Zavrieť

Porady

Otazka k BSM v dedicskom konani

Ahojte,

potrebovala by som vediet, na zaklade coho sa v dedicskom konani notar rozhodne, ci prislusny majetok je BSM, alebo cely patri vylucne jednemu z manzelov.
Dedicske konanie po mojom otcovi prebehlo asi pred 8 rokmi, teraz sa ukazalo, ze existuju este 3 ucty, ktore su pisane na mojho otca a o ktorych v rodine nikto nevedel, ani matka, ktora s nami nezije (rodicia rozvedeny neboli).
Dostala som predvolanie na dodatocne prejednanie dedicstva, predmetom ktoreho su zostatky na prislusnych uctoch. Notar ale v predvolani urcil, ze predmetom dedicstva je polovica celkovych zostatkov na uctoch mojho otca.

Moja interpretacia jeho rozhodnutia je, ze ucty berie ako BSM, t.j. polovica zostatku patri mojej matke a druha polovica bude prejednana. Je jeho rozhodnutie spravne ? Naozaj tie ucty patria do BSM, hoci moja matka o nich nemala znalost ?

Dakujem za odpoved.

S pozdravom
Dimma
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    všetok majetok nadobudnutý manželmi patrí do BSM, včítane peňazí v bankách. Nieje rozhodujúce, či manželka vedela o týchto peniazoch alebo nie.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Neboli rozvedeni. To je zaklad.preto to spada do bsm. Takze rozhodnutie notara je spravne.

    dimma je offline (nepripojený) dimma

    dimma
    Ahoj,

    znamena to, ze lubovolny majetok, ktory manzelia nadobudli pocas manzelstva je vzdy v BSM ?
    Moja kamaratka si za peniaze od rodicov kupila byt, v katastri ho ma pisany iba na seba. Hovorila mi, ze v pripade rozvodu jej ten byt ostane... z toho som dedukovala, ze ten byt nie je v BSM, alebo sa mylim ?

    S pozdravom
    dimma

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    dimma Pozri príspevok
    Ahoj,

    znamena to, ze lubovolny majetok, ktory manzelia nadobudli pocas manzelstva je vzdy v BSM ?
    Moja kamaratka si za peniaze od rodicov kupila byt, v katastri ho ma pisany iba na seba. Hovorila mi, ze v pripade rozvodu jej ten byt ostane... z toho som dedukovala, ze ten byt nie je v BSM, alebo sa mylim ?

    S pozdravom
    dimma
    Do BSM patrí to, čo manželia spoločne nadobudli počas manželstva.
    Pokiaľ ide o Tvoju kamarátku, peniaze na byt, ktoré dostala od rodičov, sú darom pre ňu, to sa do BSM neráta.
    Do BSM teda nepatrí:
    - dar, určený pre jedného z manželov
    - dedičstvo, ktoré jeden z manželov nadobudol aj počas trvania manželstva
    - majetok, ktorý mal každý z manželov ešte pred uzavretím manželstva.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    dimma Pozri príspevok
    Ahoj,

    znamena to, ze lubovolny majetok, ktory manzelia nadobudli pocas manzelstva je vzdy v BSM ?
    Moja kamaratka si za peniaze od rodicov kupila byt, v katastri ho ma pisany iba na seba. Hovorila mi, ze v pripade rozvodu jej ten byt ostane... z toho som dedukovala, ze ten byt nie je v BSM, alebo sa mylim ?

    S pozdravom
    dimma
    Existuje polemika, keď kúpiš počas manželstva vec (najčastejšie byt) za vlastné (aj získané darom) peniaze, či to patrí do BSM.
    Väčšina sa prikláňa k tomu, že ide o presun z oddeleného vlastníctva jedného manžela do bezpodielového spoluvlastníctva oboch manželov. Potom pri vyporiadaní BSM môže podľa § 150 obč.zák. každý požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok a je povinný nahradiť, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na jeho ostatný majetok.

    Oni tvrdia, že podľa § 143 je v BSM všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol jeden z manželov za trvania manželstva. Výnimku tvoria aj dary, ale to sú len peniaze, nie za ne kúpená vec. Takže rodičia by mali kúpiť byt a ten darovať.

    Iní poukazujú na to, že je to len formalita, lebo si mohla kúpiť za vlastné peniaze čokoľvek a nedržať ich na účte. Pri vyporiadaní sa berie do úvahy aj zásluhovosť pri obstaraní bytu. Ak manžel vraj nemal námietky pri zápise do katastra, tak s tým súhlasil.

    V každom prípade, ak by aj nedostala byt, musela by dostať jeho hodnotu, ktorá sa z BSM odpočíta.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Dar treba ale dokazat. Ideal je darovacia zmluva,overena notarom. Ale teraz sa nahlas zamyslim. Mozno ma niekto opravi. Peniaze dar nie su v BSM. A ak boli pouzite na kupu bytu,ktory bol nadobudnuty pocas manzelstva patri byt do bsm? Alebo staci darovacia zmluva na zdokladovanie fin.prostriedkov. Lebo na katastri zapisu oboch nie?

    Otazka k BSM v dedicskom konani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.