Zavrieť

Porady

Rozviazanie pracovného pomeru počas tehotenstva

Dobrý deň
požiadala by som Vás opäť o Vašu radu a pomoc - prikladám aj otázku z 21.9.2008, ktorá nadväzuje na momentálnu situáciu:
Na Vaše odporúčanie som sa 23.9.2008 dobrovoľne nemocensky pripoistila
24.11.2008 som sa zamestnala s 3-mesačnou skúšobnou dobou - najskor som mala OČR so synom a teraz som od 4.2.2009 na PN ja. A tu nastáva problém zamestnávateľ mi oznámil, že so mnou k 23.2.2009 (to je po 3-mesačnej skúšobnej dobe) rozväzuje pracovný pomer.
1.je to vobec možne keď som momentálne na PN
2.ak áno keďže chcem ostať na PN až do nástupu na materskú dovolenku mám sa isť zaevidovať na NÚP?
3.ak by ma prepustili ako tehotná mám 6-mesačnú ochrannú lehota - čo to vlastne ochranná lehota znamená
4.bude mi zarátaná doba od 24.2.2009-15.4.2009 (predpokladaný termín nástupu na materskú dovolenku) započítaný do dochodku toto obdobie od prepustenia chcem zotrvať na PN
Za Vašu radu Vám vopred ďakujem
Miriam
Moja predošlá otázka, ktorá nadväzuje na terajšiu otázku
Dobrý deň
požiadala by som Vás o pomoc.
9.7.2005 som nastúpila na riadnu materskú dovolenku, 20.1.2006 som požiadala zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku až do veku 3 rokov mojho dieťaťa. Tá uplynula dňom 7.9.2008 a nakoľko firma zrušila prevádzku skončil aj moj pracovný pomer. Zamestnaná som bola od 25.10.2001 - 7.9.2008. Nakoľko sa chcem zamestnanať hľadám si sústavne prácu. Ale človek mieni Pán Boh mení - zistila som že som tehotná - momentálne v 5.týždni. Potrebovala by som radu ohľadom:
1. nakoľko som si hľadala prácu - v prípade ak by ma dotyčná firma zamestnala ako by to bolo s materskou mám vobec na nu nárok - momentálne nie som dobrovolne nemocensky poistená oplatí sa mi to, budem splnať nárok na nu keď som nebola posledná 2 roky 270 dní poistená nakoľko som bola na RD alebo budem splnať nárok na matersku aj v prípade, že sa momentálne pripoistím? resp. od dátumu 8.9.2008?
2. v prípade, že ostanem nezamestnaná mám nárok na nejaké dávky budem na rodičovskej dovolenke dostanem rodičovský príspevok, ktorý som dostávala vo výške 4.560,- Sk?
Predpokladaný termín porodu ak všetko pojde dobre by mal byť 27.5.2008
Čo získam ak pojdem na rizikové tehotenstvo - v prípade ak ostanem nezamestnaná - čo v takom prípade?
Zatiaľ Vám ďakujem
Miriam
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Miriamac Pozri príspevok
    Dobrý deň
    požiadala by som Vás opäť o Vašu radu a pomoc - prikladám aj otázku z 21.9.2008, ktorá nadväzuje na momentálnu situáciu:
    Na Vaše odporúčanie som sa 23.9.2008 dobrovoľne nemocensky pripoistila
    24.11.2008 som sa zamestnala s 3-mesačnou skúšobnou dobou - najskor som mala OČR so synom a teraz som od 4.2.2009 na PN ja. A tu nastáva problém zamestnávateľ mi oznámil, že so mnou k 23.2.2009 (to je po 3-mesačnej skúšobnej dobe) rozväzuje pracovný pomer.
    1.je to vobec možne keď som momentálne na PN
    2.ak áno keďže chcem ostať na PN až do nástupu na materskú dovolenku mám sa isť zaevidovať na NÚP?
    3.ak by ma prepustili ako tehotná mám 6-mesačnú ochrannú lehota - čo to vlastne ochranná lehota znamená
    4.bude mi zarátaná doba od 24.2.2009-15.4.2009 (predpokladaný termín nástupu na materskú dovolenku) započítaný do dochodku toto obdobie od prepustenia chcem zotrvať na PN
    Za Vašu radu Vám vopred ďakujem
    Miriam
    Moja predošlá otázka, ktorá nadväzuje na terajšiu otázku
    Dobrý deň
    požiadala by som Vás o pomoc.
    9.7.2005 som nastúpila na riadnu materskú dovolenku, 20.1.2006 som požiadala zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku až do veku 3 rokov mojho dieťaťa. Tá uplynula dňom 7.9.2008 a nakoľko firma zrušila prevádzku skončil aj moj pracovný pomer. Zamestnaná som bola od 25.10.2001 - 7.9.2008. Nakoľko sa chcem zamestnanať hľadám si sústavne prácu. Ale človek mieni Pán Boh mení - zistila som že som tehotná - momentálne v 5.týždni. Potrebovala by som radu ohľadom:
    1. nakoľko som si hľadala prácu - v prípade ak by ma dotyčná firma zamestnala ako by to bolo s materskou mám vobec na nu nárok - momentálne nie som dobrovolne nemocensky poistená oplatí sa mi to, budem splnať nárok na nu keď som nebola posledná 2 roky 270 dní poistená nakoľko som bola na RD alebo budem splnať nárok na matersku aj v prípade, že sa momentálne pripoistím? resp. od dátumu 8.9.2008?
    2. v prípade, že ostanem nezamestnaná mám nárok na nejaké dávky budem na rodičovskej dovolenke dostanem rodičovský príspevok, ktorý som dostávala vo výške 4.560,- Sk?
    Predpokladaný termín porodu ak všetko pojde dobre by mal byť 27.5.2008
    Čo získam ak pojdem na rizikové tehotenstvo - v prípade ak ostanem nezamestnaná - čo v takom prípade?
    Zatiaľ Vám ďakujem
    Miriam

    23.2.2009 ešte je v rámci skúšobnej doby predsa. Prac.pomer začal 24.11.A skúšobná doba sa predlžuje o dni prekážok zo strany zamestnanca (teda o PN). A počas skúšobnej doby je možné ukončiť pracovný pomer podľa § 72 zákonníka práce aj s tehotnou ženou.

    Je to odpoveď iba na časť tvojich otázok. V tích ostatných ti snáď pomôžu ostatní.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Miriamac Pozri príspevok
    Dobrý deň
    požiadala by som Vás opäť o Vašu radu a pomoc - prikladám aj otázku z 21.9.2008, ktorá nadväzuje na momentálnu situáciu:
    Na Vaše odporúčanie som sa 23.9.2008 dobrovoľne nemocensky pripoistila
    24.11.2008 som sa zamestnala s 3-mesačnou skúšobnou dobou - najskor som mala OČR so synom a teraz som od 4.2.2009 na PN ja. A tu nastáva problém zamestnávateľ mi oznámil, že so mnou k 23.2.2009 (to je po 3-mesačnej skúšobnej dobe) rozväzuje pracovný pomer.
    1.je to vobec možne keď som momentálne na PN
    Áno, je to možné, pretože je to ukončenie PP v skúšobnej dobe a vtedy nejde o výpoveď, ale o skončenie v skúš. dobe, na ktoré sa zákazu výpovede nevzťahuje.

    Miriamac Pozri príspevok
    2.ak áno keďže chcem ostať na PN až do nástupu na materskú dovolenku mám sa isť zaevidovať na NÚP?
    Nie, nemusíš, dokonca ani nemôžeš. ÚP ťa nezaeviduje, ak si na PN. Zaevidovali by ťa jedine po ukončení PN.

    Miriamac Pozri príspevok
    3.ak by ma prepustili ako tehotná mám 6-mesačnú ochrannú lehota - čo to vlastne ochranná lehota znamená
    Ochranná lehota znamená, že ak ochorieš do 6 mesiacov od skončenia PP, tak budeš zo SP dostávať nemocenské dávky. Ak si ale už teraz na PN, tak je to pre teba bezpredmetné.


    Miriamac Pozri príspevok
    4.bude mi zarátaná doba od 24.2.2009-15.4.2009 (predpokladaný termín nástupu na materskú dovolenku) započítaný do dochodku toto obdobie od prepustenia chcem zotrvať na PN
    Za Vašu radu Vám vopred ďakujem
    Miriam
    Tak tu nie som si istý, ale zdá sa mi, že počas PN, ak už nie si v PP, tak štát za teba neplatí dôchodkové poistenie, lebo dôchodkové poistenie sa skončením PP prerušilo.

    Rozviazanie pracovného pomeru počas tehotenstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.