Zavrieť

Porady

daňové priznanie??

chcem sa spýtať mám jednu známu ktorá robí v poisťovni tvrdí že má živnosť a potrebuje danové priznanie lenže v minulom roku bola až do mája 2008 na materskej dovolenke a od júla nastúpila do tej poisťovne? teraz aké jej mam urobiť danové priznanie a čo všetko k tomu potrebujem?


2. ak zamestnec nepožiada o ročné zúčtovanie mám povinnosť mu ju urobiť
a kedy si zamestnanec podáva priznanie sám?
Usporiadat
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

timejka200 Pozri príspevok
chcem sa spýtať mám jednu známu ktorá robí v poisťovni tvrdí že má živnosť a potrebuje danové priznanie lenže v minulom roku bola až do mája 2008 na materskej dovolenke a od júla nastúpila do tej poisťovne? teraz aké jej mam urobiť danové priznanie a čo všetko k tomu potrebujem?


2. ak zamestnec nepožiada o ročné zúčtovanie mám povinnosť mu ju urobiť
a kedy si zamestnanec podáva priznanie sám?
DP typu B. Potrebuješ od jej zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzde aký dosiahla príjem. Resp. ak si platila životnú poistku, potvrdenie z poisťovne o výške zaplatenej poistky na účely zníženia základu dane (uplatniť sa však môže max. suma 12.000,-). A s materskou si nie som istá
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

timejka200 Pozri príspevok

2. ak zamestnec nepožiada o ročné zúčtovanie mám povinnosť mu ju urobiť
a kedy si zamestnanec podáva priznanie sám?
nemáš povinnosť, ale mám za to, že dosť zamestnancov ani netuší, že má vôbec o to požiadať. U mňa to robím zamestnancom automaticky, ešte im aj pošlem žiadosť, nech vypíšu a podpíšu, ak chcú.

a kedy má povinnosť sám? no vtedy, keď nepožiada, a keď je čo len 1 deň v danom období živnostníkom....
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

dakujem pekne a dnes mi doniesol zamestnanec potvrdenie o príjme svojej manželky ktorá poberala materskú dávku + platil si poistku to uvediem v ročnom zúčtovaní? a ked daný zamestnanec už ukončil PP ku koncu decembra 2008 kto mu vyplatí narp. ak vyjde preplatok? musí zamestnávateľ? nedá sa to cez danový úrad?
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

timejka200 Pozri príspevok
dakujem pekne a dnes mi doniesol zamestnanec potvrdenie o príjme svojej manželky ktorá poberala materskú dávku + platil si poistku to uvediem v ročnom zúčtovaní? a ked daný zamestnanec už ukončil PP ku koncu decembra 2008 kto mu vyplatí narp. ak vyjde preplatok? musí zamestnávateľ? nedá sa to cez danový úrad?
áno do RZD toho zamestnanca uvedieš aj manželkin príjem, on si chce na ňu odpočítať NČZD, t.j. 98.496 - príjem manželky=túto čiastku mu môžeš uplatniť a aj poistku, ale len do výšky 12.000,-
ak chcete aby mu to vyplatil DÚ, musí si podať DP A on sám, čiže ty mu vystavíš potvrdenie o dosiahnutej mzde....
0 0
mery29 mery29

mery29 je offline (nepripojený) mery29

denisie Pozri príspevok
áno do RZD toho zamestnanca uvedieš aj manželkin príjem, on si chce na ňu odpočítať NČZD, t.j. 98.496 - príjem manželky=túto čiastku mu môžeš uplatniť a aj poistku, ale len do výšky 12.000,-
ak chcete aby mu to vyplatil DÚ, musí si podať DP A on sám, čiže ty mu vystavíš potvrdenie o dosiahnutej mzde....
chcem sa opytat vzhladom k tomu co tu bolo pisane ze dokody musim urobit rocne zuctovanie zamestnancovi ak mi priniesol papiere za manzelku ze bola nezamestnana minuly rok a ja mam za neho podat ako zamestnanec danove priznanie aby mu bolo vratena dan? a co sa dava na DU iba tu danove priznanie nie aj rocne zuctovanie
dakujem
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
DP si podáva sám
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

timejka200 Pozri príspevok
dakujem pekne a dnes mi doniesol zamestnanec potvrdenie o príjme svojej manželky ktorá poberala materskú dávku potvrdenie o príjme manželky ti nemusí nosiť, len v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane uvedie v odst. II. bod 2 zdaňovacie obdobie, počet mesiacov, čo boli manželmi a vlastný príjem manželky. + platil si poistku vypíše v tej žiadosti ods. II. bod 4, 5 alebo 6, a priloží o tom potvrdenie to uvediem v ročnom zúčtovaní? Až na základe tejto žiadosti to zohľadníš v ročnom zúčtovaní.
a ked daný zamestnanec už ukončil PP ku koncu decembra 2008 kto mu vyplatí narp. ak vyjde preplatok? musí zamestnávateľ? nedá sa to cez danový úrad?
Ak požiada posledného zamestnávateľa, je povinný urobiť zamestnávateľ, ale dá sa aj cez daňové priznanie, ak zamestnávateľovi nevychádza odvádzať daň, je to jednoduchšie cez DP.
0 0
mery29 mery29

mery29 je offline (nepripojený) mery29

môj zamestnance chce mat ulavu na dani vzhladom k tomu, ze mi priniesol papiere o tom ze manzelka v minulom roku nemala ziadne prijmi a ja mu mam spravit rocne zuctovanie a dokedy? a potom ja mu nemam robit DP aby mu vratili dat? tak to tu bolo uz napisane a este ja niesom platcom DPH a moje danove priznanie vyslo doplatok
dakujem som v tom zaciatocnik
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mery29 Pozri príspevok
chcem sa opytat vzhladom k tomu co tu bolo pisane ze dokody musim urobit rocne zuctovanie zamestnancovi ak mi priniesol papiere za manzelku ze bola nezamestnana minuly rok a ja mam za neho podat ako zamestnanec danove priznanie aby mu bolo vratena dan? a co sa dava na DU iba tu danove priznanie nie aj rocne zuctovanie
dakujem
Predpokladám, ako účtovníčka určite vieš, že o ročné zúčtovanie nemôže požiadať zamestnanec, ktorý okrem príjmov zo závislej činnosti poberal aj príjmy
- zo závislej činnosti, ktoré plynuli zo zdrojov dosiahnutých v zahraničí
- poberal príjmy podľa §§ 6 až 8, kedy z § 32 ods. 3 písm. b)
zákona vyplýva povinnosť podania daňového priznania.
Výnimkou sú prípady, keď tieto príjmy boli zdanené zrážkou a zamestnanec sa rozhodol neuplatniť postup podľa § 43 ods. 7 zákona, resp. podľa § 52b ods. 11 zákona alebo išlo o príjmy, u ktorých sa daň vybraná zrážkou považuje za vysporiadanú (príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv).

Ak to nie je prípad vášho zamestnanca, má právo požiadať svojho zamestnávteľa o ročné zúčtovanie dane a povinnosťou zamestnávateľa je ho vykonať, t. z., že ty nikdy za nikoho nepodávaš daňové priznanie(výnimkou je, ak si jeho právny zástupca, alebo zákonný nástupca)
0 0
mery29 mery29

mery29 je offline (nepripojený) mery29

Marína Pozri príspevok
Predpokladám, ako účtovníčka určite vieš, že o ročné zúčtovanie nemôže požiadať zamestnanec, ktorý okrem príjmov zo závislej činnosti poberal aj príjmy
- zo závislej činnosti, ktoré plynuli zo zdrojov dosiahnutých v zahraničí
- poberal príjmy podľa §§ 6 až 8, kedy z § 32 ods. 3 písm. b)
zákona vyplýva povinnosť podania daňového priznania.
Výnimkou sú prípady, keď tieto príjmy boli zdanené zrážkou a zamestnanec sa rozhodol neuplatniť postup podľa § 43 ods. 7 zákona, resp. podľa § 52b ods. 11 zákona alebo išlo o príjmy, u ktorých sa daň vybraná zrážkou považuje za vysporiadanú (príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv).

Ak to nie je prípad vášho zamestnanca, má právo požiadať svojho zamestnávteľa o ročné zúčtovanie dane a povinnosťou zamestnávateľa je ho vykonať, t. z., že ty nikdy za nikoho nepodávaš daňové priznanie(výnimkou je, ak si jeho právny zástupca, alebo zákonný nástupca)
jedna sa o zamestnanca, ktory je FO nie je zivnostnik a pracuje v spolocnosti a predlozil mi papiere o svojom prijme za minuly rok lebo pracoval aj v inych firmach a az ku koncu roka sme ho my zamestnanli. on mi ma tieto papiere predlozit do 15. februara aj zo ziadostou o rocne zuctovanie? a co potom mam ja robit ma mu dat ja ako zamestnanec rozdiel a potom si to nejak uplatnit aby mi to vratil DU alebo on sam si potom ma dat danove priznanie?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mery29 Pozri príspevok
chcem sa opytat vzhladom k tomu co tu bolo pisane ze dokody musim urobit rocne zuctovanie zamestnancovi ak mi priniesol papiere za manzelku ze bola nezamestnana minuly rok a ja mam za neho podat ako zamestnanec danove priznanie aby mu bolo vratena dan? a co sa dava na DU iba tu danove priznanie nie aj rocne zuctovanie
dakujem
hanelie Pozri príspevok
DP si podáva sám
A prečo sám? Môže, ale on predsa má nárok dodatočne vo Vyhlásení o ........... si uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, žijúcu s ním v spoločnej domácnosti, uvedie úhrn jej vlastného príjmu, počet mesiacov. Jeho povinnosťou je predložiť doklad o oprávnenosti nároku podľa § 37 ods. 1 písm. a) zákona (sobášny list) a čestné vyhlásenie v rámci žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania do 16. 2. 2009. Zo zákona mu nevyplýva predložiť potvrdenie o príjmoch manželky. Za správnosť údajov zodpovedá svojim podpisom.
0 0
mery29 mery29

mery29 je offline (nepripojený) mery29

Marína Pozri príspevok
A prečo sám? Môže, ale on predsa má nárok dodatočne vo Vyhlásení o ........... si uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, žijúcu s ním v spoločnej domácnosti, uvedie úhrn jej vlastného príjmu, počet mesiacov. Jeho povinnosťou je predložiť doklad o oprávnenosti nároku podľa § 37 ods. 1 písm. a) zákona (sobášny list) a čestné vyhlásenie v rámci žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania do 16. 2. 2009. Zo zákona mu nevyplýva predložiť potvrdenie o príjmoch manželky. Za správnosť údajov zodpovedá svojim podpisom.
prosim vas nedali by ste mi niekto z vas svoje tele. cislo ak ho nechcete zverejnit tak na môj mail gaspark@azet.sk potrebujem si to vyjasnit lebo to velmi neviem prosim vas a ak mi poslede cislo dajto to vediet ja by som vam teraz zavolala prosim
dakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

abel Pozri príspevok
Ak požiada posledného zamestnávateľa, je povinný urobiť zamestnávateľ, ale dá sa aj cez daňové priznanie, ak zamestnávateľovi nevychádza odvádzať daň, je to jednoduchšie cez DP.
Elenka, máš pravdu, ale ak zamestnanec predloží potrebné doklady a požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, podľa môjho skromného názoru, je neprofesionálne ho odsunúť na podanie si DP. Ako spomínaš, je to jednoduchšie, ale pre koho? Odpoveď je jednoznačná a zamestnanca to posúva do roviny platiteľa. Nechcem podceňovať, sám ho však s najväčšou pravdepodobnosťou nezvládne.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Marína Pozri príspevok
Elenka, máš pravdu, ale ak zamestnanec predloží potrebné doklady a požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, podľa môjho skromného názoru, je neprofesionálne ho odsunúť na podanie si DP. Ako spomínaš, je to jednoduchšie, ale pre koho? Odpoveď je jednoznačná a zamestnanca to posúva do roviny platiteľa. Nechcem podceňovať, sám ho však s najväčšou pravdepodobnosťou nezvládne.
Evka, 100 % s tebou súhlasím. Ja som ale taký účtovník, že ja už tomu zamestnancovi sama pripravím aj DP typu A vrátane kópie a ešte mu aj farebnými lepiacimi pásikmi označím, kde si to má podpísať. Odmenou mi je pocit z dobre vykonanej práce Dnes som také urobila 4. Dôvod je len ten, že ja robím účto a mzdy pre toho zamestnávateľa a keďže majú všetci minimálne mzdy a zamestnávateľ žiadnu daň neodvádza, nemám to z čoho umorovať. Nebudem si predsa sama sebe komplikovať život.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mery29 Pozri príspevok
prosim vas nedali by ste mi niekto z vas svoje tele. cislo ak ho nechcete zverejnit tak na môj mail gaspark@azet.sk potrebujem si to vyjasnit lebo to velmi neviem prosim vas a ak mi poslede cislo dajto to vediet ja by som vam teraz zavolala prosim
dakujem
ak sa zúčastníš niektorého zo školení p. Mihála, môžeš sa pýtať ...

http://www.porada.sk/calendar.php?c=4
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

a čo v prípade ak zamestnanci už nepracujú v našej firme tak kto im to vráti ten preplatik v takom prípade nie je lepšie ak im urobim danové priznania?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
a čo v prípade ak zamestnanci už nepracujú v našej firme tak kto im to vráti ten preplatik v takom prípade nie je lepšie ak im urobim danové priznania?
DP zamestnancom zamestnáv. nerobí, ten spraví len RZD tým, ktorí oň požiadajú v lehote do 16.2.09.
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

Ak si pre nich ty posledným zamestnávateľom, môžu o vykonanie RZD požiadať teba. A ak ti vznikne preplatok na dani, vraciaš im ho ty. Myslím si, že každý mzdový softvér je už nastavený tak, aby sa dala vykonať voľba mzdovej položky - vrátenia preplatku dane - bez ďaľších iných mesačných položiek. Ja osobne s tým nemám problém.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ale ako im to vrátim v akej výpolate ked už nepracujú?
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

timejka200 Pozri príspevok
ale ako im to vrátim v akej výpolate ked už nepracujú?
nebude to výplata ako výplata, ale vrátenie preplatku z RZD. V každom mzdovom programe by mala byť taká možnosť ( preplatky, nedoplatky z RZD)
a vyplatíte im sumu na účet, resp. v hotovosti, podľa toho ako ste im dávali mzdu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať