Zavrieť

Porady

II.Pilier dôchod.systému

ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Poraďte prosím.aký je Váš názor na II.Pilier dôchodkového systému.Je výhodné si takto šetriť na dôchodok,alebo výhodnejšie je zostať v povinnom systéme?

Ďakujem ! Ata
Usporiadat
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Jozef Mihál
Dostávali by životné minimum. Ak by do II. piliera nevstúpili, bola by to ich vec, ja som napr. do II.piliera nevstúpil - myslím že viem investovať lepšie, ako správcovské spoločnosti a bez poplatkov...

Opakujem, že vyššie uvedené sa netýka súčasných dôchodcov ani tých, čo si už svoje odrobili v súčasnom systéme.
Prepáčte, ale nie je mi jasné z kade by dostávali to životné minimum ak by neodvádzali ani do SP ani do žiadnej DSS? Nie každý je totiž taký zodpovedný ako vy, že si odkladáte na dôchodok. Čo by potom bolo s tými čo by ani nikam nič neodvádzali ani by si nič nenašetrili??
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viera123
Prepáčte p. Mihál ale Váš príspevok je trochu nepresný, povinne do II. piliera budú zapojení až študenti 1. 2. a 3. ročníkov SŠ. Terajší štvrtáci SŠ a súčasní VŠ sa o vstupe môžu dobrovoľne rozhodnúť do 30. dní odkedy sa do dôchodkového systému zapoja, t.j. odkedy sa zamestnajú, stanú sa živnostníkmi, pôjdu na rodičovskú dovolenku...
Nemá napr. aj ČSOB najnižší poplatok?
Súhlas, ospravedlňujem sa, ale nemám čas písať niekoľko stranové presné príspevky s úplným rozborom.

Vidím, že ste si ten § 64 ods.4 nepozreli. Inak by ste vedeli, že v prípade dvoch správcov s rovnakým poplatkom "vyhráva" Aegon, pretože je skôr v abecede.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Miriam.x
Prepáčte, ale nie je mi jasné z kade by dostávali to životné minimum ak by neodvádzali ani do SP ani do žiadnej DSS? Nie každý je totiž taký zodpovedný ako vy, že si odkladáte na dôchodok. Čo by potom bolo s tými čo by ani nikam nič neodvádzali ani by si nič nenašetrili??
Dostávali by životné minimum, pretože sme aj budeme "sociálny" štát. A musíme sa postarať aj o tých, ktorí sa nevedia (nechcú) o seba postarať sami.

Tak ako dnes takí dôchodcovia, ktorí nemajú nárok na dôchodok zo SP, dostávajú dávky v hmotnej núdzi etc.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Jozef Mihál
Súhlas, ospravedlňujem sa, ale nemám čas písať niekoľko stranové presné príspevky s úplným rozborom.

Vidím, že ste si ten § 64 ods.4 nepozreli. Inak by ste vedeli, že v prípade dvoch správcov s rovnakým poplatkom "vyhráva" Aegon, pretože je skôr v abecede.
Obdivujem Vás, že stíhate toľko, koľko stíhate. Vaše semináre ohľadne Ročného zúčtovania zdravotného poistenia sú naozaj skvelé a práca, ktorú robíte okolo Ročného zúčtovania zdravotného poistného, a ako ju prezentujete aj tu na Porade, je neoceniteľná a dokázal by to málokto.

Máte pravdu, to som prehliadla... Ďakujem.
Naposledy upravil Viera123 : 01.05.06 at 14:04
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Moji rodicia za 1. CSR platili odvody do sukromnych dochodcovskych spolocnosti, ktore po februari 1948 boli znarodnene a k dochodku nedostali NIC. Kto zaruci, ze po par rokoch aj terajsie sukromne dochodkove spolocnosti nebudu nejakym sposobom zlikvidovane? Peniaze v serioznych bankach (napr. vo Svajciarsku) znarodnene neboli a asi ani nebudu nikdy.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
durisovad
Moji rodicia za 1. CSR platili odvody do sukromnych dochodcovskych spolocnosti, ktore po februari 1948 boli znarodnene a k dochodku nedostali NIC. Kto zaruci, ze po par rokoch aj terajsie sukromne dochodkove spolocnosti nebudu nejakym sposobom zlikvidovane? Peniaze v serioznych bankach (napr. vo Svajciarsku) znarodnene neboli a asi ani nebudu nikdy.
No s tým Švajčiarskom je to určite pravda, ale dnes už existuje možnosť i tam si otvoriť účet. No na založenie číselného účtu (informovaní vedia, o čom hovorím) je potrebná suma myslím, že 50.000 USD. Nie všetci Slovací majú práve takýto obnos k dispozícii.... Naviac, takmer jedinou výhodou je zachovávanie striktného bankového tajomstva, výnosy z takýchto účtov nie sú vôbec vysoké.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

ajobs
Vierka, ten minimálny odvod sa počíta síce z minimálnej mzdy, ale pri veľmi nízkom úväzku ušetrí Sany na odvodoch, pretože tie sa platia podľa výšky úväzku. Čiže pri úväzku 4 hodiny pri trebárs 174 hod. prac. mesiaci, bude odvodová základňa pre SP iba 159 Sk. Takže určite je to výhodné.
ajobs pochopil...ďakujem.Mne ide len o to, aby neprešvihla možnosť zapojiť sa do II. piliera, a keďže sa musí prihlásiť najprv do SP, považujem to za najjednoduchšie riešenie. Teraz nie je dôvod, aby tam nasypala peniaze, to bude až keď bude normálne pracovať. Ale myslím, že by bola škoda, prísť o možnosť II. piliera. Predsa len, zdá sa mi, že by doňho mala vstúpiť. Ale uvítam aj názory, ak si niekto myslí opak.....a prečo....
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

durisovad
Moji rodicia za 1. CSR platili odvody do sukromnych dochodcovskych spolocnosti, ktore po februari 1948 boli znarodnene a k dochodku nedostali NIC. Kto zaruci, ze po par rokoch aj terajsie sukromne dochodkove spolocnosti nebudu nejakym sposobom zlikvidovane? Peniaze v serioznych bankach (napr. vo Svajciarsku) znarodnene neboli a asi ani nebudu nikdy.
Socializmus zanikol pred takmer 17 rokmi, čiže nejaké záruky už nie sú naozaj nikde, aspoň, ako tak rozmýšľam, nespomínam si, že by som sa s tým termínom nejako často stretávala, či skôr.
Ak príde znárodnenie, myslím, že to, či ste sporili v II. pilieri bude tá posledná vec, ktorá vás v tej chvíli bude zaujímať, to bude potom o niečom úplne inom, čo asi do tejto témy nepatrí.
Nemyslím si, že DSS by si za pár miliárd slov. korún, s ktorými by "zdrhli" nechali poškodiť svoje meno, ktoré vo svete majú. Každá zo spoločností je na trhu dosť dlho, niektoré desaťročia, niektoré vyše 100 rokov (tá, ktorá bola rádovo pár mesiacov na trhu sa už spojila s inou)... Peniaze- majetok v II. pilieri je oddelený od majetku DSS. Vaše peniaze sú uložené v banke, ktorú má každá DSS ako depozitára vašich peňazí, čiže na to, aby ste o svoje peniaze prišli, aby vám s nimi niekto ubzikol, na to by sa musela spojiť NBS (Národná banka Slovenska), konkrétna banka a DSS. Vtedy by mohli s vašimi peniazmi "ujsť". Reálnejšia možnosť by bola zlým zainvestovaním, (ťažko povedať, aký bude do budúcna vývoj na kapitálových trhoch), ale nakoľko hospodárenie s vašimi peniazmi musí každá DSS každý pracovný deň preukazovať NBS a navyše priveľké rozdiely medzi výnosmi v porovnaní s ostatnými DSS by musela tá - ktorá správcovská spoločnosť zafinancovať zo svojho, budú sa snažiť investovať čo najlepšie. A aj preto, lebo z toho, koľko výnosov vám DSS "prinesie", z toho bude správcovská spoločnosť "žiť"... Systém je dosť dobre prepracovaný a momentálne nič lepšie vymyslené nebolo, treba sa podľa mňa chytiť aspoň tej šance, ktorá sa tu ponúka.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Miriam.x
Nezdá sa vám spôsob II. piliera aspoň trochu prehľadnejší a spravodlivejší?
Nechcem tu obhajovať II. pilier, myslím si, že po 30.6. sa objaví pár "chybičiek krásy" aj tu, len som zvedavá na váš názor.
Jednoznačne áno, zdá sa taký aj mne. A určite chybičky krásy sú, ale kde sa pracuje, robia sa aj chyby... (Mimochodom, krčmové debaty mám "najradšej".)
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Prosím Vás, ujasnite mi pojmy (potrebujem na zajtra pre žiakov):
II. pilier = doplnkové dôchodkové poistenie, spravuje ho DDP
III. pilier = doplnkové dôchodkové sporenie, spravuje ho DSS?
Príspevok zo SF na III. pilier účtujeme 472/379 alebo 472/336?
Prosím o odpoveď mimo poradia, ospravedlňujem sa. Ďakujem.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

maturantka
Prosím Vás, ujasnite mi pojmy (potrebujem na zajtra pre žiakov):
II. pilier = doplnkové dôchodkové poistenie, spravuje ho DDP
III. pilier = doplnkové dôchodkové sporenie, spravuje ho DSS?
Príspevok zo SF na III. pilier účtujeme 472/379 alebo 472/336?
Prosím o odpoveď mimo poradia, ospravedlňujem sa. Ďakujem.
II. pilier - nie je doplnkové dôchodkové poistenie, to je pilier kapitalizačný, ktorý spravuje DSS - o tom sa práve bavíme v tejto téme
III. pilier je doplnkové dôchodkové poistenie - po novom sporenie - všetky DDP sa museli pretransformovať na DDS - doplnkové dôchodkové sporiteľne.
Kde to účtujeme ti poradia ostatní.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

II.pilier - dôchodkové správcovské spoločnosti dss /polovica z 18 %, ktoré idú do sociálky/
III. pilier - životné poistenia /min. 10 rokov a vek 55 rokov/
- doplnkové dôchodkové poisťovne, ktoré sa transformujú na doplnkové dôchodkové sporiteľne
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Ď a k u j e m za objasnenie.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Luba2
III. pilier - životné poistenia /min. 10 rokov a vek 55 rokov/
Podmienka "10 a 55" v súvislosti s III. pilierom striktne platí iba pre uplatnenie nezdaniteľnej časti podľa §11 ods 1) písmeno c zákona 595/2003 o dani z príjmov.

Zmluvné podmienky pri poistení v III. pilieri nemusia v niektorých prípadoch striktne vyhovovať tejto podmienke. Výnimky sú možné najmä u pracovníkov v rizikových kategóriach 3 a 4.
Avšak v štandardných prípadoch musí poistenie v III. pilieri trvať najmenej 10 rokov a k poistnému plneniu má dôjsť najskôr po dosiahnutí 55 rokov veku. Podrobnosti nájdete v §16 a §17 zákona 650/2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení.

P.S.
III. pilier nezahŕňa životné poistenia. V III. pilieri je zahrnuté doplnkové dôchodkové sporenie podľa zákona 650 / 2004.

Životné poistenia nie sú zahrnuté do žiadneho piliera. Životné poistenia "rieši" iný zákon. Ak sa nemýlim, je to zákon o poisťovníctve. Nie som však v problematike životných poistení zorientovaný do takej miery, aby som dokázal "vysypať z rukáva" všetky podrobnosti o nich.
Naposledy upravil endrju : 01.05.06 at 18:43
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
SŠ som ukončila v 6/2004 a od 9/2004 som SZČO. Ak si začnem platiť odvody do soc. posť., budem už automaticky zaradená do II. piliera?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Nie nebudeš, ak sa prihlásiš do socialnej poisťovne, potom ešte musíš podpísať zmluvu s niektorou správcovskou spoločnosťou. Ale pozor, máš na to čas už len do konca júna. Znamená to, že sa nemôžeš prihlásiť do sociálnej poisťovne až od prvého júla, ale ešte v júni.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Luba2
Nie nebudeš, ak sa prihlásiš do socialnej poisťovne, potom ešte musíš podpísať zmluvu s niektorou správcovskou spoločnosťou. Ale pozor, máš na to čas už len do konca júna. Znamená to, že sa nemôžeš prihlásiť do sociálnej poisťovne až od prvého júla, ale ešte v júni.
Čiže, ak sa do soc. poisť. neprihlásim do júna, nebudem mať možnosť zapojiť sa do II. piliera?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Janka6685
Čiže, ak sa do soc. poisť. neprihlásim do júna, nebudem mať možnosť zapojiť sa do II. piliera?
Yes, of course.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ajobs
Yes, of course.
Thanks .
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Precvičujete si angličtinu?

Ak si nie ste istí,(ak chcete vstúpiť do II. piliera), či ste povinní sa prihlásiť do 30.6.2006, tu je t.č. 02/59751921 na MPSVaR.
Nie že to budete brať ako znižovanie kvality našich poraďákov. Tí sú na prvom mieste.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať