Zavrieť

Porady

daňové priznanie??

chcem sa spýtať mám jednu známu ktorá robí v poisťovni tvrdí že má živnosť a potrebuje danové priznanie lenže v minulom roku bola až do mája 2008 na materskej dovolenke a od júla nastúpila do tej poisťovne? teraz aké jej mam urobiť danové priznanie a čo všetko k tomu potrebujem?


2. ak zamestnec nepožiada o ročné zúčtovanie mám povinnosť mu ju urobiť
a kedy si zamestnanec podáva priznanie sám?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
ale ako im to vrátim v akej výpolate ked už nepracujú?
Ak vznikne preplatok, tak vrátiš (vyplatíš) im to najneskôr do 30.04. Ak vznikne nedoplatok tak postupuješ podľa nasledovného §§ zákona o dani z príjmov:

§ 40
(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane sankčného úroku uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 100 Sk 3, 32 eura alebo je nižšia ako 100 Sk 3, 32 eura , ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

možem zamestnancom rovno vystaviť danové priznanie? mám proram mrp win takže údaje do danového si môžem odpísať aj stade však? tak im preplatok vráti rovno danový úrad dobre myslím či nie,
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
možem zamestnancom rovno vystaviť danové priznanie? mám proram mrp win takže údaje do danového si môžem odpísať aj stade však? tak im preplatok vráti rovno danový úrad dobre myslím či nie,
Myslieť to dobre myslíš, ale ak ťa požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania dane, tak im to musíš urobiť zo zákona. Nemôžeš to obísť s tým, že im urobíš daňové priznania.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ale ak nepožiadajú o ročné zúčtovanie tak stačí ak im urobím danové priznania?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
ale ak nepožiadajú o ročné zúčtovanie tak stačí ak im urobím danové priznania?
AK nepožiadajú o vykonanie RZD, tak im vystaviš potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a to je všetko čo si povinná zo zákona urobiť.

To, že takýmto zamestnancom urobíš DP je tvoja súkromná iniciatíva, ktorá nemá oporu v zákone. Ale aspoň urobíš im dobrý skutok.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ďakujem takže teraz každému vystvím potvrdenie o zdanit. mzde a rozošlem im domov a oni si sami spravia to DP ..alebo požiadajú mna...takto? dakujem pekne....
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ešte by som potrebovala poradiť..ak mám jedna moja známa pridelené DIĆ. a pracucuje v poistovni neurobila toho veľa myslím poistné zmluvy..začo dostáva potom odmenu a sama si platí odvody..teraz ma požiadala aby som urobila danové priznanie čo všetku k tomu potebujem..a ešte k tomu ona bola až do mája minulého roka na mat. dovolenke...ako mám postupovať ??
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
ešte by som potrebovala poradiť..ak mám jedna moja známa pridelené DIĆ. a pracucuje v poistovni neurobila toho veľa myslím poistné zmluvy..začo dostáva potom odmenu a sama si platí odvody..teraz ma požiadala aby som urobila danové priznanie čo všetku k tomu potebujem..a ešte k tomu ona bola až do mája minulého roka na mat. dovolenke...ako mám postupovať ??
Najprv sa musíš rozhodnúť či účtovať skutočné výdavky, alebo jej uplatniť výdavky pašálne (40%).Osobne si myslím, že pri tejto činnosti je výhodnejšie uplatniť výdavky paušálne, ako účtovať skutočné výdavky, nakoľko "poisťovákom" väčšinou výdavky nedosahujú 40% príjmov. Potom budeš potrebovať od nej všetky doklady, ktoré mala ohľadne jej činnosti. TO, že bola na materskej nehrá žiadnu rolu. Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

dakujem takže od nej si musím pýtať aj potvrdenie že kolko poberala materskú + príjem aký dosiahla /nebolo toho veľa/ a na základe toho vyplním danové priznanie?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
dakujem takže od nej si musím pýtať aj potvrdenie že kolko poberala materskú + príjem aký dosiahla /nebolo toho veľa/ a na základe toho vyplním danové priznanie?
Prečítaj si ešte raz môj príspevok, kde píšem, že materskú neberieš do úvahy. Áno potrebuješ od nej doklady o príjme a o platbách do poisťovni.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
timejka200 Pozri príspevok
dakujem takže od nej si musím pýtať aj potvrdenie že kolko poberala materskú + príjem aký dosiahla /nebolo toho veľa/ a na základe toho vyplním danové priznanie?
Do daňového priznania predsa materskú dávať nebudeš, teba budú zaujímať len príjmy z poisťovníctva, takže žiadne potvrdenia o materskej
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

takže ona mi musí dať potvrdenie že kolko zarobila a odviedla do poisťovní? nič iné? a z toho tú dan vypočítam ? lebo ešte také pre živnostníkov som nevyplnovala nikdy
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
takže ona mi musí dať potvrdenie že kolko zarobila a odviedla do poisťovní? nič iné? a z toho tú dan vypočítam ? lebo ešte také pre živnostníkov som nevyplnovala nikdy
Aké nevyplňovala?
Keď ti dá všetky doklady, aj výdavkové, tak ty ako účtovníčka by si mala jej navrhnúť či uplatniť skutočné výdavky alebo uplatniť výdavky paušálne. Podľa toho čo je pre ňu výhodnejšie (podľa ktorej metody bude mať nižšiu daň).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

timejka200 Pozri príspevok
takže ona mi musí dať potvrdenie že kolko zarobila a odviedla do poisťovní? nič iné? a z toho tú dan vypočítam ? lebo ešte také pre živnostníkov som nevyplnovala nikdy
Postupuješ podľa §6,§17,18,19 Zákona o dani z príjmov. Doporučujem preštudovať, kým sa do toho pustíš.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

dakujem za radu....to bolo myslené ironicky...? alebo nechápem? ked ja nerobím jednoduché účtovníctvo nezaoberám sa s tým ani so zivnostníkmi tak ja to veľmi neviem zato som si pýtala radu som si myslela že je to porada...ale inak dakujem za rady..neberem ako urážku...
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ešte mám otázku aksi vytlačím súvahu a výsledovkú následne vyplním danové priznanie zaúčtujem dan...niečo by mi malo sedieť v súvahe s danovým priznaním? neviem ktoré riadky by to mali byť..dakujem za rady...
a môžem si uplatniť ak teraz mi vyhcázda zisk stratu z roku 2007?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

timejka200 Pozri príspevok
dakujem za radu....to bolo myslené ironicky...? alebo nechápem? ked ja nerobím jednoduché účtovníctvo nezaoberám sa s tým ani so zivnostníkmi tak ja to veľmi neviem zato som si pýtala radu som si myslela že je to porada...ale inak dakujem za rady..neberem ako urážku...
to určite nebolo myslené ironicky... ak si si tie paragrafy pozrela, určite ti pomohli zorientovať sa.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ty spracovávaš živnostníkovi podvojné účtovníctvo???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
Postupuješ podľa §6,§17,18,19 Zákona o dani z príjmov. Doporučujem preštudovať, kým sa do toho pustíš.
timejka200 Pozri príspevok
ešte mám otázku aksi vytlačím súvahu a výsledovkú následne vyplním danové priznanie zaúčtujem dan...niečo by mi malo sedieť v súvahe s danovým priznaním? neviem ktoré riadky by to mali byť..dakujem za rady...
a môžem si uplatniť ak teraz mi vyhcázda zisk stratu z roku 2007?
V súvahe s daňovým nie. Ale výkaz zisku a strát a súvaha má jeden riadok, ktorý by mal byť rovnaký. Ide o účt.hosp.výsledok (čísla riadkov neviem hlavy).

Stratu z r. 2007 si môžeš uplatniť ak máš v r. 2008. Na preštudovanie: § 30 a následne zákona o dani z príjmov.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
dakujem za radu....to bolo myslené ironicky...? alebo nechápem? ked ja nerobím jednoduché účtovníctvo nezaoberám sa s tým ani so zivnostníkmi tak ja to veľmi neviem zato som si pýtala radu som si myslela že je to porada...ale inak dakujem za rady..neberem ako urážku...
Ja osobne čomu nerozumiem, to ani nerobím. Napríkad rozpočtovky, občianske združenia......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať