Zavrieť

Porady

Samozdanenie sluzby z Čiech

zazi zazi

zazi je offline (nepripojený) zazi

Dobrý deň!
Mám fa z Čiech na ktorej je uvedené átum zdanitel.plnenia 8.7.2009
dátum vystavenia 12.8.2009
Fa prišla 14.8.2009. Na faktúre je uvedená oprava a údrzba chladenia mliečnice.Hodnita fa je bez dph. V ktorom mesiaci ju mám dať do samozdanenia?
Naposledy upravil Dav : 16.01.11 at 19:09
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

jana32 Pozri príspevok
Ide o dodanie stavebných prác . Títo subdodávatelia ( slováci s miestom podnikania v SR )ale tieto stavebné práce aj vykonávajú na území Čiech a fakturujú slovenskému dodávateľovi a ten ďalej českému. Tie dva paragrafy som prešla ale pre mňa je to španielska dedina.
Takže sa jedná o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť §16 odst., kde je miesto dodania služby v ČR a DPH treba odviesť v ČR. Tuto som mala podobný problém aj ja, prečítaj si túto tému: http://www.porada.sk/t151817-dodanie...-odst-1-a.html
a potom sa rozoberalo niečo podobné aj tu, čítaj od príspevku 83 : http://www.porada.sk/t138261-p9-suhr...kaz-k-dph.html
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
stále mi vychádza, že je možnosť voľby. Ak ide o dodanie - v zmluve aj tak musí byť uvedené ičDPH, takže dvojaká voľba je pred uzavretím zmluvy. Potom je to už záväzné a jasné.
Ja sa opieram o tvoj príklad s nehnuteľnosťou.
v jednom z metodických pokynov DRSR stálo:

"Prenos daňovej povinnosti sa uplatňuje len v prípade, ak zahraničný dodávateľ nie je registrovaný pre daň v tuzemsku. Ak zahraničný dodávateľ je v tuzemsku registrovaný pre daň podľa § 5 zákona o DPH, je platiteľom a pri dodaní služby alebo tovaru s montážou alebo inštaláciou má povinnosť vyhotoviť pre tuzemského príjemcu faktúru podľa § 71 zákona o DPH s daňou platnou v SR.
Ak zahraničná osoba dodá službu alebo tovar s montážou alebo inštaláciou s miestom dodania v tuzemsku osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, napr. občanovi, musí v tuzemsku podať žiadosť o registráciu pre daň, podať daňové priznanie a odviesť daň."

Je to však starší MP, pripúšťam, že došlo k zmenám...
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dátum úhrady nepustí, netreba vystavovať faktúru zákazníkovi, ak nie je platiteľ, určite však treba urobiť doklad tak, aby sa z prijatej platby odviedla DPH. do konca roka platí sadzba 19%.
Ak by nešlo o 100%-nú zálohu, a ešte by ste v r.2011 od zákazníka požadovali nejaký doplatok, tak potom na ten doplatok uplatníte už 20% DPH. IBA NA TEN DOPLATOK.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zk24 Pozri príspevok
... len sa v tomto neviem opriet o ziaden paragraf, preto som zacala uvazovat ze ktory paragraf to takto nariaduje.
možno preto DRSR to riešil v metodickom pokyne...

a možno oprel by som sa o § 5 zákona o DPH
(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

... a ak sa stala platiteľom, tak už nemá možnosť raz byť platiteľom, a raz nebyť platiteľom...
Naposledy upravil Stefan2005 : 07.12.11 at 20:21
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a čo takto?
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdrţiava (ďalej len „zahraničná osoba”), je povinná podať ţiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Ţiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné sluţby a s nimi súvisiace doplnkové sluţby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) sluţby a tovar s inštaláciou alebo montáţou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 aţ 4),
c) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

ak sa rakusan zaregistroval povinne, tak na tie dodania, kde bola povinnosť registrácie, sa vzťahuje výlučne slov. DPH.
Ale na výnimky a)-e) je možnosť voľby.
hm?
PS.
MP nie je zákon, netvrdím, že ich netreba dodržiavať, ale aj v minulosti boli prípady MP, ktoré nemali oporu v zákone.
1 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
KEJKA Pozri príspevok
verím, a beriem, že je to napísané tak všeobecne, že to zvádza k hovadinám.............
ale už to nejdem rozoberať.
nie ej to formalita, alebo chyba v zákone-nedomyslené znenie? nebolo by prvé.
Nie je to dané §5/2, že registráciou sa stáva platiteľom podľa SR a ak takto vystaví faktúru, tak v pozícii nie zahraničnej osoby ale slov.dodávateľa?
(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
.....................
ak moja úvaha neplatí /čo striktne vzaté neplatí - nie je to v zákone formulované týmto spôsobom - tak nech sa aj ZD samozdaní, zasa e to len plusmínus v paieroch.
Prajem dobrú noc a ďakujem za diskusiu............po čase zasa niečo zaujímavé.
Nepovažujem tému za vyriešenú, ale môžem kľudne spávať.
Skutočne zaujímavá debata.
Moja úvaha je taká,že ak sa zahraničná osoba povinne zaregistruje pre daň v SR, tak sa stáva platiteľom /použije slovenské IČ DPH/ na tie dodania, kde bola povinnosť registrácie.
V ostatných prípadoch stále vystupuje ako zahraničná osoba.
Dobrú noc!
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
cloe Pozri príspevok
... ak sa zahraničná osoba povinne zaregistruje pre daň v SR, tak sa stáva platiteľom /použije slovenské IČ DPH/ na tie dodania, kde bola povinnosť registrácie....
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdrţiava (ďalej len „zahraničná osoba”), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba
...

1. No v tomto kontexte potom môže byť zaujímavá situácia, ak sa ZO registruje "dobrovoľne" - formulácia "nie je povinná podať žiadosť o registráciu" nevylučuje právo ZO podať takúto žiadosť....

2. Zvýraznil som v cloe-ninej odpovedi "dodania, kde bola povinnosť registrácie".
Nevieme totiž nič bližšie o ZO.
Tá môže mať 3-4 predmety činností - so samostatnými prevádzkami, a iba s jednou je etablovaná a registrovaná na SK, s ďalšími troma vôbec. Čo v prípade ak si slovenský platiteľ objedná dodanie od tej rakúskej prevádzky ZO, ktorá doteraz vôbec nič nedodala na SK ?

Zuzka, možná dopyt na DRSR, ale s variantami zadania...
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

zk24 Pozri príspevok
Ahojte,

prosím Vás, zahraničná právnická osoba, dajme tomu AT, je registrovaná pre IC DPH na Slovensku - dodáva tu služby s miestom dodania na Slovensku (trebárs nehnuteľnosť).

Ide dodat sluzby na nehnutenosti na slovensku a odberateľom je slovenská zdaniteľná osoba (platca DPH). Faktura z Rakúska bude vystavená bez DPH a slovenská sro spraví samozdanenie alebo bude vystavená so slovenskou DPH?
Neviem sa docítat ze ak je zahraničná osoba registrovana pre nasu DPH-cku ci je povinná ju používať vždy (ako keby fakturoval slovak slovakovi s dph) alebo má fakturovat bez dph a prenasat danovu povinnost na slovaka?

Dakujem.
Nejdem čítať, čo je za otázkou.
Zahraničná osoba je registrovaná u nás v zmysle par. 5. (napr. vymieňa občanom okná na nehnuteľnostiach), preto bola potrebná registrácia.
Na základe uvedeného poskytuje služby k nehnuteľnostiam, kde bola povinnosť registrácie na základe 5-ky, myslím si, že je by mala vystaviť FA s SK DPH.

Ak by bola AT registrovaná v SK, napr. z titulu, že doviezla tovar z iného ČŠ, a nebola zastúpená zástupcom, vystavuje FA bez DPH pre ZO SK, a prenáša DP.

Uvedené sa dá pochopiť na pokyne drsr ohľadom dodania tovarov plyn, voda, ....
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...ZKX8ew&cad=rja

Ide o súvislosť registrácie.
1 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

zk24 Pozri príspevok
Ale zas toto mi znie protichodne:

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Prijímatel sluzby je povinný odviesť dan z tejto sluzby ktoru prijala od zahranicnej PO. Nikde sa nehovorí ze v pripade ze ma ic dph slovenske dodavatel tak nie. Skor mi to znie ze aj ked uvedie rakusan na fakture slovensku dph, aj tak slovak musi samozdanovat...

Je rakusan zrahranicna osoba? Je.
Neplati to v pripade ze ma slovenske IC DPH? Nespomina sa.




Odpoveď je v metodickom pokyne DRSR č. 490/2010 k zákonu o DPH
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...la490_2011.pdf

V nasledujúcom texte uvádzam výňatok z tohto metodického pokynu, str. 7:

S účinnosťou od 1.1.2011 sa v § 69 ods. 1 zákona o DPH na konci bodka nahradila
čiarkou a pripojili sa tieto slová: "ak tento zákon neustanovuje inak.".
V § 69 ods. 2 zákona o DPH sa za slovom "tuzemsku" vypustila bodkočiarka a slová
"zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom".
V zmysle § 69 ods. 2 zákona o DPH v znení účinnom do 31.12.2010, ak zdaniteľná osoba
so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v tuzemsku (zdaniteľ
osoba) prijala službu uvedenú v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 zákona o DPH alebo prijala tovar
dodaný s inštaláciou alebo montážou od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo
z tretieho štátu (ďalej „zahraničná osoba“), ak miesto dodania služby alebo tovaru bolo
v tuzemsku, osobou povinnou platiť daň v tuzemsku bola zdaniteľná osoba (príjemca) len
v tom prípade, ak zahraničná osoba, ktorá jej tovar alebo službu dodala, nebola platiteľom
dane v tuzemsku.
S účinnosťou od 1.1.2011 osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba - príjemca
uvedeného tovaru alebo služby aj v prípade, ak zahraničná osoba je registrovaná ako platiteľ
dane podľa zákona o DPH. Ak zahraničná osoba, je registrovaná ako platiteľ dane, ktorý
nemá v tuzemsku prevádzkareň častňujúcu sa na dodaní tovaru alebo služby, a dodáva
uvedené služby alebo tovar s inštaláciou alebo montážou s miestom dodania v tuzemsku
zdaniteľnej osobe, osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je zdaniteľná osoba - príjemca
služby alebo tovaru.
Príklad:
Platiteľ dane so sídlom v SR si objednal v máji 2011 od rakúskeho podnikateľa, ktorý nemá
na území SR prevádzkareň, ale je v SR registrovaný za platiteľa dane podľa § 5 zákona o
DPH, vykonanie stavebných prác na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území SR. Miestom
dodania stavebných prác je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH tuzemsko. Slovenský podnikateľ
- príjemca služby, je osobou povinnou platiť daň (§ 69 ods. 2 zákona o DPH). Rakúska
spoločnosť fakturuje s účinnosťou od 1.1.2011 dodanie stavebných prác bez DPH a to aj
napriek tomu, že je registrovaná ako platiteľ dane.
Príklad:
Zdaniteľná osoba so sídlom v SR si objednala v mesiaci marec 2011 od českej spoločnosti,
identifikovanej pre daň v ČR, ktorá má na území SR prevádzkareň a ktorá je registrovaná za
platiteľa podľa § 4 zákona o DPH službu architekta vzťahujúcu sa na konkrétnu nehnuteľnosť
nachádzajúcu sa v tuzemsku. Miesto dodania služby je tuzemsko (§ 16 ods. 1 zákona o
DPH). Prevádzkareň českej spoločnosti je na území SR zriadená len z titulu dodávania
elektrickej energie. Slovenská zdaniteľná osoba, príjemca služby v zmysle § 69 ods. 2 zákona
o DPH je povinná platiť daň z prijatej služby podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, ktorú jej
dodala česká spoločnosť identifikovaná pre daň v ČR, pretože jej prevádzkareň zriadená na
území SR sa nezúčastňuje na dodaní služby architekta v tuzemsku. Podľa § 69 ods. 4 zákona o
DPH na účely určenia osoby povinnej platiť daň podľa § 69 sa za zahraničnú osobu považuje
taká osoba, ktorá má v tuzemsku prevádzkareň, ale táto prevádzkareň sa nezúčastňuje na
dodaní tovaru alebo služby v tuzemsku touto osobou.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

12.08.2009
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
zazi Pozri príspevok
Dobrý deň!
Mám fa z Čiech na ktorej je uvedené átum zdanitel.plnenia 8.7.2009
dátum vystavenia 12.8.2009
Fa prišla 14.8.2009. Na faktúre je uvedená oprava a údrzba chladenia mliečnice.Hodnita fa je bez dph. V ktorom mesiaci ju mám dať do samozdanenia?
§ 19 ods. 2 zákona definuje vznik daňovej povinnosti pri službe dodanej zahraničnou osobou. Tam je uvedené že je to dátum vystavenia faktúry ak je vystavená najneskôr do konca tretieho mesiaca po mesiaci kedy bola služba dodaná. T.j. v tomto prípade je to 12.8.2009 a zdaníte to v auguste.
Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 17.08.09 at 06:07
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Vystavená bola 12.8.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
HankaS Pozri príspevok
Vystavená bola 12.8.
Áno platí tento dátum. Z kontextu odpovede Vladimíra Ozimého to vyplýva. Jedná sa len o preklep v použitých dátumoch.

Dátum daňovej povinnosti = dátum vyhotovenia faktúry = 12. 8. 2009
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Ja som sa pomýlil samozrejme tam má byť 12.8.2009
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Tak tu už mám totálny chaos. Prosím poradiť .Dostala som faktúru z Čiech za služby za obdobie 01.01.2011-31.03.2011.Nie je to predfaktúra.

dátum vystavenia: 08.12.2010
dátum zdanitelného plnenia : 30.11.2010

Dátum pre samozdanenie bude 30.11.2010 ?

Ďakujem za názory.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ak je miesto dodania služby v SR a platba prebehne v 2010, tak podľa dátumu platby samozdanenie v 2010. Ak nie, tak služba sa zdaňuje vtedy, keď je dodaná, t.j. až v r.2011, zrejme 31.3.11, resp. tiež prípadným dátumom úhrady vopred, ak bude skorší.
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Ďakujem , tak dám 30.11. Mňa zmiatol DZP,keďže je to vystavené 8.12.10 a predmet plnenia je v r.2011. Nerozumiem, prečo je DZP 30.11.10 ?
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Luba Pozri príspevok
Ak je miesto dodania služby v SR a platba prebehne v 2010, tak podľa dátumu platby samozdanenie v 2010. Ak nie, tak služba sa zdaňuje vtedy, keď je dodaná, t.j. až v r.2011, zrejme 31.3.11, resp. tiež prípadným dátumom úhrady vopred, ak bude skorší.
Ešte ma napadlo: samozdanenie vstup bude 30.11.10 a výstup po úhrade, resp. 31.03.11 ?
0 0
Chelsea34198 Chelsea34198

Chelsea34198 je offline (nepripojený) Chelsea34198

Ivuchak Pozri príspevok
Ďakujem , tak dám 30.11. Mňa zmiatol DZP,keďže je to vystavené 8.12.10 a predmet plnenia je v r.2011. Nerozumiem, prečo je DZP 30.11.10 ?
pri určení Daň povinnosti musíš najprv určiť, miesto zdaniteľného plnenia - čiže ked bude služba poskytnutá SR platí sa SR DPH ak je v inom státe, nepodlieha SR DPH.
Ak je v SR. DP vznika dňom poskytnutia služby OKREM
1. mobilný operátory = DP deň vystavenia faktúry
2. pri prijati preddavku = DP dňom prijatia preddavku
3. ked je faktu skor ako je služba poskytnutá - DP - faktura

Priklad na prelom:
12/2010 preddavok 80,- poskytnutie 01/11 DP = 12/2010,
01/2010 faktura 100 ,- rozdiel = 20 = DP 01/11

preddavok 80 - s 19% DPH
Doplatok 20 - s 20% DPH
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Chelsea34198 Pozri príspevok
pri určení Daň povinnosti musíš najprv určiť, miesto zdaniteľného plnenia - čiže ked bude služba poskytnutá SR platí sa SR DPH ak je v inom státe, nepodlieha SR DPH.
Ak je v SR. DP vznika dňom poskytnutia služby OKREM
1. mobilný operátory = DP deň vystavenia faktúry
2. pri prijati preddavku = DP dňom prijatia preddavku
3. ked je faktu skor ako je služba poskytnutá - DP - faktura

Priklad na prelom:
12/2010 preddavok 80,- poskytnutie 01/11 DP = 12/2010,
01/2010 faktura 100 ,- rozdiel = 20 = DP 01/11

preddavok 80 - s 19% DPH
Doplatok 20 - s 20% DPH
OK. Služba je dodaná v SR, faktúra vystavená 8.12. vopred, čiže podľa bodu 3. Ale na faktúre je uvedený DZP 30.11. A to ma mýli. Samozdaním na vstupe aj výstupe 30.11. alebo 8.12.? Fakt som z toho magor
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať