Zavrieť

Porady

Pozor na "reťazové pôrody" po 1.7.2005

Ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke upozorňujem na to, že po 1.7.2005 sa rodičovská dovolenka bude považovať za prerušenie poistného. Dôsledok toho je, že ak takáto žena bude mať ďalšie dieťa, hrozí jej, že nebude mať splnenú podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a nebude mať teda nárok na materské, iba na rodičovský príspevok. Samozrejme doba, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke do 30.6.2005 sa ešte počíta ako doba poistenia.
Usporiadat
zumi zumi

zumi je offline (nepripojený) zumi

Zdravim vas,
chcem sa uistit ohladom nepoistenia mamiciek pocas rodicovskej dovolenky. Stat im neplati iba nemocenske. Ostatne poistenia ano?
Dakujem za info
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zumi
Zdravim vas,
chcem sa uistit ohladom nepoistenia mamiciek pocas rodicovskej dovolenky. Stat im neplati iba nemocenske. Ostatne poistenia ano?
Dakujem za info
Ak si zamestnankyňa s trvajúcim pracovným pomerom, ktorá čerpá rodičovskú dovolenku, potom sa ti prerušuje povinné nemocenské, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti ( § 26, ods. 1, písm. e/ zákona o soc. poistení - platí od 1.7.2005).
Ak sa však staráš o dieťa do 6 (resp. 7 rokov), ten istý zákon § 16, ods 1., písm. e/ hovorí, že až do dosiahnutia príslušného veku dieťaťa si povinne dôchodkovo poistená. Takže si môžeš vybrať.
Zdravotné poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6 rokov za teba platí štát.
0 0
zumi zumi

zumi je offline (nepripojený) zumi

ajobs
Ak si zamestnankyňa s trvajúcim pracovným pomerom, ktorá čerpá rodičovskú dovolenku, potom sa ti prerušuje povinné nemocenské, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti ( § 26, ods. 1, písm. e/ zákona o soc. poistení - platí od 1.7.2005).
Ak sa však staráš o dieťa do 6 (resp. 7 rokov), ten istý zákon § 16, ods 1., písm. e/ hovorí, že až do dosiahnutia príslušného veku dieťaťa si povinne dôchodkovo poistená. Takže si môžeš vybrať.
Zdravotné poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6 rokov za teba platí štát.
Dik za info,
ale do tych 6 rokov resp.7rokov ste mysleli § 15 nie 16, ods 1., písm. e/ a teda do 6 rokov pri dlhodobom nepriaznivom zdravotnom stave dietata, ak tomu dobre rozumiem. Do troch rokov dietata na RD nie som poistena a po predlzeni na dobu do 6 rokov na RD budem poistena. Alebo mozem ziadat o RD do 6 rokov aj skor (teda pred dovrsenim 3 rokov dietata).
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
ajobs
Ak si zamestnankyňa s trvajúcim pracovným pomerom, ktorá čerpá rodičovskú dovolenku, potom sa ti prerušuje povinné nemocenské, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti ( § 26, ods. 1, písm. e/ zákona o soc. poistení - platí od 1.7.2005).
Ak sa však staráš o dieťa do 6 (resp. 7 rokov), ten istý zákon § 16, ods 1., písm. e/ hovorí, že až do dosiahnutia príslušného veku dieťaťa si povinne dôchodkovo poistená. Takže si môžeš vybrať.
Vobec nerozumiem co a hlavne ako si mozem vybrat. Som este len na MD. Tak ktory paragraf pre mna plati?

Vopred vdaka za odpoved.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ala13
Vobec nerozumiem co a hlavne ako si mozem vybrat. Som este len na MD. Tak ktory paragraf pre mna plati?

Vopred vdaka za odpoved.
Ak si zamestnaná a momentálne na MD neprerušuje sa Ti poistenie, odvody platí za Teba štát.Ak budeš na RD, poistenie sa Ti preruší.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem velmi pekne. A co mam na RD robit? Dobrovolne sa pripoistit alebo co?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ala13
Dakujem velmi pekne. A co mam na RD robit? Dobrovolne sa pripoistit alebo co?
To prerušenie neznamená, že nikto za Teba neplatí, platí štát.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tweety
To prerušenie neznamená, že nikto za Teba neplatí, platí štát.
Štát platí iba dôchodkové poistenie a to sa treba, ak sa nemýlim, ísť nahlásiť do SP. Nemocenské poistenie štát neplatí.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

somij
Štát platí iba dôchodkové poistenie a to sa treba, ak sa nemýlim, ísť nahlásiť do SP. Nemocenské poistenie štát neplatí.
Na RLFO uvedie nástup na MD ako zmenu v poistení.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tweety
Na RLFO uvedie nástup na MD ako zmenu v poistení.
To nahlasovanie do SP je až v novele, potom ak bude chcieť byť dôchodkovo poistená, bude sa musieť ísť prihlásiť na DP a štát za ňu bude platiť poistné na DP.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Kedy a kam sa mam ist prihlasit na DP? Do SP? Ked mi skonci MD a zacne RD?

Dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Do SP po skončení MD, ale tá povinnosť bude zrejme až po 1.8..
0 0
DanušP DanušP

DanušP je offline (nepripojený) DanušP

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=textblue>Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Naše 1.dieťa bude mať v decembri 2006 3 roky. Teraz som tehotná a rodiť by som mala v okt.2006 čiže asi mesiac pred riadnym ukončením materskej. So zamestnávateľom mám podpísanú zmluvu na dobu neurčitú. Poberala som materské a teraz RP. Mám znovu nárok na 2. materské?

</TD></TR><TR><TD class=textredsmall>
Právnička v inej internetovej poradni mi napísala,že od 1.1.2005 sa nemocenské poistenie počas RD prerušuje. Vy píšete,že po 1.7.2005. Ako je to s týmito dátumami ? Je to pre mňa dôležité ku výpočtu tých 270 dní.

</TD></TR></TBODY></TABLE>
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
DanusP urcite od 1.7.2005, aj mna len to zachranilo pred splnenim 270 dni.
somij, dakujem, veris, ze dovtedy bude nejaka novela prijata?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ala13
DanusP urcite od 1.7.2005, aj mna len to zachranilo pred splnenim 270 dni.
somij, dakujem, veris, ze dovtedy bude nejaka novela prijata?
Aj ja potvrdzujem, že prerušenie platí až od 1.7.2005 (bolo to prijaté v novele zákona o soc. poistení, pozri zákon. č. 244/2005 Z.z.), a čo sa týka novely zákona o soc. poistení, tá bude takmer určite prijatá, ovšem nevieme, v akej podobe. NR SR o nej začne rokovať 19.4.2006.
Ak niekoho zaujíma predložený materiál, nech si pozrie link http://www.nrsr.sk/appbin/nrcpt.asp?...CE=Master=1826
Naposledy upravil ajobs : 08.04.06 at 20:01
0 0
DanušP DanušP

DanušP je offline (nepripojený) DanušP

A ešte sa chcem spýtať. Bola som v sociálnej poisťovni a tam mi vyrátali tie potrebné dni na nárok materskej. Do dátumu pôrodu im to vyšlo 250 dní. Keď som chybajúce dni chcela riešiť dobrovoľným nemocenským poistením, pracovníčka mi povedala, že by som si ho musela platiť v kuse tých 270 dní. A to sa mi nezdá pravdivé.
Uistili ma, že je veľká pravdepodobnosť schválenie tej noveli ( od 1 júla 2006 ) a to by mi pomohlo do pôrodu dohnať chýbajúce dni.
Ale aj tak sa chcem poistiť tým dobrovoľným nemocenským poistením. Poraďte prosím niekto kto má s tým skúsenosť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
DanušP
A ešte sa chcem spýtať. Bola som v sociálnej poisťovni a tam mi vyrátali tie potrebné dni na nárok materskej. Do dátumu pôrodu im to vyšlo 250 dní. Keď som chybajúce dni chcela riešiť dobrovoľným nemocenským poistením, pracovníčka mi povedala, že by som si ho musela platiť v kuse tých 270 dní. A to sa mi nezdá pravdivé.
Uistili ma, že je veľká pravdepodobnosť schválenie tej noveli ( od 1 júla 2006 ) a to by mi pomohlo do pôrodu dohnať chýbajúce dni.
Ale aj tak sa chcem poistiť tým dobrovoľným nemocenským poistením. Poraďte prosím niekto kto má s tým skúsenosť.
To tvrdenie pracovníčky SP o platení DNP v dĺžke 270 dní nie je pravdivé, do nemocenského poistenia v trvaní 270 dní v posledných 2 rokoch sa započítava aj obdobie ostatných nemocenských poistení (zamestnanca, SZČO). Ich súčet dokopy (nie v kuse bez prerušenia) musí byť 270 dní.
Ak bude schválená novela zákona o soc. poistení, takmer určite sa zmení stanovenie rozhodujúceho obdobia, ktoré bude skoro vždy predchádzajúci kalendárny rok - výnimky pozri pripravovaná novela, v mojom predchádzajúcom príspevku je odkaz na tento materiál.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

zuzana v
Viete mi poradit, ako mi to vychadza s materskou pri retazovych porodoch?
Zamestnana som od 1997.Na matersku dovolenku som nastupila 09/2004, od 03/2005 som na rodicovskej dovolenke s prvym babom. Druhy termin porodu mam 12/2006. Budem dostavat matersku ci len rodicovsky prispevok? Dakujem.
No nech počítam ako počítam, tak od tretieho februára do decembra je minimálne 10 mesiacov, už sa deti nerodia na deviaty mesiac ale na desiaty? Všetci sme unaháňaní a deti si dávajú načas .
0 0
tanmat tanmat

tanmat je offline (nepripojený) tanmat

Ja patrim k tym stastnym zenam, ktore porodili v roku 2004 a opat rodia v roku 2006. V roku 2004 mal zacat platit zakon, podla ktoreho mala kazda zena narok na materske vo vyske 55 per. platu, ak splnila zakonom predpisane nalezitosti |doba poistenia 270 dni pred nastupm na mD, odvody z max. vymeriavacieho zakladu| Splnala som vsetko, len vtedajsi pan minister KANIK povedal, ze pre rok 2004 bude platit prechodne obdobie, a tak mi vyratali minimum.

Teraz rodim v roku 2006. Na rodicovskej dovolenke som bola do 1.9.2005. Obdobie platnosti noveho zakona od 1.7.2005, kde sa zeny stali kvazi samoplatitelkami som "nezaregistrovala" a nakolko som si chcela tie dva mesiace doplatit, pretoze i ked opat splnam podmienky pre max. matersku, zostane mi minimum, lebo podla slov pracovnika SP som si ja ne vine, ze nesledujem zakony, a tak spatne sa uz doplatit si odvody neda, lebo to zakon neumoznuje. DAKUJEM NASMU KATOLICKEMU STATU A VSETKYM PANOM MINISTROM a MUDRYM HLAVAM, ZE SVOJE DETI VYCHOVAM AJ BEZ ICH VRUCNEJ A VRELEJ POMOCI, i ked si do nasho socialneho systemu odvadzam desiatky tisicok, ked tu pomoc potrebujem, neostava ani na zakladne, preto VOLIT NEBUDEM, a nepojdem a budem so svojimi detmi radsej na prechadzke pozerat vtaciky a radovat sa z ich pritomnosti, ako vsetky mamy, ktore lubia svoje deti...............
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

tanmat
Ja patrim k tym stastnym zenam, ktore porodili v roku 2004 a opat rodia v roku 2006. V roku 2004 mal zacat platit zakon, podla ktoreho mala kazda zena narok na materske vo vyske 55 per. platu, ak splnila zakonom predpisane nalezitosti |doba poistenia 270 dni pred nastupm na mD, odvody z max. vymeriavacieho zakladu| Splnala som vsetko, len vtedajsi pan minister KANIK povedal, ze pre rok 2004 bude platit prechodne obdobie, a tak mi vyratali minimum.
Pokiaľ si pamätám, prechodné obdobie v r.2004 nebolo. Materské sa počítalo tak, ako teraz, 55% z VZ spravidla z predchádzajúceho roku.

tanmat
Teraz rodim v roku 2006. Na rodicovskej dovolenke som bola do 1.9.2005. Obdobie platnosti noveho zakona od 1.7.2005, kde sa zeny stali kvazi samoplatitelkami som "nezaregistrovala" a nakolko som si chcela tie dva mesiace doplatit, pretoze i ked opat splnam podmienky pre max. matersku, zostane mi minimum, lebo podla slov pracovnika SP som si ja ne vine, ze nesledujem zakony, a tak spatne sa uz doplatit si odvody neda, lebo to zakon neumoznuje.
Neviem, na čo by bolo doplatenie si 2 mesiacov ako dobrovoľný platca. Ak spĺňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch, čo píšeš, že spĺňaš, máš nárok na materské a vypočíta sa (ak nastúpiš na MD pod 1.8.)zrejme z VZ ktorý si mala na začiatku roku 2005 - ten je podľa toho, čo píšeš maximálny. Podľa dátumu nástupu na rodičovskú dovolenku usudzujem, že na začiatku r.2005 si ešte nebola na materskej a zrejme si mala maximálny VZ.
Ak nastúpiš na MD pred 1.8., bude sa ti počítať predpokladaný VZ - podľa mzdy uvedenej v pracovnej zmluve. Tu je ale ešte možné navýšenie VZ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať