Zavrieť

Porady

Kandidovanie na starostu

Dobrý deň,
ako prebieha kandidácia na starostu? Kedy je potrebné podať papiere na kandidovanie? Čo potrebujem splniť ako nezávislý kandidát? Keby som sa rozhodla pre zastupovanie politickej strany, čo preto potrebujem spraviť? čo je podľa Vás lepšie?
Ak máte niekto možnosť, resp. systém ako pri tom postupovať, budem rada ak mi odpíšete.
ďakujem
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

V prvom rade musíš počkať, pokiaľ predseda NR SR vyhlási termín volieb a termíny. Presné podmienky stanovuje zákon o voľbách do samosprávy. AKo nezávislá potrebuješ určitý počet podpisov od občanov. Počet podpisov záleží od počtu obyvateľov a stanovuje to zákon. A okrem toho musíš byť prihlásená na trvalý pobyt v obci, v ktorej ideš kandidovať. Pokiaľ ideš za stranu, tak strana doručí kandidátku a potrebné náležitosti v stanovenom termíne obci, v ktorej kandiduješ. Tam nemusíš mať žiadne podpisy. Normálne sú voľby v roku 2010 ( aj keď na internetovej stránke nemenovanej obce majú uvedený rok 2011) Starosta si asi chce predĺžiť volebné obdobie. Tiež musíš spĺňať vek, ale to tiež určuje ten zákon. Vyhľadaj si ho, potom budeš múdrejšia.
Naposledy upravil wagner : 14.03.09 at 17:45
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

[hore]Minimálny počet podpisov voličov podporujúcich kandidatúru nezávislých kandidátov pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva a voľby starostu obce (primátora)




Počet obyvateľov Počet podpisov
voličov obcena petícii

do 50 10
51 - 100 20
101 - 500 40
501 - 2 000 100
2 001 - 20 000 200
20 001 - 100 000 400
nad 100 000 600



«

Pozri si zákon č. 346/1990 Zb. v znení zmien a doplnkov(bolo ich dosť, tak si pozri úplné znenie na justice.gov.sk) A okrem toho sa dá kandidovať ako nezávislý aj do krajskej samosprávy, len tam potrebuješ viac podpisov.
2 0
jozefbenjamin jozefbenjamin

jozefbenjamin je offline (nepripojený) jozefbenjamin

Zdravim.Viete mi poradiť!
Mal by som záujem vediet o presnom postupe a podmienkach ktoré musi splňať uchadzač , ako kandidovať , ako nezavisli kandidát , na starostu obce ,čo k tomu potrebujem . Treba požiadať poslať v prípade podať si žiadosť na obec ? je nato niejake tlačivo ?
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

odporúčam nasledovnú stránku:

http://www.civil.gov.sk/p08/p08-09-04-01.shtm

je tam aj zákon, vo "vzoroch tlačív" je uvedený vzor kandidátnej listiny nezávislého kandidáta
0 0
jozefbenjamin jozefbenjamin

jozefbenjamin je offline (nepripojený) jozefbenjamin

gabriela2579 Pozri príspevok
odporúčam nasledovnú stránku:

http://www.civil.gov.sk/p08/p08-09-04-01.shtm

je tam aj zákon, vo "vzoroch tlačív" je uvedený vzor kandidátnej listiny nezávislého kandidáta
Dik pozrel som sa na ten odkaz , je tam tlačivo aj pre nezávisleho kandidáta na starostu , ale predpokladám že bolí stanovené pre rok 2006 .Mám obavu stoho či sa pre rok 2009 nevydaju nové tlačiva . Čo mislíte
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

jozefbenjamin Pozri príspevok
Dik pozrel som sa na ten odkaz , je tam tlačivo aj pre nezávisleho kandidáta na starostu , ale predpokladám že bolí stanovené pre rok 2006 .Mám obavu stoho či sa pre rok 2009 nevydaju nové tlačiva . Čo mislíte
Obavu nemajte, ak ste pevne rozhodnutí kadidovať na starostu obce, počkajte si na tlačivo, predpokladám, že na jar budúceho roku bude vonku.
Tlačivo je spravené na základe náležitostí, ktoré určuje zákon, ak sa bude meniť zákon, bude sa meniť aj tlačivo. Odporúčam Vám sledovať stránku www.civil.gov.sk , sekcia VOĽBY.

A zatiaľ môžete zisťovať, kto Vám ju na budúci rok podpíše.
0 0
Gabika83 Gabika83

Gabika83 je offline (nepripojený) Gabika83

Voľby do orgánov samosprávy obcí budú v roku 2010 - okolo augusta, septembra, že?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Myslím si, že až v novembri, alebo v decembri. Zákon hovorí, že rozdiel medzi minulými voľbami a súčasnými by mal byť dva týždne. Minulé boli ak sa nemýlim 2.12. Podľa mňa by mali byť v rozmedzí 20.11 až 11.12. 2010.
0 0
Kristina Julia Kristina Julia

Kristina Julia je offline (nepripojený) Kristina Julia

jozefbenjamin Pozri príspevok
Dik pozrel som sa na ten odkaz , je tam tlačivo aj pre nezávisleho kandidáta na starostu , ale predpokladám že bolí stanovené pre rok 2006 .Mám obavu stoho či sa pre rok 2009 nevydaju nové tlačiva . Čo mislíte
Na tvojom mieste by som sa v prvom rade zdokonalila v pravopise, ak sa staneš starostom, aby si nerobil hanbu svojej obci.
0 0
allek allek

allek je offline (nepripojený) allek

Je platné tlačivo pre pre nezávisleho kandidáta na starostu z roku 2006, ktoré je na stránke ....civil.gov.sk/archiv/p08/p08-09-04-01.shtm ? , alebo bude nové.

Ďalej by som sa chcel spýtať, dokedy je potrebné zaslať horeuvedené tlačivo aj s podpismi ku kandidátke.

Ďakujem
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

allek Pozri príspevok
Je platné tlačivo pre pre nezávisleho kandidáta na starostu z roku 2006, ktoré je na stránke ....civil.gov.sk/archiv/p08/p08-09-04-01.shtm ? , alebo bude nové.

Ďalej by som sa chcel spýtať, dokedy je potrebné zaslať horeuvedené tlačivo aj s podpismi ku kandidátke.

Ďakujem

Voľby sú síce vyhlásené, ale neviem o tom, že by to už vyšlo v Zbierke. Keď to vyjde v Zbierke, tak tam budeš mať napísané čo, kto a dokedy má robiť. S tým tlačivom by som počkala, máš času dosť. Voľby budú 27.11., odovzdávanie kandidátnych listín bude niekedy koncom augusta, začiatkom septembra. Môj odhad z predošlých rokov. Sleduj Zbierku a podľa toho sa riaď. Daj si na email posielať notifikáciu zo zbierky a vždy budeš vedieť, aké zákony boli publikované. Je to zadarmo. Aj mne to chodí na email.
4 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
http://www.minv.sk/?volby-oso2010


..tu sú všetky potrebné informácie..
5 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

pepsikova Pozri príspevok
http://www.minv.sk/?volby-oso2010


..tu sú všetky potrebné informácie..
Veronika ideš aj Ty kandidovať?
0 0
hudko hudko

hudko je offline (nepripojený) hudko

ženatý, trojročná dcéra
Pekný deň všetkým,
mám jednu podotázku k tejto téme. Kandidátna listina nezávislého kandidáta na starostu sa podáva v dvoch vyhotoveniach. Je nutné aj petíciu predkladať v dvoch origináloch, alebo stačí k jednej kandidátnej listine originál a k jednej kópia petície. Pri voľbách do VÚC je v zákone určené, že petícia sa predkladá len k prvému rovnopisu kandidátnej listiny, ale pre voľby do miestnej samosprávy o rtom ani zmienka. Ďakujem za odpoveď
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

hudko Pozri príspevok
Pekný deň všetkým,
mám jednu podotázku k tejto téme. Kandidátna listina nezávislého kandidáta na starostu sa podáva v dvoch vyhotoveniach. Je nutné aj petíciu predkladať v dvoch origináloch, alebo stačí k jednej kandidátnej listine originál a k jednej kópia petície. Pri voľbách do VÚC je v zákone určené, že petícia sa predkladá len k prvému rovnopisu kandidátnej listiny, ale pre voľby do miestnej samosprávy o rtom ani zmienka. Ďakujem za odpoveď
Petícia sa podáva v jednom vyhotovení - originál. Kópiu si môžeš spraviť a nechať pre seba, ak by bol problém s počtom potrebných podpisov, aby si to mal k dispozícii.
3 0
Gabika83 Gabika83

Gabika83 je offline (nepripojený) Gabika83

A keď chce ísť kandidát kandidovať za starostu v rámci nejakej politickej strany ako sa postupuje?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Gabika83 Pozri príspevok
A keď chce ísť kandidát kandidovať za starostu v rámci nejakej politickej strany ako sa postupuje?
Návrh podáva politická strana - teda ňou určený zástupca. Nie je potrebná petícia. Viď zákon č. 346/1990 Zb.

§ 16
Kandidátne listiny
(1) Kandidátne listiny pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva podávajú politické strany, a to osobitne za každý volebný obvod, a nezávislí kandidáti.
(2) Kandidátne listiny sa doručia v dvoch rovnopisoch zapisovateľovi miestnej volebnej komisie najneskôr do 55 dní pred dňom volieb. Politické strany doručia kandidátne listiny prostredníctvom splnomocnenca.



(3) Kandidátna listina obsahuje
a) názov politickej strany,
b) meno a priezvisko, akademický titul, vek, povolanie a trvalý pobyt kandidátov a ich poradie na kandidátnej listine vyjadrené arabským číslom,
c) meno a priezvisko splnomocnenca politickej strany a jeho náhradníka s uvedením adresy; kandidát nemôže byť splnomocnencom ani náhradníkom,
d) meno, priezvisko, funkciu a podpis osoby oprávnenej konať v mene politickej strany.
(4) Kandidátna listina nezávislého kandidáta obsahuje meno a priezvisko, akademický titul, vek, povolanie, trvalý pobyt a podpis kandidáta.
(5) Politická strana môže na kandidátnej listine uviesť najviac toľko kandidátov, koľko má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených poslancov obecného (mestského) zastupiteľstva.
(6) Ak podáva politická strana kandidátnu listinu v jednom volebnom obvode samostatne, nemôže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva podať kandidátnu listinu v rámci koalície; ak podáva kandidátnu listinu v rámci koalície, môže v ďalšom volebnom obvode pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva podať kandidátnu listinu len v rámci tej istej koalície.
(7) Kandidát pre voľby do toho istého obecného (mestského) zastupiteľstva môže kandidovať iba v jednom volebnom obvode.
(8) Ku kandidátnej listine musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a nedal súhlas na to, aby bol uvedený na inej kandidátnej listine, a že mu nie sú známe prekážky voliteľnosti.
(9) Súčasťou kandidátnej listiny nezávislého kandidáta je petícia4a) podpísaná voličmi podporujúcimi jeho kandidatúru. Potrebný počet podpisov podľa veľkosti obce je uvedený v prílohe k tomuto zákonu. V petícii sa pri každom podpise uvedie meno a priezvisko voliča, dátum narodenia voliča a trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Počet obyvateľov obce zverejní obec spôsobom v mieste obvyklým najneskôr 85 dní pred dňom volieb.
(10) Kandidát na poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje.
(11) Na funkciu poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva môže kandidovať aj kandidát na starostu obce (primátora).
§ 17
Naposledy upravil wagner : 21.06.10 at 18:01 Dôvod: doplnenie
3 0
duranlb duranlb

duranlb je offline (nepripojený) duranlb

Dobry vecer,
chcem sa informovať, pri kandidatúre na starostu obce a zároveň aj na poslanca obecného zastupiteľstva ako nezávislý kandidát sú potrebné dve petície pre každý post zvlášť, alebo stačí iba jedna v ktorej to je uvedené.
ďakujem za info
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

duranlb Pozri príspevok
Dobry vecer,
chcem sa informovať, pri kandidatúre na starostu obce a zároveň aj na poslanca obecného zastupiteľstva ako nezávislý kandidát sú potrebné dve petície pre každý post zvlášť, alebo stačí iba jedna v ktorej to je uvedené.
ďakujem za info
Podľa mojich skúseností treba dve petície - na každý post zvlášť. Tak to aj kandidáti v minulých voľbách predkladali.
2 0
duranlb duranlb

duranlb je offline (nepripojený) duranlb

ak som v case volieb este na materskej dovolenke uvadzam to do kandidatnej listiny do kolonky povolanie, alebo sa tam uvadza zamestnavatel u ktoreho som evidovana. dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať