Zavrieť

Porady

Samozdanenie sluzby z Čiech

zazi zazi

zazi je offline (nepripojený) zazi

Dobrý deň!
Mám fa z Čiech na ktorej je uvedené átum zdanitel.plnenia 8.7.2009
dátum vystavenia 12.8.2009
Fa prišla 14.8.2009. Na faktúre je uvedená oprava a údrzba chladenia mliečnice.Hodnita fa je bez dph. V ktorom mesiaci ju mám dať do samozdanenia?
Naposledy upravil Dav : 16.01.11 at 19:09
Usporiadat
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Česká firma nám montovala výstavný stánok na výstave konanej na Slovensku v dňoch 22.-24.09.2011, faktúru vystavili 30.09.2011 aj dátum zdaniteľného plnenia (v ČR používajú tento pojem) dali 30.09.2011, ale nemal by byť dátum dodania služby posledný deň výstavy, t.j. 24.09.2011? Vopred ďakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

slovenská s.r.o. odoberá telekomunikačnú služby z Rakúska - Orange Austria. Na faktúrach je vyčíslená rakúska DPH 20% a na FA nie je uvedené IC DPH odberatela (nás).

Je podla Vás správne, ked predoslá úctovnícka robila na takúto FA samozdanenie? Podla mna nie. Kedze DPH je zahrnutá v cene, nevidím dôvod robit samozdanenie.

Ja plánujem klientovi poradiť, aby nahlásil Orangu IC DPH, a potom by mal Orange vystavovat FA bez DPH, a my by sme robili samozdnanie.

Kým FA neobsahuje IC DPH odberatela, a obsahuje vycíslenú DPH zo zahraničia, tak to do DP DPH podla mna nejde.

Ak máte iný názor, rada privím radu. Ďakujem.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

zk24 Pozri príspevok
Ahojte,

slovenská s.r.o. odoberá telekomunikačnú služby z Rakúska - Orange Austria. Na faktúrach je vyčíslená rakúska DPH 20% a na FA nie je uvedené IC DPH odberatela (nás).

Je podla Vás správne, ked predoslá úctovnícka robila na takúto FA samozdanenie? Podla mna nie. Kedze DPH je zahrnutá v cene, nevidím dôvod robit samozdanenie.

Ja plánujem klientovi poradiť, aby nahlásil Orangu IC DPH, a potom by mal Orange vystavovat FA bez DPH, a my by sme robili samozdnanie.

Kým FA neobsahuje IC DPH odberatela, a obsahuje vycíslenú DPH zo zahraničia, tak to do DP DPH podla mna nejde.

Ak máte iný názor, rada privím radu. Ďakujem.
ZK24, súhlasím - ak vo faktúrach chýba Vaše IČ DPH, tak nemáte nárok na odpočítanie dane. Zrejme ste ho dodávateľovi neuviedli, proste mu to treba oznámiť písomne a dôsledne a požadovať, aby vystavovali faktúry so všetkými Vašimi údajmi správne a kompletne. Potom budú faktúrovať bez DPH a vy spravíte samozdanenie a zároveň odpočítanie dane. Ak tam Vaše IČ DPH nebolo, oni správne faktúrovali s ich daňou, ktorú ste aj zaplatili. Pre Vás je podla mňa ešte jedna šanca na získanie dane späť a to refundáciou od rakúskeho daňového úradu ...... teda ak spadáte do obdobia, za ktoré je to možné a splníte všetky podmienky.....iná možnosť, ale podla mňa asi ťažko dosiahnutelná-pokúsiť sa od rakúskeho orangeu po doložení údajov dosiahnuť dobropis (?) resp. opravu faktúr....ale to je asi len zbožné prianie...veľa šťastia
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa všetkého je faktúra vystavená nesprávne, lebo odberateľ ičDPH má.
V takom prípade je povinný samozdaniť základ dane - ceny za prijatú službu.
Rakúsku DPH a správny doklad musí riešiť s dodávateľom.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nejde mi o to ani získať DPH späť, je to pár eur. Ale vychádzam z toho, že sú dve možnosti:

1) uvediem dodávateľovi IČ DPH: On vystaví FA bez DPH. Ja uplatním samozdanenie, podám DP DPH.
2) neuvediem dodávateľovi IČ DPH: On vystaví FA s DPH. Uhradím celú sumu. Nič viac s tým nerobím. Mojou chybou, som zaplatila zahraničnú DPH navyše, lebo som neuviedla dodávateľovi IČ DPH.

Ale mne sa naskytla tretia možnosť: Spoločnosť ktorá účtovala predo mnou, robila samozdanenie v bode č.2. Teda FA je vystavená s rakúskou DPH a ešte na to uplatňovali samozdnanenie. Čo sa mi zdá 2x zle, lebo:
add a) je tam už vypočítaná DPH rakúska
add b) na FA nie je naše IČ DPH, takže samozdnanenie nehrozí, lebo nemám nárok na odpočítanie DPH ked na FA nie je moje IC DPH

Prečo samozdanenie zo služby ktorá je faktúrovaná s DPH? A to nehovorím o tom, že samozdnanenie z celkovej sumy, nie zo sumy bez DPH...


Co myslite?
Naposledy upravil zk24 : 15.10.11 at 16:09
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a kde sa vlastne táto služba poskytuje? Nie je napríklad v rakúsku nejaká stála prevádzkareň a netreba to posudzovať aj takto?
Teda, čítam stále dookola paragraf 16 a už ani neviem, čia som
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nie nie. Ide o slovenskú s.r.o. bez prevádzkarne. Proste spoločník, ktorý ten telefon vlastní je rakúsan, tak si vybral poskytovatela rakúskeho. Urcite ide o sluzby podla §15.

Ja len neviem stráviť samozdnanie na fakturu, ktorá obsahuje DPH.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja akceptujem výklad z_DPH od Ing. Jablonkovej, stotožňujem sa s ňou.
Ak ste platiteľom DPH, vzťahujú sa na vás povinnosti slov.Z_DPH.
Ak ide o službu s miestom dodania v SR podľa §15.....atď, tak bez ohľadu na to, že dodávateľ vystavil nesprávne faktúru,
vy musíte ZD dodaniť a odviesť DPH v SR. Nárok na odpočítanie zrejme nevzniká s formálnych dôvodov, ale ja by som s týmto nesúhlasila, kedže ide o samozdanenie, ktoré viete preukázať.
Vy ako platiteľ DPH si nemôžete vyberať a raz sa pri nákupe tváriť že nie ste platiteľ a druhý raz zasa že ste.
Aj ked tvojej úvahe rozumiem, aj je mi sympatická, zotrvávam nasvojom názore.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Hm.... ja som to brala tak, že pre nás je trest za to, že sme neuviedli IC DPH, taký, že sme vlastne uhradili rakúsku DPH. O to bola služba pre nás drahšia.

Tak nebudem do toho rypat... je to sice proti mojej srsti samozdanovat nieco co uz zahrna DPH, ale necham si poradit. nestretla som sa s tým ešte.

Ďakujem za všetky názory.
0 0
sutinka sutinka

sutinka je offline (nepripojený) sutinka

Ahojte!
Ja mám zase FA z Čiech, dodávateľovi som uviedla naše IČ DPH... a faktúru som dostala aj s vyčíslenou DPH. Faktúra je už uhradená ( švagor -nepodnikateľ im ju na mieste zaplatil ) a ja teraz neviem ako ďalej?? Vopred ďakujem za radu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zrejme to brali ako dodanie v ČR, ked švagor mohol zaplatiť na mieste, či?
Mal si obhájiť, že tovar preváža do SR, inak Česi sú na toto veľmi opatrní.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, dostala som faktúru z Čiech "výzva k platbe mýto CZ". Sme prepravná spoločnosť, šoféri doplnia mýto a nám príde fa. Táto fa obsahuje sadzbu DPH 0. Mám urobiť samozdanenie. Nie je v tomto prípade miesto dodania ČR?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

prosím Vás, zahraničná právnická osoba, dajme tomu AT, je registrovaná pre IC DPH na Slovensku - dodáva tu služby s miestom dodania na Slovensku (trebárs nehnuteľnosť).

Ide dodat sluzby na nehnutenosti na slovensku a odberateľom je slovenská zdaniteľná osoba (platca DPH). Faktura z Rakúska bude vystavená bez DPH a slovenská sro spraví samozdanenie alebo bude vystavená so slovenskou DPH?
Neviem sa docítat ze ak je zahraničná osoba registrovana pre nasu DPH-cku ci je povinná ju používať vždy (ako keby fakturoval slovak slovakovi s dph) alebo má fakturovat bez dph a prenasat danovu povinnost na slovaka?

Dakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to závisí od toho, pod ktorým ičDPH sa uzatvorí zmluvný vzťah.
Až následne je povinnosť postupovať v zmysle príslušných ustanovení zákona o DPH.
Z_DPH nerieši, že treba niektoré ičDPH "uprednostniť".
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Slovenský platiteľ si objedná službu Rakúskeho platiteľa s rakúskym aj slovenským ic dph. Sluzby viazuce sa k nehnutelnosti = miestom dodania je slovensko.

1) Je rakúsky dodávateľ povinný povedať ze je registrovaný pre dan na Slovensku - teda ze má slovenske IC DPH?
2) Ak je povinný, hrá to vobec rolu? Nezdá sa mi ze by mohli byť dve varianty fakturácie ... Alebo bez ohladu na to ake ic dph rakusan ma, FA bude bez DPH s prenosom danovej povinnosti?
3) Ak je rakusan povinný uviesť slovenské IC DPH - moze uplatniť prenos danovej povinnosti alebo bude fakturovat so slovenskou dph?

Nechce sa mi verit ze je v tomto na vyber. Neviem zo zakona vycitat ci prenos moze dodavatel uplatniť vzdy alebo iba ak ten rakusan nie je registrovaný v na slovensku. Alebo ak uz je raz registrovaný tak ci sa na neho diva DU ako na slovaka platitela - teda ocakava vzdy fakturu so slovenskou dph...

Naposledy upravil zk24 : 07.12.11 at 19:47
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja som asi otázku zle pochopila, zamenila som dodávateľa a odberateľa.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zk24 Pozri príspevok
....ak uz je raz registrovaný tak sa na neho diva DU ako na slovaka platitela - teda ocakava vzdy fakturu so slovenskou dph...
... som vyššie uvedeného názoru, a že nemá možnosť voľby
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zk24 Pozri príspevok
Slovenský platiteľ si objedná službu Rakúskeho platiteľa s rakúskym aj slovenským ic dph. Dodávateľ má obe ičDPH a Slovák so svojim ičDPH si objedná uňh službu dodanie,

1) Je rakúsky dodávateľ povinný povedať ze je registrovaný pre dan na Slovensku - teda ze má slovenske IC DPH? ....nie je povinný, svoje slov.ičDPH používa vtedy ked musí - povinne, alebo ak chce z vlastného rozhodnutia.
2) Ak je povinný, hrá to vobec rolu? Nezdá sa mi ze by mohli byť dve varianty fakturácie ... Alebo bez ohladu na to ake ic dph rakusan ma, FA bude bez DPH s prenosom danovej povinnosti?
nie je povinný, ale rolu to hrá. ATvsSK=ptrenos daňovej povinnosti, fa bude bez DPH a slovák samozdaňuje
SKvsSK=dodanie v tuzemsku, faktúra bude so slov. DPH, ale rakusan si môže z nákupov v SR uplatniť odpočítanie DPH.
3) Ak je rakusan povinný uviesť slovenské IC DPH - moze uplatniť prenos danovej povinnosti alebo bude fakturovat so slovenskou dph? nie je povinný uviesť slov.ičDPH, ale ak ho uvedie, tak je to vzťah SK-SK, čiže žiadny prenos, ale fakturuje so slov.DPH.

Nechce sa mi verit ze je v tomto na vyber. Neviem zo zakona vycitat ci prenos moze dodavatel uplatniť vzdy alebo iba ak ten rakusan nie je registrovaný v na slovensku. Alebo ak uz je raz registrovaný tak ci sa na neho diva DU ako na slovaka platitela - teda ocakava vzdy fakturu so slovenskou dph...

stále mi vychádza, že je možnosť voľby. Ak ide o dodanie - v zmluve aj tak musí byť uvedené ičDPH, takže dvojaká voľba je pred uzavretím zmluvy. Potom je to už záväzné a jasné.
Ja sa opieram o tvoj príklad s nehnuteľnosťou.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
stále mi vychádza, že je možnosť voľby. Ak ide o dodanie - v zmluve aj tak musí byť uvedené ičDPH, takže dvojaká voľba je pred uzavretím zmluvy. Potom je to už záväzné a jasné.
Ja sa opieram o tvoj príklad s nehnuteľnosťou.
v jednom z metodických pokynov DRSR stálo:

"Prenos daňovej povinnosti sa uplatňuje len v prípade, ak zahraničný dodávateľ nie je registrovaný pre daň v tuzemsku. Ak zahraničný dodávateľ je v tuzemsku registrovaný pre daň podľa § 5 zákona o DPH, je platiteľom a pri dodaní služby alebo tovaru s montážou alebo inštaláciou má povinnosť vyhotoviť pre tuzemského príjemcu faktúru podľa § 71 zákona o DPH s daňou platnou v SR.
Ak zahraničná osoba dodá službu alebo tovar s montážou alebo inštaláciou s miestom dodania v tuzemsku osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, napr. občanovi, musí v tuzemsku podať žiadosť o registráciu pre daň, podať daňové priznanie a odviesť daň."

Je to však starší MP, pripúšťam, že došlo k zmenám...
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ano priklad: dodanie sluzby k nehnutelnosti na slovensku:
Dodavetel: AT firma. Reigstrovaná pre SK DPH aj pre AT DPH
Odberatel: SR firma. Registrovaná pre SK DPH.

1. Fa je vystavená so slovenskou DPH.
2. Fa je vystavená bez DPH s prenosom danovej povinnosti

Nechce sa mi veriť ze su obe riesenia správne, respektive ze existuje volba medzi nimi (podla podpisanej zmluvy). Ale samozrejme nemam vobec v tomto nijaku skusenost... len zakon o dph nedava moc priestoru na vlastnu "tvorbu" tak si myslim ze v zakone len nieco prehliadam....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať