Zavrieť

Porady

Dávky z DNP počas rodičovskej dovolenky

Dobrý deň,

ocením, ak mi niekto poradí, nakoľko neviem v Zákone o sociálnom poistení nájsť odpoveď na otázku vykreslenú v nasledujúcej situácii:

Matka dvoch detí (cca 10mesačné a 2,5 ročné), doposiaľ nemocensky nepoistená (t.j. ani pred pôrodom prvého dieťaťa) sa rozhodla prihlásiť na DNP. Moja otázka sa týka splnenia podmienky 270 dní existencie nemocenského poistenia. Zaratáva sa do týchto dní aj obdobie trvania rodičovskej dovolenky? Prípadne by sa zarátalo ukončené obdobie rodičovskej dovolenky na staršie dieťa po dovŕšení troch rokov?

Rozumiem, že ak sa zamestnancovi preruší povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, toto obdobie sa neskôr pri zisťovaní splnenia podmienky 270 dní posudzuje ako keby poistenie trvalo, t.j. toto obdobie sa zarátava. Je to však podobné v prípade, že rodič na rodičovskej dovolenke nebol pred rodičovskou dovolenkou nemocensky poistený, a teda nešlo o prerušenie NP?

Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    lu_lu Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    ocením, ak mi niekto poradí, nakoľko neviem v Zákone o sociálnom poistení nájsť odpoveď na otázku vykreslenú v nasledujúcej situácii:

    Matka dvoch detí (cca 10mesačné a 2,5 ročné), doposiaľ nemocensky nepoistená (t.j. ani pred pôrodom prvého dieťaťa) sa rozhodla prihlásiť na DNP. Moja otázka sa týka splnenia podmienky 270 dní existencie nemocenského poistenia. Zaratáva sa do týchto dní aj obdobie trvania rodičovskej dovolenky? Ak si ešte nebola zamestnaná, tak nemožno hovoriť, že čerpeš RD, lebo tú môže čerpať len zamestnanec v zmysle Zákonníka práce § 166 ods.2. T.j. nezamestnaný nemôže čerpať RD, aj ked sa tomu tak ludovo hovorí, on len poberá rodičovský príspevok počas riadnej starostlivosti od dieťa. Prípadne by sa zarátalo ukončené obdobie rodičovskej dovolenky na staršie dieťa po dovŕšení troch rokov?

    Rozumiem, že ak sa zamestnancovi preruší povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, toto obdobie sa neskôr pri zisťovaní splnenia podmienky 270 dní posudzuje ako keby poistenie trvalo, áno, ale len pri posudzovaní nároku na materské vid § 49a zákon o sociálnom poistení, nie pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP a tiež sa predpokladám neráta do dní nem.poistenia pri uplatnovaní nároku na zvýšený rodič. príspevok.t.j. toto obdobie sa zarátava. Je to však podobné v prípade, že rodič na rodičovskej dovolenke nebol pred rodičovskou dovolenkou nemocensky poistený, a teda nešlo o prerušenie NP? už som písala vyššie, nezamestnaný rodič nečerpe RD, t.j. toto sa ho netýka

    Vopred ďakujem
    asi som nepotešila. Ale nárok na ošetrovné vzniká hned od vzniku DNP, tam nie je potrebné splniť podmienku 270dní dva roky pred vznikom očr.

    Ak by trval PP, tak v prípade prihlásenia sa na DNP počas čerpania RD sa do 270dní zarátavajú pre účely uplatnenia nároku "na nemocenské" len dni trvania NP počas materskej dovolenky (obvykle prvých 28týždnov), t.j. nie už od nástupu na RD. T.j. ak sa mamička prihlási na DNP počas čerpania RD v zamestnaní (prerušenia= akoby ukončenia NP zo zamestnania) cca do 15mesiaca od začiatku čerpania RD (nie MD!), tak by mala mať súvisle počas trvania RD od prihlásenia na dNP nárok na nemocenské. Samozrejme ak mala pred nástupom na RD súvisle 9mesiacov trvajúce NP (resp. pred nástupom na MD aspon 3mesiaca a nárok na materské) t.j. žiadne prerušenia napr. z dôvodu neplatené volno, dlhodtrvajúca očr ...
    Naposledy upravil brčko : 22.01.10 at 13:07

    Dávky z DNP počas rodičovskej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.