Zavrieť

Porady

finančný príspevok na stravné

Dobrý deň, zamestnankyňa priniesla potvrdenie od lekára, že sa nemôže stravovať v našej jedálni zo zdravotných dôvodov. Požiadala o finančný príspevok na stravné vo výške príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov 55%. Nechce stravné lístky. Môžeme jej dať sumu príspevku zamestnávateľa do výplaty? To by sa jej však zdanilo. Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom. Neviete poradiť? Ako potom účtovať? Ďakujem
Usporiadat
Sojka 007 Sojka 007

Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

U nás má jeden zamestnanec bezlepkovú dietu. Tiež preplácame stravu, ale mimo výplaty. Jednoduchšie sú podľa mňa stravné lístky. Vypracujem interný doklad kde je napísaná suma stravného na jeden deň, u nás je to 1,23 eura počet odpracovaných dní v mesiacoch a celková suma. Tú sumu jej dám na účet a následne jej ju mzdárka zdaní vo výplate. Totiž v prípade , že sa strava vypláca v hotovosti treba jej to zdaniť.Ten doklad robím trikrát do roka. Tiež má nárok aj na sociálny fond ak čerpajú vaši zamestnanci príspevok na stravu. Napíš aký je postup v prípade ,ak sa jej dá ten príspevok do výplaty. Tiež to treba ručne počítať, alebo to urobí počítač automaticky?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Katka 30 Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnankyňa priniesla potvrdenie od lekára, že sa nemôže stravovať v našej jedálni zo zdravotných dôvodov. Požiadala o finančný príspevok na stravné vo výške príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov 55%. Nechce stravné lístky. Môžeme jej dať sumu príspevku zamestnávateľa do výplaty? To by sa jej však zdanilo. Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom. Neviete poradiť? Ako potom účtovať? Ďakujem
Príspevok na stravovanie, ak nejde zo soc. fondu vstupuje aj do vymeriav. základu do zdravotnej poisťovne.
0 0
Katka 30 Katka 30

Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

Teraz prišla, že by vzala predsa len tie stravné lístky....žiadny doklad ešte nepriniesla, takže zatiaľ sa len odhlasuje a prihlasuje z obedov ( obed je 2,22 € = 1,22 platí zamestnávateľ a 1,- zamestnanec), neviem v akej výške jej mám objednať stravné lístky (2,70 alebo 3,-), máte niekto skúsenosti ako účtovať stravné lístky (nákup,výdaj,predaj), mám dávať aj nejaké podklady mzdárke? A tiež vzor ako by mala vyzerať interná smernica. Ďakujem za rady.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katka 30 Pozri príspevok
Teraz prišla, že by vzala predsa len tie stravné lístky....žiadny doklad ešte nepriniesla, takže zatiaľ sa len odhlasuje a prihlasuje z obedov ( obed je 2,22 € = 1,22 platí zamestnávateľ a 1,- zamestnanec), neviem v akej výške jej mám objednať stravné lístky (2,70 alebo 3,-), máte niekto skúsenosti ako účtovať stravné lístky (nákup,výdaj,predaj), mám dávať aj nejaké podklady mzdárke? A tiež vzor ako by mala vyzerať interná smernica. Ďakujem za rady.
Minimálna výška stravných lístkov je 2,70 v nižšej hodnote objednať nemôžeš, lebo budeš porušovať zákon.
Priprav sa na to, že zamestnanci budú tiež požadovať stravné lístky alebo aspoň takú refundáciu ako dostane táto zamestnankiňa nakoľko 55% z 2,70 je 1,485 € a vy zamestnancom preplácate len 1,22 € z hodnoty obeda. Takže asi by som to zvýšila na tú istú sumu.

Zamestnanci by tým pádom mali nižšie doplatky, a firma by prispievala rovnako každému z nich a teda aj tej čo má zdravotný problém a bude dostávať stravné lístky.
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Ja mám tiež jednu zamestnankyňu, ktorej dávam stravné lístky. Dokonca jej ich dávam v hodnote 3,- €. Mzdárke dám len na papieri sumu, ktorú jej má zdaniť.

Xanti, a ako zamestnanci zistia, koľko jej na lístok prispievam. Ak sa na to pýtajú, tak im neodpoviem, keďže to sú informácie, do ktorých ich nič. A ak im ona lístky neukáže, nebudú mať ani potuchy, v akej sume ich dostáva.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

blazonko Pozri príspevok
Ja mám tiež jednu zamestnankyňu, ktorej dávam stravné lístky. Dokonca jej ich dávam v hodnote 3,- €. Mzdárke dám len na papieri sumu, ktorú jej má zdaniť.

Xanti, a ako zamestnanci zistia, koľko jej na lístok prispievam. Ak sa na to pýtajú, tak im neodpoviem, keďže to sú informácie, do ktorých ich nič. A ak im ona lístky neukáže, nebudú mať ani potuchy, v akej sume ich dostáva.
Blázonko,
ja sa nehádam. Ale sú zamestnanci, ktorý vedia aké majú minimálne nároky od zamestnávateľa ak dáva stravné lístky. A taký sa radi o svoje info podelia dalej.
A dalšia vec, prečo mám jednému prispieť viac a druhému menej. Ved nemám diskriminovať, a takto diskriminujem. Nezdá sa Ti?
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Jasné, veď aj mne zamestnávateľ prispieva menej, keďže ja sa stravujem v našej jedálni. No už vidím, ako presvedčím riaditeľa. Diskriminácia, nediskriminácia, takých, ktorí by sa do toho obuli, by muselo byť viac. Sama ho neprinútim prispievať viac na stravu pre zamestnancov stravujúcich sa v jedálni.
0 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

Nevie mi niekto poradiť? Čo mám považovať za zdaniteľný príjem pri príspevku na stravnom je to aj tých 55% ktoré prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na stravný lístok?
0 0
Katka 30 Katka 30

Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katka 30 Pozri príspevok
To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?
Áno, patrí.
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Katka 30 Pozri príspevok
To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?
patrí mu stravné pri PC nad 5 hod.
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Katka 30 Pozri príspevok
To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?
Nárok zamestnanca na obed je vtedy ; ako odpracuje viac ako 4 hodiny resp. viac ako polovicu FPČ/deň. V tvojom prípade však neodpracuje, tak mu nevznikne nárok na obed.
0 0
Katka 30 Katka 30

Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

ďakujem za rady, takže mu patrí 3,60 € za pracovnú cestu, ale keď sa neodhlásil z obeda a ide na obed? Potom mu platíme aj 3,60 € aj 55% z ceny obeda. Neviem či je to správne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katka 30 Pozri príspevok
ďakujem za rady, takže mu patrí 3,60 € za pracovnú cestu, ale keď sa neodhlásil z obeda a ide na obed? Potom mu platíme aj 3,60 € aj 55% z ceny obeda. Neviem či je to správne.
Ak mu nevznikol nárok na stravný lístok a napriek tomu ide na obed, mal by si ho v plnej výške zaplatiť sám.

Na tento deň má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katka 30 Pozri príspevok
ďakujem za rady, takže mu patrí 3,60 € za pracovnú cestu, ale keď sa neodhlásil z obeda a ide na obed? Potom mu platíme aj 3,60 € aj 55% z ceny obeda. Neviem či je to správne.
Jemu nárok na zabezp. stravovania v tento deň nevznikol, pretože podľa § 152 ZP neodpracoval viac ako 4 hodiny(ak teda dostal lístok, mal by ho zaplatiť v plnej výške, alebo sa mu nárok na stravenky vyrovná v nasleduj. mesiaci), nárok na diéty podľa Zákona o CN, ako už napísala Veronika má.
0 0
Katka 30 Katka 30

Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

ďakujem za odpoveď
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Katka 30 Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnankyňa priniesla potvrdenie od lekára, že sa nemôže stravovať v našej jedálni zo zdravotných dôvodov. Požiadala o finančný príspevok na stravné vo výške príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov 55%. Nechce stravné lístky. Môžeme jej dať sumu príspevku zamestnávateľa do výplaty? To by sa jej však zdanilo. Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom. Neviete poradiť? Ako potom účtovať? Ďakujem

Trochu poupravím túto odpoveď. Kľudne to môžete dať aj do výplaty, ale v tomto prípade, ak je to náhrada za stravné lístky, kvôli tomu, že pre diétu sa nemôže stravovať normálne tak sa tento fin. príspevok nezdaňuje podľa § 5 ods. 1 písm. b - ktorý bol doplnený : citujem:
" a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezepečených zamestnávateľom" - takže nie je to zdaňovaný príjem v takomto prípade a ani nevstupuje do VZ na sociálu a zdravotné poistenie.
V takomto prípade sa to chápe rovnako ako keby dostala SL.
V mojom mzdovom programe mám na to od 1.1. aj zložku mzdy stravné nezdaňované.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, je možnosť keď zamestnanec ukončil PP dať mu do výplaty počet odpracovaných dní x 1,22 eur ako náhradu stravného? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, je možnosť keď zamestnanec ukončil PP dať mu do výplaty počet odpracovaných dní x 1,22 eur ako náhradu stravného? Ďakujem
A nemohli ste mu zabezpečiť stravovanie, pretože finančný príspevok je možné poskutnúť len vtedy? Tento príspevok podlieha zdaneniu u zamestnanca. Ak ho poskytnete, musí byť v zákonom stanovej výške, tak ako keby ste poskytli stravovanie.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem.Keď je možné zabezpečiť stravovanie, nieje možný finančný príspevok? Keď zamestnanec už u nás nepracuje, a SL sa mu nedali, môžeme mu dať náhradu? A suma náhrady súhlasí?
0 0
Načítať ďalšie