Zavrieť

Porady

Odmena za pracovnú pohotovosť

Prosim vas, vie mi niekto na konkretnom príklade s /čísielkami/ ukazať vypočet mzdy pre zamestanca v zdravotnictve, u ktorého v rámci pracovnej pohotovosti došlo aj k výkonu práce nadcas a v mojom prípade aj prácu v noci. Z čoho vychadzam pri vypocte odmeny za pracovnu pohotovosť? § 96 hovori: "najmenej 20% /50%/ minimalneho mzdoveho naroku", t.j. minimalna mzda predpokladam. Môže mu zamestnávateľ vyplať aj 20% /50%/ z ineho vymeriavacieho základu ako minimalna mzda?
Naposledy upravil rumanova : 28.07.05 at 07:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Hronská Iveta
    rumanova
    Prosim vas, vie mi niekto na konkretnom príklade s /čísielkami/ ukazať vypočet mzdy pre zamestanca v zdravotnictve, u ktorého v rámci pracovnej pohotovosti došlo aj k výkonu práce nadcas a v mojom prípade aj prácu v noci. Z čoho vychadzam pri vypocte odmeny za pracovnu pohotovosť? § 96 hovori: "najmenej 20% /50%/ minimalneho mzdoveho naroku", t.j. minimalna mzda predpokladam. Môže mu zamestnávateľ vyplať aj 20% /50%/ z ineho vymeriavacieho základu ako minimalna mzda?
    Nebudem síce uvádzať presný výpočet, možno však pomôže aj znenie zákonov. V tomto prípade sa jedná o viac skutočností, takže postupne:
    1/ pracovná pohotovosť - sú dva druhy pracovnej pohotovosti:
    a) Pod pracovnou pohotovosťou na pracovisku sa rozumie pripravenosť zamestnanca na to, že v prípade potreby bude zavolaný k výkonu práce. Uskutočňuje sa na pracovisku. Za hodinu tejto pracovnej pohotovosti podľa Z.č. 311/2001, §96 ods.3 ZP patrí zamestnancovi náhrada nejmenej 50% minimálneho mzdového nároku v Sk pre prvý stupeň náročnosti práce, čiže minimálne 50% z 37,40 Sk.
    b) Pod pracovnou pohotovosťou mimo pracoviska sa rozumie pripravenosť zamestnanca na to, že v prípade potreby bude zavolaný k výkonu práce, je mimo pracovného času zamestnanca a uskutočňuje sa mimo pracoviska. Za hodinu pracovnej pohotovosti podľa Z.č. 311/2001, § 96 ods.3 ZP patrí zamestnancovi náhrada nejmenej 20% minimálneho mzdového nároku v Sk pre prvý stupeň náročnosti práce, takže opäť 20% z 37,40 Sk.

    Tu je teda potrebné vedieť, či sa jednalo o prac.pohotovosť na pracovisku, alebo mimo pracoviska a podľa toho zadáte 20%, resp. 50%. Nerozumiem presne tej vete, že vrámci pracovnej pohotovosti došlo aj k výkonu práce nadčas. Ak tým myslíte výkon inej práce, ako z dôvodu pracovnej pohotovosti, napr. pracovná pohotovosť bola nariadená mimo pracoviska, patrí Vám 20% z 37,40 Sk za hod., v tomto čase ste však boli aj v práci a vykonávali ste ešte inú činnosť - čo sa mi zdá nelogické, lebo máte pracovnú pohotovosť a teda by Vám zamestnávateľ nemal žiadnu inú prácu nadčas nariadiť.
    Takže skôr usudzujem, že ste vykonávali len pracovnú pohotovosť, ktorá je sama o sebe prácou nadčasovou, o čo hovorí aj §96 ods.1 -
    "Ak zamestnávateľ v odôvodnených prípadoch na zabezpečenie nevyhnutných úloh nariadi zamestnancovi alebo sa s ním dohodne, aby sa mimo rámca rozvrhu pracovných zmien a nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času zdržiaval po určený čas na určitom mieste a bol pripravený na výkon práce, ide o pracovnú pohotovosť."
    To, že sa jedná v tomto prípade o prácu nadčas je už teda zohľadnené v tých 20%, resp. 50%. Tu už osobitne podľa môjho názoru neprináleží ešte naviac príplatok za nadčas.
    2/ Ďalej píšete, že sa jednalo o prácu v noci, takže tu by mal byť ešte nočný príplatok:
    Za prácu v noci patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie (§123 ZP) najmenej 20% minimálneho mzdového nároku pre prvý stupeň. Nočná práca je práca vykonávaná v čase mzdi 22.hodinou a 6.hodinou (§98 a §90 ZP).

    Na záver už len upozornenie, že všetky percentuálne výpočty, ktoré majú vychádzať z "minimálneho mzdového nároku pre prvý stupeň" sa odvíjajú vždy z hodinovej minimálnej mzdy, čo je dnes tých 37,40 Sk. Toto bez ohľadu na to, či je zamestnanec odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou a bez ohľadu na to, do akej tarifnej triedy je zaradený.
    Naposledy upravil Hronská Iveta : 29.07.05 at 13:47

    sylva je offline (nepripojený) sylva

    sylva
    Vie mi niekto poradiť,ako to je s náhradou prac.pohotovosti u vodičov kamión.dopravy? Držať sa zákonníka práce (20% alebo 50% minim.mzdy) ako uvádza Iveta, alebo je pre mňa smerodatný zákon č. 121/2004 Z.z. o pracovnom čase a dobe odpočinku v doprave? Ten v § 36 ods.5 hovorí,že za hodinu prac.pohotovosti v rámci zmeny (u vodičov je pohotovosťou čas čakania,sprevádzania vozidla na lodi,sedenia na mieste spolujazdca pri striedaní šoférov) patrí vodičovi náhrada najmenej vo VÝŠKE hodinovej MIN.MZDY. Vopred vďaka za odpovede.
    Naposledy upravil sylva : 19.04.06 at 10:14 Dôvod: chybný údaj-oprava roku na 2004

    Odmena za pracovnú pohotovosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.