Zavrieť

Porady

aké účtovníctvo? JÚ alebo PÚ?

Zdravím Vás!

Prosím poraďte mi!
Mám viesť účtovníctvo pre pekáreň aj s predajňou.8 zamestnancov, okrem predajne budú rozvážať pečivo do ďalších obchodov.

Ak by si vybavili živnosť - ako fyzická osoba:
Mohla by som viesť JÚ ?? - nemusím mať skladovú evidenciu, zásoby. Vlastne každý deň predajú všetko, čo v noci upečú. Stačí každý deň podľa registračnej pokladne zúčtovať jednou sumou predaj tovaru??Plus vydané faktúry za predaj tovaru?

----------
V druhom prípade, ak by to bola s.r.o., musím viesť PÚ. Ako je to potom s tovarom, musím previesť cez výrobu všetko na tovar /výrobky/ viesť skladovú evidenciu??

Viem, že sa musím veľa učiť, doteraz som mala len malých živnostníkov /väčšinou len rodine/, ale to ma neuživí.

Ďakujem za odpovede

Laura
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    AJ v JU musi byt kniha zasob. Pekaren bude mat reálne zásoby, nemoze predsa muku kupovat len na okamzite pouzitie. Ja by som uprednostnila PU. A pises v mn. cisle - oni zivnost..... takze by to bolo združenie.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ďakujem,
    písala som v množnom čísle, ale pani rozmýšľa, že si vybaví živnosť ako fyzická osoba len na svoje meno.
    - Ak budem evidovať zásoby v JÚ, predám tovar - priebežne znižujem zásoby?
    Asi budem potrebovať Vašu pomoc, kým sa rozbehnem.
    Laura

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    V JÚ som robila tak, že som nákupy dávala priamo na spotrebu, a na konci roku som podľa inventúry odúčtovala interným dokladom to, čo mi ostalo, aby som v nákladoch mala len skutočnú spotrebu.

    V PÚ som účtovala cez sklad 132/321. Nakonci mesiaca mi robili skladníci inventúru a podľa nej som zaúčtovala spotrebu 504/132.
    Daňováci nič na kontrole nenamietali, tak to bolo dobre.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Takto by sa mi to páčilo aj v JÚ aj PÚ.

    Ja som sa bála, že musím premeniť použité zásoby materiálu a ostatné režijné náklady, mzdy pracovníkov = na tovar /tovar držať na sklade - na kartách/ a potom tovar predávať. Tak by som sa z toho asi zbláznila!!

    Prosím aj ostatné poraďáčky o názor, či súhlasia s Lubenou.
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, súhlasím a určite nás bude viac. Tá tvoja predstava sa týka zložitejších výrobkov.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ďakujem,

    ohlásil sa mi ďalši živnostník - stolár - bude vyrábať nábytok - len na objednávku. Tiež by som to chcela účtovať len v JÚ a tak, ako to píše Lubena.

    Čo si asi myslela pri: zložitejšej výrobe- prosím uveď nejaký príklad.

    Viete, potrebujem firmy, ale nechcem sa preceniť. Na začiatku by som robila radšej niečo jednoduchšie, síce pred rokmi som pracovala aj v účtovníctve PU, ale som z toho trochu vyšla a veľa sa zmenilo.

    Ešte Vás budem otravovať, majte sa pekne. Prajem Vám príjemný víkend.
    Laura

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Laura1
    Ďakujem,

    ohlásil sa mi ďalši živnostník - stolár - bude vyrábať nábytok - len na objednávku. Tiež by som to chcela účtovať len v JÚ a tak, ako to píše Lubena.

    Čo si asi myslela pri: zložitejšej výrobe- prosím uveď nejaký príklad.
    príklad - to je práve ten tvoj stolár.
    nábytok na objednávku - založila by som knihu zásob, na hromadné nákupy väčšieho rozsahu by bola karta podľa položiek, okrem toho na každú objednávku by som založila kartu výrobku. a zaznačila by som tam pohyby. Úbytok z karty materilu by som dala ako prírastok na kartu výrobku, drobné nákupy by som tiež značila na karty výrobkov - to by vlastne mal robiť ten stolár.
    takto by sa dokazala nasčítať hodnota nákladov na každý výrobok, resp. skupinu výrobkov podľa objednávky. Po ukončení sa nábytok vyfakturje - fakturácia sa zaznačí na karz výrobku a odloží sa a/a.
    V JU samozrejme všetky doklady dáš na základe úhrady do výdavkov - materiál alebo prevádzková réžia.
    Tie zásoby - to je len pre prípad, že by to chcela vidieť kontrola. Ale je to tiež dobré aj pre stolára, uvidí ako mu tie zákazky fungujú.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lida
    Tie zásoby - to je len pre prípad, že by to chcela vidieť kontrola. Ale je to tiež
    dobré aj pre stolára, uvidí ako mu tie zákazky fungujú.
    Plne súhlasím s naznačeným postupom s tým, že: evidenciu výrobkov by som považovala za evidenciu zásob ... t.j. v tomto prípade evidenciu výrobkov. Z naznačeného postupu mi vlastne karta výrobku splní aj evidenciu "kalkulácií", ako aj prírastkov a úbytkov výrobkov (§ 16 ods. 4 postupov pre FO).
    Zásoby môžu byť rôzne:
    - materiál,
    - výrobky ...

    aké účtovníctvo? JÚ alebo PÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.