Zavrieť

Porady

Stravné lístky

Ahoj poraďáci, prosím o radu - podnikáme od apríla a pri vsetkých mozných dolezitých veciach sme zabudli na objednanie stravných lístkov. Chcem sa opýtat skúsenejsích úctovníkov, ci sa dá v s.r.o. zaradit nákup stravných lístkov do nakladov aj do predchádzajúcich mesiacov a ak ano, akym sposobom ma byt vystavena faktura, ci po konkretnych mesiacoch alebo moze byt aj suhrnna. Viem, ze zivnostnici si spät nemozu davat nakup straveniek do nakladov, ale ze vraj v s. r. o. sa to da. Spätne to vlastne bude len za par dni v mesiaci a to za pracovne dni, ked neboli sluzobky, pretoze tam sa ratalo stravne spolu s cestakom. Resp. ako si mozeme nakupit stravenky teraz a dat ich do nakladov s.r.o. - da sa od aprila, alebo uz len november a december? Prosim info, dakujem.
Naposledy upravil Dav : 08.08.12 at 10:42
Usporiadat
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, nevie mi nikto poradiť, sťahovala som si minulý rok takú super tabuľku pre zaúčtovanie SL v PU aj s predpismi. Neviem ju nájsť.
0 0
emili21 emili21

emili21 je offline (nepripojený) emili21

ahojte, miesto stravných lístkov chcem dať zamestnancom finančný príspevok /nevýhodou je to zdanenie/ tak vás prosím o potvrdenie sumy, ktorá je min. 1,485 a max. 1,98 eur? ďakujem veľmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emili21 Pozri príspevok
ahojte, miesto stravných lístkov chcem dať zamestnancom finančný príspevok /nevýhodou je to zdanenie/ tak vás prosím o potvrdenie sumy, ktorá je min. 1,485 a max. 1,98 eur? ďakujem veľmi pekne
Pozri § 152 odst. 3 a 5 Zákkonníka práce

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, prosím o radu, zamestnávateľ neposkytoval SL zamestnancom od 1-9/09. Dňa 20.09.2009 kúpil a poskytol zamestnancom po 40 ks. Môžem to brať ako za spätné mesiace, alebo to musia byť SL len za 10-11/09. Keď kúpi SL vraj za 1-9/09 dajú sa dať spätne do nákladov, alebo to musím brať ako SL 12/09.....rok 2010. Ďakujem.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnávateľ neposkytoval SL zamestnancom od 1-9/09. Dňa 20.09.2009 kúpil a poskytol zamestnancom po 40 ks. Môžem to brať ako za spätné mesiace, alebo to musia byť SL len za 10-11/09. Keď kúpi SL vraj za 1-9/09 dajú sa dať spätne do nákladov, alebo to musím brať ako SL 12/09.....rok 2010. Ďakujem.
Prečítaj si tému od začiatku, tam je jasne napísané, že je to možné aj spätne, aj keď účtuješ s dátumom obstarania SL. Tých 40 ks bol nárok zamestnanca za 1-9/2009?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem,práve som sa dopátrala k tomu aj ja v inej téme..... Táto porada je úplne super vec!!!!! Ďakujem Vám všetkým....
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

calawen Pozri príspevok
Prečítaj si tému od začiatku, tam je jasne napísané, že je to možné aj spätne, aj keď účtuješ s dátumom obstarania SL. Tých 40 ks bol nárok zamestnanca za 1-9/2009?
1-9 vôbec neposkytoval, tých 40 boli prvé v tomto roku.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem,práve som sa dopátrala k tomu aj ja v inej téme..... Táto porada je úplne super vec!!!!! Ďakujem Vám všetkým....
Tú tabuľku si našla? Ak nie, môžem od kolegyne popýtať našu tabuľku na stravné lístky, ale u nás sme to mali aj s nákladovými strediskami...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem za ochotu, tú som konečne našla. Teda nie tú, čo som hladala, ale takú tiež super....
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím o radu: s.r.o kupovala stravné lístky pre zamestnancov, ale aj pre konateľa, ktorý nieje zamestnancom v s.r.o. Môžem ich prefakturovať SZČO - konateľovi a jemu uplatniť v nákladoch? Ďakujem.
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Iwett Pozri príspevok
Prosím o radu: s.r.o kupovala stravné lístky pre zamestnancov, ale aj pre konateľa, ktorý nieje zamestnancom v s.r.o. Môžem ich prefakturovať SZČO - konateľovi a jemu uplatniť v nákladoch? Ďakujem.
Ak je konateľ aj SZČO tak mu ich vyfakturovať môžeš, v nákladoch ale ich môže mať len za dni za ktoré ako SZČO vykonával nejakú prácu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

IvoM Pozri príspevok
Ak je konateľ aj SZČO tak mu ich vyfakturovať môžeš, v nákladoch ale ich môže mať len za dni za ktoré ako SZČO vykonával nejakú prácu.
Ďakujem.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
_Ajuska Pozri príspevok
Ahoj poraďáci, prosím o radu - podnikáme od apríla a pri vsetkých mozných dolezitých veciach sme zabudli na objednanie stravných lístkov. Chcem sa opýtat skúsenejsích úctovníkov, ci sa dá v s.r.o. zaradit nákup stravných lístkov do nakladov aj do predchádzajúcich mesiacov a ak ano, akym sposobom ma byt vystavena faktura, ci po konkretnych mesiacoch alebo moze byt aj suhrnna. Viem, ze zivnostnici si spät nemozu davat nakup straveniek do nakladov, ale ze vraj v s. r. o. sa to da. Spätne to vlastne bude len za par dni v mesiaci a to za pracovne dni, ked neboli sluzobky, pretoze tam sa ratalo stravne spolu s cestakom. Resp. ako si mozeme nakupit stravenky teraz a dat ich do nakladov s.r.o. - da sa od aprila, alebo uz len november a december? Prosim info, dakujem.
Stanovisko DR ku stravným lístkom nakúpené dozadu neviem tu pripojiť link tak aspoň takto : Díki tmhwk

Stravné lístky spätne u s.r.o. - stanovisko DRSR 05-02-10
12:26 PM tmhwk
Member
Členom od: 04-01-05
Miesto: Bratislava
Príspevky: 33

K téme stravné lístky poskytnuté spätne sa už napísalo dosť veľa.
Pre záujemcov odporúčam napr. staršiu tému nedavali sme stravne listky zamestnancom..
Stanovisko DRSR z ktorého vyplýva že stravné lístky poskytnuté spätne možno daňovo uznať, nájdete tu Stravné lístky spätne?
Pripájam dnešné vyjadrenie DRSR na moju otázku, z ktorého vyplýva že stravné lístky poskytnuté spätne nie sú daňovým nákladom firmy. Nevyjadrili sa k tomu, či sú oslobodené od dane z príjmu u zamestnanca.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Výdavky na stravovanie zamestnancov sú daňovým výdavkom u zamestnávateľa podľa ustanovenia § 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, to znamená, že musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákonník práce. Vo Vašom prípade tieto podmienky splnené neboli, preto dodatočne nakúpené stravné lístky pre zamestnancov nebudú daňovým výdavkom na strane firmy.
------
Váš dopyt:
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o odpoveď na nasledovný dopyt.
Právnická osoba /s.r.o./ zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom stravných lístkov /Vaša stravovacia/. Za určité obdobie roka, počas ktorého zamestnanci vykonávali prácu a mali podľa Zákonníka práce na poskytnutie stravy nárok, tieto poukážky poskytnuté neboli, ani im nebola zabezpečená strava iným spôsobom.
Je možné stravovacie poukážky zakúpiť a poskytnúť zamestnancom za toto obdobie spätne? Bude takýto náklad považovaný za daňovo uznateľný na strane firmy? Bude hodnota takto spätne poskytnutej stravy oslobodená od dane z príjmu na strane zamestnanca?
Ďakujem
Príspevok ocenili
mkatka ; Rozalka ; Aljok ; atka4 ; Monika C. ;
oceňujem súhlasím cituj odpovedať
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

DR SR – stravné poukážky

DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica


S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.
595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani
z príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné
za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške
ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.
283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie
v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje
stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom
z reštauračného zariadenia).


K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie
dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky
v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia
Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre
účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ
dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok
až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani
z príjmov.


K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé
časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku
preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na
skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za
obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem
uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.


Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňové
výdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za
podmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).


Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka
práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom
splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné
zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňový
výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo
Zákonníka práce.



Banská Bystrica, 5. 2. 2007
2 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Viem, že zamestnávateľ môže dať stravné lístky aj dohodárom, keď si to určí v internej smernici. Ale môže ich im dať aj keď odrobia denne iba 2 hodiny? A prispievať im na nej zo sociálneho fondu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AMM Pozri príspevok
Viem, že zamestnávateľ môže dať stravné lístky aj dohodárom, keď si to určí v internej smernici. Ale môže ich im dať aj keď odrobia denne iba 2 hodiny? A prispievať im na nej zo sociálneho fondu?
Nie, ZP stanovuje nárok na stravenky pri zmene dlhšej ako 4 hod. ZO SF prispievať nemôžete, pretože z ich odmeny sa SF nevytvára.
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Keď si dá do internej smernice teda, že dohodárom nad 4 hodiny dá stravný lístok, aj tak im nemôže prispievať na nej so SF? Viem, že z ich odmeny sa SF netvorí, ale keď s tým zamestnávateľ súhlasí...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

prvýkrát účtujem SL v PU, objednala som cez internet, vystavili mi zálohovú fa, ktorú som uhradila, takže zál. faktúru len evidujem. úhrada z účtu 314/221. Teraz účtujem ostrú: 213/321, poplatky a odplata som dala na 568,343/321, odpočet zálohy 321/314, môže to tak byť? dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
prvýkrát účtujem SL v PU, objednala som cez internet, vystavili mi zálohovú fa, ktorú som uhradila, takže zál. faktúru len evidujem. úhrada z účtu 314/221. Teraz účtujem ostrú: 213/321, poplatky a odplata som dala na 568,343/321, odpočet zálohy 321/314, môže to tak byť? dík
Poplatky sú služba- 518. OStatné máš dobre.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže aj poplatky za telefon, a ak platím za telefon šekom je tam poplatok za šek, ten tiež ide na 518, ja som dávala na 568.
Ok, takže po zaúčtovaní si vytvorím v money s3 účtujem pokľadňu cenín kde zaúčtujem príjem 211/261??? , potom za príslušný mesiac, nárok majú od januára takže vo februári im vydám za dva mesiace 331/213 55% z 3,8 a zrážka zo mzdy-doplatok 331/213 45 %??? Asi to nie je dobre že ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať