Zavrieť

Porady

doba splatnosti pohľadávky

prosím vás o radu...
existuje podľa obchodného zákonníka alebo iného predpisu nejaká "minimálna doba splatnosti", ktorá musí byť poskytnutá? my máme v zmluvách 14 dní. môže to byť aj menej?
ďakujem za odpovede...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    vierkat
    prosím vás o radu...
    existuje podľa obchodného zákonníka alebo iného predpisu nejaká "minimálna doba splatnosti", ktorá musí byť poskytnutá? my máme v zmluvách 14 dní. môže to byť aj menej?
    ďakujem za odpovede...
    Môže, podľa toho, ako sa zmluvné strany dohodnú. Ak dáš menej dní na splatnosť, a odberateľ s tebou nebol na tom dohodnutý, nemusí ti ich uznať. Ja dávam väčšinou 7 dní a uhradia po 25 až 100 dňoch.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    To Vierkat:
    Áno a nie.
    Dátum splatnosti znamená, že suma má byť v deň splatnosti prijatá na účet príjemcu, t.j. ja považujem za minimálnu splatnosť obvyklý čas, ktorý trvá bankám prevod finančnej hotovosti (v prípade, že sa faktúra prevezme osobne).
    Každý skorší dátum je vlastne "nerealizovateľný" a teda v prípade počítania úrokov z omeškania by mohlo dôjsť k sporu. Preto nad prípadnou splatnosťou "ihneď" iba krútim hlavou a čakám, či prídu úroky z omeškania. A vtedy by som sa začala brániť.
    Rovnako je potrebné brať do úvahy prípadný čas doručenia ak faktúru neodovzdávate osobne.

    vierkat je offline (nepripojený) vierkat

    vierkat
    ďakujem...

    je v tom zákone teda stanovená tá doba, alebo nie? chápem, že po vzájomnej dohode môže byť doba nižšia, len by ma zaujímalo, či to tam je stanovené...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    vierkat
    ďakujem...

    je v tom zákone teda stanovená tá doba, alebo nie? chápem, že po vzájomnej dohode môže byť doba nižšia, len by ma zaujímalo, či to tam je stanovené...
    Nie je. Je tam iba zakotvené niečo ako "obvyklé obchodné podmienky", kde ja zaraďujem aj dohodu zmluvných partnerov o splatnosti.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Neviem, ze by bolo v nejakom zakone stanovene, aka ma byt doba splatnosti. Ja davam obycajne 14 dni, u niektorych dobrych zakaznikov mesiac. A u zlych posielam tovar na dobierku alebo pri osobnom odbere pozadujem platbu pri prevzati.

    cuvo2 je offline (nepripojený) cuvo2

    cuvo2
    Pri kúpnej zmluve alebo inom plnení neexistuje doba splatnosti, len dohoda o dobe zaplatenia. Platiť sa dá kešom alebo po dohode v čase dohodnutom. Opakujem, nič nikomu nemusíš dať na faktúru ak nechceš a dobu splatnosti ak ju dáš dojednávaš v zmluve, alebo pri odbere ak zmluva v písomnej forme neexistuje, lebo môže byť aj verbálna, a vyznačíš ju na faktúre.

    Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

    Zuzana210
    AVO
    Preto nad prípadnou splatnosťou "ihneď" iba krútim hlavou a čakám, či prídu úroky z omeškania.
    Neviem podľa akého zákona to je ale "ihneď" je údajne 14 dní.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Môže mi niekto uviesť paragraf zákona, kde je uvedené či dátum úhrady dodávateľ považuje z právnej stránky v dod-odb. vzťahoch dátum úhrady odberateľa, alebo dátum pripísania na bank.účet u dodávateľa , aký zákon a paragraf toto presne špecifikuje, lebo štát. inštitúcie a poisťovne považujú dátum odpísania z účtu poistenca resp. platiteľa dane ale v dod.odb. vzťahoch je to zrejme iné.Ď.

    nobody007 je offline (nepripojený) nobody007

    nobody007
    to deha:
    Je na dohode zmluvných strán, čo si dohodnú ako "uhradenie" (zaplatenie, splnenie záväzku) peňažnej pohľadávky. V súkromných obchodno-právnych vzťahoch sa spravidla dojednáva, že pohľadávka je "uhradená" okamihom pripísania na účet veriteľa.
    Ale stretol som sa osobne už aj s tým, že veriteľ normálne akceptoval potvrdenie o uskutočnení prevodu (dokonca z IB) a považoval pohľadávku za uhradenú už okamihom odoslania.

    V zásade tu platí:
    Podľa § 340 ods. 1 ObchZ "Dlžník je povinný záväzok splniť v čase určenom v zmluve."
    Podľa § 340 ods. 2 ObchZ "Ak čas plnenia nie je v zmluve určený, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie záväzku ihneď po uzavretí zmluvy a dlžník je povinný záväzok splniť bez zbytočného odkladu po tom, čo ho veriteľ o plnenie požiadal."


    Pokiaľ si zmluvné strany nedohodli v zmluve, kedy sa peňažný záväzok uhrádzaný prostredníctvom banky alebo pošty považuje za splnený, použije sa ustanovenie § 567 ods. 2 Občianskeho zákoníka:
    "Peňažný dlh plnený prostredníctvom peňažného ústavu alebo prostredníctvom poštového podniku je splnený pripísaním sumy dlhu na účet veriteľa v peňažnom ústave alebo vyplatením sumy dlhu veriteľovi v hotovosti, ak osobitný zákon neustanovuje inak alebo ak sa veriteľ a dlžník písomne nedohodnú inak."

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.