Zavrieť

Porady

DPH na kovový odpad

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Dobrý večer, prosím o radu ohľadne zmien v DPH.
Týka sa to §69 a nového odseku 12, kde sa hovorí, že pri dodaní
kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť
daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný.
Živnostník, platiteľ DPH nakupuje kovový odpad bez DPH / od občanov /
a s DPH z výroby alebo od iných firiem zaoberajúcimi sa zberom druhotných
surovín. Všetok tovar ďalej predáva tuzemským spracovateľom odpadu s DPH.
Ako sa bude jeho týkať §69 odsek 12 ?
Ďakujem
Usporiadat
anamary anamary

anamary je offline (nepripojený) anamary

Len rekapitulujem. Ak fakturujem neplatiteľovi, stav sa nemení a fakturujem s DPH, v DP je to v r. 3 a 4. Ak fakturujem kovový odpad tuzemskému platiteľovi DPH, prenášam naňho daňovú povinnosť a vo faktúre uvediem odkaz na oslobodenie podľa § 69 ods.12. Odberateľ platiteľ DPH, ak má na faktúre odkaz o oslobodení od dane vykoná samozdanenie a daň vykáže v r. 9 a 10 a súčasne vykáže aj odpočet dopočítanej dane v r. 19.
0 0
evabie evabie

evabie je offline (nepripojený) evabie

Ako dodávateľ (platiteľ DPH) kovového odpadu vystavím faktúru bez DPH s odkazom na príslušný § 69 ... Predpokladám, že mi to neovplyvní koeficient. Alebo áno? Vopred ďakujem za radu.
0 0
M@jka M@jka

M@jka je offline (nepripojený) M@jka

Vo FS 6/2009 , kde je aj nové daňové priznanie k DPH sa rieši prakticky iba vstup - teda nákup šrotu a následné dodanenie, ale výstup sa tam nerieši. Dala som dotaz na drsr, uvidíme ako sa vyjadria, dodatočne priložím.
0 0
ekonaja ekonaja

ekonaja je offline (nepripojený) ekonaja

Podľa mňa je to takto a overovala som si to aj telefonátom na daňov riaditeľstvo:
Pri nákupe kovového odpadu a šrotu od iného plátcu dostanem faktúru bez DPH, nakoľko daňová povinnosť prejde na mnňa a ja si v daňovom priznaní túto daň samozdaním (tak ako pri nákupe zo zahraničia) na riadkoch 09 a 10. Pri nákupe odpadu od občana sa nič nemení. Na výstupe, ak budem samozrejme predávať odpad plátcovi sa budem chovať tak isto ako ten plátca, ktorý mi odpad predal, čiže bez DPH s tým, že na faktúre uvediem prečo je bez DPH a dôvodom je § 71 odsek 7 zákona. Dph pri výstupe tým pádom prenášam na kupujúceho, t. z. na môjho odberateľa. To je asi celá veda...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Odpoved z DR

"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 69 ods. 12 zákona o DPH (účinného od 1.4.2009) pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov. Na základe tejto novej úpravy sa povinnosť platiť daň prenáša z dodávateľa tovaru na kupujúceho. Prenos daňovej povinnosti na odberateľa je možné uplatniť len v tom prípade, ak dodávateľ je platiteľom dane v tuzemsku a rovnako aj odberateľ má postavenie platiteľa dane v tuzemsku, nakoľko predmetom samozdanenia môže byť len taký prípad dodania kovového odpadu a kovového šrotu, pri ktorom vzniká daňová povinnosť (daňová povinnosť môže vzniknúť len vtedy, ak uvedený tovar dodáva zdaniteľná osoba v postavení platiteľa dane). V tejto súvislosti uvádzame, že v týchto prípadoch je možnosť odpočítania dane, čo vyplýva aj z ustanovení Smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty. To znamená, že v prípadoch prechodu daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12 zákona o DPH platiteľ dane okrem povinnosti zdaniť tovar si môže uplatniť aj odpočítanie dane.
Pri dodaní tovaru v tuzemsku vzniká platiteľovi dane-dodávateľovi tovaru daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH a pri dodaní tovaru do iného členského štátu môže dodávateľ tovaru uplatniť oslobodenie od dane podľa § 43 zákona o DPH, ak sú splnené podmienky uvedené v tomto ustanovení (príp. podľa § 47 zákona o DPH, ak ide o vývoz tovaru na územie tretieho štátu a sú splnené podmienky uvedené v § 47 zákona o DPH). "
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

To odpočítanie dane sa myslí dan na vstupe t.tj. z blôčkov,faktúr za elektrinu,telefon,nájom a pod. Díky.
0 0
anamary anamary

anamary je offline (nepripojený) anamary

Aj ja mam odpoveď na dotaz z DR SR.
Dodávateľ kovového odpadu a šrotu neuvádza dodanie, pri ktorom prechádza daňová povinnosť na prijímateľa v daňovom priznaní, to znamená, že nebude uvedené ani na r.13. Dodávateľ eviduje toto dodanie len v záznamoch. V prípade, že platiteľ dane – dodávateľ kovového odpadu vykonáva iné oslobodené plnenie ako napr. prenájom nehnuteľnosti, (dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH), potom toto dodanie odpadu a šrotu pri výpočte koeficientu vchádza aj do čitateľa aj do menovateľa.
Dodanie neplatiteľovi dane je s DPH, od 1.4.2009 sa nič nemení.
Odberateľ kovového odpadu a šrotu ak je plátca DPH, musí k prijatej faktúre s odkazom na oslobodenie podľa podľa § 69 ods.12, v daň.priznaní k DPH za apríl uviesť "samozdanenie" k nákupu kovového šrotu v tuzemsku v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19. Do výpočtu koeficientu nevchádza, pretože u odberateľa nejde o výnos ale o náklad.
0 0
juditaa juditaa

juditaa je offline (nepripojený) juditaa

zdravím Vás, ja mám tiež problém s touto novelou DPH a pri zisťovaní ako by to malo fungovať v praxi či už na DRSR ako aj na DÚ v Žiline nie som veru múdrejšia, lebo všetci sa tvária, že ešte poriadne ani sami neviedia ako to má vyzerať,že sa pripravuje ďalšia novela, ale keď prídu na kontrolu vtedy budú chytrí....
Podľa jedného "prípisu" finančného riaditeľa by to malo fungovať nasledovne:
- firma "A" predáva kovový odpad firme "B" (to sme my) , "A" faktúru vystaví bez DPH s odvolaním na § 69.ods.12
- firma "B" (to sme my) faktúru zaúčtujeme ako pri dodaní z iného štátu EÚ - tzv. samozdanenie, takže uplatníme DPH na vstupe aj výstupe a DPH sa vlastne rovná nule
- firma "B" predáva firme "C" kovový šrot a vystaví faktúru taktiež bez DPH, ale s odvolaní sa na § 71 ods. 7 zákona o DPH a s uvedením, že osobou povinnou platiť DPH je osoba, ktorej je tovar dodaný

Mňa by napríklad zaujímalo ako bude pokračovať firma "C" , ktorá faktúru dostane ako tretie v poradí s odvolávkou na § 71 a nie 69 ???
Alebo ako to je s tovarom, ktorý dovezú ľudia (nie firmy na faktúru) do výkupne kovového šrotu, tento budeme ďalej predávať s odvolaním na § 69 odst. 12 ako prvý v "poradí" takže ako firma "A" ???

...dúfam, že ste mi aspoň trochu porozumeli....
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

My tiez kupujeme kovovy odpad bez DPH /§69 ods.12/, takze samozdanenie a r.9,10 a 19 v DPH. Zaujima ma vsak podla, ktoreho § si uplatnim ten odpocet DPH na vstupe? Nevsimla som si, ze by to bolo ddoplnene v § 49.

Nasa firma ten kovovy srot spracuje /zhodnoti/ a preda dalej ako vyrobok. Na fakture musime uviest DPH?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Yuya Pozri príspevok
My tiez kupujeme kovovy odpad bez DPH /§69 ods.12/, takze samozdanenie a r.9,10 a 19 v DPH. Zaujima ma vsak podla, ktoreho § si uplatnim ten odpocet DPH na vstupe? Nevsimla som si, ze by to bolo ddoplnene v § 49.

Nasa firma ten kovovy srot spracuje /zhodnoti/ a preda dalej ako vyrobok. Na fakture musime uviest DPH?
ano, podla mojho nazoru toto je ten pripad, ked dph musite odvádzať.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Tiez si myslim, ze DPH musime odviest, pretoze predavame vyrobok kde sa pouzil kovovy odpad a nie priamo kovovy odpad.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
anamary Pozri príspevok
Aj ja mam odpoveď na dotaz z DR SR.
Dodávateľ kovového odpadu a šrotu neuvádza dodanie, pri ktorom prechádza daňová povinnosť na prijímateľa v daňovom priznaní, to znamená, že nebude uvedené ani na r.13. Dodávateľ eviduje toto dodanie len v záznamoch. V prípade, že platiteľ dane – dodávateľ kovového odpadu vykonáva iné oslobodené plnenie ako napr. prenájom nehnuteľnosti, (dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH), potom toto dodanie odpadu a šrotu pri výpočte koeficientu vchádza aj do čitateľa aj do menovateľa.
Dodanie neplatiteľovi dane je s DPH, od 1.4.2009 sa nič nemení.
Odberateľ kovového odpadu a šrotu ak je plátca DPH, musí k prijatej faktúre s odkazom na oslobodenie podľa podľa § 69 ods.12, v daň.priznaní k DPH za apríl uviesť "samozdanenie" k nákupu kovového šrotu v tuzemsku v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19. Do výpočtu koeficientu nevchádza, pretože u odberateľa nejde o výnos ale o náklad.

Chcem sa spýtať na správnosť výkazu DPH. Mne vyfakturované obchody za šrot uviedlo na r.13. Je to teda spravne alebo nie je ?? Má to tam byť alebo nie?
Sme platci DPH a predali sme šrot platcovi DPH - faktury boli bez DPH s odvolavku na § 69.. Prosím poraďte,tí čo máte výkaz s takýmito obchodmi už hotový.Ďakujem
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Posuvam:

Chcem sa spýtať na správnosť výkazu DPH. Mne vyfakturované obchody za šrot uviedlo na r.13. Je to teda spravne alebo nie je ?? Má to tam byť alebo nie?
Sme platci DPH a predali sme šrot platcovi DPH - faktury boli bez DPH s odvolavku na § 69.. Prosím poraďte,tí čo máte výkaz s takýmito obchodmi už hotový.Ďakujem
0 0
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
Na r.13 to nemá byť.Suma z došlej fa bude na r.9, k tomu sa vypočíta DPH na r.10. A táto DPH na r.19, tak vznikne nulová daňová povinnosť.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

anamary Pozri príspevok
Aj ja mam odpoveď na dotaz z DR SR.
Dodávateľ kovového odpadu a šrotu neuvádza dodanie, pri ktorom prechádza daňová povinnosť na prijímateľa v daňovom priznaní, to znamená, že nebude uvedené ani na r.13. Dodávateľ eviduje toto dodanie len v záznamoch. V prípade, že platiteľ dane – dodávateľ kovového odpadu vykonáva iné oslobodené plnenie ako napr. prenájom nehnuteľnosti, (dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH), potom toto dodanie odpadu a šrotu pri výpočte koeficientu vchádza aj do čitateľa aj do menovateľa.
Dodanie neplatiteľovi dane je s DPH, od 1.4.2009 sa nič nemení.
Odberateľ kovového odpadu a šrotu ak je plátca DPH, musí k prijatej faktúre s odkazom na oslobodenie podľa podľa § 69 ods.12, v daň.priznaní k DPH za apríl uviesť "samozdanenie" k nákupu kovového šrotu v tuzemsku v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19. Do výpočtu koeficientu nevchádza, pretože u odberateľa nejde o výnos ale o náklad.
Čiže, ja platca DPH ako dodávateľ, predám kov. odpad Zberným surovinám -odberateľ-tiež platca DPH. Vystavila som faktúru odberateľovi bez DPH (§69 ods.12), od odberateľa som dostala príjemku s poučením kde poslať faktúru s jednou kópiou ich príjemky (peniaze dostanem na účet). Mne DPH nejde nikde do daňového priznania, oni si to musia samozdaniť.
Je to tak správne?
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Denisa Pozri príspevok
Na r.13 to nemá byť.Suma z došlej fa bude na r.9, k tomu sa vypočíta DPH na r.10. A táto DPH na r.19, tak vznikne nulová daňová povinnosť.
Prepáč ale ty si nepozorne čítala, my sme dodávateľ odpadu -teda ja mám vyšlú faktúru za predaj bez DPH. A tieto sumy mám na r.13. Podľa predchádzajúceho príspevku by to tam asi nemalo byť - neviem,preto sa na to pýtam. Ak sa tieto dodania neuvádzajú na r.13 kam potom ???
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Nuvadzaju sa vobec v priznani DPH
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Firma nakupuje kovový odpad bez DPH následne ho predáva bez DPH, ale ako je to s suplatnením odpočtu DPH z ostatných dokladov napr elektrina, phm atd, môže si firma túto DPH uplatniť celú alebo to vstupuje do koeficientu. Prosím poradte mi
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

holubička1 Pozri príspevok
Firma nakupuje kovový odpad bez DPH následne ho predáva bez DPH, ale ako je to s suplatnením odpočtu DPH z ostatných dokladov napr elektrina, phm atd, môže si firma túto DPH uplatniť celú alebo to vstupuje do koeficientu. Prosím poradte mi

pozri si príspevok 28 - odpove´d z DR. "dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH", t.j. nepočítaš koeficient (teda, ak nemáš inú oslobodenú činnosť)
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

začínajúci živnostník (neplatiteľ DPH) chce vykupovať šrot od občanov (neplatiteľov DPH) a živnostník bude tento šrot predávať ďalej konečnému odberateľovi (platiteľ DPH) tak sa chcem opýtať či som správne pochopila, že v prípade, že by bol živnostník platcom DPH tak by ju z vykúpeného šrotu zaplatil on, ale keďže nie je tak ju zaplatí konečný odberateľ platca DPH? poviem Vám pravdu mám v tom riadny guláš keďže s takouto situáciou som sa nestretla ešte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať