Zavrieť

Porady

predaj bytu problem

predal som byt v minulom roku z dlhom a to pozickov na nove okna ktoru brala cela bytovka avsak pani tuto pozicku nechce splacat s tym ze ona si uz byt zaplatila kedze su robene pozicky neviem ako zrejme na kazdy byt jednotlivo bytove druzstvo ma chce zalovat o tuto dlznu ciastku je to mozne?byt je odkupeny do osobneho vlastnictva pozicka bola brana zo stavebneho sporenia a to formou shodze a vecsiny.pani vedela ze okna sa budu splacat ale do zmluvy som to nedal-kde je pravda?pls o radu ths.
Usporiadat
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

rastikk11 Pozri príspevok
lienocka ja som nebol lakomy a okna som splacal ale ked ti niekto napise na papier ze dlh nemas a potom ho ziada by sa asi kazdy branil si myslim

pockaj ja mam pocit ze si to nejako mylis.. my sme zhodou okolnosti predavali byt teraz v aprili a tiez sme dokladali na kataster potvrdenie z BD a tam bolo a je to aj v zakone ze sa uvadza že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; toto museli tam uviest.. ze ty ako vlastnik mas voci nim este dlh za okna je ina vec.. to uz mali potvrdene na inom papieri..

je to presne aj v zakone.. ze co ma to potvrdenie obsahovat pozri presne §5 ods.2 z.č. 182/93 Z.z. o vlastníctve bytov

a to ze ty si si ako sukromna osoba vzal kvazi pozicku od BD na okna.. / co sa logicky nesplaca z fondu oprav.. lebo sak okna si si mohol aj od ineho vziat na pozicku ci zaplatit jednorazovo... tuto pozicku si uznal nejakym prehlasenim.. ako si uvadzal..

obavam sa ze toto nemas sancu uhrat.. a len si si zbytocne zvysil straty..
0 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

lienocka ja som sud prehral a okna splacam problem je v tom ze kupujuca si narokuje zmluvnu pokutu ze som jej to akoze zatajil ze nemoze predat byt .Ja si vsak myslim ze splacanie okien je medzi mnou a bd takze na zmluvu by to nemalo mat vplyv.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

rastikk11 Pozri príspevok
prosim vas poradaci o radu ,som uz hotovy prehral som sud s tym ze som podpisal prehlasenie s manzelkou ze sa zavezujem okna splacat a a vyhlasenie bytoveho druzstva ze v case predaja bytu nebol zavezok my bol nanic lebo vraj vtedy dlh nebol lebo boli zaplatene splatky.Teraz som skoro odpadol ked kupujuca odo mna ziada zmluvnu pokutu 5000 eur za to ze som porusil jeden clanok kde sa uvadza presne.......1/ Predávajúci prehlasujú, že na predmete zmluvy neviaznu žiadne iné ťarchy, okrem zákonného záložného práva v zmysle § 15 ods. 1 zák.č. 182/1993 Z.z. , ktorá ťarcha je uvedená na LV č. 12582, ani vecné bremená, obmedzenia, ani iné právne povinnosti, ktoré by akýmkoľvek spôsobom obmedzovali výkon vlastníckych práv k predmetným nehnuteľnostiam, že nemajú vedomosť o žiadnych žalobách, súdnych sporoch, nárokoch, procesoch, požiadavkách, vyšetrovaniach, rozhodcovských konaniach alebo konaniach, ktoré by hrozili v súvislosti s prevádzanými nehnuteľnosťami, alebo ktoré by sa akýmkoľvek spôsobom týkali nehnuteľnosti, vrátane najmä akýchkoľvek vykonávacích konaní súdneho, exekučného alebo správneho orgánu, že v predmetnom byte v okamihu jeho odovzdania nebude žiadna osoba prihlásená k trvalému alebo prechodnému pobytu, a že do dňa vkladu vlastníckeho práva do katastra v prospech kupujúcej podľa tejto zmluvy nezriadia v prospech tretích osôb žiadne vyššie uvedené práva a ani inak ho nezaťažia. a vraj ze som zatajil ze na byte je dlh mam zaplatit pokutu a to este neviem ci nechce kupujuca odstupit od zmluvy a odkial ja zoberiem peniaze?pomozte co by sa s tym dalo robit odkaz na kupnu zmluvu http://www.uloz.to/8841462/kupnana-zmluva-doc
Nevyzerá to pre teba ružovo. Ak je v zmluve skutočne také ustanovenie, ako sa uvádza v liste od právneho zástupcu, tak tá kupujúca má právo na tú zmluvnú pokutu. Neviem, prečo ste tú zmluvnú pokutu dali do zmluvy, ale súhlasil si s tým. Faktom je, že si pri predaji kupujúci neinformoval o tom, že je tam ešte povinnosť platiť okná, tajne si asi dúfal, že to bude ona dobrovoľne platiť. Mal si jednať otvorene a dohodnúť sa s ňou, ako budú tie okná vyriešené. Neurobil si tak, preto si si vyrobil dosť veľký problém. Ešte keby si na začiatku bol uhradil sumu za okná, čo nebola tak vysoká, bol by si predišiel týmto problémom. Obávam sa, že z tejto povinnosti bude veľmi ťažké vycúvať. Skús sa s kupujúcou dohodnúť, že uhradíš okná ihneď, čim ona bude môcť predať byt, aby si neuplatňovala tú pokutu. Alebo sa dohodnúť na inej sume.

Ale ak má na dosah ruky 5000 EUR, pochybujem, že sa toho len tak ľahko vzdá, najmä vzhľadom na problémy s predajom bytu, ktoré si jej tvojou tvrdohlavosťou spôsobil.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

rastikk11 Pozri príspevok
lienocka ja som sud prehral a okna splacam problem je v tom ze kupujuca si narokuje zmluvnu pokutu ze som jej to akoze zatajil ze nemoze predat byt .Ja si vsak myslim ze splacanie okien je medzi mnou a bd takze na zmluvu by to nemalo mat vplyv.
Splácanie áno, ale spôsobil si jej tým problém pri výkone vlastníckych práv - nemohla byt predať, lebo tam bol TVOJ dlh, o ktorom si ju neinformoval! Takže jej požiadavka je oprávnená. Aj tak sa čudujem, že ti nechal zájsť až tak ďaleko... že si sa nechcel dohodnúť už skôr. Čakaj exekučný titul... ak podáš námietky, bude nový súd. Za 5000 EUR sa ona bude súdiť na betón.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ako ste zadefinovali tú zmluvnú pokutu v zmluve? Tie tvoje skenovačky si do počítača ukladať nebudem, otvoriť mi to nejde. Daj to sem ako prílohu alebo skopíruj text.
4 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

dnes som dostal dalsiu zalobu a to kupujuca chce odo mna zmluvnu pokutu 150.000 ze som jej zatajil okna.pri predaji bytu pred podpisanim kupnej zmluvy som mal v ruke prehlasenie bytoveho druzstva ze nic nedlhujem okrem pozemku ktori mal kazdy.kedze som mal za to ze ked niesu ziadne dlhy ani ja nic nemusim platit ,ale kupujuca ma zazalovala o zmluvnu pokutu aj ked to vedela a ja som jej to povedal a ona zo slovami ze nieje problem.uz nema sil ....nedost ze uz po rozhodnuti sudu okna splacam chcu odo mna este 150.000 a dnes my pravnicka mimochodom rovnaka aka bola v spore so mnou resp.zastupovala bytove druzstvo:vybral som si ju preto lebo je tychto veci znala ze ma bude zastupovat ale za odpoved sudu na zalobu a predlozenie dokazov chce 400 eur a za zastupovanie na sude dalsich400 ,ale ze neni taka tak spolu len.....400 eur sa my hlava zatocila ,ide o to ze som vsetky peniaze investoval do stareho domu a splacam este aj pozicky a zijem z vyplaty do vyplaty.strategia mojej pravnicky spociva v tom ze kupujuca sa oboznamila s bytom a vedela ze su tam okna lebo boli menene na celej bytovke,kedze o tom vedela nema pravo zalovat.este jedna vec predlozila dokaz ze bytove druzstvo jej vydalo potvrdenie ze na byte sa splacaju okna ,ale pravnicka jej odpisala ze ich splacam ja takze na byt neni nijake zalozne pravo ale je to len pozicka medzi mnou a bd.ja uz neviem ako dobre urobit prosim vas o radu dole davam aj kupno predajnu zmluvu.dakujem vsetkym co poradia.

KÚPNA ZMLUVA O PREVODE VLASTNÍCTVA BYTU
uzatvorená v zmysle § 5 Zák. č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnkov a § 588 a nasl. Obč. zákonníka, medzi:
Predávajúci: a kupujúca:
/ v ďalšom len predávajúci a kupujúca /
Článok I. – Predmet zmluvy

1/ Predávajúci osvedčili, že sú bezpodielovými spoluvlastníkmi nehnuteľností v k.ú. Prešov, obec Prešov, okres: Prešov, vedených Správou katastra v Prešove, a to: a/ bytu č. , b/ spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a spoluvlastníckeho podielu k pozemku parc.čv pomere 1/1. 2/ Nehnuteľnosti uvedené v bode 1 sú zapísané na LV č.12582, k.ú. Prešov, okres: Prešov, vedenom na Správe katastra v Prešove. 3/ Predávajúci odpredávajú týmto nehnuteľnosti popísané v bode 1. v celosti, vrátane príslušenstva, ktorými sú veci vo vlastníctve predávajúcich, a sú nimi určené na to, aby sa s nehnuteľnosťou užívali, do výlučného vlastníctva kupujúcej za dohodnutú kúpnu cenu 2.030.000,00 SKK / slovom Dvamiliónytridsať tisíc korún slovenských /.

Článok II. – Popis a rozloha bytu
1/ Prevádzaný byt č.36 pozostáva z troch izieb a príslušenstva, ktorým sa rozumie WC, kúpeľňa, kuchyňa, predsieň , špajza, balkón a pivnica č. 36a o výmere 1,66 m2.
2/ Súčasťou bytu je jeho vnútorné vybavenie, a to: vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové bytové prípojky, prípojky STA, okrem tých, ktoré sú určené na spoločné užívanie, ďalej vstavané skrine, poštová schránka, zvonček, kuchynská linka, plynový sporák, vodovodné batérie, vaňa, radiátory, merače vody a káblová TV.
3/ Celková výmera podlahovej plochy bytu je 79,00 m2 .





Článok III. – Určenie a popis spoločných častí, spoločných zariadení domu a príslušenstva
1/ S vlastníctvom bytu je spojené spoluvlastníctvo spoločných častí, spoločných zariadení domu a príslušenstva a spoluvlastnícky podiel na pozemku.
2/ Spoločnými časťami domu sú najmä : základy domu, strecha, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie, zvislé konštrukcie, ktoré sú nevyhnutné pre jeho podstatu a bezpečnosť a sú určené na spoločné užívanie.
3/ Spoločnými zariadeniami sú najmä: technický suterén, spoločné zariadenia a priestory, spoločná anténa, bleskozvod, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové domové prípojky, ktoré sú určené na spoločné užívanie, slúžia výlučne domu a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu, v ktorom je prevádzaný byt umiestnený.
4/ Predávajúci odpredávajú aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a spoluvlastnícky podiel k pozemku, ktorého veľkosť je 79/2923 k celku, vedený na LV čPrešov, obec: Prešov, okres: Prešov, Správou katastra Prešov.



Článok IV. – Technický stav domu a bytu
1/ Kupujúca vyhlasuje, že pred uzavretím tejto zmluvy sa oboznámila so stavom nehnuteľností, ich stav jej je dobre známy a tieto v tomto stave od predávajúcich nadobúda.


Článok V. – Hodnota nehnuteľností
1/ Predávajúci odpredávajú predmet zmluvy za cenu podľa čl. I bod 3 zmluvy, ktorá cena bola určená dohodou, a to sumou 2.030.000,00 SKK / slovom Dvamiliónytridsaťtisíc korún slovenských /.
2/ Kupujúca kupuje predmet zmluvy do výlučného vlastníctva a predmet kúpy pozná.




Článok VI. – Spôsob úhrady kúpnej ceny
1/ Kupujúca sa zaväzuje uhradiť kúpnu cenu v 2 splátkach, v špecifikácii:
- časť kúpnej ceny vo výške 1.500.000,00 SKK ( slovom: Jedenmilión päťstotisíc korún slovenských / v lehote 15 dní odo dňa podania návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra podľa tejto Zmluvy z prostriedkov hypotekárneho úveru poskytnutého kupujúcej Slovenskou sporiteľňou, a.s.,na tento účel, na bankový účet určený predávajúcimi, účet č. : pobočka Prešov
- časť kúpnej ceny vo výške 500.000,00 SKK ( slovom: päťstotisíc korún slovenských ) v lehote 25 dní odo dňa podania návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra podľa tejto Zmluvy z prostriedkov pôžičky poskytnutej kupujúcej jej zamestnávateľom, Krajským riaditeľstvom
- časť kupnej ceny 30.000.- SK bude vyplatená pri podpise tejto zmluvy.


Článok VII.- Osobitné ustanovenia
1/ Predávajúci prehlasujú, že na predmete zmluvy neviaznu žiadne iné ťarchy, okrem zákonného záložného práva v zmysle § 15 ods. 1 zák.č. 182/1993 Z.z. , ktorá ťarcha je uvedená na LV č. 12582, ani vecné bremená, obmedzenia, ani iné právne povinnosti, ktoré by akýmkoľvek spôsobom obmedzovali výkon vlastníckych práv k predmetným nehnuteľnostiam, že nemajú vedomosť o žiadnych žalobách, súdnych sporoch, nárokoch, procesoch, požiadavkách, vyšetrovaniach, rozhodcovských konaniach alebo konaniach, ktoré by hrozili v súvislosti s prevádzanými nehnuteľnosťami, alebo ktoré by sa akýmkoľvek spôsobom týkali nehnuteľnosti, vrátane najmä akýchkoľvek vykonávacích konaní súdneho, exekučného alebo správneho orgánu, že v predmetnom byte v okamihu jeho odovzdania nebude žiadna osoba prihlásená k trvalému alebo prechodnému pobytu, a že do dňa vkladu vlastníckeho práva do katastra v prospech kupujúcej podľa tejto zmluvy nezriadia v prospech tretích osôb žiadne vyššie uvedené práva a ani inak ho nezaťažia.
2/ Pre prípad, že sa tvrdenia predávajúcich v Čl. VII bod 1 tejto zmluvy ukážu ako nepravdivé, a to bez ohľadu na zavinenie predávajúcich, je kupujúca oprávnená pre právne vady od tejto zmluvy odstúpiť. V takomto prípade sa zmluva ruší od začiatku a zmluvné strany sú povinné bezodkladne si vrátiť všetky plnenia podľa tejto zmluvy. Právne účinky odstúpenia nastávajú dňom doručenia písomného odstúpenia predávajúcim na adresu vyššie uvedenú doporučenou zásielkou. Rovnaké účinky ako doručenie má i odmietnutie jeho prevzatia, resp. posledný deň odbernej lehoty prepravcu v prípade jej neprevzatia.
3/ Bytový dom je v správe Bytového družstva Prešov a kupujúca prehlasuje, že pristupuje k Zmluve o výkone správy.
4/ Zmluvné strany sa dohodli, že fyzické odovzdanie bytu a prevzatie predmetného bytu zrealizujú v lehote od 22.06.2008 do 06.07.2008. Pre prípad, že predávajúci budú s odovzdaním bytu v omeškaní, je kupujúca oprávnená vypratať predmetný byt podľa vlastného uváženia a predávajúci týmto udeľujú kupujúcej k vyprataniu plnú moc.
5/ Pri odovzdaní bytu bude medzi zmluvnými stranami vyhotovený odovzdávací protokol v 2 exemplároch, v ktorom bude uvedený najmä stav energií k dátumu odovzdania bytu.
6/ Predávajúci sa zaväzujú do vypratania bytu uhrádzať príspevky do fondu prevádzku, údržby a opráv, poplatok za výkon správy, ako aj preddavky za služby spojené s užívaním bytu.
7/ Zmluvné strany sa dohodli, že pre prípad, ak nebude kúpna cena uhradená v lehotách a sumách dojednaných touto zmluvou, vzniká predávajúcim oprávnenie od tejto zmluvy odstúpiť a kupujúca je povinná uhradiť predávajúcim zmluvnú pokutu vo výške 150.000,00 SKK ( slovom: Jednostopäťdesiattisíc korún slovenských ). Zároveň sa zmluvné strany dohodli, že pre prípad, ak predávajúci porušia ustanovenia čl. VII bod 1 a bod 4 tejto zmluvy, sú povinní uhradiť kupujúcej zmluvnú pokutu vo výške 150.000,00 SKK ( slovom: Jednostopäťdesiattisíc korún slovenských ) a kupujúcej zároveň vzniká právo od tejto zmluvy odstúpiť.
Kupujúci preberá záložné právo,ktoré je zriadené na nehnuteľnosť a to byte a pozemku zapísané v L.v .č 12582 K.ú Prešov.Záložné právo je zriadené v Slovenskej Sporiteľni a.s Bratislava pre kupujúcu.


Článok VIII. – Záverečné ustanovenia
1/ Práva a povinnosti zmluvných strán touto zmluvou neupravené sa spravujú príslušnými ustanoveniami platnej právnej úpravy, meniť ju je možné len formou písomných dodatkov podpísaných obidvoma zmluvnými stranami.
2/ Zmluva má 3 strany, je vyhotovená v 7 rovnopisoch, nadobúda platnosť dňom jej podpísania a účinnosť dňom povolenia vkladu vlastníckeho práva k predmetu zmluvy do katastra nehnuteľností vedenom na Správe katastra v Prešove.
3/ Zmluvné strany prehlasujú, že si vzájomnú totožnosť preukázali zákonom stanoveným spôsobom, zmluvu prejednali, rozumejú jej a na znak súhlasu s jej obsahom a účelom túto vlastnoručne podpisujú.
4/ Návrh na vklad do katastra nehnuteľností podávajú predávajúci. V Prešove, dňa .................... .............................................. ................................................ predávajúci kupujúca .................................................
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

nečítal som celú tému podrobne a nepoznám ani odôvodnenie súdneho rozhodnutia, ale skúsm môj názor v krátkosti. Súd zrejme právoplatne rozhodol, že splátky za okná musíš splácať. Je zrejmé, že splátky za okná sa neuhrádzajú z FO domu. Ja si teda myslím, že splátky za okná niesú dlhom viazaným na byt. Otázkou je, k čomu ťa zaviazal súd, či splátky uhrádzaš kupujúcej alebo SBD. Toto je podľa mňa rozhodujúce. Ak ťa súd zaviazal splácať splátky za okná SBD, nijakým spôsobom to nebráni kupujúcej byt predať, pretože ide o vzťah medzi tebou a SBD. Dôležitou otázkou však je forma zabezpečenia úveru, čím bolo ručené? Predpokladám, že byt sa ako zábezpeka nenechával. Problémom z časti môže byť, ak je zábezpeka fond opráv domu elebo spoločný časti alebo zariadenia domu.
Podľa môjho názoru sa kupujúca snaží získať bezdôvodné obohatenie vo forme zmluvnej pokuty, pretože z právneho úkonu na splácanie dlhu jej nevyplývajú žiadnepovinnosti.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ak idem na to len tak sedliackym rozumom, tak mi to vychádza tak, že ty si byt predal, dlh si nemal v čase predaja preto, lebo vtedy si mal všetky splátky aj poplatky do FO uhradené. Ak BD tvrdí, že na základe hlasovania nadpolovičnej väčšiny vzalo úver na výmenu okien, ale nie pre všetkých vlastníkov bytov, tak tí, ktorých sa to týkalo, podpísali družstvu, že budú svoj podiel úveru splácať. Asi ste nemali všetci rovnaké okná, takže každý platil inak. Ak je to len medzi tebou a BD, tak je to tvoj dlh, a na základe toho si aj prehral súd o splácanie okien. Teraz uvažujem, ak je to len tvoj dlh, ako by mohol tento dlh ovplyvniť vlastnícke právo novej majiteľky? Na byte neviazne žiadna ťarcha ani vecné bremeno, ani nič, ona nemá podlžnosti, byt patrí do jej výlučného vlastníctva aj s novými oknami, ktoré BD splácaš ty. Do FO platí len vlastník bytu, teda tvoja splátka za okná nemôže ísť do FO. Takže ja si myslím, že to BD pochybilo, ak jej neumožnilo takýto byt predať. Ale môže to byť aj inak.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Čítala som celú tému od začiatku, keď som išla písať, medzitým majkii tu už stihol pridať príspevok, vidím, že aj on má rovnaký názor.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Majkii vyslovil presne to, čo som ti chcela napísať v časti vyjadrenia: splátky za okná niesú dlhom viazaným na byt, teda neviaznu na predmete zmluvy v zmysle Článok VII.- bod 1.

Problém je v tom, že ty si to tvrdil - a pravda vyšla najavo až po súdnom rozhodnutí. Bytové družstvo preto nemalo istotu pri vydávaní potvrdenia v priebehu súdneho konania, že jej môže také potvrdenie vydať, či súd nerozhodne, že sa splátky skutočne vzťahujú na byt. Opatrnosti družstva sa preto netreba čudovať.
Chápem tiež vlastníčku bytu, že ak nemohla z tohto dôvodu disponovať so svojím vlastníctvom v roku 2008, v tomto roku predá byt už len za oveľa nižšiu cenu, ktorú hádam ani tá zmluvná pokuta nepokryje.

Tak sa pozrime na paragrafy 544 až 545a obč.z. o zmluvnej pokute, či a ako sa možno brániť.
Podľa § 544 (1) Ak strany dojednajú pre prípad porušenia zmluvnej povinnosti zmluvnú pokutu, je účastník, ktorý túto povinnosť poruší, zaviazaný pokutu zaplatiť, aj keď oprávnenému účastníkovi porušením povinnosti nevznikne škoda.

Podľa môjho nárzoru vyhlásenie o tom, čo je podľa tvojho vedomia pravda v čase podpisu zmluvy, nie je zmluvná povinnosť. K nepravdivosti sa vzťahuje dôsledok uvedený v článku II, odstúpenie od zmluvy. (Žiaľ, je tam a to, že sa ten bod dá uplatniť, bez tvojho zavinenia.) Tento celý bod by si ale vykríkať nemal, lebo ti odstúpenie od zmluvy doručí, čo môže urobiť aj na pojednávaní - prostredníctvom súdu v zápisnici (§ 41 ods. 3 obč. súd.poriadku). Drž sa toho, že sa to nevzťahuje na zmluvnú pokutu. Pre každý prípad si skontroluj aj dátumy, kedy sa o nepravde tvojho tvrdenia dozvedeli, teda kedy nastala právna skutočnosť odôvodňujúca odstúpenie uplatniť. To má význam preto, lebo právo odstúpiť od zmluvy sa premlčuje v 3-ročnej premlčacej dobe (§§ 100 ods. 2 a 101 obč.z.). Vyrukovanie s tým teda odkladaj čo najdlhšie.
Ešte k tomu: nemožno si nárokovať aj odstúpenie od zmluvy aj zmluvnú pokutu naraz.

Čiže v článku VII ods. 1 vidím povinnosti:
- že v predmetnom byte v okamihu jeho odovzdania nebude žiadna osoba prihlásená k trvalému alebo prechodnému pobytu,
- a že do dňa vkladu vlastníckeho práva do katastra v prospech kupujúcej podľa tejto zmluvy nezriadia v prospech tretích osôb žiadne vyššie uvedené práva a ani inak ho nezaťažia.
Tieto zmluvné povinnosti si splnil. Keby v zmluve neboli žiadne povinnosti uvedené, podľa súdnej praxe by sa zmluvná pokuta vťahovala na akékoľvek porušenie zmluvy, čo sa teraz uplatniť nedá. Takže musíš tvrdiť, že si tieto povinnosti, na ktoré sa vzťahuje zmluvná pokuta, neporušil.

Ďalšia možnosť: Ak sa ukáže oprávnenosť zmluvnej pokuty, musí sa zaplatiť aj vtedy ak nevznikne škoda. Zaplatiť sa nemusí vtedy, ak dlžník dokáže, že nesplnenie povinností zo zmluvy viazané na zmluvnú pokutu nezavinil = § 545 ods. 3, že si ani nemal vedomosť o nejakom splácaní, lebo sa to robilo do fondu. Keď teda chceš naťahovať konanie, môžeš tvrdiť, že to zavinilo družstvo - aj tým, že osobné záväzky si dalo splácať cez fond, aj tým, že odmietlo vydať vlastníčke potvrdenie o nezaťažení bytu dlhmi. Naopak, ty si bol v dobrej viere - a tiež podvedený, atď.

Nakoniec, novodplnený § 545a zmierňuje následky dojednaných vysokých zmluvných pokút, o čo by si sa tiež mohol oprieť:

§ 545a

Neprimerane vysokú zmluvnú pokutu môže súd znížiť s prihliadnutím na hodnotu a význam zabezpečovanej povinnosti. Ak veriteľ nie je oprávnený požadovať náhradu škody spôsobenej porušením povinnosti, na ktorú sa zmluvná pokuta vzťahuje, súd prihliadne aj na výšku škody, ktorá porušením povinnosti vznikla, a na to, o koľko zmluvná pokuta presahuje rozsah vzniknutej škody.
7 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Samozrejme, nielen Majkii ale aj Kvaka stihla napísať ten istý názor, ako mám ja. Len mne to písanie dlšie trvalo
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

My sme sa poistili tým, že v zmluve o splácaní úveru za výmenu okien v byte sme zaviazali dlžníka tak, že ak by chcel previesť byt na inú osobu musí zaplatiť dlhovanú sumu aj s príslušným pravdepodobným úrokov, alebo nový vlastník sa písomne zaviaže, že tento dlh preberá.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mária, ja som si tvoju radu prečítala, je super, ako vždy. Prosím ťa, čo on vlastne z tohoto porušil?
P
redávajúci prehlasujú, že na predmete zmluvy neviaznu ...
- ani iné právne povinnosti, ktoré by akýmkoľvek spôsobom obmedzovali výkon vlastníckych práv k predmetným nehnuteľnostiam,
- že nemajú vedomosť o žiadnych žalobách, súdnych sporoch, nárokoch, procesoch, požiadavkách, vyšetrovaniach, rozhodcovských konaniach alebo konaniach, ktoré by hrozili v súvislosti s prevádzanými nehnuteľnosťami, alebo ktoré by sa akýmkoľvek spôsobom týkali nehnuteľnosti, vrátane najmä akýchkoľvek vykonávacích konaní súdneho, exekučného alebo správneho orgánu.
0 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

BYT VCASE PREDAJA NEBOL NICIM VIAZANY A BD MY VYDALO POTVRDENIE ZE DLH TAM NENI.POZICKU NA OKNA SPLACAM BD AKO POZICKU NA OKNA.MYSLIM SI ZE AK SA TO BYTU NETYKA RESP.SPLACAM POZICKU BD CO ARGUMENTOVALO AJ BD NIJAKY PROBLEM PRI PREDAJI BYTU BY NEMAL BYT.A ESTE JEDNO V CYSE PREDAJA SOM NEMAL VEDOMOST ZE SA VOBEC BUDEM SUDIT Z BD KEDZE MY VYDALO POTVRDENIE ZE NAMAM DLH POVAZOVAL SOM TO ZA UZAVRETE AZ DO CASU KYM SOM NEPREHRAL SUD.LEN DUFAM ZE TO NEPREHRAM LEBO ZALUJE MA POLICAJTKA A KTOVIE AKE MA ONA ZNAMOSTI.
0 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

DOZVEDEL SOM SA AJ NOVU SKUTOCNOST A TO ZE KUPUJUCA ZALUJE BD O 600.000 SK ZE NEMOHLA PREDAT BYT A VZNIKLA JEJ SKODA KLESNUTIM CENY NEHNUTELNOSTI.BOJIM SA JEDNEHO CI PRAVNICKA BD MA NECHCE POTOPIT A ZACHRANIT BD LEBO SOM SI JU VYBRAL NA ZASTUPOVANIE NEJAK SA V TOM NEVYZNAM.ESTE MY HOVORILA ZE,MA POUCI COM MAM HOVORIT.PREDSTAVUJEM SI TO ASI TAK HLAVNE JE DOKAZAT KEDY SA KUPUJUCA DOZVEDELA O SPLATKACH ZA OKNA A TO 4.8.2010 KED JEJ BD POSLALO NA ZIADOST PREDAJA BYTU ZE ZAVEZOK EXISTUJE A VYDANIE VYHLASENIA ZE NEEXISTUJU ZIADNE NEDOPLATKY BOLO NEPRAVDIVE ,VYDAT NEMOZNO.. ,ALE JA SOM JEJ O SPLATKACH ZA OKNA POVEDAL ESTE V JUNY 2008 KED KUPOVALA BYT A MOZEM POUZIT AKO SVEDKA MOJU MANZELKU AJ RODICOV TAK NEVIEM
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať