Zavrieť

Porady

Nárok na daňový bonus

Dobrý deň, poraďáci mám na Vás prosbu, robím ročné zúčtovanie členovi predstavenstva ten má dcéru študentku VŠ, ktorá s ním žije v spoločnej domácnosti a zároveň je členkou dozornej rady s mesačným príjmom cca 8000,- Sk. Môžem mu uplatniť nárok na daňový bonus na túto dcéru, považuje sa za vyživované dieťa aj keď má vlastný príjem?
Ďakujem za pomoc, Eva
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

S daň.bonusom u zamestnancov nemám žiadne skúsenosti, teraz nastúpila zamestnankyňa od 1.6., má minimálnu mzdu, čo potrebujem k tomu aby si mohla uplatniť daň.bonus na 3 deti: rodné listy a potvrdenie zo školy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
S daň.bonusom u zamestnancov nemám žiadne skúsenosti, teraz nastúpila zamestnankyňa od 1.6., má minimálnu mzdu, čo potrebujem k tomu aby si mohla uplatniť daň.bonus na 3 deti: rodné listy a potvrdenie zo školy?
Ak sú školopovinné, tak rodné listy ,ak už majú viac ako 16 rokov, ( skončili už povinnú školskú dochádzku) tak okrem rodných listov, aj potvrdenie o návšteve školy.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

má min.mzdu, daň bonus sa bude potom uvádzať v prehľade a bude ho vyplácať zamestnávateľ a potom žiadať od daň.úradu?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sybila3 Pozri príspevok
má min.mzdu, daň bonus sa bude potom uvádzať v prehľade a bude ho vyplácať zamestnávateľ a potom žiadať od daň.úradu?
Áno. V štvrťročnom prehľade...
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Prosím o radu. Od 1.9.2009 máme novú zamestnankyňu, ktorá bola do 31.8.2009 nezamestnaná. Pracuje u nás na 1/2 pracovný úväzok a mesačne zarobí 224,39 Eur brutto. Má nárok na mesačné uplatňovanie daňového bonusu?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Prosím o radu. Od 1.9.2009 máme novú zamestnankyňu, ktorá bola do 31.8.2009 nezamestnaná. Pracuje u nás na 1/2 pracovný úväzok a mesačne zarobí 224,39 Eur brutto. Má nárok na mesačné uplatňovanie daňového bonusu?
Ďakujem.
ak jej dieťa/deti splňajú podmienku nezaopatreného dieťaťa, má nárok na daňový bonus. Podmienku príjmu splňa /1/2 min.mzdy/.
V RZD si však nemôže uplatniť DB za celý rok, lebo jej ročný príjem nedosiahne 6-násobok min.mzdy
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Ďakujem za odpoveď. Teraz však pozerám, že nástup je až 14.9. a hrubá mzda vyšla 139,59 Eur. Z tejto mzdy mi však program nechce nahodiť nárok na daňový bonus. Takže z tohto príjmu nemá nárok?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Nárok je,ak dosiahne polovicu minimálnej mzdy : 295,5:2=147,75
Pri tejto sume vznikne nárok na DB.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Teraz však pozerám, že nástup je až 14.9. a hrubá mzda vyšla 139,59 Eur. Z tejto mzdy mi však program nechce nahodiť nárok na daňový bonus. Takže z tohto príjmu nemá nárok?
"nenahodí" ti, lebo to nie je 1/2 min.mzdy
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Ďakujem:-)
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Zamestnancov syn chodil na Univerzitu Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta 3 roky. V máji ukončil, ja som zastavila DB a teraz pokračuje na tej istej univerzite 2 stupeň štúdijného programu podľa zákona č. 131/2002. Môžem nu doplatiť DB za jún, júl, august?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

vema Pozri príspevok
Zamestnancov syn chodil na Univerzitu Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta 3 roky. V máji ukončil, ja som zastavila DB a teraz pokračuje na tej istej univerzite 2 stupeň štúdijného programu podľa zákona č. 131/2002. Môžem nu doplatiť DB za jún, júl, august?
áno, môžeš, ale až v RZD
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Podľa pokynu DR SR môže aj v nasledujúcom kalendárnom mesiaci, najneskôr do 31.3.
Pokyn prikladám:
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Zamestnanec je PN od apríla 2009. Je predpoklad, že bude PN až do konca roka. Samozrejme nedostáva daňový bonus. . Jeho HM spolu za odpracované 3 mesiace je 1803 €. Mám obavu, aby neprišiel o DB za ostatné mesiace pri roč. vyučtovaní. Vychádza to síce, lebo ako som počítala, tak polovica minimálnej mzdy za rok by mala byť 1773 €. Nemám mu navrhnúť, aby začala brať DB jeho manželka, ktorá je zamestnaná. Ona by si mohla uplatniť na konci roka v RZ DB za ostatné mesiace?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Zamestnanec bude mať nárok na doplatenie DB v RZ, ak jeho zdaniteľný (brutto) príjem za rok 2009 bude aspoň 1773 €.

2. Ak by aj podľa bodu 1. zamestnanec nárok na doplatenie DB nemal, môže si vo svojom RZ požiadať o doplatenie DB jeho manželka u svojho zamestnávateľa - vyznačí to v žiadosti o vykonanie RZ.

Samozrejme, kedykoľvek počas roka si môžu jeden i druhý zmeniť "vyhlásenie" u svojich zamestnávateľov a teda už počas roka môže začať poberať DB manželka.
0 0
ada7 ada7

ada7 je offline (nepripojený) ada7

Prosím o radu. Mám taký prípad. Dcéra zamestnanca ukončila bakalárske štúdium a rok bola doma. Teraz v septembri nastúpila na tú istú školu len inú fakultu znovu do 1.ročníka bakalárského štúdia. Má zamestnanec od septembra nárok na daňový bonus?
Už vopred ďakujem za radu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Nezaopatrené dieťa podľa podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťanie je dieťa:

•ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
•ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
•ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Kedze dalsim studiom bakalarskeho rocnika /po ukonceni jedneho bak.studia/ prekracuje standardnu dlzku studia, narok na danovy bonus nevznika.
0 0
nunus nunus

nunus je offline (nepripojený) nunus

mám zamestnanca, ktorému vznikol pracovný pomer v mesiaci jún a nemal ukončené štúdium na učňovke nakoľko neurobil skúšky a opravné mal až v septembri, má jeho mamina nárok ešte na daňový bonus a rodinné prídavky počas leta? Nie som si istá.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, nárok na DB bol až do mesiaca august vrátane.
0 0
nunus nunus

nunus je offline (nepripojený) nunus

ďakujem. aj na rodinné prídavky? takže sa nemsíme báť, že keď mu dám kopiu zmluvy budú musieť daňový bonus vrátiť?....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať