Zavrieť

Porady

Preprava do IČŠ-DPH -zlá rada z DU!

Keď sme vstúpili do EU, tak boli obrovské zmeny v DPH, všetci z toho mali hokej...hlavne prepravné služby prešli obrovskou zmenou, lebo kedysi boli oslobodené úplne. My keď sme faktúrovali prepravu pre odberateľov v IČŠ nevedeli sme do ktorého riadku v priznaní DPH takéto prepravné služby zaradiť, nikto nám nevedel poradiť ani na Daňovom úrade nevedeli -povedali že preprava je špecifická záležitosť, že ešte informácie nemajú, rozhodli sme sa sami -nesprávne pre riadok podľa §43, načo od nás Dańový úrad o pol roka žiadal podanie súhrnného výkazu (už asi tie info mali) -mali sa tam uvádzať samozrejme len tovary, tak sme situáciu vysvetlili, že ide len o prepravné služby do IČŠ a oni nám kázali poopravovať výkazy DPH a uvádzať prepravné služby o riadok nižšie -teda riadok 15 podľa §46..., tak sme to tak urobili a už sa s tým celý čas nezaťažovali, kamoška ktorá robila v inom meste urobila takú istú chybu a tiež jej to tak na Daňovom neskôr kázali prerobiť -do riadku 15, s tým že ona nemusela robiť nové výkazy, len opravila staré -len pri nich vyhlásila že ide o prepravné služby do IČŠ a nie tovary. Teraz pri tejto veľkej zmene zákona som sa tu na porade dočítala, že som tieto služby celý čas nemala uvádzať v žiadnom riadku priznania DPH! Čo mám teraz robiť -výkaz mi to síce neovplyvnilo, ale aké môžem mať problémy??? Volala som aj tej kamoške, ona to tak tiež celý čas uvádzala a povedala mi, že nech jej skúsia na to niečo povedať... že bola to osobne konzultovať na DU a oni jej to tam proste kázali uvádzať! Akože je to fakt super, zlá rada z DU, ale za trúby sme my!
Ja by som to už nechala tak a keď náhodou potom by som vysvetlila ako to bolo, zaujímavé ale je že v 2005 sme mali aj kontrolu z DU na DPH a zase nič nepovedali, že to tam nemá byť.
Ešte sa chcem uistiť na rok 2010:
A teraz keď sa už musia uvádzať služby v súhrnnom výkaze, tak už majú byť niekde uvedené v dańovom priznaní???? Podľa všetkého tam zase taký riadok nie je, ale chcela by som to už mať správne. Od roku 2010 to teda vo výkaze nebudem uvádzať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Silvia123 Pozri príspevok
    Keď sme vstúpili do EU, tak boli obrovské zmeny v DPH, všetci z toho mali hokej...hlavne prepravné služby prešli obrovskou zmenou, lebo kedysi boli oslobodené úplne. My keď sme faktúrovali prepravu pre odberateľov v IČŠ nevedeli sme do ktorého riadku v priznaní DPH takéto prepravné služby zaradiť, nikto nám nevedel poradiť ani na Daňovom úrade nevedeli -povedali že preprava je špecifická záležitosť, že ešte informácie nemajú, rozhodli sme sa sami -nesprávne pre riadok podľa §43, načo od nás Dańový úrad o pol roka žiadal podanie súhrnného výkazu (už asi tie info mali) -mali sa tam uvádzať samozrejme len tovary, tak sme situáciu vysvetlili, že ide len o prepravné služby do IČŠ a oni nám kázali poopravovať výkazy DPH a uvádzať prepravné služby o riadok nižšie -teda riadok 15 podľa §46..., tak sme to tak urobili a už sa s tým celý čas nezaťažovali, kamoška ktorá robila v inom meste urobila takú istú chybu a tiež jej to tak na Daňovom neskôr kázali prerobiť -do riadku 15, s tým že ona nemusela robiť nové výkazy, len opravila staré -len pri nich vyhlásila že ide o prepravné služby do IČŠ a nie tovary. Teraz pri tejto veľkej zmene zákona som sa tu na porade dočítala, že som tieto služby celý čas nemala uvádzať v žiadnom riadku priznania DPH! Čo mám teraz robiť -výkaz mi to síce neovplyvnilo, ale aké môžem mať problémy??? Volala som aj tej kamoške, ona to tak tiež celý čas uvádzala a povedala mi, že nech jej skúsia na to niečo povedať... že bola to osobne konzultovať na DU a oni jej to tam proste kázali uvádzať! Akože je to fakt super, zlá rada z DU, ale za trúby sme my!
    Ja by som to už nechala tak a keď náhodou potom by som vysvetlila ako to bolo, zaujímavé ale je že v 2005 sme mali aj kontrolu z DU na DPH a zase nič nepovedali, že to tam nemá byť.
    Ešte sa chcem uistiť na rok 2010:
    A teraz keď sa už musia uvádzať služby v súhrnnom výkaze, tak už majú byť niekde uvedené v dańovom priznaní???? Podľa všetkého tam zase taký riadok nie je, ale chcela by som to už mať správne. Od roku 2010 to teda vo výkaze nebudem uvádzať.
    prepravné služby (tovar) v prípade ak majú miesto dodania mimo tuzemska v IČS sa stále nebudú uvádzať do DP. Do súhrnné výkazu to bude vstupovať na základe skutočnosti ak miesto dodania prepravných služieb bude podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte.
    Samozrejme aj do konca roka 2009 sa tieto služby neuvádzali do DP a tobôž nie do r. 14 k § 43 lebo ako ste uviedli vyžadujú následne súhrnný výkaz...
    predpokladám že ide o prepravu tovaru.
    z pohľadu zákona o správe daní a poplatkov vám zatiaľ nevzniká povinnosť podať dodatočné daňové priznanie lebo sa nemení vaša daňová povinnosť.

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Ahojte, vzhľadom k tomu, že mi nikto neodpísal, začínam mať pochybnosti kde hľadať pravdu??? Na jednej strane som sa tu na porade dočítala, že prepravné služby nemajú byť vo výkaze DPH. Na strane druhej -na Dańovom úrade mi to pred rokmi kázali opraviť a dať do výkazu DPH len do iného riadku +na kontrole ani pol slova. Už nech to bolo ako chce, ale vie mi niekto logicky vysvetliť ako bude vedieť DU, že som mala podať súhrnný výkaz a že som ho nepodala, keď nebudem mať prepravné služby uvedené v priznaní DPH??? To sa mi zdá dosť nelogické??? Taktiež keby robím len zo špedíciami z EU -výstupy keďže by som ich neuvádzala do výkazu DPH by neboli žiadne, naproti tomu vysoké odpočty -to sa mi tiež nezdá.... to by nikomu nevadilo? Prosím ste si všetci istí, že sa prepravné služby neuvádzajú vo výkaze DPH aj po 1.1.2010 ?????

    olarac je offline (nepripojený) olarac

    olarac
    Myslím, že prepravné služby sa v SV uvádzajú vrámci EU, a taktiež si to DÚ odkontroluje vrámci celej EU.

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Ďakujem za odpoveď.
    A nezdá sa vám to zvláštne, že nám to hneď od začiatku takto kázali zadávať na 2 rôznych DU? A ešte aj dve rôzne kontroly v rokoch 2004 a 2005 to zase nespozorovali? Mne teda áno... neviem čo si mám o tom myslieť....
    Každopádne ich tam už teda uvádzať nebudem!
    Naposledy upravil Silvia123 : 20.01.10 at 07:38
    človiečik Vladimír Ozimý
    Silvia123 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď.
    A nezdá sa vám to zvláštne, že nám to hneď od začiatku takto kázali zadávať na 2 rôznych DU? A ešte aj dve rôzne kontroly v rokoch 2004 a 2005 to zase nespozorovali? Mne teda áno... neviem čo si mám o tom myslieť....
    Každopádne ich tam už teda uvádzať nebudem!
    výrokov od správcov dane som sa napočúval už mnoho...takže mňa to neprekvapuje...bohužial v prípade problémov Vám nepomôže že Vám niekto niečo také povedal u správcu dane...

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    To mi je jasné, síce ja mám aj dôkazy o mojom tvrdení-opravené daňové priznania z roku 2003 -kedy som to z riadku podľa §43 presúvala do riadku §46,47, (opravovala som tak ale 8 výkazov) ale to mi tiež nepomôže, len je to smutné, že sa človek musí spoliehať len sám na seba a keď nevie tak na DU sa nedozvie, vlastne nie -teraz už funguje porada chválabohu!!!
    Naposledy upravil Silvia123 : 20.01.10 at 08:13

    Preprava do IČŠ-DPH -zlá rada z DU!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.