Zavrieť

Porady

Mám zaujem si založiť bagetériu

Ahojte

Momentálne pracujem na TPP. Mám záujem si založiť bagetériu popri zamestnaní. V oblasti gastronómie nemám zatiaľ žiadne skúsenosti. Prosím Všetkých ktorí majú nejaké skúsenosti so zakladaním podobnej prevádzky nech mi pomôžu a tým aj uľahčia začiatky.

Prosím o radu najmä čo sa týka:
- odvodov
- aky typ zmluvy použiť vo vzťahu ja - pracovník v bagetérii
- účtovníctvo - stači jednoduché????? čo všetko k tomu potrebujem??
- ako si správne vybrať dodávateľov jednotlivých surovín
- aké všetky doklady k takémuto podnikaniu potrebujem

vopred Vám všetkým ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil Arthur : 14.06.05 at 06:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    laur12 je offline (nepripojený) laur12

    laur12
    Prosím o radu najmä čo sa týka:
    - odvodov
    - aky typ zmluvy použiť vo vzťahu ja - pracovník v bagetérii
    - účtovníctvo - stači jednoduché????? čo všetko k tomu potrebujem??
    - ako si správne vybrať dodávateľov jednotlivých surovín


    - odvody zo zaciatku dobrovolne do SP (min. 2155,-) do ZP povinne 910,-
    - ty chces i pracovnika? to si vazne rozmysli, je s tym viac starosti, nez si dokazes predstavit. rozhodne nie zamestnanecky pomer, mozno dohoda o vykonani prace, ale aj s tym je papierovanie. Najlepsie by bolo, keby aj pracovnik mal ZL a len by ti fakturoval za svoju pracu.
    - staci jednoduche
    - podla toho, kde to chces mat. Ja som uctovala v BA a odoberali hotove bagety od ... to ti mozem poslat asi len do ss, lebo verejnu reklamu sa neda robit, ze?

    Arthur je offline (nepripojený) Arthur

    Arthur
    Bude to bageteria, kde nakupim bagety a samostatne suroviny a nasledne na mieste ich bude pracovnik pripravovať - FAST FOOD, bude to umiestnene v centre BA. Ja si myslim ze odbyt bude.

    chcem tam mat aj pracovnika. Ake papierovanie obnasa, ked bude robit na dohodu o vykonani prace??

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    S tou dohodou moc nesúhlasím. Dohoda o vykonaní práce sa má uzatvárať na jednorazové činnosti a nie opakované. Ak niekto bude u Teba robiť predavača , je to podľa mňna opakovaná činnosť a mal by mať pracovnú zmluvu (aj keď na Slovensku je možné všetko). Lenže potom neviem či zvládneš odvody. Prepočítaj si koľko budeš musieť predať bagiet, aby si zaplatil mzdu , odvody, nájomné (predpokladám, že ide o prenajaté priestory), energie, nakúpil tovar ... a ešte Ti aj niečo zostalo. Môj názor je, že trh je presýtený Fastfoodmi. To som ešte zabudla spomenúť počiatočné investície : chladničky, chladiaci pult, regále na doplnkový tovar (minimálne nealko tam musíš mať). Ďalšie strašiaky: hygiena, SOI, HACCP...

    Arthur je offline (nepripojený) Arthur

    Arthur
    Pracovnu zmluvu urcite nechcem pouzit. Je s tym spojene vela komplikacii. Nemate niekto navrh dohody o vykonani prace, ktora by sa dala na tento ucel pouzit?

    Prepocet nakladov a vynosov mam spracovany a zatial to vyzera priaznivo.

    Najde sa tu niekto kto ma skusenosti so zakladanim podobnej prevadzky??

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    NEZABUDNI NA HYGIENU.
    Veľmi dôležitá vec, musíš mať vypracovaný sanitačný a prevádzkový poriadok. Zadaj si to do vyhľadávania a nájdeš si veci okolo toho.
    napr.: http://www.porada.sk/showthread.php?...ighlight=HACCP
    Naposledy upravil lenkak : 13.06.05 at 07:08

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Dohoda o vykonani prace ti nepomoze, je limitovana 300 hodinami rocne. Taketo prevadzkarne maju caste kontroly hygienikov a zo SP a ti by sa dohode velmi cudovali. Asi by s nou nesuhlasili. Uz zostava ozaj len zivnostnik, aby ti tam pracoval ak nechces prac.zmluvu, aj ked ide vyslovene o zavislu cinnost.
    Alebo sami brigadnici na dohodu. Prikaznu zmluvu tiez zamietam.

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Arthur
    Ahojte

    Momentálne pracujem na TPP. Mám záujem si založiť bagetériu popri zamestnaní. V oblasti gastronómie nemám zatiaľ žiadne skúsenosti. Prosím Všetkých ktorí majú nejaké skúsenosti so zakladaním podobnej prevádzky nech mi pomôžu a tým aj uľahčia začiatky.

    Prosím o radu najmä čo sa týka:
    - odvodov
    - aky typ zmluvy použiť vo vzťahu ja - pracovník v bagetérii
    - účtovníctvo - stači jednoduché????? čo všetko k tomu potrebujem??
    - ako si správne vybrať dodávateľov jednotlivých surovín

    vopred Vám všetkým ďakujem za pomoc.
    Arthur,
    doporučila by som Ti nájsť si študenta na DBPŠ alebo živnostníka.
    Ty sám budeš platiť odvody za seba aj zo mzdy aj zo živnosti.
    Účto jednoduché - to Ti tu už písali....
    Dodávateľov by som hľadala na základe odporúčania, resp. overenia. Prerátala by som aj náklady v prípade, že by som sama chodila nakupovať všetky suroviny vo veľkom.
    Ďalej pozor na všetko, čo potrebuješ vedieť na vedenie prevádzky - to tu tiež už niekto písal...
    A len tak zo života: máš niekoho, komu môžeš veriť pri predaji? T.j. Keď sám budeš v práci a predavač bude nekontrolovaný.... koľko bagiet sa predá bez dokladu, resp koľko bagiet zjedia kamaráti a známi???? (Ja som strašne naivná a už veľakrát som na to doplatila, takže teraz som naivná a opatrná :p )

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    DBPŠ tiež nie je riešenie, študenti môžu odpracovať iba polovicu týždenného pracovného času, to by ich musel mať viac. A podľa mojich skúseností - čím viac pracovníkov na krátke úväzky, tým väčší chaos.

    Arthur je offline (nepripojený) Arthur

    Arthur
    Ďakujem Vám všetkým za príspevky. V prípade akýchkoľek ďalších doplnení Vám vopred dakujem. Táto stránka je super a dá sa tu nájsť veľa potrebných informácií.
    Naposledy upravil Arthur : 14.06.05 at 07:08

    Mám zaujem si založiť bagetériu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.