Zavrieť

Porady

daňový odpis dlhodobého drobného majetku

Prosim o radu. Zaradujem hmotny majetok, ktoreho obstaravacia cena je mensia ako 30tis.Skk, ale jeho prevadzkovo technicke urcenie je dlhsie ako 1 rok (uctovne ho podla prikazu materskej spolocnosti odpisujeme 18 mesiacov). Z uvedeneho dovodu ho interne evidujem ako dlhodoby drobny hmotny majetok. Podla mojich informacii sa predmetny majetok danovo odpise do vysky 100% v roku zaradenia, nakolko v zmysle zakona o dani z prijmu mohol ist priamo do danovych vydavkov/nakladov. Kolega mi vsak tvrdi, ze takyto majetok sa danovo odpisuje v sulade s uctovnymi odpismi...je to pravda ? a ak ano, podlozte mi to prosim konkretnymi paragrafmi....dakujem
Martinez
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  bea je offline (nepripojený) bea

  bea
  Vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004 je Usmernenie MFSR a v ňom sa o.i. uvádza
  "Hmotný majetok ktorého ocenenie je 30 000 Sk a nižšie, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, zaradený do dlhodobého hmotného majetku, je aj po 31. decembri 2003 do daňových výdavkov zahrňovaný v súlade s účtovníctvom."

  Takže v takomto prípade sa daňové odpisy = účtovným.

  kojur je offline (nepripojený) kojur

  kojur
  Takýto majetok sa daňovo odpisuje v súlade s účtovnými odpismi - odpisovým plánom.
  Tento odpis je uznaný ako daňový výdavok v zmysle § 2 písm.i/ z.č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

  martinez je offline (nepripojený) martinez

  martinez
  Ok dakujem....avsak §2,i ZDP je dost vseobecne ustanovenie... ani §19 ani §§22-29 problematiku neupravuju..... mozno je k tomu vydane nejake usmernenie MF SR...

  cleo je offline (nepripojený) cleo

  cleo
  Pokiaľ ja viem, tak stale platí, že daňový odpis by sa nemal rovnať účtovnému, lebo každý má úplne inú podstatu. DO kašle na nejakú dobu použiteľnosti, podľa kt. je alebo by mal byť zostavovaný plán účt. odpisov. Môžeš to spokojne odpísať 100% do N v roku zaradenia, zákon o DzP ti to dovoľuje.

  martinez je offline (nepripojený) martinez

  martinez
  ok, tiez diky za nazor..... uprimne povedane, najradsej by som to danovo odpisoval v sulade s uctovnym odpisom, aby som sa na konci roka nemusel kaslat s upravou zakladu dane (uctovne odpisy minus danove odpisy)..... problem je vsak v tom, ze to neviem nicim podlozit....

  ak to nepodlozim paragrafmi, odpisem to 100% v roku zaradenia....a budem musiet robit rozdiel UO a DO...

  kojur je offline (nepripojený) kojur

  kojur
  Našiel som jedno mnou vydané staršie metodické usmernenie, z ktorého citujem:
  " Dlhodobý hmotný majetok je hmotný majetok, ktorý má samostatné technicko-ekonomické určenie, dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok a obstarávaciu cenu vyššiu ako 30 000 Sk.
  Ak si daňovník obstará hmotný majetok, ktorý nespĺňa vyššie uvedené podmienky v takýchto prípadoch sa výdavky na jeho obstaranie zahrnú do základu dane za rovnakých podmienok, ako tento majetok ovplyvňuje výsledok hospodárenia. To znamená, že ak sa daňovník rozhodne tento majetok považovať za :
  a) majetok krátkodobého charakteru, účtuje o ňom ako o spotrebe materiálu na účte 501, potom sa zahrnie jednorázovo do základu dane , tzv. drobný krátkodobý hmotný majetok,
  b) majetok dlhodobého charakteru, účtuje o ňom na účte 022 – samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, potom výdavky na jeho obstaranie vchádzajú do základu dane len prostredníctvom odpisov ( keďže dlhodobý hmotný majetok má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok aj odpisovanie by malo trvať dlhšie ako jeden rok), tzv. drobný dlhodobý hmotný majetok.
  Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva nemôže zaradiť nadobudnutý majetok do hmotného majetku podľa zákona o dani z príjmov, môže ho považovať za dlhodobý hmotný majetok a odpisovať podľa účtovného odpisového plánu. Účtovné odpisy budú potom v súlade s § 2 písm. i) ZDP aj uznaným daňovým výdavkom.
  Z uvedeného vyplýva, že zákon o dani z príjmov platný od 01.01.2004 umožňuje postupovať pri DHM nespľňajúcom podmienky výšky obstarávacej ceny pre daňové odpisovanie (daňovú uznateľnosť odpisov) v zmysle toho, ako sa daňovník rozhodne pri účtovnom odpisovaní.
  Toto rozhodnutie musí byť stanovené vo vnútropodnikovej smernici organizácie a musí sa použiť pre všetky druhy dlhodobého hmotného majetku, ktoré nespľňajú zákonom stanovené podmienky pre ich zaradenie."
  Toto usmernenie vychádza z Usmernenia MF SR vo FS 2/2004.

  daňový odpis dlhodobého drobného majetku

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.