08, bola nezamestnaná-nemala žiadny príjem,- môže si tento daňovník:
- uplatniť DB na dcéru áno - jeho príjem presiahol 6-násobok min.mzdy
- odpočítateľnú položku na manželku, keďže na seba ako
dôchodcu nemôže? môže - ale len 11/12 ročného nároku
Nerád by platil ešte nejakú daň.
Prosím Vás o radu a aké doklady je potrebné ešte doložiť. rodný list dieťaťa, potvrdenie o návšteve školy
Ďakujem.
odpoveď v texte
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Veronika, velmi pekne ďakujem za odpoveď /hoci neskôr, ale bola som preč/
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Prosím o radu. Príjem starobnej dôchodkyne z dohody o vykonaní práce bol 52670 SK (ZP7069,-), preddavková daň 3066,- sk. Nepodpisovala vyhlásenie, a oni jej aj tak uplatnovali nezdaniteľnú čiastku, preto jej zrazili nízku preddavkovu daň. Okrem tohoto príjmu mala ešte príjem ako sprostredkovateľka stavebného sporenia vo výške 32947,- Sk. Robím jej DP a vyšlo jej DOplatiť vysoká daň - až 7074 Sk. Príjem z dohody som "dodanila" a zo sprostredkovania som jej uplatnila 40 % paušálne výdavky. Postupovala som správne? Nedalo by sa jej nejako pomôcť, pretože doplácať 7 074 Sk je pre ňu dosť finančne náročné. čítala som tu nejaký príspevok, vraj si môže vybrať príjmy, ktoré bude príznávať v DP. Čo keby som jej neuviedla príjem z dohody a nechala ho tak - aj ked jej uplatnovali nezdaniteľnú čiastku (kto je za to zodpovedný, ked nepodpísala vyhlasenie a oni uplatnovali NČ) a príjem zo sprostredkovania by som uviedla ako príjem podla § 46.
Prosím poraďte - chcem jej pomôcť!!!
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Dobrý deň. Pani - starobná dochodkyna od r. 2006 mala nasledovné príjmy v roku 2008:
Príjem z dohody o vykonaní práce:
Hrubý príjem 52670,-
Poistné 7069,-
Zrazená daň 3066,-. (pozn. napriek tomu, že NEPODPíSALA vyhlásenie, uplatnovali jej počas mesiacov nezdaniteľnú časť a preto jej zrazili taku nízku daň)
Príjem z činnosti sprostredkovania stavebného sporenia:
32 947,- ....tu jej chcem uplatniť paušálne výdavky 40 % vo výške 13179,-.
Napriek môjmu úsilu jej vyšlo doplatiť daň 7074,- Sk, z čoho jej bolo do plaču. Prosím, neviete mi niekto poradiť, ako jej pomôcť?
Nedalá by sa na nu uplatniť § 46 tak, že príjmy z dohody vôbec neuvediem do DP a na príjem zo spotredkovania uplatnim § 46, alebo nenapadá vás niečo iné? Vopred ďakujem všetkým za odpovede.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
vaneta Pozri príspevok
Dobrý deň. Pani - starobná dochodkyna od r. 2006 mala nasledovné príjmy v roku 2008:
Príjem z dohody o vykonaní práce:
Hrubý príjem 52670,-
Poistné 7069,-
Zrazená daň 3066,-. (pozn. napriek tomu, že NEPODPíSALA vyhlásenie, uplatnovali jej počas mesiacov nezdaniteľnú časť a preto jej zrazili taku nízku daň)
Príjem z činnosti sprostredkovania stavebného sporenia:
32 947,- ....tu jej chcem uplatniť paušálne výdavky 40 % vo výške 13179,-.
Napriek môjmu úsilu jej vyšlo doplatiť daň 7074,- Sk, z čoho jej bolo do plaču. Prosím, neviete mi niekto poradiť, ako jej pomôcť?
Nedalá by sa na nu uplatniť § 46 tak, že príjmy z dohody vôbec neuvediem do DP a na príjem zo spotredkovania uplatnim § 46, alebo nenapadá vás niečo iné? Vopred ďakujem všetkým za odpovede.
A prečo nechceš uviesť príjmy z dohody do DP? Je to príjem podľa § 5 zdanená preddavkovo, to znamená, že to musí vysporiadať.


P.S. Osobne si myslím, že si mala všimnúť na výplatnej páske tú nezrovnalosť s NČ, a oznámiť do zamestnávateľovi.
0 0
Elenmarta Elenmarta

Elenmarta je offline (nepripojený) Elenmarta

Ale ak má životné poistenie DDP, tak si môže podať DP, bude mu vrátené 19 % z tohto poistenie nie?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Elenmarta Pozri príspevok
Ale ak má životné poistenie DDP, tak si môže podať DP, bude mu vrátené 19 % z tohto poistenie nie?
ak má a spĺňa podmieky, tak áno
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Existuje v zákone nejaká možnosť - platiť doplatok dane na splátky? Ide o dôchodcu a 7 tis. je preňho dosť veľká položka. Je možnosť nejakej dohody s daňovým úradom?
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

dobry den,
moj problem som uz pisala do inej temi, ale tam nepatri, tak pisem tu. Som na invalidnom dochodku a pracovala som na dohodu uzatvorenu podla § 226 Zakonnika prace c. 311/2001 Z. z.,minuly rok. Viem, ze mam podavat danove priznanie typ B. Pozera som papiere a nasla som 3 podpisane dohody za minuly rok, ale len 2 potvrdenia o zaplateni, aj ked oni mi zaplatili vsetky 3. Staci na danovom odovzdat len podpisanu dohodu o vyknani prace, kde sa uvadza pocet stran co som mala spraviť aj cena za jednu stranu? Ale musim dat aj potvrdenia co mi zaplatili?
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

pomylila som sa typ A mam podat.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

prosim nevie mi niekto poradit, ci potrebujem na to vsetky hore uvedene doklady, alebo staci podpisanu len dohodu o vykonani prace.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

K tej 3. dohode tiež potrebuješ potvrdenie.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

renca dakujem a prosim ta mozem si tlacivo typ A vytlacit aj z internetu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať