Zavrieť

Porady

DPH pri predaji nákl. auta

Zdravím všetkých poraďákov. Mám problém s ktorým si neviem rady. Skúsim ho zrozumitelne popísať. V r. 2004 kúpil známy nákl . vozidlo od platcu DPH ako súkr. osoba. v r. 2005 sa stal živnostníkom a toto vozidlo zaradil do podnikania. v r.2006 sa stal štvrťroč. platcom DPH. V r.2008 toto vozidlo vyradil z podnikania do osob. vlastníctva a v r.2009 ho predal ako súkr. osoba. Má nejakú povinnosť vo vzťahu k DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    popleta Pozri príspevok
    Zdravím všetkých poraďákov. Mám problém s ktorým si neviem rady. Skúsim ho zrozumitelne popísať. V r. 2004 kúpil známy nákl . vozidlo od platcu DPH ako súkr. osoba. v r. 2005 sa stal živnostníkom a toto vozidlo zaradil do podnikania. v r.2006 sa stal štvrťroč. platcom DPH. V r.2008 toto vozidlo vyradil z podnikania do osob. vlastníctva a v r.2009 ho predal ako súkr. osoba. Má nejakú povinnosť vo vzťahu k DPH?
    V roku 2008 pri preradení nákladného automobilu z podnikania do osobného vlastníctva bol povinný odviesť DPH z daňovej zostatkovej ceny. V roku 2009 je povinný priznať na dani z príjmov príjem z predaja nákladného automobilu ako ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov. Ako výdavok k príjmom z predaja sa uplatní daňová zostatková cena.

    popleta je offline (nepripojený) popleta

    Iveta -popleta popleta
    Ja som zabudla dodať, že to auto neodpisoval. Tak z čoho tú DPH bol povinný odviesť. A taktiež pri dani z príjmov aký vydavokby si uplatnil?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    popleta Pozri príspevok
    Zdravím všetkých poraďákov. Mám problém s ktorým si neviem rady. Skúsim ho zrozumitelne popísať. V r. 2004 kúpil známy nákl . vozidlo od platcu DPH ako súkr. osoba. v r. 2005 sa stal živnostníkom a toto vozidlo zaradil do podnikania. v r.2006 sa stal štvrťroč. platcom DPH. V r.2008 toto vozidlo vyradil z podnikania do osob. vlastníctva a v r.2009 ho predal ako súkr. osoba. Má nejakú povinnosť vo vzťahu k DPH?
    popleta Pozri príspevok
    Ja som zabudla dodať, že to auto neodpisoval. Tak z čoho tú DPH bol povinný odviesť. A taktiež pri dani z príjmov aký vydavokby si uplatnil?
    Ak mal o kúpe od platiteľa DPH doklad s DPH, mohol si ju pri registrácii za platiteľa v roku 2006 v plnom rozsahu uplatniť do odpočtu. Je len jeho škoda, že tak neurobil. Pri vyradení z podnikania do osobného užívania mal povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny, aj keď si ju na vstupe neuplatnil. Ak neodpisoval, tak bohužiaľ zase plnú. Ak mal v rokoch 2006 a 2007 kladný základ dpfo, tak bolo škoda neuplatniť odpisy. Teraz to vyzerá na podanie dodatočného priznania DPH za štvrťrok.... najneskorší, kedy ho "neodškriepiteľne" vyradil. Podľa § 39, ods. 3 zákona o správe daní je ešte možnosť podať dodatočné aj za štvrťrok keď sa registroval a DPH na vstupe z auta ešte uplatniť. Bol by ľahostajný hazard to nevyužiť !
    Ako výdavok k výnosu z predaja môže uplatniť zase plnú zostatkovú cenu, aj zaplatenú DPH pri vyradení, ktorá sa mala pripočítať k pôvodnej zostatkovej cene.

    DPH pri predaji nákl. auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.