Zavrieť

Porady

registracia podla zak. o DPH par.7a a pridelene DIC

Ahojte,

dnes mi prisla registracna karta "Osvedcenie o registracii pre DPH - prijemca/dodavatel sluzby z/do ineho clenskeho statu" - ako neplatca DPH (paragraf 7a)

dostal som identifikacne cislo pre dan SKxxx

tak. a teraz by som sa chcel opytat:
1. ide vlastne o IC DPH (VAT NUMBER)? alebo je to DIC pre styk so subjektami v EU a mimo SR?
2. musim ho uvadzat aj na fakturach na slovensko? alebo pouzijem DIC co mam pridelene?
3. je potrebne o tomto prideleni informovat subjekty, ktore fakturuju mne v ramci Slovenska (napr. mobilny operator)?

ide mi o to, ze ci teraz musim vsetko obehat + zmenit peciatky atd.atd.

dakujem
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Monika Kováčová Pozri príspevok
môj klient poskytol službu 12.4., registroval sa nejakého cca 20.4. Konzultácia s DR asi v tom zmysle, že veď dátum v súhrnnom výkaze nebude, takže na to sa príde "len" pri kontrole a sankcie vôbec nevedeli aké budú... Najdôležitejšie je registrovať sa čo najskôr a podať SV.
Ďakujem Aspoň, že nie som jediná, čo si to neuvedomila
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
prikladám odpoveď z drsr na danú problematiku :


REGISTRÁCIA § 7a

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH. Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH, uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH. To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH. To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).


dokument je aj v téme otázky a odpovede....DPH
7 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.[/QUOTE]

A týka sa to aj prekladateľskej práce - SZČO, neplatca DPH prekladala nemeckému platcovi DPH návod a projekt na používanie vykurovacieho systému dodaného touto nemeckou firmou pre stavbu realizovanú na Slovensku?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

JAJA11 Pozri príspevok
16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A týka sa to aj prekladateľskej práce - SZČO, neplatca DPH prekladala nemeckému platcovi DPH návod a projekt na používanie vykurovacieho systému dodaného touto nemeckou firmou pre stavbu realizovanú na Slovensku? [/QUOTE]
Prekladateľské práce sú služby podľa par. 15 ods.1, čiže SZČO (neplatca DPH) sa musí zaregistrovať podľa par. 7a a podať SV.

Prikladám citáciu z metodického pokynu DRSR k určeniu miesta dodania služby:
"Všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám, t.j. § 15 ods. 1 zákona o DPH sa uplatní napr. pri nasledovných druhoch služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe:

- preprava tovaru vrátane prepravy tovaru medzi členskými štátmi,

- doplnkové služby pri preprave tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby,

- ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,

- sprostredkovateľské služby,

- dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (pre všetky dopravné prostriedky viac ako 30 dní, pre plavidlá viac ako 90 dní),

- nehmotné služby, ktoré zahŕňajú napr.:

• prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,

• reklamné služby,

• poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,

• bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby,

• poskytnutie zamestnancov,

• nájom hnuteľného hmotného majetku okrem krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,

• poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,

• telekomunikačné služby,

• služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,

• služby dodávané elektronickými prostriedkami."
2 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Blankake Pozri príspevok
A týka sa to aj prekladateľskej práce - SZČO, neplatca DPH prekladala nemeckému platcovi DPH návod a projekt na používanie vykurovacieho systému dodaného touto nemeckou firmou pre stavbu realizovanú na Slovensku?
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Len mňa mýli to podčiarknuté - preklad sa týkal dokladov ohľadom vykonania prác na vykurovacom systéme pre nehnuteľnosť na Slovensku. Čo má prednosť pri určovaní miesta zdaniteľného plnenia. ?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

JAJA11 Pozri príspevok
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Len mňa mýli to podčiarknuté - preklad sa týkal dokladov ohľadom vykonania prác na vykurovacom systéme pre nehnuteľnosť na Slovensku. Čo má prednosť pri určovaní miesta zdaniteľného plnenia. ?
Podľa mňa sa to netýka prekladateľských služieb (aj keď v tomto prípade súvisia s nehnuteľnosťou). SZČO má živnosť na prekladateľské služby?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Blankake Pozri príspevok
Podľa mňa sa to netýka prekladateľských služieb (aj keď v tomto prípade súvisia s nehnuteľnosťou). SZČO má živnosť na prekladateľské služby?

Áno
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

JAJA11 Pozri príspevok
Áno
Tak to by som považovala za dodanie služby podľa par. 15 ods.1 a je potrebné sa registrovať.
Ale je zaujímavé sa zamyslieť aj tým smerom, že sa preklad týkal nehnuteľnosti.
2 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

A ešte by som potrebovala, čo všetku musím uviesť na faktúre, aby bola správne vystavená (Okrem tých bežných údajov) Myslím na text o povinnosti zaplatiť DPH vo svojom štáte....
0 0
cicus cicus

cicus je offline (nepripojený) cicus

dobry den,
klient je registrovany podla 7a... prijal sluzbu - prepravu EU v hodnote 250Eur a aj nakupil tovar v EU za 8300 Eur..... vsetko bez DPH... teraz sa len chcem uistit, ci som dobre pochopila... nerobi sa samozdanenie, ale sa zaplati dan 1624Eur... je to spravne?
0 0
sitk sitk

sitk je offline (nepripojený) sitk

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Živnostník - neplácta DPH poskytuje služby podľa §16, ods. 3 - organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí. Podujatie bude na území SR, ale odberateľom je firma v ČR - registrovaná v ČR pre DPH. Musí sa živnostník registrovať u nás kvôli DPH a musí podať súhrný výkaz DPH? Faktúra bude vystavená s DPH alebo bez DPH? Ďakujem za odpovede.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sitk Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Živnostník - neplácta DPH poskytuje služby podľa §16, ods. 3 - organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí. Podujatie bude na území SR, ale odberateľom je firma v ČR - registrovaná v ČR pre DPH. Musí sa živnostník registrovať u nás kvôli DPH a musí podať súhrný výkaz DPH? Faktúra bude vystavená s DPH alebo bez DPH? Ďakujem za odpovede.
Do súhrnného výkazu idú iba služby podľa paragrafu 15. ods. 1. čiže táto nie.
V prípade neplatcu DPH, faktúruje bez uvedenia DPH.
2 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
JAJA11 Pozri príspevok
A ešte by som potrebovala, čo všetku musím uviesť na faktúre, aby bola správne vystavená (Okrem tých bežných údajov) Myslím na text o povinnosti zaplatiť DPH vo svojom štáte....
toto práve hľadám aj ja... poradí niekto?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Aby som mohla odpovedať, je potrebné vedieť, či ste registrovaná osoba alebo neplátca DPH?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Jedná sa o neplatcu DPH, registrovaného podľa §7a, ktorý poskytuje montážne práce do ČR.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
JAJA11 Pozri príspevok
A ešte by som potrebovala, čo všetku musím uviesť na faktúre, aby bola správne vystavená (Okrem tých bežných údajov) Myslím na text o povinnosti zaplatiť DPH vo svojom štáte....
bendo Pozri príspevok
Jedná sa o neplatcu DPH, registrovaného podľa §7a, ktorý poskytuje montážne práce do ČR.
Aby informácie boli komplentné, potrebujem správne zaradiť poskytované služby, konkrétne sa jedná o montážne práce vykonávané pred konaním výstavy vo Švédsku - zhotovenie výstavného stanu a následne jeho demontovanie po skončení výstavy (pre českého odberateľa).
Teraz váham, či sa jedná o služby podľa §16 ods. 3 - kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a podobné služby, vrátane ich organizovania a snimi súvisiace doplnkové služby alebo to bude §15 ods. 1?

Ďakujem za každú radu...
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Prosím, neporadí niekto?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

bendo Pozri príspevok
Prosím, neporadí niekto?
Ešte je dôležité, kde budete vykonávať tie práce: Na Slovensku alebo vo Švédsku ?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
vo Švédsku
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Dobrý deň,
firma neplátca dph ide vystaviť faktúru za službu - monitorink v SR - do krajiny EU Cyprus
je povinný zaregistrovať sa podľa par.7a a podávať SV?
0 0
Načítať ďalšie