Zavrieť

Porady

Príjem dôchodcu na dohodu - vrátenie dane

Ahojte prosím o radu. Mám dôchodcu, ktorý pracuje na dohodu. Aký ročný príjem by mal mať za rok 2008 v Sk aby nemusel platiť zdravotné poistenie a aby mu vrátili preddavkovú daň ktorú zaplatil? Viem že je tam nejaký limit okolo 49 tis, len neviem presne tú sumu.
Ďakujeem!
Usporiadat
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

veronikasad Pozri príspevok
Keďže jeho príjem nepresiahol 1/2 ročnej nezd.časti základu dane, ak podá daňové priznanie, všetka zrazená daň sa mu vráti. Výška dôchodku v tomto prípade nie je podstatná.
Ahojte poraďáci, moja suseda je dôchodkyňa, ktorá si pracuje na dohodu o vyk. práce, jej príjem nepresahuje 1/2 ročnej nezd.časti základu dane, no prosím o radu, mám v tom zmätok. Na potvrdení zo ZČ má rozdelenú daň podľa par. 35 preddavkovú a zrážkovú podľa par. 43. Obe dane si v DP odpočíta? Aký rozdiel v týcho daniach?
Ďakujem za trpezlivosť
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
rozdiel je v tom, že ak príjem v mesiaci presiahne 5 000 sk vtedy sa uplatňuje preddavková daň u dôchodcu,ktorý nemá podpísanie vyhlásenie a neuplňuje si nezdaniteľnú časť na daňovníka
ak je príjem do 5 000 vtedy sa uplatňuje zrážková
tie dane sa zrátajú a ak príjem nepresiahne polovicu z 98 496,- tak daň sa vráti v plnom rozsahu
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

Prosím Vás.ak si chce dôchodca pracajúci na dohodu podať DP, aby mu bola vrátená zrážková daň, použije takisto tlačivo A a musí si ho vystaviť sám. že?
Ď.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jeana13 Pozri príspevok
Prosím Vás.ak si chce dôchodca pracajúci na dohodu podať DP, aby mu bola vrátená zrážková daň, použije takisto tlačivo A a musí si ho vystaviť sám. že?
Ď.
áno
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jeana13 Pozri príspevok
Prosím Vás.ak si chce dôchodca pracajúci na dohodu podať DP, aby mu bola vrátená zrážková daň, použije takisto tlačivo A a musí si ho vystaviť sám. že?
Ď.
ano, ale ak je starobným dôchodcom k 1.1. kal. roka za ktorý podáva DP, jeho príjem nesmie presiahnúť 1/2 nezd.časti základu dane
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Dobrý deň,
dôchodkyňa pracujúca cez rok na dohodu cca. 3 mesiace mi na papierik rozpísala dôchodok po mesiacoch. Ale teraz neviem, či mám dať do DP všetky mesiace, alebo ten za december ak mala vyplatený v januári tohto roku tam už nedám? A opačne, ten čo bol za december 2007 vyplatený v januári 2008 zahrniem do tohto?
A zahŕňa sa do sumy dôchodku aj vianočný príspevok?
A ďaľšia vec, že sa im dôchodok zvyšoval od 01.07.2008 a doplácali im za obdobie od 01.07.-23.07. ešte aj nejakú nejakú čiastku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

denisie Pozri príspevok
Dobrý deň,
dôchodkyňa pracujúca cez rok na dohodu cca. 3 mesiace mi na papierik rozpísala dôchodok po mesiacoch. Ale teraz neviem, či mám dať do DP všetky mesiace, alebo ten za december ak mala vyplatený v januári tohto roku tam už nedám? A opačne, ten čo bol za december 2007 vyplatený v januári 2008 zahrniem do tohto?
A zahŕňa sa do sumy dôchodku aj vianočný príspevok?
A ďaľšia vec, že sa im dôchodok zvyšoval od 01.07.2008 a doplácali im za obdobie od 01.07.-23.07. ešte aj nejakú nejakú čiastku.
Aký boj jej hrubý príjem z dohody ?
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

veronikasad Pozri príspevok
Aký boj jej hrubý príjem z dohody ?
26 550,- pri dani preddavkovej + 10 350,- pri dani zrážkovej
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

denisie Pozri príspevok
26 550,- pri dani preddavkovej + 10 350,- pri dani zrážkovej
Pokial príjem star. dôchodcu nepresiahne 1/2 nezd.časti základu dane má nárok na vrátenie celej zrazenej dane pri podaní daňového priznania. Nesleduje sa výška dôchodku ani sa v DP neuvádza.
Ale to všetko máš už napísané v tejto aj mnohých iných témach. Pred zadaním otázky treba čítať aj predch. príspevky.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

veronikasad Pozri príspevok
Pokial príjem star. dôchodcu nepresiahne 1/2 nezd.časti základu dane má nárok na vrátenie celej zrazenej dane pri podaní daňového priznania. Nesleduje sa výška dôchodku ani sa v DP neuvádza.
Ale to všetko máš už napísané v tejto aj mnohých iných témach. Pred zadaním otázky treba čítať aj predch. príspevky.
V poriadku, takže v DP nemám uvádzať žiadnu sumu dôchodku, len zaškrtnúť políčko, že bola poberateľ dôchodku. V tom prípade má teda nárok na celú odpočítateľnú položku.
Ale schválne, ako by to bolo keby sa do úvahy bral dôchodok, čiže mala by príjmy vyššie ako 1/2 NČZD? Ako by som jej vypočítala celkovú sumu dôchodku? Ktoré mesiace sa tam zahŕňajú a teda aj ten vianočný príspevok? Zaujímalo by ma to.
Ale ďakujem za predošlú odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

denisie Pozri príspevok
V poriadku, takže v DP nemám uvádzať žiadnu sumu dôchodku, len zaškrtnúť políčko, že bola poberateľ dôchodku. V tom prípade má teda nárok na celú odpočítateľnú položku.
Ale schválne, ako by to bolo keby sa do úvahy bral dôchodok, čiže mala by príjmy vyššie ako 1/2 NČZD? Ako by som jej vypočítala celkovú sumu dôchodku? Ktoré mesiace sa tam zahŕňajú a teda aj ten vianočný príspevok? Zaujímalo by ma to.
Ale ďakujem za predošlú odpoveď.
nezaškrtávaš políčko poberateľ dôchodku a neuvádzaš žiadnu nezd.časť základu dane.
Odpoveď na 2. otázku - o výške vyplateného dôchodku si vyžiadaš potvrdenie sociálnej poisťovne
Naposledy upravil veronikasad : 04.02.09 at 09:15
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

veronikasad Pozri príspevok
nezaškrtávaš políčko poberateľ dôchodku a neuvádzaš žiadnu nezd.časť základu dane.
Odpoveď na 2. otázku - o výške vyplateného dôchodku si vyžiadaš potvrdenie sociálnej poisťovne
ale keď neuvediem NČ na daňovníka, ako jej potom v DP vyjde preplatok?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

denisie Pozri príspevok
ale keď neuvediem NČ na daňovníka, ako jej potom v DP vyjde preplatok?
niekomu sa nechce hľadať ...
r. 45 - skutočne vypočítaná daň z r.44
r.54 - 0
r. 62 - preddavková daň z Potvrdenia
r. 63 - zrážková daň z Potvrdenia
r. 65 - súčet riadkov 62 + 63
Nezabudni vyplniť oddiel XI. - žiadosť o vrátenie dane
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

veronikasad Pozri príspevok
niekomu sa nechce hľadať ...
r. 45 - skutočne vypočítaná daň z r.44
r.54 - 0
r. 62 - preddavková daň z Potvrdenia
r. 63 - zrážková daň z Potvrdenia
r. 65 - súčet riadkov 62 + 63
Nezabudni vyplniť oddiel XI. - žiadosť o vrátenie dane
Ešte ma niečo napadlo.
Nemám do časti zníženia dane uvádzať ani napr. životné poistenie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

denisie Pozri príspevok
Ešte ma niečo napadlo.
Nemám do časti zníženia dane uvádzať ani napr. životné poistenie?
Pri príjme, ktorý si uviedla, to nemá význam.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

veronikasad Pozri príspevok
Pri príjme, ktorý si uviedla, to nemá význam.
Prepáč, ale stále mi nejde do hlavy, že sa na r. 37 neuvádza NČ. A keď sa ani neuvedie, že poberala dôchodok, ako bude DÚ vedieť, že sa jedná o dôchodcu. A na r. 45 bude daň napr. 5407,- a zároveň na r. 54 už 0,-
Nejak mi to nesedí. Ale keď je to tak, tak je to tak..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

denisie Pozri príspevok
Prepáč, ale stále mi nejde do hlavy, že sa na r. 37 neuvádza NČ. A keď sa ani neuvedie, že poberala dôchodok, ako bude DÚ vedieť, že sa jedná o dôchodcu. A na r. 45 bude daň napr. 5407,- a zároveň na r. 54 už 0,-
Nejak mi to nesedí. Ale keď je to tak, tak je to tak..
Neriešiš dôchodcu, uplatňuješ § 46 Zákona o dani z príjmu :
§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

<BASEFONT>Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne <STRIKE>500 Sk</STRIKE> 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

</BASEFONT>
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

denisie Pozri príspevok
Prepáč, ale stále mi nejde do hlavy, že sa na r. 37 neuvádza NČ. A keď sa ani neuvedie, že poberala dôchodok, ako bude DÚ vedieť, že sa jedná o dôchodcu. A na r. 45 bude daň napr. 5407,- a zároveň na r. 54 už 0,-
Nejak mi to nesedí. Ale keď je to tak, tak je to tak..
Nezdaniteľná čiastka sa neuvádza u dôchodcu, pretože na ňu nemá nárok. Iba ak v prípade, že jeho dôchodok je nižší ako táto nezdaniteľná čiastka a vtedy má nárok na odpočítanie rozdielu medzi nezdaniteľnou čiastkou a sumou dôchodku - v tomto prípade sa vypĺňa oddiel III.
A čo sa týka riadku 54. V daňovom priznaní je vysvetlivka č. 9, kde sa píše, že ak si daňovník neuplatňuje daňový bonus a na riadku 54 mu vyjde daň nižšia ako 500 Sk alebo ak si neuplatňuje daňový bonus a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50 % nezdaniteľnej čiastky, na r. 54 sa uvádza 0.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte poraďáci, chcem sa len uistiť v jednej veci. Či je možné, keď dôchodca zarobí na dohody za celý rok vyššiu sumu ako je 1/2 nezd.časti a zo všetkých dohôd mu bola zrazená iba zrážková daň, aby si vybral len niektoré dohody a z nich žiadal vrátiť daň.
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KvetkaK Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcem sa len uistiť v jednej veci. Či je možné, keď dôchodca zarobí na dohody za celý rok vyššiu sumu ako je 1/2 nezd.časti a zo všetkých dohôd mu bola zrazená iba zrážková daň, aby si vybral len niektoré dohody a z nich žiadal vrátiť daň.
Ďakujem.
ano, je to možné
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať