Zavrieť

Porady

zdravotné poistenie konateľa

Konateľovi spoločnosti ( nie je zamestnanec ) bude vyplatená odmena za výkon funkcie konateľa, ako je to s odvodom na ZP kedže tento konateľ je zamestnancom inej s.r.o. s pracovnou zmluvou, kde mesačne platí odvody?
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nič sa nemení - konateľ ako SZČO aj naďalej "platí" preddavky na zdravotné poistenie vo výške 0 Sk. Pokojne môže mať odmenu za výkon funkcie konateľa povedzme 1 mil. Sk, poistné na zdravotné poistenie z toho platiť nebude.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Bolo to tu veľakrát rozoberané.
    V súčasnosti má byť konateľ prihlásený ako SZČO do ZP. Preddavky na ZP, keďže má aj pracovnú pomer, môže mať aj nulové (VZ si určuje sám), bez ohľadu na súčasný príjem.
    Od 1.9. bude platiť preddavok na ZP z odmeny konateľa v mesiaci, kedy tú odmenu dostane a bude považovaný pre ZP v tomto mesiaci za zamestnanca.
    Ročné zúčtovanie poistného tento rok zrejme nebude povinné, takže doplatok poistného za odmenu vyplatenú do 31.8. mu nehrozí.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pritakávam somij - treba si sledovať priebeh prijímania novely zákona o ZP, ak bude novela prijatá k 1.9.2005, od tohto momentu bude konateľ platiť z odmeny poistné ako zamestnanec.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ja sa chcem už len utvrdiť v tom, že doteraz mám konateľa ktorý je tzv.čistým konateľom, takže si mesačne platí 910 na ZP. Už som sa raz pýtala ako to bude po novele zákon o ZP a bolo mi povedané že bude platiť 575. Teraz už podľa všetkého by nemal platiť nič, ak nebude mať nijakú odmenu, nebude ani zamestnancom ani SZČO z inej činnosti?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V mesiaci, kedy nebude mať odmenu konateľa bude "dobrovoľne nezamestnaný" a bude platiť 575 Sk. Keď bude mať odmenu konateľa bude platiť ako zamestnanec z odmeny.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Bude sa považovať za dobrovoľne nezamestnaného aj v tom prípade ak takýto konateľ je starobný dôchodca?
    Hronská Iveta
    somij
    V mesiaci, kedy nebude mať odmenu konateľa bude "dobrovoľne nezamestnaný" a bude platiť 575 Sk. Keď bude mať odmenu konateľa bude platiť ako zamestnanec z odmeny.
    Nie som si teraz istá, či sa bavíte o súčasnej legislatíve, alebo o pripravovanej novele.
    V prípade súčasne platnej legislatívy predsa v zákone na "dobrovoľne nezamestnaných" pozabudli, z čoho vyplýva, že za nich odvod na ZP platí štát. Viem však, že sa to má novelou zákona upraviť. Ak ste sa teda bavili už o odvodoch po novele ZP, tak som nič nenapísala.
    Momentálne však "dobrovoľne nezamestnaný" neplatí ZP.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Po novele:
    Keď bude mať ako konateľ - starobný dôchodca za celý rok odmeny menšie, ako polovica úhrnu min.miezd platných k 1.1.daného roka (pre rok 2005 by to teda bola teoreticky suma 39000 Sk), tak v ročnom zúčtovaní sa jemu i firme zaplatené preddavky na poistné vrátia.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    A tie preddavky 575 si konateľ starobný dôchodca platiť musí aj keď nebude mať odmenu?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Hronská Iveta
    Nie som si teraz istá, či sa bavíte o súčasnej legislatíve, alebo o pripravovanej novele.
    Bavíme sa o novele.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    ESTER
    A tie preddavky 575 si konateľ starobný dôchodca platiť musí aj keď nebude mať odmenu?
    Nie nemusí. Pán Mihál napísal iba, že ak aj ten úhrn príjmov starobného dôchodcu (odmeny konateľa) bude nižší ako 39000 (?), tak ten zaplatený preddavok na ZP sa mu vráti pri ročnom zúčtovaní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.