Zavrieť

Porady

Co je to varyto?

Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Nie som si istý, či som sa niekedy v živote čmýril alebo nie.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

slovník cudzích slov SPN 1997: varyto = fiktívny hudobný strunový nástroj na spôsob harfy
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Pridam jednu pikosku. Na nejakom metodickom dni pre ucitelov SJ bolo povedane, ze sa nema pouzivat slovo batola, pretoze je to nespisovne a prebrate z ceskeho jazkya. Vraj bolo odporucene ze namiesto slova batola by sa malo pouzivat slovo "lezun" pretoze batola lezie. Dobre vsak?
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

ten lezúň je spisovne slovensky
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

nika.sum
Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.

Básnička:

Mlčali zaryto,
že majú to i to.
Nielen koryto,
ale aj VARYTO.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Oľa
slovník cudzích slov SPN 1997: varyto = fiktívny hudobný strunový nástroj na spôsob harfy

[hore] grécky pôvod

fiktívny


spočívajúci na fikcii, vymyslený, neskutočný, nereálny atď. Ten istý slovník

slovenčina moja krásne ty vybrané slová máš
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Keď si predstavím, že moja najmladšia dcéra je druháčka a toto všetko ma čaká ju naučiť, tak neviem či dnes vôbec zaspím. Rýchle som zabudla, že som už 3 deti naučila vybrané slová, ale je to už 8 rokov a mali asi súdružku učiteľku, ktorá im to zlahčila a nie naopak. Nebolo by jednoduhšie to tvrdé "Y" jednoducho vymazať zo slovenčiny a určite by sa nám všetkých písalo a učilo jednoduhšie.
Majte sa Všetci slováci krásne a netrápme si s "Y". :p
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

kukučka
čmýriť - nejaký pohyb?
vyžla - pes, výborný stopár
vyza - veľká ryba
jazylka - chrupavka či kostička ?
Mne sa zda, ze som slovo JAZYLKA pocula v rozpravke Jaskyna zlatej ruze - Fantagiro. To bola ta zlata ruza v strasidelnej jaskyni, ked Fantagiro prisla na to, ze stoji na jazyku obrovskej obludy a ta ruza je to v ustach nad jazykom, co tam visi ako cenculik. Potom tu jazylku posteklila a ta obluda zacala kychat a jaskyna sa zavalila. :p
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

janasv
Mne sa zda, ze som slovo JAZYLKA pocula v rozpravke Jaskyna zlatej ruze - Fantagiro. To bola ta zlata ruza v strasidelnej jaskyni, ked Fantagiro prisla na to, ze stoji na jazyku obrovskej obludy a ta ruza je to v ustach nad jazykom, co tam visi ako cenculik. Potom tu jazylku posteklila a ta obluda zacala kychat a jaskyna sa zavalila. :p
Keď si ich už toľko nezmyselných vymysleli, možno ich budeme zrazu počúvať v každej rozprávke a vo všetkých programoch pre deti, aby si ich osvojili... :p To budú rozprávky nakrútené podľa predlohy, ktorú sem lepila evina.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Nasla som vyzlu!!!! Vo Velkej knihe o psoch - str. 66 - Polovne psy - Madarska vyzla. Ak si este niekto z detskych liet pamata madarske vecernicky - Brok postrach maciek, tak tak nejak ta vyzla vyzera. Farba: tehlovocervana, vyska do 64 cm. Ale teraz neviem, je to slovenske vybrane slovo alebo cudzie slovo?
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Maďarská vyžla je krásny pes. Na výstavách ju je vidieť.

Naposledy upravil pyton : 22.09.05 at 11:09
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

.................................................. ..........................................
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pyton - to je vyžlička? Je rozkošná
0 0
dianosaurus dianosaurus

dianosaurus je offline (nepripojený) dianosaurus

varyto je staroveky hudobny strunovy nastroj v podstate predchodca harfy
osobna poznamka : tak takato blbost nema co robit vo vybranych slovach kedze uz ani neexistuje a ani ho nepozna clovek ktory studuje hudobnu vedu ako prebo mozu takto mylit tych chudacikov piatakov
0 0
dianosaurus dianosaurus

dianosaurus je offline (nepripojený) dianosaurus

a k tomu čemerit sa : je to nieco ako hmyrit sa
prikladova veta je vsi sa čemeria v hlave (hnusne ja viem ale nevymyslela som to )
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Dinosaurus, príspevky sú ešte z roku 2005, pochybujem, že zadávatelia čakajú na tvoju odpoveď...
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Vy dve ste dobrééééé
Jedna nepozerá na číselká, druhá na písmenká
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Johanka Pozri príspevok
Ale dávame tomu slovenčinovi . Niekde som čítala, že Jazykovedný ústav zrušil slovo váľanda a nahradil ho slovom hovník. Vraj váľajú sa svine a človek si hovie .
Tak túto tému som nikdy predtým nepozrela, tak som len dnes zo zvedavosti čo je to to varyto pozrela... Ale dávno som sa takto schuti nenasmiala. Jóóóój, dobrá téma.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Kazu Pozri príspevok
Vy dve ste dobrééééé
Jedna nepozerá na číselká, druhá na písmenká
Pekný postreh... . Mne sa asi viac páčil dinosaurus ako dianosaurus, to prvé aspoň viem čo je, nad tým druhým váham...
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

[QUOTE=účtovník 007;119700]A ja som sa učila vybrané slová po M takto:
My sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že na Myjave umývajú myši mydlom. Ešte ich tam bolo pár, ale na tú ďalšiu rýmovačku si nespomínam. A ani tá Myjava tam už dnes nie je.
Teda od mojich školských liet veľa sa zmenilo. Dnes sa mi zdá, že jazykovedci musia vždy niečo robiť a preto vymýšľajú ...mnoho slov je naviac a deťom iba na príťaž naučiť sa ich. A nakoniec mládež (poniektorí iba?) a ich slovenčina...pravopis je strašný.
My ...čo si veľa pamätáme...napr: vybrané slová po P sme sa učili takto: Pýta sa pyšná pýcha pytla, prečo máš v pysku kopyto slepýš. A stačilo..hravo sme sa to naučili, vedeli hneď aj keby nás zobudili.A pravopis nám ide lepšie ako dnešnej mládeži.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať