Zavrieť

Porady

Nárok na daňový bonus

Dobrý deň, poraďáci mám na Vás prosbu, robím ročné zúčtovanie členovi predstavenstva ten má dcéru študentku VŠ, ktorá s ním žije v spoločnej domácnosti a zároveň je členkou dozornej rady s mesačným príjmom cca 8000,- Sk. Môžem mu uplatniť nárok na daňový bonus na túto dcéru, považuje sa za vyživované dieťa aj keď má vlastný príjem?
Ďakujem za pomoc, Eva
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
supinka Pozri príspevok
Dobry den,
mozete mi niekto poradit s danovym bonusom. V rocnom zuctovani 2009 program strhol zamestnankyni danovy bonus vacsi ako mal o 20 eur. Mozem jej vratit tuto sumu, i ked je uz po 31.3.10? Mozem spravi dodatocne opravne rocne zuctovanie dane 2009? dakujem
Určite sa k tejto otázke vyjadria aj skúsenejší poraďáci.
Podľa mňa ak ste zamestnankyni vykonali Ročné zúčtovanie dane, nemôžete jej vykonať aj dodatočné ročné zúčtovanie.
Vy jej vydáte potvrdenie z ročného zúčtovania dane a ona na základe toho si urobí Dodatočné daňové priznanie, v ktorom si uplatní vami zle (alebo nesprávne strhnutý) daňový bonus. Tú sumu 20 Eur jej potom vráti daňový úrad.
1 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Zamestnankyňa má z predchádzajúceho manželstva jedno dieťa, žije s druhom, s ktorým má druhé dieťa. Keďže bola do septembra nezamestnaná, jej druh si v zamestnaní uplatňoval DB na ich jedno spoločné dieťa (do septembra), od septembra sa zamestnala aj ona a začala si uplatňovať DB na obidve deti. Môže si dodatočne uplatniť DB na svoje dieťa z prvého manželstva, keďže na toto dieťa jej druh nemal nárok uplatňovať DB za obdobie 1-8?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Deni Pozri príspevok
Zamestnankyňa má z predchádzajúceho manželstva jedno dieťa, žije s druhom, s ktorým má druhé dieťa. Keďže bola do septembra nezamestnaná, jej druh si v zamestnaní uplatňoval DB na ich jedno spoločné dieťa (do septembra), od septembra sa zamestnala aj ona a začala si uplatňovať DB na obidve deti. Môže si dodatočne uplatniť DB na svoje dieťa z prvého manželstva, keďže na toto dieťa jej druh nemal nárok uplatňovať DB za obdobie 1-8?
ak splnila podmienky všetky podmienky áno, jej príjem zo závislej činnosti musí byť min. 6-nsobok min. mzdy čo je 1773,0 €
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Timka1 Pozri príspevok
ak splnila podmienky všetky podmienky áno, jej príjem zo závislej činnosti musí byť min. 6-nsobok min. mzdy čo je 1773,0 €
Všetky podmienky splnila, ide akurát o to, že podľla zákona si môžu daňovníci rozdeliť poberanie DB tak, že časť roka jeden a časť druhý, ale nesmú sa deliť deti a uplatní sa postup, že najskôr uplatňuje matka, potom otec. No v tomto prípade je to trochu komplikované, keďže druh našej zamestnankyne nie je otcom jej dieťaťa z prvého manželstva, nemohol si na toto dieťa uplatňovať
DB, takže si uplatnil len na ich spoločné dieťa, keďže ona v tom čase nebola
zamestnaná. Akonáhle sa zamestnala, uplatňuje na obe deti DB matka a pri RZ požiadala o doplatenie DB ale len na jedno dieťa, pretože na to druhé poberal po časť roka jej druh. Je takýto postup správny?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Deni Pozri príspevok
Všetky podmienky splnila, ide akurát o to, že podľla zákona si môžu daňovníci rozdeliť poberanie DB tak, že časť roka jeden a časť druhý, ale nesmú sa deliť deti a uplatní sa postup, že najskôr uplatňuje matka, potom otec. No v tomto prípade je to trochu komplikované, keďže druh našej zamestnankyne nie je otcom jej dieťaťa z prvého manželstva, nemohol si na toto dieťa uplatňovať
DB, takže si uplatnil len na ich spoločné dieťa, keďže ona v tom čase nebola
zamestnaná. Akonáhle sa zamestnala, uplatňuje na obe deti DB matka a pri RZ požiadala o doplatenie DB ale len na jedno dieťa, pretože na to druhé poberal po časť roka jej druh. Je takýto postup správny?
Pokyn DRSR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p0109bonus.pdf
strana 4
Nárok na DB má aj druh zamestnankyne, ak spolu žijú v spoločnej domácnosti a dieťa nie je jeho vlastné, ale je jeho družky.
Takže v tomto prípade mohol on poberať DB na obidve deti.Oprava - neplatí vo vzťahu druh a družka.
Naposledy upravil rodina1 : 14.04.10 at 12:51
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

rodina1 Pozri príspevok
Pokyn DRSR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p0109bonus.pdf
strana 4
Nárok na DB má aj druh zamestnankyne, ak spolu žijú v spoločnej domácnosti a dieťa nie je jeho vlastné, ale je jeho družky.
Takže v tomto prípade mohol on poberať DB na obidve deti.
Prečítala som pokyn DRSR, ale nikde som sa tam nedočítala, že druh môže poberať DB na dieťa jeho družky. Našla som tam len príklad, kedy druh poberá DB na dieťa, ktoré má so svojou družkou. Môžete mi to tu prilepiť, alebo nejaký § ktorý o tom hovorí. Ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Deni Pozri príspevok
Prečítala som pokyn DRSR, ale nikde som sa tam nedočítala, že druh môže poberať DB na dieťa jeho družky. Našla som tam len príklad, kedy druh poberá DB na dieťa, ktoré má so svojou družkou. Môžete mi to tu prilepiť, alebo nejaký § ktorý o tom hovorí. Ďakujem
Áno, máš pravdu, opravujem príspevok. To, čo som písala, sa týka manželov. V prípade vzťahu - druh, družka, toto neplatí.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Deni Pozri príspevok
Všetky podmienky splnila, ide akurát o to, že podľla zákona si môžu daňovníci rozdeliť poberanie DB tak, že časť roka jeden a časť druhý, ale nesmú sa deliť deti a uplatní sa postup, že najskôr uplatňuje matka, potom otec. No v tomto prípade je to trochu komplikované, keďže druh našej zamestnankyne nie je otcom jej dieťaťa z prvého manželstva, nemohol si na toto dieťa uplatňovať
DB, takže si uplatnil len na ich spoločné dieťa, keďže ona v tom čase nebola
zamestnaná. Akonáhle sa zamestnala, uplatňuje na obe deti DB matka a pri RZ požiadala o doplatenie DB ale len na jedno dieťa, pretože na to druhé poberal po časť roka jej druh. Je takýto postup správny?
Mohli ste to urobiť aj tak, že druh by do konca roka poberal DB na ich spoločné dieťa, matka by si potom uplatnila DB na svoje dieťa z prvého manželstva. Od nového roku by potom poberala DB na obidve deti matka.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

rodina1 Pozri príspevok
Mohli ste to urobiť aj tak, že druh by do konca roka poberal DB na ich spoločné dieťa, matka by si potom uplatnila DB na svoje dieťa z prvého manželstva. Od nového roku by potom poberala DB na obidve deti matka.
Ale mohli sme to urobiť aj takým spôsobom ako som to napísala už v predošlých príspevkoch?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Deni Pozri príspevok
Ale mohli sme to urobiť aj takým spôsobom ako som to napísala už v predošlých príspevkoch?
Áno, myslím si, že aj toto je správny postup. Len tak teoreticky, on poberal DB do napr. septembra, ona sa v októbri zamestnala a začala na ich spoločné dieťa poberať DB (už od októbra), a zároveň aj na svoje dieťa z prvého manželstva. Splnila podmienku na priznanie DB, tak si uplatnila v RZD bonus na svoje dieťa z prvého manželstva za obdobie od začiatku roka do septembra.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Deni RZD matky je v poriadku.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Andyke Pozri príspevok
Deni RZD matky je v poriadku.
Ďakujem, lebo mi to stále vŕtalo v hlave či som to urobila správne.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Zdravím, taká možno dosť odveci otázka, ale ak si manžel uplatňuje daňový bonus na dieťa, odkiaľ vezme zamestnávateľ na to peniaze? Berie si to od štátu? Znižuje si o tú sumu daň? alebo ako to vlastne je ? (nie som účtovníčka :-) )
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

M&G Pozri príspevok
Zdravím, taká možno dosť odveci otázka, ale ak si manžel uplatňuje daňový bonus na dieťa, odkiaľ vezme zamestnávateľ na to peniaze? Berie si to od štátu? Znižuje si o tú sumu daň? alebo ako to vlastne je ? (nie som účtovníčka :-) )
Znižuje si o to sumu preddavkov na daň, pokiaľ mu to nevychádza, vyžiada si od DÚ.
3 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Nejde to teda z peňazí zamestnávateľa. Dobre rozumiem ?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

M&G Pozri príspevok
Nejde to teda z peňazí zamestnávateľa. Dobre rozumiem ?
nie nejde, znižujú sa preddavky na daň a ak nepostačia, zamestnávateľ doplatí a následne na prehľade si vyžiada vyplatený rozdiel z daňového úradu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

M&G Pozri príspevok
Nejde to teda z peňazí zamestnávateľa. Dobre rozumiem ?
Nie je to z prostriedkov zamestnávateľa, ale zamestnávatel to musí zamestnancovi vyplatiť každý mesiac a náhradu od daňového úradu dostane napr. za mesiac január až po 3 mesiacoch - do konca nasl. mesiaca po skončení štvrťroka podáva na DU štvrťročný prehľad s vyčíslením daňového bonusu, ktorý DU uhradí do konca mája.
2 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Veľmi pekne ďakujem
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Ak mám príjem zo závislej činnosti 1244,77 a príjem podľa § 8 - 2500€, spolu ZD 3744,77, preddavky na daň som zaplatila 236.50 €, žiadam o vrátenie, keďže som si uplatnila odpočet na daňovníka 4025,70.
Nárok na daňový bonus nemám?

Ďakujem pekne za odpoveď
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

AIMA Pozri príspevok
Ak mám príjem zo závislej činnosti 1244,77 a príjem podľa § 8 - 2500€, spolu ZD 3744,77, preddavky na daň som zaplatila 236.50 €, žiadam o vrátenie, keďže som si uplatnila odpočet na daňovníka 4025,70.
Nárok na daňový bonus nemám?

Ďakujem pekne za odpoveď
No podľa mňa to vychádza na bonus zo živnosti. Dá sa oň požiadať v dodatočnom daňovom priznaní. Treba doložiť kópie rodných listov detí.

Sorry, ja som si namiesto §8 prečítala §6. Pravdu má samozrejme Veronikasad.
Naposledy upravil hena22 : 22.04.10 at 04:27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať