Zavrieť

Porady

predaj bytu problem

predal som byt v minulom roku z dlhom a to pozickov na nove okna ktoru brala cela bytovka avsak pani tuto pozicku nechce splacat s tym ze ona si uz byt zaplatila kedze su robene pozicky neviem ako zrejme na kazdy byt jednotlivo bytove druzstvo ma chce zalovat o tuto dlznu ciastku je to mozne?byt je odkupeny do osobneho vlastnictva pozicka bola brana zo stavebneho sporenia a to formou shodze a vecsiny.pani vedela ze okna sa budu splacat ale do zmluvy som to nedal-kde je pravda?pls o radu ths.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Špatná kúpno - predajná zmluva. Pani toho využila a okná ma grátis. Ty starosti a dlh. Lepšie sa poradiť pred ako po.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rastikk11 Pozri príspevok
predal som byt v minulom roku z dlhom a to pozickov na nove okna ktoru brala cela bytovka avsak pani tuto pozicku nechce splacat s tym ze ona si uz byt zaplatila kedze su robene pozicky neviem ako zrejme na kazdy byt jednotlivo bytove druzstvo ma chce zalovat o tuto dlznu ciastku je to mozne?byt je odkupeny do osobneho vlastnictva pozicka bola brana zo stavebneho sporenia a to formou shodze a vecsiny.pani vedela ze okna sa budu splacat ale do zmluvy som to nedal-kde je pravda?pls o radu ths.
Ešte nič nemusí byť stratené. Pokiaľ ste ten úver brali bytovka ako celok, tak vlastník bytu je povinný platiť úver zo zálohových predpisov. Ak podpisoval úverovú zmluvu každý majiteľ bytu osobitne, teda ak si poberateľom úveru ty osobne, tak ty si povinný platiť úver.

Treba si dať dohromady všetkú dokumentáciu k prípadu (úverovú zmluvu, kúpno predajnú zmluvu, prípadne predpis zálohových platieb) a poradiť sa s právnikom. Bez toho, aby sme videli tieto dokumenty ti nemôžeme relevantne poradiť. To, čo si uviedol, je príliš málo informácií.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 8a zákona č. 182/1993

ods. 6 ...Nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome zaväzujú aj právne úkony týkajúce sa domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku vykonané pred prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome.

§ 10
Ods. 3 Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. ...

§ 15 ods. 1
Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Povedal by som, že pôžička na okná, ako spoločná je nereálna. Asi bola robená celková rekonštrukcia. Niektorí vlastníci už mali vymenené okná. Nie je predpoklad, že Tí súhlasili s pôžičkou na všetky byty. Skôr by som povedal, že na okná bola vypracovaná individuálna zmluva na byty, ktoré nemali ešte vymenené okná.

Ak bola úhrada pôžičky dohodnutá cez mesačnú splátku do fondu opráv a nebola podmienená, že pri prevode, predaji bytu ju musí pôvodný vlastník vyrovnať, tak jej splátka prechádza na nového vlastníka.

V dome sme mali pôžičku cez FOaU. V priebehu splátky boli tri byty predané, nový vlastníci splácali mesačné splátky, aj napriek tomu, že bolo dohodnuté vyrovnanie pôžičky pri predaji bytu. Bolo to na dohode. Prípadná jednorázová úhrada by sa prejavila na predajnej cene.

Skúsiť môžeš všetko, čo by Ti pomohlo, aby pani pochopila, že by pôžičku mala splatiť ona. Ona bude okná využívať do budúcna.

Inak, charakter.
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

Najprv si treba jednoznačne vyriešiť otázku, kto, komu, za akých podmienok a na základe akej zmluvy požičal. Až potom možno prikročiť ku skúmaniu, kto je povinný pôžičku splácať.
0 0
Ella11 Ella11

Ella11 je offline (nepripojený) Ella11

Priateľ chce predať byt, ktorý je vo vlastníctve BD, nie v OV. Ako postupovať? Akúzmluvu urobiť?
Ďakujem.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ella11 Pozri príspevok
Priateľ chce predať byt, ktorý je vo vlastníctve BD, nie v OV. Ako postupovať? Akúzmluvu urobiť?
Ďakujem.

Treba isť na BD tam sa dozvieš všetko zbytočne ti budeme vypisovať postup tu, keď si treba situáciu zistiť u vlastníka. Ty sa so zmluvou nezapodievaj, je to zmluva o inom. Nemôžeš predávať to čo nieje tvoje. Tomu sa len hovorí "predaj"
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

Ella11 Pozri príspevok
Priateľ chce predať byt, ktorý je vo vlastníctve BD, nie v OV. Ako postupovať? Akúzmluvu urobiť?
Ďakujem.
priatel nemoze predat to, co nie je jeho,

v tychto pripadoch ide o prevod prav a povinnosti na BD, kde tento prevod za pritomnosti vsetkych zrealizuju priamo na mieste,


priatel by si mal vyriesit formu, za co odovzda prevadzajucemu peniaze,
vacsinou si to ucastnici riesia v zmluve, ktorej predmetom je odstupne za prevod...,
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ella11 Pozri príspevok
Priateľ chce predať byt, ktorý je vo vlastníctve BD, nie v OV. Ako postupovať? Akúzmluvu urobiť?
Ďakujem.
Ide o prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve a nájmom družstevného bytu. Má to hodnotu trhovej ceny bytu. Treba urobiť dohodu a družstvu to stačí oznámiť.

§ 230 obchodného zákonníka

Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
,,Ide o prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve a nájmom družstevného bytu. Má to hodnotu trhovej ceny bytu. Treba urobiť dohodu a družstvu to stačí oznámiť,,

+ taka mala drobnost uhradit dan 19% z rozdielu medzi kupou a predajom...

Ak nastane dodatocne problem medzi predavajucim a kupujucim je predavajuci v pripade nepriznana zisku v nezavideniahodnej situacii. Danovy unik je urcite za hranicou priestupku.

Tu sa ukazuje ( pri starsich bytoch s vkladom do druzstva v starych cenach s pred roku 1989 napr. 50000.-CSK ) nevyhoda clenskeho podielu v SBD oproti OV.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

felix1 Pozri príspevok
,,Ide o prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve a nájmom družstevného bytu. Má to hodnotu trhovej ceny bytu. Treba urobiť dohodu a družstvu to stačí oznámiť,,

+ taka mala drobnost uhradit dan 19% z rozdielu medzi kupou a predajom...

Ak nastane dodatocne problem medzi predavajucim a kupujucim je predavajuci v pripade nepriznana zisku v nezavideniahodnej situacii. Danovy unik je urcite za hranicou priestupku.

Tu sa ukazuje ( pri starsich bytoch s vkladom do druzstva v starych cenach s pred roku 1989 napr. 50000.-CSK ) nevyhoda clenskeho podielu v SBD oproti OV.
Cena nemusí byť v dohode vôbec uvedená. Čo je kúpna a čo predajná cena?
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Ci kupna alebo predajna cena, podla mna sa jedna o prijem. fyz. osoby. Je mi jasne ze ze sa to obchadza ako sa len da, ale co nie je na papieri da sa lahsie zneuzit z jednej alebo druhej zmluvnej strany. Obcas je aj tych 19% uhradit v daniach mensi vydovok, ako naklady na sudne poplatky a advokatov...
Aj ked sa vravi ze kde nie je zalobca tam nie je ani sudca, na trestnu sadzbu za tento danovy podvod ani radsej nechcem pomysliet.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

felix1 Pozri príspevok
Ci kupna alebo predajna cena, podla mna sa jedna o prijem. fyz. osoby. Je mi jasne ze ze sa to obchadza ako sa len da, ale co nie je na papieri da sa lahsie zneuzit z jednej alebo druhej zmluvnej strany. Obcas je aj tych 19% uhradit v daniach mensi vydovok, ako naklady na sudne poplatky a advokatov...
Aj ked sa vravi ze kde nie je zalobca tam nie je ani sudca, na trestnu sadzbu za tento danovy podvod ani radsej nechcem pomysliet.
Podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov je oslobodený príjem:
z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom. Takže možno bude prevod od dane oslobodený.
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Podľa § 9 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov je oslobodený príjem:
z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom. Takže možno bude prevod od dane oslobodený.


Obavam sa ze sa pri oslobodeni od dane jedna len o oficialne vedenu ciastku, uctovanu ako clensky podiel. Rozdiel medzi clenskym podielom ( vedeny v uctovnictve SBD) a predajnou sumou ( mozeme to nazvat odstupne ) je prijem fyz. osoby.

Ak ma niekto informacie priamo z dan. uradu vopred dakujem za upresnenie.
Naposledy upravil felix1 : 29.07.09 at 19:27
0 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

zajtra idem na sud lebo ma bytove druzstvo zazalovalo o nahradu sumy za okna kedze my pri predaji bytu dalo bd potvrdenie o tom ze na byte nieje ziadny dlh neurobilo chybu?bd sa ohana tym ze sme s manzelkou podpisali prehlasenie kde sa zavezujeme okna slacat ale do fondu oprav podla mna by to malo prejst na noveho vlastnika no neviem ked este niekto dnes stihne odpovedat budem rad .
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

a keby sa jednalo o zateplenie na dlh, tiež by to nesplácala? Máš individuálnu úverovú zmluvu? Asi nie. Na tom by som to postavila, že sa jednalo o akciu z fondu opráv, ktorá sa postupne spláca v predpise nájmu. Keby vo fonde bolo našetrené, tak by to na nového majiteľa tiež prešlo spolu s bytom, nie?
Zajtra napíš ako si dopadol.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rastikk11 Pozri príspevok
zajtra idem na sud lebo ma bytove druzstvo zazalovalo o nahradu sumy za okna kedze my pri predaji bytu dalo bd potvrdenie o tom ze na byte nieje ziadny dlh neurobilo chybu?bd sa ohana tym ze sme s manzelkou podpisali prehlasenie kde sa zavezujeme okna slacat ale do fondu oprav podla mna by to malo prejst na noveho vlastnika no neviem ked este niekto dnes stihne odpovedat budem rad .
Nabudúce skús lepšie sformulovať svoj príspevok, najmä používaj vety. Takto je to guča slov, ktoré dávajú len chaotický význam. Navyše si veľa podstatných údajov ani neuviedol, napr. akou formou vám boli prostriedky z fondu poskytnuté. Bola to nejaká zmluva o pôžičke?

Ale ak analyzujem to, čo si uviedol, tak ak predpokladám, ako to bolo, tak si myslím, že BD má pravdu a ty si povinný platiť.
Naposledy upravil Chobot : 25.01.10 at 12:08
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Záväzok bol na splácanie konkrétnymi osobami? Potom treba platiť.
Keby bolo napísané, že splátky budú vo forme zvýšeného príspevku do Fondu opráv, tak to by samozrejme prechádzalo na nového majiteľa.
Mali ste si to riešiť zvýšenou cenou bytu, už teda zarátať okna a dlh BD jednorazovo splatiť.
1 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

bolo prve pojednavanie a obhajobu sme postavili na tom ze ja sam som osobne nepodpisal ziadnu uverovu zmluvu .Je pravda ze sme spolu s manzelkou podpisali bd prehlasenie kde sa zavezujeme spalcat okna ale do fondu oprav,podla mojho nazoru by mal takyto zavezok prevziat kupujuci co sa v nasom pripade nestalo a bytove druzstvo uz taketo prehlasenie nedava .no sam som zvedavy ako rozhodne sud.BD operuje tym ze okna niesu v paragrafe o obnove bytoveho domu ze tam patri len fasada strecha a td. druhe pojednavanie sme odrocili tak neviem no ako to dopadne.Ide najmä o financnu stranku sice dlh na oknach je asi 2100 eur pravnicke som uz stihol zaplatit 150.Drzte palce.
0 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

Dnes som mal posledne pojednávanie a nedopadlo dobre sud resp. samosudkyňa dala za pravdu zalobcovy a ja som prehral ,preto prosím o vašu pomoc či isť ďalej alebo to nechať tak.Pridam viac podrobnosti:v roku 2008 sme na schodzy odsúhlasili uver vo výške 1200000 Sk na obnovu bytového domu t.j okna a strecha.Strecha sa urobila s prostriedkov ktoré už boli našetrené na fonde oprav f.o a uver sa použil na okna.Uver bol braný zo stavebnej sporiteľne bytovým družstvom ktoré následné vydalo prehlásenie ktoré sme s manzekou podpísali kde sa zaväzujeme splácať okna vo výške 36.000 Sk spolu s úrokom 52.000 Sk a to na splátky rozložené na 10 rokov.
Prakticky teraz tieto peniaze bytové družstvo odo mňa vymáha keďže som si to nedal do kúpnej zmluvy a s kupcom som sa dohodol iba ústne a svedka mam iba svoju manzelku.Pri predaji bytu my bytové družstvo vydalo potvrdenie kde sa uvádza že na uvedenom byte niesu žiadne dlhy ťarchy atd. okrem záložného práva na pozemok. Preto som v tomto čase predaja myslel za tento dlh prechádza na kupujúcu čo my aj sama ústne potvrdila že ho bude splacat.B.D. argumentovalo že uver na okna je samostatná položka účtovaná z fondu oprav a splácaná B.D. s tým že okna nepatria do obnovy bytového domu-patri tam iba fasáda strecha atd. Tak neviem mal som silne tušenie že sudkyňa sa z právničkou B.D pozná a tak bolo asi rozhodnuté vopred .Dlh my narastá a súdne trovy a právnik niečo stoji a tak isto neviem či ma význam sa odvolať a dať to na Krajsky sud. Píšte vaše názory pls pripadne čo ešte dopísať čomu nerozumiete ďakujem všetkým.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať