Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skús prečítať celú tému, vyjasní sa.
veľa závisí od zmluvy ako je formulovaná, čo má byť jej výsledkom a aká je forma odovzdania prác.
Pokiaľ ide o spomínanú faktúru, tam si treba dať pozor, čoho sa týka - pravdepodobne je zle vystavená - mala byť jedna s dátumom dodania 30.9. a následne 30.11. tie lietadielka - osobitne vyfakturovať zhotovené-odovzdané do 30.9. a nasl. obdobie zasa ďalšie.
Ak by predmetom bolo napr. zhotovenie iného /jedného/ diela, kuch.linky ap., tak fakturácia 9-11 obstojí.
0 0
Dianao Dianao

Dianao je offline (nepripojený) Dianao

ved o tie lietadielka prave ide, je to velky problem? A co koniec roka? Ked december vystavi vo februari, moze to tak byt?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vysvetlila som, že nemôže
a ešte - za tú chvíľu túto tému si nemohol stihnúť prečítať.
0 0
Dianao Dianao

Dianao je offline (nepripojený) Dianao

nie, nečítala som, ale ďakujem a určite nájdem čas na prečítanie celej témy
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Prosím Vás, je možné nejakým sposobom - zmluvou dohodnút prenájom stroja na celý rok a zmluvne dohodnút aj fakturáciu až na konci obdobia prenájmu /na konci roka/?
Prenajímatel aj nájomca sú platcovia DPH.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno.
Najdlhšie obdobie je 12 mesiacov.

apo
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Kde to nájdem v zákone, aby to bolo správne ohladom DPH?
Ďakujem
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

§ 19 zákona o DPH.
0 0
tinasab tinasab

tinasab je offline (nepripojený) tinasab

Abojte,prosim o pomoc, som v tejto oblasti novacik a mam na starosti uctovanie prijatych faktur za najmy, ktore nasim zamestnancom poskytuju ci uz platitelia DPH alebo fyzicke osoby neplatcovia DPH,

Momentalne ma zaujima ci ku splatkovemu kalendaru musia byt vystavovane aj fa o prijatej platbe, platby za nájom sa uskutocnuju vopred na obdobie 3 mesiacov
ak je platba platena vopred - dajme tomu 15.03.2011 na obdobie od 04-06/2011 datum dodania sluzby by mal byt 15.03.2011?-teda pri platbe prijatej u penajimatela vopred? Alebo ako by mal správne vyzerat splatkovy kalendar?

dalej by som si rada potvrdila ci staci od neplatitelov DPH ako podklad pre uctovanie nakladov zmluva o najme alebo ci by tiez mali vystavovat faktury

vopred dakujem za Vase skore odpovede
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak splátkový kalendár má náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH, faktúry osobitne vystavovať netreba.
ostatné - nevyjadrujem sa, kedže prípad od prípadu je iný, treba striktne dodržať, čo je v zmluve.
0 0
tinasab tinasab

tinasab je offline (nepripojený) tinasab

KEJKA Pozri príspevok
ak splátkový kalendár má náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH, faktúry osobitne vystavovať netreba
to znamena, ze ani fa o pijatej platbe nemusi byt vystavena od prenajimatela?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
splátkový kalendár uvádza dátum dodania.
Ak dostaneš platbu skôr - nie v danom mesiaci splatnosti, tak faktúra k prijatej platbe je potrebná.
tvoje zadanie - píšeš o prijatých faktúrach, nie o vystavených, nejako je to divne napísané.
0 0
tinasab tinasab

tinasab je offline (nepripojený) tinasab

KEJKA Pozri príspevok
splátkový kalendár uvádza dátum dodania.
Ak dostaneš platbu skôr - nie v danom mesiaci splatnosti, tak faktúra k prijatej platbe je potrebná.
tvoje zadanie - píšeš o prijatých faktúrach, nie o vystavených, nejako je to divne napísané.
Dakujem za odpoved, zneje to divne, lebo ja nevystavujem ale prijimam fa a splatkove k. No casto to vystavuju prenajimatelia nesprávne, preto sa pytam za nich aby som nieco nespravne vystavene neprijala
0 0
tinasab tinasab

tinasab je offline (nepripojený) tinasab

tinasab Pozri príspevok
Abojte,prosim o pomoc, som v tejto oblasti novacik a mam na starosti uctovanie prijatych faktur za najmy, ktore nasim zamestnancom poskytuju ci uz platitelia DPH alebo fyzicke osoby neplatcovia DPH,

Momentalne ma zaujima ci ku splatkovemu kalendaru musia byt vystavovane aj fa o prijatej platbe, platby za nájom sa uskutocnuju vopred na obdobie 3 mesiacov
ak je platba platena vopred - dajme tomu 15.03.2011 na obdobie od 04-06/2011 datum dodania sluzby by mal byt 15.03.2011?-teda pri platbe prijatej u penajimatela vopred? Alebo ako by mal správne vyzerat splatkovy kalendar?

dalej by som si rada potvrdila ci staci od neplatitelov DPH ako podklad pre uctovanie nakladov zmluva o najme alebo ci by tiez mali vystavovat faktury

vopred dakujem za Vase skore odpovede
Naozaj b som rada prijimala len spravne vystavene fa /splatkove kalendare/zmluvy - neviete mi niekto dat aspon nejake odpovede na dlsie otazky, ktore vynechala Kejka?

este otazka, je velkou chybou - ak sa danovy odpocet zauctuje neskor ako by mal - teda ak ho zaradime do Marca 2011 namiesto decembra 2010? - pr prijatej platbe v decembri by mal byt danovy odpocet uctovany jednoznacne do decembra, no stalo sa, ze sa DPH zauctoval spolu s nakladom az v 03/2011, pytam sa preto, ze vascinou sa to rozobera z opacnej strany - teda pri dan. povinnosti. Ja vsak uctujem pohladavku voci danovemu uradu, preto rozmyslam, ze to nie je az taka chyba

dakujem vopred, ak m niekto chvilku casu a vela vedomosti rada prijmem Vase odpovede, velmi pomozu..
0 0
tinasab tinasab

tinasab je offline (nepripojený) tinasab

Mozem Vas este raz neikoho poprosit o odpoved? Fakt si neviem rady a chcela by som to uzavriet uz, nech to mame vsetko spravne
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

tinasab Pozri príspevok
este otazka, je velkou chybou - ak sa danovy odpocet zauctuje neskor ako by mal - teda ak ho zaradime do Marca 2011 namiesto decembra 2010? - pr prijatej platbe v decembri by mal byt danovy odpocet uctovany jednoznacne do decembra, no stalo sa, ze sa DPH zauctoval spolu s nakladom az v 03/2011, pytam sa preto, ze vascinou sa to rozobera z opacnej strany - teda pri dan. povinnosti. Ja vsak uctujem pohladavku voci danovemu uradu, preto rozmyslam, ze to nie je az taka chyba
Ak si mala nárok na odpočet v 12/2010, nemôžeš si ho uplatniť v 3/2011, ale cez dodatočné daňové priznanie 12/10. Môžeš si posunúť odpočítanie DPH v rámci roka, t.j. napr. DPH, ktorú by si si mohla odpočítať v marci 2011, si možeš hocikedy až do 12/2011. Ale decembrovú nemôžeš už ďalej posúvať, ak si dostala faktúru do 25.1.
Ale o akom daňovom odpočte pri prijatej platbe to píšeš? Pri prijatej platbe musíš DPH odviesť, a to v tom období, kedy si platbu prijala. Čo si tam chceš odpočítavať?
0 0
tinasab tinasab

tinasab je offline (nepripojený) tinasab

Luba Pozri príspevok
Ale o akom daňovom odpočte pri prijatej platbe to píšeš? Pri prijatej platbe musíš DPH odviesť, a to v tom období, kedy si platbu prijala. Čo si tam chceš odpočítavať?
Ahoj,

dakujem pekne za odpoved, samozrejme pri prijatej platbe vznika na strane prenajimatela danova povinnost. Ja som sa iba zle vyjadrila, mala som uviest odoslana platba v suvislosti s danovym odpoctom na strane najomcu.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Poraďte, nenárokovala som DPH zo zaplatených záloh elektriny podľa splátkového kalendára,chcela som to spraviť na základe vyúčtovacej faktúry. Teraz mám vyúčtovaciu faktúru za obdobie od 09.4.2011 do 04.04.2012, je to riadny daňový doklad s dátumom dodania 4.4.2012. Môžem celú sumu DPH nárokovať teraz v 4. mesiaci (mesačný plátca DPH) keď sa týka obdobia prechodu rokov 2011 a 2012?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ANNAP Pozri príspevok
Poraďte, nenárokovala som DPH zo zaplatených záloh elektriny podľa splátkového kalendára,chcela som to spraviť na základe vyúčtovacej faktúry. Teraz mám vyúčtovaciu faktúru za obdobie od 09.4.2011 do 04.04.2012, je to riadny daňový doklad s dátumom dodania 4.4.2012. Môžem celú sumu DPH nárokovať teraz v 4. mesiaci (mesačný plátca DPH) keď sa týka obdobia prechodu rokov 2011 a 2012?
DPH z dokladov r. 2011 si nemôžeš uplatniť na odpočítanie v r. 2012:

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
3 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

tak som to predpokladala,
mám teraz spraviť dodatočné za 12/2011 dám tam všetky DPH zo záloh v roku 2011
a teraz do 4/2012 dám DPh zo záloh 1-4/2012 a rozdiel vo vyúčt.faktúre
ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať