Zavrieť

Porady

Rakovina zlcnika

Dobry vecer,
moja mamina ma 55 rokov.
Nemala ziadne zdravotne problemy...prislo to az tento piatok vecer.
Prisla z prace domov,navecerala sa a do rana mala zlcnikovy zachvat-vracala celu noc,mala teplotu,zimnicu...Bolo to take zle,ze sme museli zavolat pohotovost.
Nechali si ju v nemocnici,spravili vsetky mozne vysetrenia a na treti den jej oznamili,ze ma rakovinu zlcnika...!
Mozete ma nejako upokojit-je to mozne vyliecit alebo aspon predlzit zivot co najdlhsie?
Co by mala robit a co nie?Poradte!!
Preco prave nasa mamina...?
Usporiadat
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Ak lekari povedali, ze jej to vyoperuju, je to dobre. Tzn. ze je to operabilne a prajem aby nasledna liecba zabrala.
To ze niekotri ludia vravia neoperovat, neotvarat je dovod, preco tolko jednoduchych ludi na rakovinu zomiera. Tak to vravela ja moja teta z dediny, pred rokmi, a jej smrt naozaj nebola pekna a bezbolestna. Prajem mamine vela odvahy do boja s tou pliagou a este vela rokov zivota.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
súhlasím, je rozdiel ak je to inoperabilné a brušná dutina sa otvorí a zašíje- bez možnosti vybratia, vtedy to naozáj urýchli celý proces. Ak je to ohraničené, je šanca , že to vyberú celé a následná chemo alebo radio liečba bude úspešná.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla



Je tu veľmi ťažké nájsť zaručenú radu, pretože stav tvojej maminky najlepšie pozná jej lekár. Nie každá rakovina žlčníka má rovnaký priebeh. Ale čo funguje 100% je to, že príbuzní môžu veľmi a mnohonásobne svojim blízkym chorým pomôcť: ľúbiť! Ľúbiť! Ľúbiť!
a pridávam pár rád, ktoré sú z vlastných skúseností.

1. pomôcť získať čo najviac informácií o chorobe – toto je tá správna
úloha, ktorú môžu prevziať na svoje plecia príbuzní, priatelia
2. sprevádzanie – i keď bola tvoja maminka veľmi samostatná, potrebuje určite teraz podporu. Pomáha to hlavne pri rozhovoroch s lekárom, pretože štyri uši počujú predsa viac ako dve a okrem toho určite budeš pohotovejšie reagovať ako tvoja oslabená a ustráchaná maminka. Nezabudni si zobrať blok a pero a dôležité informácie si ihneď zapíš.
3. spolupráca pri rozhodnutiach – ak sa mamička po rozhovore s lekármi a rodinou rozhodne pre liečbu mali by ste toto rozhodnutie niesť spolu. Dáva to neskutočnú silu a podporu! Svoje pochybnosti by si mala ty alebo ostatní príbuzní prejaviť ešte pred jej rozhodnutím!
4. dať pokoj – občas bude tvoja maminka potrebovať pokoj, nebude sa chcieť rozprávať – akceptuj to. I keď bude v nemocnici a bude si priať aby za ňou v niektorý deň neprišiel niekto na návštevu – znovu akceptujte to.
Z vlastnej skúsenosti viem, že chorí sa snažia pred príbuznými hrať ako sa cítia dobre a to stojí neskutočne veľa síl. Napokon bývajú unavení a preto potrebujú veľa spánku, telo vtedy znovu zbiera silu. Únava je vedľajší účinok ochorenia a aj samotnej liečby a pretrváva bohužiaľ aj po terapii.
5. zvuky a vône – môže sa stať, že maminka bude počas liečby a po liečbe veľmi citlivá na niektoré zvuky a vône, treba jej načúvať, napr. niekedy je potrebné vzdať sa aj niektorého obľúbeného parfému a podobne.
6. obľúbené jedlo – maminka možno nebude mať chuť do jedla, alebo naopak bude mať veľkú chuť na niečo – pomôž jej, poteší aj prinesené obľúbené jedlo aj do nemocnice
7. rozlomiť tabu – rozprávaj s ňou otvorene o jej pocitoch. Vieš rakovina to nie je len medicínsky problém, ide tu predovšetkým aj o veľmi hlboké emócie. Rozprávaj s ňou o jej strachu, o jej potrebách. Mlčanie dvojnásobne drása nervy
8. buď láskavá aj sama k sebe – rakovina sa týka celej rodiny. Zažívaš veľa stresu, musíš spracovávať veľa nových situácií. Mala by si sa starať aj o svoje psychické zdravie, ak treba navštív aj psychológa. Nezabudni, že aj ty si musíš vedieť povedať: „Teraz potrebujem pauzu!“ Odýchni si prenes tieto úlohy na ostatných príbuzných. Popros o pomoc susedov, priateľov a príbuzných. Pretože len ak dáš najavo, že pomoc potrebuješ tá pomoc iste príde. Naopak keď si to budeš len myslieť, že by to mali tí ostatní vidieť budeš veľmi sklamaná. Ani si nevieš predstaviť koľko katastrofy dokážu niekedy napáchať unavení príbuzní.
Len oddýchnutý človek môže byť plnohodnotnou oporou pre chorého!!!!!!!!!!!!
9 objatie – to je vždy potrebné, držanie za ruku, ukážeš jej, že si s ňou a tebe to tiež urobí dobre.

1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

ludmilla Pozri príspevok


Je tu veľmi ťažké nájsť zaručenú radu, pretože stav tvojej maminky najlepšie pozná jej lekár. Nie každá rakovina žlčníka má rovnaký priebeh. Ale čo funguje 100% je to, že príbuzní môžu veľmi a mnohonásobne svojim blízkym chorým pomôcť: ľúbiť! Ľúbiť! Ľúbiť!
a pridávam pár rád, ktoré sú z vlastných skúseností.

1. pomôcť získať čo najviac informácií o chorobe – toto je tá správna
úloha, ktorú môžu prevziať na svoje plecia príbuzní, priatelia
2. sprevádzanie – i keď bola tvoja maminka veľmi samostatná, potrebuje určite teraz podporu. Pomáha to hlavne pri rozhovoroch s lekárom, pretože štyri uši počujú predsa viac ako dve a okrem toho určite budeš pohotovejšie reagovať ako tvoja oslabená a ustráchaná maminka. Nezabudni si zobrať blok a pero a dôležité informácie si ihneď zapíš.
3. spolupráca pri rozhodnutiach – ak sa mamička po rozhovore s lekármi a rodinou rozhodne pre liečbu mali by ste toto rozhodnutie niesť spolu. Dáva to neskutočnú silu a podporu! Svoje pochybnosti by si mala ty alebo ostatní príbuzní prejaviť ešte pred jej rozhodnutím!
4. dať pokoj – občas bude tvoja maminka potrebovať pokoj, nebude sa chcieť rozprávať – akceptuj to. I keď bude v nemocnici a bude si priať aby za ňou v niektorý deň neprišiel niekto na návštevu – znovu akceptujte to.
Z vlastnej skúsenosti viem, že chorí sa snažia pred príbuznými hrať ako sa cítia dobre a to stojí neskutočne veľa síl. Napokon bývajú unavení a preto potrebujú veľa spánku, telo vtedy znovu zbiera silu. Únava je vedľajší účinok ochorenia a aj samotnej liečby a pretrváva bohužiaľ aj po terapii.
5. zvuky a vône – môže sa stať, že maminka bude počas liečby a po liečbe veľmi citlivá na niektoré zvuky a vône, treba jej načúvať, napr. niekedy je potrebné vzdať sa aj niektorého obľúbeného parfému a podobne.
6. obľúbené jedlo – maminka možno nebude mať chuť do jedla, alebo naopak bude mať veľkú chuť na niečo – pomôž jej, poteší aj prinesené obľúbené jedlo aj do nemocnice
7. rozlomiť tabu – rozprávaj s ňou otvorene o jej pocitoch. Vieš rakovina to nie je len medicínsky problém, ide tu predovšetkým aj o veľmi hlboké emócie. Rozprávaj s ňou o jej strachu, o jej potrebách. Mlčanie dvojnásobne drása nervy
8. buď láskavá aj sama k sebe – rakovina sa týka celej rodiny. Zažívaš veľa stresu, musíš spracovávať veľa nových situácií. Mala by si sa starať aj o svoje psychické zdravie, ak treba navštív aj psychológa. Nezabudni, že aj ty si musíš vedieť povedať: „Teraz potrebujem pauzu!“ Odýchni si prenes tieto úlohy na ostatných príbuzných. Popros o pomoc susedov, priateľov a príbuzných. Pretože len ak dáš najavo, že pomoc potrebuješ tá pomoc iste príde. Naopak keď si to budeš len myslieť, že by to mali tí ostatní vidieť budeš veľmi sklamaná. Ani si nevieš predstaviť koľko katastrofy dokážu niekedy napáchať unavení príbuzní.
Len oddýchnutý človek môže byť plnohodnotnou oporou pre chorého!!!!!!!!!!!!
9 objatie – to je vždy potrebné, držanie za ruku, ukážeš jej, že si s ňou a tebe to tiež urobí dobre.
Chcéééém tu dať bodííííík a nemožeeeeem-
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

michalina7 Pozri príspevok
Dobry vecer,
dnes bola mamina u doktora-povedal jej,ze jej to vyoperuju...Mali by sme byt pokojny ...?Citala som,ze niekedy je lepsie to neotvarat,neoperovat...
Poradte...
Podelím sa so skúsenosťou s rakovinou v našej rodine. Rakovinu hrubého čreva diagnostikovali mojej mamine pred 1,5 rokom (má 70 rokov). Zistili jej tiež už vtedy metastázy na pečeni. Ozaj nič príjemné, pre nikoho. Bol to obrovský šok pre všetkých, nikdy dovtedy som sa takto "blizko" s rakovinou nestretla. Mamina sa rozhodla bojovať a "poslúchať" doktorov v všetkom - teda hlavne im veriť. Absolvovala operáciu a následnú chemoterapiu. Tých chemoterapií je veľké množstvo, ona sama už má asi piaty druh (aj tabletkové, aj vo forme infôzií). Niektoré zvládala lepšie, niektoré horšie. Smutné je to, že tým, že má metastázy, už vlastne s tými chemoterapiami nemôže prestať. Doktori povedali, že jej to budú dávať dovtedy, kým ich telo bude vládať prijímať. Hneď na začiatku chemoterapií sme jej so sestrou kúpili Cytoflavin (dúvam, že to nie je nepovolená reklama), ale myslím si, že možno aj vďaka týmto tabletkám sa ešte stále ako-tak drží. Užíva ich stále už 1,5 roka - 2 tabletky ráno a 2 večer. Doktorka o tých tabletkám vie a odsúhlasila ich, vraj je to dobrá vec. Keď teraz hodnotím spätne celý ten priebeh choroby, je mi hrozne smutno. Lebo vidím, ako sa to celé pomaly, ale isto zhoršuje :-(((. Bola veľmi energická, veselá, pekná žena. Prišla o všetky vlasy, schudla, máva hnačky, bolesti brucha, horúčky, nechuť do jedla, smutné nálady. Sú napr.dni, keď jej je zle a leží, potom napr. jeden týždeň jej je dobre a ako sama hovorí, vôbec jej nepridapá, že je chorá. Len tých lepších dní je postupne stále menej... Je doma, v nemocnici vlastne ani nebola, všetky chemo jej podávajú ambulantne.
Takže držím aj tvojej mamine palce, aby mala veľa sily bojovať proti chorobe.
0 0
michalina7 michalina7

michalina7 je offline (nepripojený) michalina7

Naozaj vam vsetkym dakujem za vase prispevky...Treba len dufat,verit,lubit ...Termin operacie ma 1.jula...
Neviete mi poradit naozaj dobreho doktora v tejto oblasti?Sme z Martina.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Veľmi dobrí chirurgovia sú v NOU na Klenovej v BA. Operovali ma tam 2x a aj pooperačná starostlivosť je veľmi dobrá. Nešetria na liekoch od bolesti, návštevy sú povolené kedykoľvek cez deň, sestričky veľmi milé. Liečia tam pacientov z celého Slovenska. Ale keď už máte termín 1.júla, akého doktora chcete poradiť?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

JarkaL Pozri príspevok
Veľmi dobrí chirurgovia sú v NOU na Klenovej v BA. Operovali ma tam 2x a aj pooperačná starostlivosť je veľmi dobrá. Nešetria na liekoch od bolesti, návštevy sú povolené kedykoľvek cez deň, sestričky veľmi milé. Liečia tam pacientov z celého Slovenska. Ale keď už máte termín 1.júla, akého doktora chcete poradiť?
Ja len Jarku poopravim,v NOU na Klenovej nie su velmi dobri,ale NAJLEPSI,vsetko to najlepsie z odbornikov v tejto oblasti na Slovensku je sustredene tam,tym vsak nechcem povedat,ze aj inde niesu dobri odbornici,ale Klenova je Klenova...
0 0
michalina7 michalina7

michalina7 je offline (nepripojený) michalina7

Ahojte,
dnes mamine oznamili,ze vyoperovat jej to nejdu,ale idu jej laparoskopicky odobrat vzorku...Je to naozaj potrebne??!
Poradte...
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Neviem, prečo zrazu nechcú operovať, je aj taká cesta, že sa najskôť podáva CHT alebo ožarovanie, aby sa nádor zmenšil a až potom sa operuje. Možno potrebujú vzorku na to, aby zistili typ nádoru, štádium a ktovie čo ešte, a podľa toho určia správnu CHT. To je len moja domienka, mal by Vám to vysvetliť lekár. Ja mám s lekármi takú skúsenosť, že čo na čo sa nepýtam, dopoveď nedostanem. Oni pozerajú do papierov, dávajú pečiatky a na rozhovor s pacientom bohužaľ nemajú čas, je nás tu naozaj veľa a chápem to. Ale mi niekedy chýba ten pocit dôvery, spolupatričnosti, musím ho hľadať inde, napr. na oddelení pri hospitalizácii, tam má lekárka viac času na rozhovor. Ale ak je to nutné, treba sa pýtať a pýtať, človeku je ľahšie, ak vie čo ho čaká a do čoho ide (aspoň u mňa to tak je, nechcem počúvať rozprávky, ale pravdu, aby som sa podľa toho vedela zariadiť).
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
michalina7
Pytas sa,ci jej spravili vsetky vysetrenia?Ano,vsetko je potvrdene...a plus najnovsie-ma metastazy na peceni!!!
Nepríjemná a o to viac komplikovaná situácia ...žiaľbohu

dnes bola mamina u doktora-povedal jej,ze jej to vyoperuju..
Obvoďák alebo chirurg na ambulancii ....?

Termin operacie ma 1.jula...
Neviete mi poradit naozaj dobreho doktora v tejto oblasti?Sme z Martina.
SKÚSTE
http://www.uvn.sk/main.php

Chirurgická klinika Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok
Poskytujeme ústavnú aj ambulantnú liečebnú starostlivosť pacientom z cca 60-tisícového spádového regiónu, ale v značnom rozsahu aj ostatným pacientom mimo spádu. Podieľame sa na zabezpečení urgentnej chirurgickej pomoci. K tomuto účelu na oddelení slúžia nepretržite pohotovostné chirurgické tímy. Máme 65 lôžok (2-6 lôžkové izby) v lôžkovej časti a 6 lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti s moderným prístrojovým vybavením. Ambulantnú starostlivosť zabezpečujú 2 ambulancie všeobecnej chirurgie a špecializované ambulancie (cievna, mamologická, onkologická). Slúžime aj ako vyučovacia základňa pre Katolícku univerzitu v Ružomberku.
Poskytujeme operatívnu starostlivosť na úrovni nemocnice chirurgického oddelenia III. typu. Okrem operácií v rámci všeobecnej chirurgie poskytujeme:

operácie štítnej žľazy (vyše 300 ročne)
operácie prištítnych teliesok
operácie pre hernie hiátu pažerákového
operácie pre reflux gastroezofageálny
totálne gastrektómie
resekcie pankreasu
resekcie pečene vrátane resekcií lalokových
orgán zachovávajúce výkony u poranení sleziny
subtotálne a totálne kolektómie
škála operácií pre karcinóm rekta
špecializovaná starostlivosť o chir.komplikácie u diabetikov v spolupráci s EÚ Ľubochňa

Laparoskopické operácie:

laparoskopické operácie žlčníka
laparoskopické operácie slepého čreva
laparoskopické operácie brušných prietrží
laparoskopické operácie pri gastroezofageálnom refluxe
JarkaL
návštevy sú povolené kedykoľvek cez deň
Tieto sú povolené v podstate na každom onkologickom oddelení v celej republike ....

dnes mamine oznamili,ze vyoperovat jej to nejdu,ale idu jej laparoskopicky odobrat vzorku...Je to naozaj potrebne??!
Áno je , nakoľko každé tkanivo sa totiž vždy odosiela na histologické vyšetrenie a je jedno , či sa jedná o predoperačné alebo pooperačné stavy .
To znemená , že pred operáciou sa odoberie laparoskopická vzorka , tá zistí momentálny stav a následne sa prikročí k resekcii .
Sú aj operácie , kde sa už počas nej urobí histologická kontrola / operačný team zatiaľ čaká / a na základe výsledku sa pokračuje vo výkone .
Tento výkon je buď menší - histológia je negatívna , že sa urobia len nutné výkony / resekcia nádoru / , nakoľko ďaľšie nie sú ptrebné .
Alebo je histológia pozitvny a vtedy dochádza k výkonom oveľa zložitejším , nakoľko je potrebné zájsť pri resekcii aj za hranice postihnutého , napadnutého miesta .
Histológia sa vykonáva aj pri takých " banálnych " operáciách , ako je napr. aj vybratie krčných mandlí , čo znamená , že vzorka vybratého tkaniva sa pošle do patričného labáku .........

JarkaL
Neviem, prečo zrazu nechcú operovať, je aj taká cesta, že sa najskôť podáva CHT alebo ožarovanie, aby sa nádor zmenšil a až potom sa operuje. Možno potrebujú vzorku na to, aby zistili typ nádoru, štádium a ktovie čo ešte, a podľa toho určia správnu CHT. To je len moja domienka, mal by Vám to vysvetliť lekár.
Aj to môže byť dôvod ....
Ja som mal najprv jednu operáciu / 1 nádor /, následne chemo z dôvodu zmenšenia a potom druhú / 2 nádory / ....
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
michalina7 Pozri príspevok
Ahojte,
dnes mamine oznamili,ze vyoperovat jej to nejdu,ale idu jej laparoskopicky odobrat vzorku...Je to naozaj potrebne??!
Poradte...
ak to lekári považujú za to naj tak áno, treba im veriť.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

michalina7 Pozri príspevok
Ahojte,
dnes mamine oznamili,ze vyoperovat jej to nejdu,ale idu jej laparoskopicky odobrat vzorku...Je to naozaj potrebne??!
Poradte...
Ako som už písala vyššie, treba komunikovať s lekármi, pýtať sa na všetky informácie.
Tvoja maminka je veľmi mladá a preto si chcú byť lekári zrejme istí svojimi postupmi. Tejto laparoskopii sa bežne hovorí Staging - laparoskopia alebo tzv. chirurgický tumor-staging. Ide tu vlastne o predoperatívnu diagnostiku, alebo pred - liečebnú diagnostiku. Zisťuje sa tu tiež, či je vôbec nádor resektabilný. Doteraz majú všetky výsledky v obrazoch a výsledkoch. Pomocou tejto techniky nazrú do brušnej dutiny, odoberú vzorky a tým majú obraz o tom v akom štádiu je ochorenie a podľa toho môžu ďalej pokračovať v liečbe či už chirurgickej alebo konzervatívnej.
Ak si si neistá ešte raz zdôrazňujem porozprávaj sa s lekárom a neboj sa zistiť názor aj z iného zdroja od iných lekárov.
0 0
michalina7 michalina7

michalina7 je offline (nepripojený) michalina7

Ahojte...
sme vdacni za kazdu odpoved...vdaka
0 0
michalina7 michalina7

michalina7 je offline (nepripojený) michalina7

buchac

Oznamil jej to chirurg v nemocnici...
a ty si na tom teraz ako?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
michalina7 Pozri príspevok
buchac

Oznamil jej to chirurg v nemocnici...
a ty si na tom teraz ako?
Od 2001 - to bol ten pohnutý rok - som čistý .

Už som aj vyradený z evidencie dispenzáru .
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

,
buchač Pozri príspevok
Od 2001 - to bol ten pohnutý rok - som čistý .

Už som aj vyradený z evidencie dispenzáru .
Uzasne, gratulujem.
Toto dokaze cloveka povzbudit. Dufam, ze sa zaradim aj s michelinou mamkou do tvojho klubu.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

JarkaL Pozri príspevok
,
Uzasne, gratulujem.
Toto dokaze cloveka povzbudit. Dufam, ze sa zaradim aj s michelinou mamkou do tvojho klubu.
Určite.
0 0
michalina7 michalina7

michalina7 je offline (nepripojený) michalina7

JarkaL,

musime len verit...
Pekny den vsetkym...
0 0
michalina7 michalina7

michalina7 je offline (nepripojený) michalina7

Zajtra ide mamina na biopsiu...drzte jej palce...vdaka...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať