Zavrieť

Porady

II.Pilier dôchod.systému

ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Poraďte prosím.aký je Váš názor na II.Pilier dôchodkového systému.Je výhodné si takto šetriť na dôchodok,alebo výhodnejšie je zostať v povinnom systéme?

Ďakujem ! Ata
Usporiadat
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

No áno, paragraf znie ako píšeš, nesprávne som sa vyjadrila, pardon.
Myslela som to skôr prakticky ako sa to dá stihnúť, lebo keď sa uzatvára sds, poistený už musí byť. Tak som brala prípad že sa chce dobrovoľne poistiť na jún (myslím len na jeden mesiac a potom odhlásiť, len aby mal istotu že bude v budúcnosti v II. pilieri) tak by musel byť v sociálke už pred. Ale je fakt, že to môže spraviť aj na menej ako mesiac, len to treba správne stíhať, kým sa zmluva zaregistruje. Ja len že aby niekto neľutoval celý život že to nechal na posledný mesiac a čosi kdesi nestihol. Ešte raz pardon za nesprávnu (ne)citáciu zákona.
0 0
sac sac

sac je offline (nepripojený) sac

neviem či to tu už bolo, ale ako to je keď je maželka na materskej ?? ako má vstúpiť do II.piliera ?
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

Keď je na materskej, mala by byť prihlásená v sociálnej od svojho zamestnávateľa pred materskou a tým pádom je poistenkyňou štátu a riadne si musí uzatvoriť zmluvu sds do 30.6.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Mam otazku:

brat ma 34 rokov, momentalne pobera socialku /predtym SZCO a zahranicie/, teraz planuje ist do zahranicia /nevie presne na kolko, ale nie na trvalo/. Oplati sa mu vstupit do II. piliera???
Povedzme, ze si uzatvori teraz zmluvu. Musi si nieco zaplatit???
A co potom ked bude v zahranici??? nebude niekto vyzadovat mesacne platby??? moze to jednoducho uzatvorit si, vlozit prvy vklad alebo to nejako aktivovat /napiste aj kolko, aky je postup/ potom povedzme sa s tym nebude 3 roky hybat, a ked pride a zamestna sa tu, tak mu tam pojdu peniaze, ci ako???
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Nandrolon
Mam otazku:

brat ma 34 rokov, momentalne pobera socialku /predtym SZCO a zahranicie/, teraz planuje ist do zahranicia /nevie presne na kolko, ale nie na trvalo/. Oplati sa mu vstupit do II. piliera???
Povedzme, ze si uzatvori teraz zmluvu. Musi si nieco zaplatit???
A co potom ked bude v zahranici??? nebude niekto vyzadovat mesacne platby??? moze to jednoducho uzatvorit si, vlozit prvy vklad alebo to nejako aktivovat /napiste aj kolko, aky je postup/ potom povedzme sa s tym nebude 3 roky hybat, a ked pride a zamestna sa tu, tak mu tam pojdu peniaze, ci ako???
Keď sa prihlási ako dobrovoľné poistený do soc. poisť. zaplatí za jeden mesiac - 1900,-. Potom sa odlhlási a už je jedno ako dlho tam nebude prispievať, dôležité je aby si stihol "aktivovať svoj účet" v 2.pilieri SDS. To môže len do 30.6.2006.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

MáriaPaM
Keď je na materskej, mala by byť prihlásená v sociálnej od svojho zamestnávateľa pred materskou a tým pádom je poistenkyňou štátu a riadne si musí uzatvoriť zmluvu sds do 30.6.
Nech sa pre istotu spýta na SP, či je tam evidovaná. Občas sa stáva, najmä ženám na MD, že nie sú evidované na SP.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

miriamX

preco 1900??? on teraz vlastne neplati nic, ale pobera asi 1600 Sk, takze keby zaplatil iba nejake minimum cisto do 2. piliera mimo SOC poistovne, to sa neda??
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Nandrolon
miriamX

preco 1900??? on teraz vlastne neplati nic, ale pobera asi 1600 Sk, takze keby zaplatil iba nejake minimum cisto do 2. piliera mimo SOC poistovne, to sa neda??
No nie, veru to sa nedá, sociálka nie je charita, tá mu to len tak ľahko nedaruje . Musí celý príspevok, cca 1900 a nie vždy jeden stačí...
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Je tu ešte jedna téma k 2. pilieru, skús si ju pozrieť, je tam toho písaného dosť aj o dobrovoľnom poistení.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=238996#post238996
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

asi sme sa nerozumeli. On zaplati tych 1900 Socpoist ako nejaky dobrovolnik alebo co :-))))))) a ta mu odosle do konkretnej DSS-ky 950 Sk ano???
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Nandrolon
asi sme sa nerozumeli. On zaplati tych 1900 Socpoist ako nejaky dobrovolnik alebo co :-))))))) a ta mu odosle do konkretnej DSS-ky 950 Sk ano???
Zlaté.
Nie ako dobrovoľník ale ako DOBROVOLNE POISTENÁ OSOBA /DPO/
Prihlási sa do SP ako DPO a je v systéme SP. Najneskôr do 8-eho nasledujúceho mesiaca uhradí čiastku vo výške 1984,- SK /resp. alikvótnu časť, ak nie je prihlásený od začiatku mesiaca/. Čiastka 1984,- sa nerozdeľuje presne 1/2, pretože sa skladá z IP,SP a RF /6900 x 9% = 621,
- asi toľko mu pôjde na jeho osobný účet/
6900,- Sk som použila preto, lebo VZ pre DPO je min. 6900,- Sk a z toho je to tých 1984,-Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pepa
Zlaté.
Nie ako dobrovoľník ale ako DOBROVOLNE POISTENÁ OSOBA /DPO/
Prihlási sa do SP ako DPO a je v systéme SP. Najneskôr do 8-eho nasledujúceho mesiaca uhradí čiastku vo výške 1984,- SK /resp. alikvótnu časť, ak nie je prihlásený od začiatku mesiaca/. Čiastka 1984,- sa nerozdeľuje presne 1/2, pretože sa skladá z IP,SP a RF /6900 x 9% = 621,
- asi toľko mu pôjde na jeho osobný účet/
6900,- Sk som použila preto, lebo VZ pre DPO je min. 6900,- Sk a z toho je to tých 1984,-Sk.
Súhlasím. Je to naozaj tak.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Marína
Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.
Ja som dala dcéru dobrovoľne poistiť v SP 2.5. a zmluva bola akceptovaná 18.5., ale na liste z DSS mám, že poistenie v II. pilieri je od 1.6.2006. Môžem dcéru odhlásiť z dobrovoľného poistenie ešte v máji, alebo mám počkať aspoň do 2.6.2006? Poraďte mi prosím ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Marína
Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.
Marína... ak tomu dobre rozumiem, tak to co si pisala je akasi financne minimalisticka verzia, ktora zarucuje vstup do II. piliera tym, ktori "sa maju moznost rozhodnut" ... a kedze registracia trva okolo tyzdna, tak uz je asi najvyssi cas ... treba si aspon telef. zistit, ci bola zmluva akceptovana (ake dovody mozu byt na neakceptaciu?) a po tom datume sa pripadne zas odhlasit....
co v pripade ak sa nedozviem do 30.6. ci akceptovana bola alebo nie - asi treba potom zaplatit sumu z min. mzdy aj na dalsi mesiac? alebo sa moze aj prihodit, ze sa o neakceptovani dozviem az po 30. 6. a ? hotovo? uz iba I. pilier?
eeeech... niet tusim uz co odkladat ak som sa pytala nejaku blbost, co som prehliadla - kludne mi vynadajte, ok?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zita4
Ja som dala dcéru dobrovoľne poistiť v SP 2.5. a zmluva bola akceptovaná 18.5., ale na liste z DSS mám, že poistenie v II. pilieri je od 1.6.2006. Môžem dcéru odhlásiť z dobrovoľného poistenie ešte v máji, alebo mám počkať aspoň do 2.6.2006? Poraďte mi prosím ...
Zitka, ihneď po prečítaní Tvojho príspevku som zavolala sprostredkovateľku DSS a ona mi tvrdí, že vždy poistenie začína k 1.1. v nasledujúcom mesiaci a dokonca mala aj prípad, že zmluva bola akceptovaná v 12/05 a poistenie platné od 1.2.2006. Tiež mi tvrdí, že po akceptácii sa môže ihneď odhlásiť zo SP, pretože SP tým, že zmluvu akceptovala, príslušnú sumu do 45 dní zašle na DSS a tým sa aj danému klientovi založí účet DSS. Tvojou otázkou som aj ja zneistela.
Naposledy upravil Marína : 30.05.06 at 18:04
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ayya
Marína... ak tomu dobre rozumiem, tak to co si pisala je akasi financne minimalisticka verzia, ktora zarucuje vstup do II. piliera tym, ktori "sa maju moznost rozhodnut" ... a kedze registracia trva okolo tyzdna, tak uz je asi najvyssi cas ...

To, že registrácia prebehla v takom krátkom časovom intervale, nie je pravidlom(vraj). Vychádzam z toho, čo som sa dočítala na Porade.

treba si aspon telef. zistit, ci bola zmluva akceptovana (ake dovody mozu byt na neakceptaciu?) a po tom datume sa pripadne zas odhlasit....
co v pripade ak sa nedozviem do 30.6. ci akceptovana bola alebo nie - asi treba potom zaplatit sumu z min. mzdy aj na dalsi mesiac? alebo sa moze aj prihodit, ze sa o neakceptovani dozviem az po 30. <st1:metricconverter productid="6. a" w:st="on">6. a</st1:metricconverter> ? hotovo? uz iba I. pilier?
eeeech... niet tusim uz co odkladat <!--[if gte vml 1]><v:shapetype id="_x0000_t75" coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"> <v:stroke joinstyle="miter"/> <v:formulas> <v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"/> <v:f eqn="sum @0 1 0"/> <v:f eqn="sum 0 0 @1"/> <v:f eqn="prod @2 1 2"/> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"/> <v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"/> <v:f eqn="sum @0 0 1"/> <v:f eqn="prod @6 1 2"/> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"/> <v:f eqn="sum @8 21600 0"/> <v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"/> <v:f eqn="sum @10 21600 0"/> </v:formulas> <v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"/> <o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"/> </v:shapetype><v:shape id="_x0000_i1025" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:12pt; height:12pt'> <v:imagedata src="file:///D:\DOCUME~1\Eva\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_ima ge001.gif" o:href="http://www.porada.sk/images/smilies/redface.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]--><!--[endif]-->ak som sa pytala nejaku blbost, co som prehliadla - kludne mi vynadajte, ok? <!--[if gte vml 1]><v:shape id="_x0000_i1026" type="#_x0000_t75" alt="" style='width:12pt;height:12pt'> <v:imagedata src="file:///D:\DOCUME~1\Eva\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_ima ge002.gif" o:href="http://www.porada.sk/images/smilies/biggrin.gif"/> </v:shape><![endif]--><!--[if !vml]--><!--[endif]-->
Prepáč, ale ozaj neviem odpovedať na Tvoje otázky. Skús zavolať na ministerstvo(viď link). Mne s ochotou pomohli.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=245155&postcount=81
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Marína
Prepáč, ale ozaj neviem odpovedať na Tvoje otázky. Skús zavolať na ministerstvo(viď link). Mne s ochotou pomohli.
dakujem, asi zavolam (ak sa dovolam) ... a - niet ti co prepacovat, imho
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marína
Informácia.
Chcem vás informovať z dôvodu, že nielen ja, ale viacerí majú obavy, po akej dobe bude SP akceptovať zmluvu podpísanú s DSS. Niektorí tu písali, že to trvá aj 2-3 mesiace.
Oboch synov som prihlásila do SP 15.5. a 16.5. bola podpísaná zmluva s DSS. Písomné potvrdenie ešte nemám, ale bola som telefonicky oboznámená, že u jedného syna bola zmluva akceptovaná 22.5. a u druhého 23.5., tak že idem ich odhlásiť zo SP k 23.5. a 24.5. Alikvótna časť bude zaplatená u jedného 578 Sk a u druhého 641 Sk.
Evi, skutočne by som neriskoval dôchodkové poistenie (a teda aj trvanie doby sporenia v DSS) obmedzené iba na niekoľko dní mája 2006. Nechal by som pre oboch synov plynúť dobrovoľné dôchodkové poistenie aj v mesiaci jún 2006, kým všetky úkony s DSS nebudú potvrdené aj v písomnej podobe, a to aj s možnosťou sledovania založenia a naplnenia DSS účtu napr. cez web.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Marína
Zitka, ihneď po prečítaní Tvojho príspevku som zavolala sprostredkovateľku DSS a ona mi tvrdí, že vždy poistenie začína k 1.1. v nasledujúcom mesiaci a dokonca mala aj prípad, že zmluva bola akceptovaná v 12/05 a poistenie platné od 1.2.2006. Tiež mi tvrdí, že po akceptácii sa môže ihneď odhlásiť zo SP, pretože SP tým, že zmluvu akceptovala, príslušnú sumu do 45 dní zašle na DSS a tým sa aj danému klientovi založí účet DSS. Tvojou otázkou som aj ja zneistela.
Nechcela som ťa zneistiť, ja som len rozmýšľala tak, že vlastne II. pilier platí až od júna a keď nebude poistka za jún žiadna, vlastne nebude čo poslať zo SP do DSS. Nechcela by som zbytočne veľa platiť, ale nechcem riskovať ani nezaloženie účtu pre dcéru v DSS.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať