Zavrieť

Porady

Co je to varyto?

Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Mňa zase otec učil vybrané slová po S, skúsim si spomenúť.
Syn sypal sýkorkám syr, aby boli sýte. Sychravý syseľ syčal.
Viac si nepamätám.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
[QUOTE=Zitulda;1138485]
účtovník 007 Pozri príspevok
A ja som sa učila vybrané slová po M takto:
My sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že na Myjave umývajú myši mydlom. Ešte ich tam bolo pár, ale na tú ďalšiu rýmovačku si nespomínam. A ani tá Myjava tam už dnes nie je.
Teda od mojich školských liet veľa sa zmenilo. Dnes sa mi zdá, že jazykovedci musia vždy niečo robiť a preto vymýšľajú ...mnoho slov je naviac a deťom iba na príťaž naučiť sa ich.
Jazykovedcov neriešim , viď nový zákon , s niečim súhlasím , s niečim nie ....že je viacej slov ? No a ? Že sa deti musia ich učiť ??? No a ??? A aj sa učia , ale na figu , lebo len za PC poväčšinou sedia , na POKECI drísty riešia ....
A nakoniec mládež (poniektorí iba?) a ich slovenčina...pravopis je strašný.
Slabý výraz .....
Veď , keď by poniektorí mal napísať nadávku , že .....do p..., tak tam hodí Y a na konci I ....popritom sa to slovo píše s I a na konci z E , lebo je to podľa vzoru ulica ....

My ...čo si veľa pamätáme...napr: vybrané slová po P sme sa učili takto: Pýta sa pyšná pýcha pytla, prečo máš v pysku kopyto slepýš. A stačilo..hravo sme sa to naučili, vedeli hneď aj keby nás zobudili.A pravopis nám ide lepšie ako dnešnej mládeži.
A sa Ťa spýtam , ako nás drezúrovali naši rodičia a ako sa venujú dnes " rodičia " svojim deťom ...?????
Oponujem , odpovede sú v texte .....
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Priznám sa,že aj ja som sa dobre zasmiala. Môj muž na mňa vyvalil oči, keď som mu povedala, že leží na hovníku a nie na váľande.
Tiež pridám niečo. Nemáme používať slovo špekáčik alebo špekáčka, pretože je to čechizmus zo slova špek=slanina. A tak naši milí veľmi "pracovne vyťažení" jazykovedci nám odporúčajú používať slovenskú verziu v podobe " slaniniak, slaniniaky".
Môj syn chudáčisko tiež bojoval minulý rok s vybranými slovami. Nechápem, prečo sa všetky učia polopate a nevedú ich k trošku k samostatnej práci. My sme mali pár základných vybraných slov a ostatné boli od nich odvodené. Myslím, že odvodzovanie by predsa zvládli aj dnešné deti. A to sa hovorí o kreatívnom prístupe k výučbe a nielen memorovanie. Je to neskutočný des.Niektoré veci sa proste nemenia, aj keď je téma už trošku "po záruke".
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

No zaujímavá téme, teraz pred nástupom do 3. triedy. Tuším sa máme na čo tešiť.
Naozaj mať vo vybraných slovách strýko, strýc aj stryná mi príde divné - čo tak ich radšej naučiť rozmýšať a odvodzovať?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
janomila Pozri príspevok
Priznám sa,že aj ja som sa dobre zasmiala. Môj muž na mňa vyvalil oči, keď som mu povedala, že leží na hovníku a nie na váľande.
Tiež pridám niečo. Nemáme používať slovo špekáčik alebo špekáčka, pretože je to čechizmus zo slova špek=slanina. A tak naši milí veľmi "pracovne vyťažení" jazykovedci nám odporúčajú používať slovenskú verziu v podobe " slaniniak, slaniniaky".
Môj syn chudáčisko tiež bojoval minulý rok s vybranými slovami. Nechápem, prečo sa všetky učia polopate a nevedú ich k trošku k samostatnej práci. My sme mali pár základných vybraných slov a ostatné boli od nich odvodené. Myslím, že odvodzovanie by predsa zvládli aj dnešné deti. A to sa hovorí o kreatívnom prístupe k výučbe a nielen memorovanie. Je to neskutočný des.Niektoré veci sa proste nemenia, aj keď je téma už trošku "po záruke".
Tomu sa hovorí tzv . americký sen ....neboli výčba ....

Furt sa rehocem , keď vidím v nejakom americkom filme , ako učiteľ žiada žiaka , že " vyhláskuj mi .."
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A čo tak NEvybrané slová po "V"? : Vilo videl visieť vidličku vo víre višňového vína...
- len ma tak napadlo Ale dodnes si pamätám, že boli Nevybrané, pani učiteľka, ďakujem...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

... a ešte sa nemá hovoriť dudlík alebo cumlík, ale cmúľok.
Tiež som o tejto téme nevedela, som rada, že som si doplnila vzdelanie z prvého stupňa základnej školy, neviem, ako som bez toho varyta mohla žiť. Až doteraz som nerozumela napr. takejto vete: Malý lezúň sa toľko čmýril, až spadol z hovníka. Otec zadusil výfučku, prestal hrať na varyto a podal mu cmúľok.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
abel Pozri príspevok
... a ešte sa nemá hovoriť dudlík alebo cumlík, ale cmúľok.
Tiež som o tejto téme nevedela, som rada, že som si doplnila vzdelanie z prvého stupňa základnej školy, neviem, ako som bez toho varyta mohla žiť. Až doteraz som nerozumela napr. takejto vete: Malý lezúň sa toľko čmýril, až spadol z hovníka. Otec zadusil výfučku, prestal hrať na varyto a podal mu cmúľok.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ondrejvla Pozri príspevok
A čo tak NEvybrané slová po "V"? : Vilo videl visieť vidličku vo víre višňového vína...
- len ma tak napadlo Ale dodnes si pamätám, že boli Nevybrané, pani učiteľka, ďakujem...
Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Katy a R Pozri príspevok
Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..
Mňa práve teraz napadla jedna kacírska myšlienka a poviem vám, že je nebezpečnejšia ako nejaký pes
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

abel Pozri príspevok
... a ešte sa nemá hovoriť dudlík alebo cumlík, ale cmúľok.
Tiež som o tejto téme nevedela, som rada, že som si doplnila vzdelanie z prvého stupňa základnej školy, neviem, ako som bez toho varyta mohla žiť. Až doteraz som nerozumela napr. takejto vete: Malý lezúň sa toľko čmýril, až spadol z hovníka. Otec zadusil výfučku, prestal hrať na varyto a podal mu cmúľok.
Toto nemôže vymyslieť jeden človek, to musí byť celý štáb. Keď vidím za aké somariny ľudia dostávajú plat tak ma napadá ešte jedna myšlienka. A tá je taká psia, že ma nemôže ani napadnúť, že by mi napadla

A ešte niečo. Keď sa kanape povie hovník ako sa potom hovorí šerblu?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Pridám aj ja: V lese letel výr ponad vír. Za chvíľu sa obidva v-ý-í-ry stratili.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Kazu Pozri príspevok
Toto nemôže vymyslieť jeden človek, to musí byť celý štáb. Keď vidím za aké somariny ľudia dostávajú plat tak ma napadá ešte jedna myšlienka. A tá je taká psia, že ma nemôže ani napadnúť, že by mi napadla

A ešte niečo. Keď sa kanape povie hovník ako sa potom hovorí šerblu?
Zuzka, mala si na mysli to, čo niektoré dámy nosia na hlave? Lebo tomu sa správne tuším hovorí klobúk, ale moja mama občas hovorievala ... tá mala taký šerbel na hlave...
A znovu ma napadla krásna veta. Dáma so šerblom na hlave sedela na hovníku. Každý si pomyslí niečo neslušné, ale v našej spisovnej slovenčine to znamená, že dáma v klobúku sedela na pohovke.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

ondrejvla Pozri príspevok
A čo tak NEvybrané slová po "V"? : Vilo videl visieť vidličku vo víre višňového vína...
- len ma tak napadlo Ale dodnes si pamätám, že boli Nevybrané, pani učiteľka, ďakujem...
A ja ďakujem za pripomenutie...tiež nás to pani učiteľka naučila, len včera som ju nevedela celú.
Nemôžem si pomôcť, ale s tým odvodzovaním by mali začať a nie pridávať nové vybrané slová.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Tamila Pozri príspevok
Pridám aj ja: V lese letel výr ponad vír. Za chvíľu sa obidva v-ý-í-ry stratili.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Kazu Pozri príspevok
Toto nemôže vymyslieť jeden človek, to musí byť celý štáb. Keď vidím za aké somariny ľudia dostávajú plat tak ma napadá ešte jedna myšlienka. A tá je taká psia, že ma nemôže ani napadnúť, že by mi napadla

A ešte niečo. Keď sa kanape povie hovník ako sa potom hovorí šerblu?

Spisovne je nočník. Lenže - na nočník deti chodia aj cez deň. Takže dá sa povedať, že denník je šerbel?
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

abel Pozri príspevok
Zuzka, mala si na mysli to, čo niektoré dámy nosia na hlave? Lebo tomu sa správne tuším hovorí klobúk, ale moja mama občas hovorievala ... tá mala taký šerbel na hlave...
A znovu ma napadla krásna veta. Dáma so šerblom na hlave sedela na hovníku. Každý si pomyslí niečo neslušné, ale v našej spisovnej slovenčine to znamená, že dáma v klobúku sedela na pohovke.
Nie mojka, mala som na mysli tú vec, na ktorú presne sadne riť . Ale tvoja mama má pravdu, niekedy aj širák vyzerá ako šerbel
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Martasch Pozri príspevok
Spisovne je nočník. Lenže - na nočník deti chodia aj cez deň. Takže dá sa povedať, že denník je šerbel?
No , keď tak nad tým uvažujem , hm , taký " denník " Nový čas , Plus 1 deň .....s týmito by som si ani prdel neutrel ... , ostáva len tá druhá možnosť ...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..
To sa ti podarilo, toto ani vnukom nemôžem ukázať, takúto "mýlku", boli by na koni, no čo, "chybička se vloudila, pane profesore..."
Tak mi treba, píšem a nečítam, ale hovorovo sa veru občas nekontrolujem...
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Katy a R Pozri príspevok
Úžasná téma.... prispejem aj ja

... správne malo byť " len mi tak napadlo" ...
Napadnúť Ťa môže nejaký pes ... ale myšlienka Ti napadne

môj syn si to pred rokmi prečítal v nejakom jazykovednom okienku ... a od vtedy sme sa museli všetci správne vyjadrovať .. a ešte aj slovenčinárku opravoval..
Ja som zasa čítal že: nie myšlienka Ti napadne, ale zišlo mi na um alebo zišlo mi na myseľ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať