Zavrieť

Porady

Odvody do ZP v danovom priznaní

Dobrý den, chcela by som sa spýtat: Švagor bol od 1.1.2008 dobrovolne nezamestnaný, platil si odvody do ZP a od 24.6.2008 si otvoril živnost. Chcem sa spýtat, či si môže do danového priznania za min.rok uplatnit tieto odvody do ZP za celý rok, alebo len odkedy si otvoril živnost. Dakujem pekne za odpoved, ja som z toho jelen
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Katy a R Pozri príspevok
    Môže všetky
    Na základe akého ustanovenia sú platby samoplatiteľa do ZP daňovým výdavkom pri príjmoch podľa § 6 Zákona o dani z príjmov ?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    do DP iba za obdobie živnosti / vypĺňa DP FO B
    v RZZP obidve / samoplatiteľ + SZČO

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Johanka Pozri príspevok
    Na základe akého ustanovenia sú platby samoplatiteľa do ZP daňovým výdavkom pri príjmoch podľa § 6 Zákona o dani z príjmov ?
    Je to zaplatené povinné poistné.
    Vychádzam z toho, že predsa nepodáva daňové priznanie len ako szčo ... môže(nemusí) mať aj iné druhy príjmov, napr brigádu -§5
    Veď aj mamička na materskej (ktorá má vlastný príjem len materské) si môže znížiť tento príjem o zaplatené poistné do fondov, napr. ak platí DNP. A manžel má o to nižšie dane.
    prečo teda nie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Katy a R Pozri príspevok
    Je to zaplatené povinné poistné.
    Vychádzam z toho, že predsa nepodáva daňové priznanie len ako szčo ... môže(nemusí) mať aj iné druhy príjmov, napr brigádu -§5
    Veď aj mamička na materskej (ktorá má vlastný príjem len materské) si môže znížiť tento príjem o zaplatené poistné do fondov, napr. ak platí DNP. A manžel má o to nižšie dane.
    prečo teda nie?
    Súhlasím s tebou a rozmýšlam, kde by som v DP také zaplatené poistné uviedla. Do § 6 určite nie, v § 5 mi to nesedí, tak neviem ...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    veronikasad Pozri príspevok
    Súhlasím s tebou a rozmýšlam, kde by som v DP také zaplatené poistné uviedla. Do § 6 určite nie, v § 5 mi to nesedí, tak neviem ...
    .. keby som vedela hľadať v archíve ... vlani sme tu o tom debatovali ..
    - išlo o to - či toto poistné dať k príjmom podľa § 5, alebo §6 .. ak sa mi podarí nájsť, tak prilepím

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Katy a R Pozri príspevok
    Je to zaplatené povinné poistné.
    Vychádzam z toho, že predsa nepodáva daňové priznanie len ako szčo ... môže(nemusí) mať aj iné druhy príjmov, napr brigádu -§5
    Veď aj mamička na materskej (ktorá má vlastný príjem len materské) si môže znížiť tento príjem o zaplatené poistné do fondov, napr. ak platí DNP. A manžel má o to nižšie dane.
    prečo teda nie?
    Ja som nepovedala, že nie . Ale keď si ty odpovedala áno, musíme sa vedieť oprieť o zákon . Preto som položila otázku - podľa akého ustanovenia ?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Aljok: Ďakujem .... výdavok teda nie
    ... ale iné som hľadala ..

    Aj v žiadosti o vykonanie ročného zučtovania je napr kolonka, kde sa uvádza "zaplatené povinné poistné a príspevky" o ktorých prikladám doklad...
    Pre mňa sú výdavky nie celkom to isté ... ako zaplatené poistné (aj sa to vždy osobitne uvádza)
    Naposledy upravil Katy a R : 21.01.09 at 16:00 Dôvod: oprava

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aljok súhlasím, výdavok podľa § 6 to nie je. Ak si však zamestnanec platí okrem povinného poistenia aj napr. DNP, môže si o zaplatené DNP znížiť základ dane. Podľa informácie na jednom školení k RZD som to pripočítavala k poistnému v § 5 - dúfam, že správne.
    Čo však v tomto prípade, ak bol samoplatitel a počas tohto obdobia nemal príjem ?

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Katy a R Pozri príspevok
    .. keby som vedela hľadať v archíve ... vlani sme tu o tom debatovali ..
    - išlo o to - či toto poistné dať k príjmom podľa § 5, alebo §6 .. ak sa mi podarí nájsť, tak prilepím
    Katy a R, hľadáš túto tému?
    http://www.porada.sk/t68139-p2-danov...ok-2007-a.html

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Prečítala som tie témy ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenie a neviem teraz či som to dobre pochopila. Zamestnaná som bola do 30.4.2008. Od 1.5.2008 nezamestnaná a od novembra 2008 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie. Môžem alebo nemôžem si ho dať ako odpočítateľnú poistku do DP, keďže zaplatené poistné bolo v čase, keď som nedosahovala žiadny príjem. Usmernite ma prosím.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Aljok Pozri príspevok
    ... presne to som hľadala .....ďakujem
    ... a hlavne prispevky od č. 22 - 26 ingi a katija
    http://www.porada.sk/601182-post22.html
    http://www.porada.sk/601212-post24.html
    http://www.porada.sk/601216-post26.html

    ja som sa vlani zariadila podľa toho
    Naposledy upravil Katy a R : 24.01.09 at 15:33

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.