Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zákonom sa tento stav má upraviť od 1.1.2011.


Pre nás všetkých, čo sme sa trápili, snažili ...čo a ako urobiť, aby to bolo v súlade so zákonom ...menili sa nájomné zmluvy, leasingove zmluvy atď ....tak prikladám jeden dokument zo stránky drsr.sk(natrafila som na neho len teraz); je z 29.6.2010

...skrátka kto aj v r. 2010 postupoval podľa r. 2009 ....nič sa nedeje


III. Opakované plnenia podľa § 19 ods. 3 - str. 10-13 (záver dokumentu)


14 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Prikladám stanovisko DR SR na môj dopyt:dopyt § 19 DPH.doc
9 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

a máme to čierne na bielom, vďaka AdaG.

Myslím, že vo veci odpočítania dane a povinnosti vystaviť faktúru dňom prijatia platby šiesta smernica Rady Európy nepustí:

Článok 17 ods. 1 tej istej smernice stanovuje, že „právo na odpočítanie dane vzniká v čase vyrubenia odpočítateľnej dane [vtedy, keď vznikla daňová povinnosť – neoficiálny preklad]“.


Existujú v tejto súvislosti aj nejaké rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, ktoré sú záväzné pre všetky členské štáty... ak budem mať čas dohľadám...
8 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Ahojte, nemozem spavat!:-)
Posledne dva prispevky ma konecne posunuli o krok vpred. Musel som preskrtat polovicu mojich starych prispevkov.

Ona siesta smenica rady 77/388/EHS naozaj stanovuje:

Article 17
Origin and scope of the right to deduct
1. The right to deduct shall arise at the time when the
deductible tax becomes chargeable.
2. In so far as the goods and services are used for the
purposes of his taxable transactions, the taxable person
shall be entitled to deduct from the tax which he is liable
to pay:
(a) value added tax due or paid in respect of goods or
services supplied or to be supplied to him by another
taxable person;

Nasiel som jej cesky preklad:

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/...175/1977%20EU.

Znie takto:

Vznik a rozsah nároku na odpočet daně
1. Nárok na odpočet daně vzniká okamžikem vzniku daňová povinnosti z odpočitatelné daně.
2. Jsou-li zboží a služby použity pro účely jejích zdanitelných plnění, je osoba podléhající dani oprávněna odpočíst od daně, kterou je povinna zaplatit:
91/680/EHS
a) daň z přidané hodnoty, která je splatná nebo byla zaplacena s ohledem na zboží nebo služby, jež jí byly nebo mají být dodány v tuzemsku jinou osobou podléhající dani,
95/7/ES


A po slovensky by to malo byt:
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň


a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

V tomto zmysle je aj stanovisko DÚ.

Takze sypem si popol na hlavu, prehodnocujem a korigujem moje tvrdenie, ze DPH z najomneho za marec nie je mozne uplatnit vo februari. JE!
Tak ako ste tvrdili od zaciatku. Rozpor s §19 radsej uz nekomentujem:-)
Napriek tomu moj jednofakturovy postup este nezatracujem.
Ak by som vsak chcel umoznit odberatelovi odpocet, musim pouzit dvojfakturovy postup, alebo zmenu v zmluve:

1. Vo februari vystavim zalohovu FA bez rozpisu DPH na marcove najomne (vcitane DPH), ktora nebude danovym dokladom, alebo stanovim v zmluve, ze odberatel zaplati aj bez faktury. O zalohovej FA nijak neuctujem. Doslu platbu zuctujem ako zalohu.
2. do 15 dni od prijatej platby vo februari vystavim ostru fakturu s odpoctom zalohy, danovy doklad, kde datum dodania bude posledny den obdobia, cize 31.3., ale datum vzniku danovej povinnosti bude den, ked mi nabehla platba a na zaklade tohto datumu si prijemca uplatni odpocet podla §49.

BTW: Vsimli ste si, ze v podvojnom uctovnictve MRP pre windows ma kazda faktura 4 datumy?

Datum vystavenia
Datum splatnosti
Datum vzniku danovej povinnosti
Datum dodania

V noci som si stahoval demoverzie programov, napr. v Pohode ani Omege som nic podobne nevidel.

Cize ak tomu konecne (mozno) rozumiem, odpocitat dan je u prijemcu mozne na zaklade datumu vzniku danovej povinnosti, a nie na zaklade datumu dodania! Ci?

8 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Pre tých, ktorí ma žiadali o zdroj info k novele a slovičku najneskôr:
Danove spravy_SJ_04_2010.pdf

Návrh novely zákona o DPH 1.1.2011.doc
7 0
dunaj dunaj

dunaj je offline (nepripojený) dunaj

Zaver "diskusie".

Vazene damy, takze v prvom rade sa ospravedlnujem vsetkym, ktorych sa nieco z mojich prispevkov dotklo, neslo o umysel, bolo to v zapale diskusie a hladania riesenia v nasej neutesenej danovej sustave.

Na druhej strane musim konstatovat, ze ziadna z Vas v mojom rieseni nenasla zasadny rozpor so zakonom. Konstatujem iba, ze vsetky pouzivate iny postup.

Myslim tiez, ze prax casom ukaze, ake je vlastne optimalne riesenie problemu.

Mozno este niekoho bude zaujimat Metodický pokyn k určeniu miesta dodania služieb - DPH od 1.1.2010

ktory mojej hypoteze rovnako nijak neodporuje. http://www.uctovnictvo.sk/index.php?...noty&Itemid=68

Je v nom aj zopar prikladov, i ked nie presne takych, ake by sme si priali, ale kazdopadne odporucam do pozornosti ten, ktory konci vetou:

Skutočnosť, že nájomca za dodanie služby zaplatil 690 eur 2.5.2010 nemá vplyv na určenie dňa dodania služby podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH.


Prajem Vam pekny den a malo danovych kontrol.
5 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Dobrá správa. Zaregistrovali ste , že od nového roku bude slovíčko najneskôr pri opakovaných dodaniach pridané do zákona naspäť? Ministerstvo tento návrh akceptovalo, ešte to ale nie je zapracované v návrhu zákona. Všetky ekonomické poradenské firmy už o tom informujú ako o hotovej veci. Neviem ešte, či zo bude platiť aj pre zahraničné dodania , tam môže byť problem koli spoločnej legislatíve EU pri stanovení dátumu dodania služieb aj v nadväznosti na súhrnný výkaz. Takže nám to poriadne uľahčí život.
5 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Keď Ti poslali riadnu faktúru
mala byť : dátum dodania : 28.02, vystavená 11.01.
uhradili ste ju 12.01, tým pádom mala byť vystavená ďalšia fa na prijatú platbu, ošetrí sa dph,
potom mali spraviť storno tej prvej faktúry
a následne vyúčtovaciu fa, kde bude odpočítaná platba, k úhrade = 0, dátum dodania 28.02.

keby si ju zaplatila v deň jej vystavenia a fa by mala dátum dodania 28.02, vystavená 11.01, zaplatená 11.01. tým pádom by si ju mohla brať ako faktúru k prijatej platbe a následne by stačilo spraviť vyúčtovaciu fa 28.02. aj s dátumom dodania 28.02, odpočítaná platba, k úhrade 0

Aspoň ja to takto chápem.
5 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

dunaj Pozri príspevok
A kde som porusil zakon?

Ved fakturu som vystavil este pred obdrzanim platby, co podla mna dokonale splna poziadavku "najneskôr do 15 dní" vid edit vyssie.
Tu nejde o dátum vystavenia faktúry, ale o dátum dodania...

Pozri § 19:

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ak prijmeš platbu za marcový nájom vo februári si podľa zákona povinný do 15 dní vystaviť faktúru s dátumom dodania = dátum prijatia platby, t.j. februárový. A na základe tejto faktúry Tebe vznikne povinnosť vo februári, ale aj odberateľ má nárok na základe Tejto faktúry na odpočet DPH vo februári...
4 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

dunaj Pozri príspevok
Ked mi uvedies ktory § a v com som ho porusil tak ti mozno aj uverim.
Takto je to iba pustanie balastu do fora.
§§§ som Ti uviedla, ale Ty si vyberáš zo zákona iba niektoré.
Ten balast tu púšťaš Ty.
Alebo pre Teba neplatí celý zákon, ale len niektoré §§§?
Snažila som sa Ťa usmerniť. Ak máš záujem postupovať v súlade so zákonom, tak si pozorne prečítaj moje príspevky a hlavne citáty zo ZDPH v nich.
Ak to považuješ za balast, to už je Tvoj problém....
4 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Som rada, že som ťa aspoň trocha potešila, keď som pochopila, o aké slová sa opieraš, napriek tomu ma tvoje argumenty nepresvedčili.
Myslím, že sme to rozpitvali už dostatočne, Ale pre mňa je stále stanovisko rovnaké a to vzhľadom práve na následne citovaný § 49, podľa ktorého
Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

A keď vznikla daňová povinnosť v deň platby, vznikla aj možnosť odpočítania dane. Pre mňa je táto veta podstatná.
Nie je nikde povedané, že to neplatí pre opakujúce sa služby a tovary.


Verím, že by som to v prípade potreby obhájila.
Nemyslím si, že bol úmysel formulovať tak § 19 ods 4, aby vznikla povinnosť odvodu a nebola povinnosť odpočtu dane, pretože tento § zostal v pôvodnom znení.

Hádam to už ani nemá význam ďalej rozoberať....
3 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

jacekova Pozri príspevok
už je to tu milionkrát rozoberané ale potrebujem sa utvrdiť vo svojom názore:

dostali sme fa za internet, dátum vystavenia 3.3.2010 a dátum dodania tiež 3.3.2010.

Nie je to blbosť? nemal by byť dátum dodania 31.3.2010. Zavolali sme účtovníčke ktorá vystavila túto fa (mimochodom pracovníčka DÚ) a osopila sa, že ona to má dobre a aby sme si naštudovali zákon o DPH, pretože tie opakované dodávky sa týkajú len splátkových a lízingových kalendárov.

Mám pravdu ja alebo som to zle pochopila?

Ďakujem
majú to dobre podľa mňa: §19 zákona o DPH odst.3
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.
3 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

jacekova Pozri príspevok
doplním, že fa bola uhradená 26.3.2010.

1.takže buď mala účtovníčka vystaviť fa 3.3.2010 a dodanie 31.3.2010

2.alebo prvu fa nechať tak a následne 26.3.2010 vystaviť k prijatej platbe fa, kde bude k uhrade nula (bude len pre potreby DPH)

uvažujem správne???
Pri opakovaných dodaniach fakturovaných mesačne, nemusíš vystavovať faktúru k platbe. Týka sa to len faktúr, pri ktorých sa platba príjme vopred za obdobie dlhšie ako jeden mesiac.
3 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

hlucia Pozri príspevok
chcem sa len uistiť, pokiaľ sme kupovali auto M1 na leasing v roku 2008, nemali sme nárok na odpočet dph, pri tejto novele, ktorá je od 1.1.2010 sa pre mna nič nezmenilo, stále nemám nárok na odpočet, správne?? ďakujem
Správne.
3 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tak ja pre srandu budem mať od dodávateľa asi faktúry až štyri. Najprv poslali postupne riadne (nie zálohové) fa za január, február a marec. 26.4.10 dodali k týmto mesiacom iné tri fa s dátumami vyhotovenia : január, február, marec - k prijatej platbe. K tým predchádzajúcim máme čakať tretie - storno fa . Štvrtá fa bude tá konečná. Hlavne, že som uplatnila odpočet DPH v príslušných mesiacoch dávno pred 26.4.10 na základe prvých faktúriek. Asi si udelím od účtov spiatočku , načisto sa mi závity zavrkočili .
3 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ak nechce vystavovať faktúry za prijatie platby vopred - faktúru na DPh , môže faktúru vystaviť: nájom za január
dátum vystavenie 1.1.
dátum dodania 31.1.
dátum splatnosti 15.1.
a všetko zostane v jednom mesiaci jenou faktúrou
3 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Info z dnešného semináru k problematike DPH.

Pri cezhraničnom obchode ak sú zálohové platby pri TOVARE nedochádza ku zdaniteľnému plneniu.

Pri službách ÁNO, v rámci EÚ idú do súhrnných výkazov.

apo
3 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ANNAP Pozri príspevok
Poraďte, nenárokovala som DPH zo zaplatených záloh elektriny podľa splátkového kalendára,chcela som to spraviť na základe vyúčtovacej faktúry. Teraz mám vyúčtovaciu faktúru za obdobie od 09.4.2011 do 04.04.2012, je to riadny daňový doklad s dátumom dodania 4.4.2012. Môžem celú sumu DPH nárokovať teraz v 4. mesiaci (mesačný plátca DPH) keď sa týka obdobia prechodu rokov 2011 a 2012?
DPH z dokladov r. 2011 si nemôžeš uplatniť na odpočítanie v r. 2012:

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
3 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Otázka za 500, odpoveď za (stačí 1)

Musíš čítať správne vety. Ty si si vybral hneď prvú v r. 2009.

Refakturácia elektriny v r. 2009:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.

Refakturácia elektriny v r. 2010:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
2 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

A nie je internet považovaný za dodanie elektronickej služby? § 19 ods. 3 pís. d
2 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

jacekova Pozri príspevok
ved ja som tiež v tom, že internet tam patrí
tak potom? pozri môj príspevok vyššie, ak tam aj podľa Teba platí, tak deň vyhotovenia=deň dodania ak to bola FA za marec
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať