Zavrieť

Porady

Co je to varyto?

Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Usporiadat
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Dnes som si prečítala v synovej matematike, že:
sčítanec + sčítanec = súčet
a dokonca aj že:
menšenec - menšiteľ = rozdiel

No, činiteľa alebo delenca som tuším už počula, ale toto som absolútne nepochopila.Načo je niekomu nejaký menšenec alebo sčítanec, to je pre mňa ríša divov. Biedne naše deti, dúfam, že mi raz nebudú vyčítať, že som ich posielala do školy počúvať takéto blbosti.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tak som pozrela učebnicu slovenčiny pre 3. ročník ..... a ostala som prekvapkaná .. žiadne "varyto" ... a ani odvodené slová . Skoro také tam boli, ako za mojích čias. (a to už je nejaká doba - som sa učila aj vybrané slová po "L" )
0 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

nemám čo k tomu všetkému dodať, len to, že mám doma čerstvého 5-dňového prváčika a až sa bojím čo všetko sa to bude učiť, chudáčik.
0 0
guth guth

guth je offline (nepripojený) guth

Když pikoška, tak pikoška: ten "staročeský hudební nástroj" možná ani neexistoval - slovo varyto je doložené jen z Rukopisu královédvorského.
0 0
aneper aneper

aneper je offline (nepripojený) aneper

v texte piesne Odcházim z domova od Karla Plíhala (Josef Kainar) je varyto, vo veľmi vhodnom kontexte:

co tady se mnou v povznesenym tichu
dejte mi harfu nebo varyto
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

varyto, -a, -rýt stred. kniž. domnelý, predpokladaný starodávny strunový hudobný nástroj: struny v-a (Reis.);
Nech znejú zvuky varyta. (Roy) Prstami preberá v strunách varyta a spieva. (Štítn.);
pren. Ľudia bez básnického nadania chopili sa varyta (Vlč.) začali písať básne.
Zatiaľ jediný (asi logický) odkaz na to "zázračné" slovo vo všestrannom ujovi Gúglovi. guth > dobrá trefa! (alebo dobrý zásah? )
0 0
pterois pterois

pterois je offline (nepripojený) pterois

jess
no, žiaľ, takto sa učia vybrané slová dnešné deti. Ja by som sa osobne takto tie vybrané slová nenaučila. Dcéra sa učila všetky formou takýchto básničiek
napr. : po M

My myslíme, mýlime sa, umývame, šmýkame, čmýrime a hmýrime sa, mydlíme a žmýkame, zamykáme, mykáme.
Pri priesmyku nad Myjavou mýtnik mýto vyberal, na hmyz, myši pri pomyjach v pomykove pozeral.

"nádherná" je po V

Ak si vy raz zvyknete na hluk vyhne, výskot detí, sotva sa už zľaknete výra, ktorý z výšky letí.
Ba i vytia spod stajne, ak tam vyžly zavyjú, vydier, výz, čo zvyčajne pod vodou sa ukryjú.
Vykať,zvýšiť,vysoký, predponu vy- s tvrdým y !

po Z
V slovách jazyk, nazývať ypsilon vždy treba dať !
Aj v príbuzných : ozývať, jazylka a vyzývať !

tým červeno vyznačeným vôbec nerozumiem
čmýriť - čmýra - v češtine zastaralo menštruácia, hádam aj v slovenčine by to mohlo mať rovnaký význam

jazylka je kosť, vyhmatáte si ju nad štítnou chrupavkou

vyžla je druh psa - maďarský stavač

vyza? výza? - v češtine druh ryby, mohlo by platiť aj u nás
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

čmýriť sa, -i, -ia nedok. expr. hmýriť sa, hemžiť sa, pohybovať sa: Vo svedectve čmýrili sa eminencie. (Vaj.);
pren. neos. Čmýri sa mi v mozgu a nepríde mi na um. (Čaj.)


jazylka -y -liek žen. r. anat. podkovovitá kosť, od kt. vystupuje koreň jazyka;



vyžla -y -žiel žen. r. poľovný pes s krátkou srsťou
● expr. chudý ako v. veľmi


vyza -y výz žen. r. sladkovodná ryba príbuzná jeseterovi, zool. Huso ;


varyto, -a, -rýt stred. kniž. domnelý, predpokladaný starodávny strunový hudobný nástroj: struny v-a (Reis.);
Nech znejú zvuky varyta. (Roy) Prstami preberá v strunách varyta a spieva. (Štítn.);
pren. Ľudia bez básnického nadania chopili sa varyta (Vlč.) začali písať básne.

http://slovnik.azet.sk/pravopis/?q=varyto
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať