Zavrieť

Porady

DPH,koeficient a prenájom

Ak má niekto podobný prípad,chcela by som ho poprosiť o upresnenie,či chápem parag.50 zákona o DPH správne.Odsek 2 parag.50 hovorí o výpočte koeficientom,že do čitatela,ani menovateľa sa neuvádzajú výnosy d./ z príležitostného nájmu nehnuteľnosti.Jedná sa o to,čo všetko by som mohla zaradiť do príležitostného prenájmu. Myslím že určite prenájom miestnosti na školenia,ale čo s takým prenájmom,kde je uzavretá zmluva na prenájom na celý rok,môžem to považovať za príležitostný a nepreratúvať koeficient,alebo musím preratávať?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    celoročný nájom nie je príležitostný. Toto sa tu už preberalo, že vlastne nikto nešpecifikuje presne čo je príležitostný ale treba to chápať ako ojedinelý. To zn. ten prvý prípad, že z času na čas poskytnete niekomu za úplatu miestnosť.....

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ďakujem,aj ja som toho názoru,ale chcela som vedieť,či to niekto nezdôvodní nejako ináč,aby som obišla koeficient.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Z metodického pokynu DR SR:
    Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
    Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
    - nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
    - netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
    - platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

    a pri ktorých

    - platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
    - súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
    Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lida
    celoročný nájom nie je príležitostný. Toto sa tu už preberalo, že vlastne nikto nešpecifikuje presne čo je príležitostný ale treba to chápať ako ojedinelý. To zn. ten prvý prípad, že z času na čas poskytnete niekomu za úplatu miestnosť.....
    Za istých podmienok by podľa môjho názoru mohol byť príležitostným aj celoročný nájom. Je potrebné to chápať v súvislosti s ostatnými činnosťami platiteľa. Bližšie viď priložené usmernenie DR SR.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    AVO ďakujem,teraz keď som si to prečítala,začínam aj ja uvažovať o tom,že to zaradím do príležitostného prenájmu.Jedna podmienka je,že netvorí značnú časť obratu.U mňa tento prenájom je asi 70 tis.sk mesačne a celkom obrat 1,5 mil.,nie je to hlavná činnosť.Mám to risknúť a nepoužiť koeficient?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aj ked skusmo vypočítaš koeficient, pravdepodobne ti vyjde 100%.ný nárok na odpočítanie DPH. Preto sa nemusíš obávať ho nepoužiť.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ilona
    AVO ďakujem,teraz keď som si to prečítala,začínam aj ja uvažovať o tom,že to zaradím do príležitostného prenájmu.Jedna podmienka je,že netvorí značnú časť obratu.U mňa tento prenájom je asi 70 tis.sk mesačne a celkom obrat 1,5 mil.,nie je to hlavná činnosť.Mám to risknúť a nepoužiť koeficient?
    Analyzovať je potrebné všetky podmienky, ktoré sú vyžadované v zmysle metodického usmernenia. Spracovanie doporučujem písomne s vyčíslením podielu na celkových tržbách (výnosoch), ako aj vyhodnotením ostatných podmienok. Analýzu následne priložiť k záznamovej povinnosti pre účely DPH, prípadne spracovať ako súčasť (doplnok) internej smernice.
    Nedoporučujem riskovať ... ale odôvodniť si postup splnením/nesplnením uvádzaných podmienok. Daňový subjekt si musí každý postup odôvodniť, aby sa vedel následne obhajovať.

    domi2 je offline (nepripojený) domi2

    učtOVNíčKA domi2
    Avo máš pravdu

    tu sa nemôže riskovať, koeficient sa v každom prípade musí použiť.My sme príspevková organizácia a taktiež sme sa stali plátcami DPH a v každom prípade musím použiť koeficient, lebo táto činnosť nie je moja hlavná ale príležitostná.
    Avo prosím ťa zároveň môžeš mi pomôcť ?
    Zaučtovala som ten nešťastný koeficient asi takto
    3430020/3430030 daň výstup
    5480020/3430010 vyrovnanie koef.
    3430030/3430010 dan vstup
    3430030/2410010 uhrada dane /sme príspev.or. banka nie je 221 ale 241/
    A ešte jeden prípad zároveň sme si mohli uplatniť odpočet DPH z invest.majetku- rekonštr.budovy.Nie som si istá či som tiež správene zaučtovala

    DPH,koeficient a prenájom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.