Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a príjem preplatku zo zdravotnej poisťovne

Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Usporiadat
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Prosím o vyjadrenie: SZČO mal preplatok RZZP za r.2007 vo výške 6570,-,túto sumu poisťovňa poslala na jeho účet. V r.2009 dostal od nej list,že preplatok nebol zdanený a musí uhradiť daň 1248,-,čo aj urobil. Teraz dostal potvrdenie od ZP o vrátení preplatku a zaplatení dane z Ročného zúčtovania za rok 2007. Moja otázka: ako zaúčtuje preplatok v r.2008, daň v r.2009 a prečo musí toto potvrdenie dokladovať k daňovému priznaniu. Ďakujem.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

dobry den,SZCO nevysiel preplatok za rok 2007,ale poistovna v roku 2008 vratila nejaky preplatok,neviem aky, je to suma 1696,zauctovala som to ako iny zdanitelny prijem. Neviem,ci tam bola nejaka zrazkova dan,SZCO ziadny papier mi k tomu nedodal,tak neviem,ci tam bola zrazkova dan alebo nie,da sa este teraz ziadat nejake tlacivo z poistovne,aky preplatok a ci tam bola zrazkova dan?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

chudaska Pozri príspevok
dobry den,SZCO nevysiel preplatok za rok 2007,ale poistovna v roku 2008 vratila nejaky preplatok,neviem aky, je to suma 1696,zauctovala som to ako iny zdanitelny prijem. Neviem,ci tam bola nejaka zrazkova dan,SZCO ziadny papier mi k tomu nedodal,tak neviem,ci tam bola zrazkova dan alebo nie,da sa este teraz ziadat nejake tlacivo z poistovne,aky preplatok a ci tam bola zrazkova dan?
Potrebuješ potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, ale zatiaľ použi jeho RZZP, to by mal mať. Podľa toho zistíš aká daň bola zrazená, podľa výšky vráteného preplatku to bolo zdanené zrážkou.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
pre chudasku
kedze nemal preplatok vycisleny v RZZP tak asi nepomoze z neho vychadzat . toto je nutne konzultovat len s poistovnou a zistit co vlastne vratili, alebo ak je to len takato suma, tak by som to nechala v ostatnych prijmoch, zdanila a kaslala na to. 322 sk nikoho nezabije, ked budes patrat viac prevolas a nevyriesis. ja uz mam napr. z apolla pisomne vyjadrenie hovorkyne ze preplatky nezdanili a ma si to SZCO zdanit sama, a teraz ma ekonomicky riaditel apolla poctil listom ze chcu vratit tu dan. bohuzial priznania sme uz podali a dodanili. ja som ochotna sa s nimi teraz natahovat, lebo som tam tolko volala a vypisovala a teraz toto. toto si este ozaj vychutnam! mam k tomu vsetky podklady a uz ich mam plne zuby.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

benefin Pozri príspevok
pre chudasku
kedze nemal preplatok vycisleny v RZZP tak asi nepomoze z neho vychadzat . toto je nutne konzultovat len s poistovnou a zistit co vlastne vratili, alebo ak je to len takato suma, tak by som to nechala v ostatnych prijmoch, zdanila a kaslala na to. 322 sk nikoho nezabije, ked budes patrat viac prevolas a nevyriesis. ja uz mam napr. z apolla pisomne vyjadrenie hovorkyne ze preplatky nezdanili a ma si to SZCO zdanit sama, a teraz ma ekonomicky riaditel apolla poctil listom ze chcu vratit tu dan. bohuzial priznania sme uz podali a dodanili. ja som ochotna sa s nimi teraz natahovat, lebo som tam tolko volala a vypisovala a teraz toto. toto si este ozaj vychutnam! mam k tomu vsetky podklady a uz ich mam plne zuby.
vdaka za pomoc,ja si tiez myslim,ze ked to necham v ostatnych zdanit. prijmoch nic sa nestane, vraj je to este za predchadzajuce roky asi z roku 2006!!! Kedze nemam k tomu ziadny papier necham to tak!!
0 0
montina montina

montina je offline (nepripojený) montina

veselá kopa
a predkladám k danovému aj kopiu listu zo zdravotnej , že mi strhli dan?
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ahojky!Potrebovala by so poradiť!Manžel zaplatil zdravotnej poisťovni za rok 2010 viac, ako mal. Na zdravotke mu povedali, že buď má požiadať o vrátenie preplatku, al. si má v roku 2011 pozastaviť platby, aby sa to vyrovnalo. Manžel pozastavil platby a mňa zaujíma: v DP B mu napíšem skutočne zaplatené poistné/čiže viac, ako malo pôvodne byť/, al. len to, čo mal zaplatiť. Ja by som udala skutočne zaplatené poistné! Je to tak správne, ďakujem!
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Ja mám ten istý problém. SZČO zaplatil plnú výšku odvodu do zdravotnej poistovne počas PN a teraz ked robim priznanie, tiež rozmýšľam, čo uviesť.
Ako tak ale čítam tieto staršie príspevky, tak pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia asi nevrátia sumu preplatku, ktorý mi vyšiel...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

stravne Pozri príspevok
Ja mám ten istý problém. SZČO zaplatil plnú výšku odvodu do zdravotnej poistovne počas PN a teraz ked robim priznanie, tiež rozmýšľam, čo uviesť.
Ako tak ale čítam tieto staršie príspevky, tak pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia asi nevrátia sumu preplatku, ktorý mi vyšiel...
..do zdravotnej musíš nesmiešplatiť aj počas PN preddavky a až v RZZP sa ukáže či si mala príjem taký malý, že počas PN si bola poistencom štátu, ale ak si mala vysoký príjem, tak Ti vznikne nedoplatok.
Do ZP musíš zaslať aj doklad od SP, že si bola poberateľom nemocenských dávok /nestačí byť iba PN/
Iba do SP sa "zastavuje" platenie poistného.
Naposledy upravil Muška : 22.02.11 at 18:17 Dôvod: nesprávna informácia
1 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

No zdravotne bolo uhradene v plnej vyske, toto uvediem aj do danoveho priznania, potvrdenie zo SP som odovzdala do zdravotnej poistovne. Ibaže SZCO zaplatil aj plnú výšku odvodov do SP, volala som tam, udajne treba poslat ziadost o vratenie preplatku, ibaze co s tymto preplatkom, kam pojde do DP za 2011? Do prijmov zo živnosti /paušálne výdavky 60 %/alebo len ponizim odvody?
Príjem z PN neuvádzam do priznania, je oslobodený od dane.

Dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Stravne,
takže dnes som zistila, že už ani do ZP sa počas PN neplatí a tieto preddavky nesmieš dať ani do RZZP, aj keby Ti mal vychádzať nedoplatok na ZP.
Musíš si sumy , ktoré SZČO zaplatila "bez právneho dôvodu" vyžiadať a v RZZP ich nepísať.
Opravila som aj príspevok č. 70
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

..a teda aj všetky poistné, či do SP, alebo ZP,ktoré mi bolo vlastne VRÁTENÉ, lebo som ich platila "bez právneho dôvou" by som nedala ani do VOZD, ale do VNZD.....a potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Muška Pozri príspevok
Stravne,
takže dnes som zistila, že už ani do ZP sa počas PN neplatí a tieto preddavky nesmieš dať ani do RZZP, aj keby Ti mal vychádzať nedoplatok na ZP.
Musíš si sumy , ktoré SZČO zaplatila "bez právneho dôvodu" vyžiadať a v RZZP ich nepísať.
Opravila som aj príspevok č. 70
Muši, v ktorej poisťovni ?
Lebo ani na platenie poistného bez právneho dôvodu nemajú všetky jednotný názor. V DOVERE mi včera tvrdili, že ak živnostník nezmenil TP a platil viac, mám to uviesť v RZZP ako preplatok.

Naopak, v UNIONE - ak platil menej, mám uviesť len sumu ktorú zaplatil ...

(riešili sme to spolu v nedelu)
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

veronikasad Pozri príspevok
Muši, v ktorej poisťovni ?
Lebo ani na platenie poistného bez právneho dôvodu nemajú všetky jednotný názor. V DOVERE mi včera tvrdili, že ak živnostník nezmenil TP a platil viac, mám to uviesť v RZZP ako preplatok.

Naopak, v UNIONE - ak platil menej, mám uviesť len sumu ktorú zaplatil ...

(riešili sme to spolu v nedelu)
Podľa skúseností z RZZP za r. 2009 sa prikláňam k pohľadu Veronikysad aj vo VšZP.
Mala som tam preplatok práve kvôli PN, počas ktorej boli preddavky platené v nezníženej výške. Do RZZP išli skutočne zaplatené preddavky a teda preplatok bol výsledkom RZZP.

VšZP zaslala oznámenie o vrátení tohto preplatku kde je uvedené - citujem: "Po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov podľa §19 ods. 12 zákona je výsledná suma vášho preplatku xy €."

Zo zvýrazneného nevidím dôvod na riešenie preplatku inak ako cez RZZP. V uvedenom § som zmenu nepostrehla.
1 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka,
ja som to v r. 2009 riešila tiež cez RZZP.
Ale dnes som obdržala RZZP, ktoré som poslala cez net do VšZP a tam neuznali preddavky počas platenia PN, tak som tam volala a pani call centre mi povedala, že nie, nemôžem ich zahrnúť do RZZP, musím si ich vyžiadať.
Tak som povedala, že OK, tak budem mať nedoplatok v RZZP, ale, že či nemôžu započítať tie "naviac platené preddavky" s tým nedoplatkom. To mi už pani povedala, že to sa musím dohodnúť osobne na pobočke.
Tak to sa mi ozaj nechce, tak som dnes požiadala o vrátenie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

veronikasad Pozri príspevok
Muši, v ktorej poisťovni ?
Lebo ani na platenie poistného bez právneho dôvodu nemajú všetky jednotný názor. V DOVERE mi včera tvrdili, že ak živnostník nezmenil TP a platil viac, mám to uviesť v RZZP ako preplatok.

Naopak, v UNIONE - ak platil menej, mám uviesť len sumu ktorú zaplatil ...

(riešili sme to spolu v nedelu)
Veronika,
dnes informácia z VšZP.
Mňa to už ozaj niekedy nebaví. Už týždeň telefonujem za klientov po SP a ZP.
Ale tiež si myslím, že riešenie cez RZZP bol ideál.
Čo už?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Muška Pozri príspevok
Janka,
ja som to v r. 2009 riešila tiež cez RZZP.
Ale dnes som obdržala RZZP, ktoré som poslala cez net do VšZP a tam neuznali preddavky počas platenia PN, tak som tam volala a pani call centre mi povedala, že nie, nemôžem ich zahrnúť do RZZP, musím si ich vyžiadať.
Tak som povedala, že OK, tak budem mať nedoplatok v RZZP, ale, že či nemôžu započítať tie "naviac platené preddavky" s tým nedoplatkom. To mi už pani povedala, že to sa musím dohodnúť osobne na pobočke.
Tak to sa mi ozaj nechce, tak som dnes požiadala o vrátenie.

Fíha, tak toto ma ozaj prekvapilo. Ďakujem za vysvetlenie.
Nechápem ale prečo to tak robia, to si teraz musí každá SZČO vedieť správne vypočítať znížené preddavky počas PN, OČR a pod. ... pre tých, ktorí sa takejto problematike nevenujú, to nie je zrovna ľahké.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Muška Pozri príspevok
..a teda aj všetky poistné, či do SP, alebo ZP,ktoré mi bolo vlastne VRÁTENÉ, lebo som ich platila "bez právneho dôvou" by som nedala ani do VOZD, ale do VNZD.....a potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD.
Muska, dovolila som si ta citovat ale toto nie je namietka voci tebe (dakujem za kazdu info), ale voci zdravotnym poistovniam -
toto sa mi uz zda nacisto chore. predsa ked niekomu robim dan priznanie tak sa ho vtedy ani nepytam ci bol PN! ako mam vediet, ze to platil "bez pravneho dovodu", ak tam nefiguruje nahodou nejaka vyplatena PN. takze kompletny zivotopis kazdeho SZCO k minulemu roku uz potrebujeme aj k dan.priznaniu? nielen k RZZP? potom naco sa v dani z prijmu zjednodusil prechod z JU na pausal al. naopak, tam sa uz neprihliada na zavazky, pohladavky.... Zdra.poistovne su z inej planety, ci co?
asi su, lebo v minulom roku tiez ked spravili chybu oni, tak som sa ani na drsr nedovolala spravodlivosti. asi im dali pokutu, ale my sme robili opravne danove, bez postihu sice, ale dalsie papiere navyse, lebo to ZP pokaslali.
prepacte za tie vylevy, teraz k veci: to vazne mame skumat toto vsetko aj pri priznani k DzP? a to aj napriklad ked si moj ponikatel napriklad zle zapisal a posielal o 0,01 E mesacne viac?
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Ja som dnes volala do VSZP, pani mi nahlasila presnu sumu ktoru mal SZCO platit za dni kedy nebol PN a tuto sumu mam uviest do RZZP a osobitne poziadat o vratenie preplatku na zdrav. poisteni. Pritom je to presne ta ista suma, ktora mi vysla v RZZP. Tiez je to na hlavu postavene. Tiez som bola v tej domienke ze prave preto sa robi toto RZZP. Len teraz neviem aku sumu uviest do DP, v skutocnosti zaplateny odvod alebo sumu ktoru mi dala v poistovni. Ak uvediem celú sumu do DP, potom budem musieť v DP za 2011 priznať aj preplatok, ktorý predpokladám poisťovna nezdaní.
Naposledy upravil stravne : 23.02.11 at 18:30
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Muška nepomýlila si sa?
"potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať